Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 91

Θέμα: Επιλογή πολυμέτρου.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Φυσικά και υπάρχει ενδιαφέρον! Αφού το πολύμετρο είναι από τα βασικά όργανα του ηλεκτρονικού θέλω να αγοράσω κάτι ποιοτικό, φοιτητής είμαι απλά δεν θέλω να δώσω άσκοπα τα λεφτά μου.

    Στο site της mastech που κοίταξα δεν βρήκα κάτι... έχουν να το ανανεώσουν χρόνια απ ότι φαίνεται.
    Δεν ξέρω πολλά από μάρκες αλλά απ όσο έχω ακούσει και έχω διαβάσει εδώ τα καλύτερα πολύμετρα ή mastech είναι ή fluke.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgz : 07-08-10 στις 20:13

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Δαμιανός
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή


    Ξεκίνα μια μελέτη, με βάση αυτά:
    http://support.fluke.com/educators/Download/Asset/2096653_6003_ENG_D_W.PDF
    http://support.fluke.com/find-sales/Download/Asset/2071940_6003_ENG_B_W.PDF
    http://support.fluke.com/find-sales/Download/Asset/1260898_6116_ENG_M_W.PDF

    Από αυτά, νομίζω πως, μπορείς να αποκτήσεις κάποια κριτήρια για το πώς επιλέγουμε (σωστά) ένα όργανο. Για παράδειγμα, κάποιο που σου προτάθηκε παραπάνω, με μια πρώτη ματιά φαίνεται λιγότερο καλό, από την αρχική σου επιλογή, αλλά, σε κάποιους τομείς υπερέχει.

    Μέσα στην ιστοσελίδα μπορείς να βρεις και άλλα κείμενα, όπως και σε άλλες εταιρίες. Δεν χρειάζεται να αγοράσεις αυτή ή κάποια άλλη συγκεκριμένη μάρκα (εγώ δεν έχω Fluke). Το σημαντικό είναι να έχεις κατανοήσει τις δυνατότητες ενός οργάνου. Που μπορεί να χρησιμοποιηθεί και που όχι. Ποια μεγέθη μπορεί να μετρήσει και ποιος είναι ο σωστός τρόπος.

    Για να βοηθήσω λίγο, σημείωσε τις ανάγκες:
    - περιβάλλον (ηλεκτρικό), για καθορισμό κλάσης, όπως περιγράφεται στα κείμενα
    - απαιτήσεις στις βασικές μετρήσεις: τάση, ένταση, αντίσταση (ελάχιστες και μέγιστες τιμές, ακρίβεια, ανάλυση οθόνης)
    - ανάγκη μέτρησης μη ημιτονικών κυματομορφών (True RMS … ακριβό)
    - περιοχή συχνοτήτων για μέτρηση τάσεων και ρευμάτων
    - …

    Επιπλέον δυνατότητες και χαρακτηριστικά:
    (σημειώνω εδώ ότι αυτά ανεβάζουν την τιμή αλλά, με σωστή επιλογή, μας εξοικονομούν χρήματα με την εξάλειψη της ανάγκης για επιπλέον εξοπλισμό)
    - έλεγχος (μέτρηση) διόδων
    - μέτρηση συχνότητας (ελάχιστη – μέγιστη, ακρίβεια, ανάλυση, ευαισθησία). Είναι άλλο πράγμα η μέτρηση συχνότητας της τάσης που μετράμε από την ύπαρξη συχνόμετρου στο όργανο.
    - μέτρηση χωρητικότητας (πυκνωτών)
    - μέτρηση θερμοκρασίας
    - συνδεσιμότητα (με υπολογιστή). Εδώ θέλει προσοχή να είναι με οπτική απομόνωση (αλλιώς χάνεται κάθε έννοια ασφάλειας)!
    -…
    -…

    … είναι πολλά…

    Άρχισε να συγκεκριμενοποιείς τι χρειάζεσαι (ή τι θέλεις) και, όπου μπορώ και γνωρίζω, θα προσπαθήσω να βοηθήσω μαζί με τους "συμφορουμίτες".

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Πολύ ενημερωτικά όλα! Πήρα μια ιδέα για το τι μπορεί να χρειάζομαι και ψάχνω. Απ ότι κατάλαβα δεν θα χρειαστώ πολύμετρο κατηγορίας CAT III γιατί δεν νομίζω να μετρήσω πάνω από 220 Volt τουλάχιστον όχι τώρα. Ποιες μάρκες να κοιτάξω?

    Πέρα απ την σελίδα της fluke που τα έχει όλα πολύ οργανωμένα και με όλες τις σχετικές πληροφορίες των προδιαγραφών όλα τα άλλα site των κατασκευαστών είναι ξέφραγο αμπέλι με πολλά ελλιπή στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgz : 08-08-10 στις 18:06

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Δαμιανός
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Πρόσεξε τι είναι οι κατηγορίες εγκαταστάσεων, ποιος είναι ο διαχωρισμός. Δεν διακρίνονται από την τάση, αλλά από την ενέργεια που μπορεί να δώσει το κύκλωμα.
    Για παράδειγμα τα "σπιτικά" 230V:
    - στο δευτερεύον τύλιγμα ενός μετασχηματιστή είναι CAT-I
    - στο πρωτεύον, του ίδιου μετασχηματιστή (στην πρίζα), είναι CAT-II
    - στον πίνακα του ανελκυστήρα είναι CAT-III
    - στον μετρητή του δικτύου είναι CAT-IV.
    Η ίδια τάση έχει "άλλες δυνατότητες", ανάλογα με το "που την συναντάμε"!
    Από την άλλη, τα … μερικές χιλιάδες Volts σε ένα αντιγραφικό ή σε μια οθόνη, για παράδειγμα, είναι CAT-I.

    Αν πρόκειται να ασχοληθείς μόνο με κυκλώματα χαμηλής ισχύος, διάλεξε ένα όργανο CAT-II. Τουλάχιστο να το δηλώνει ο κατασκευαστής. Τα περισσότερα όργανα της αγοράς είναι "καλά", για τη χρήση που προορίζεται το καθένα και αν τα χρησιμοποιούμε σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά τους.

    Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό: http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=51919



    Ο λόγος που πρότεινα κείμενα της συγκεκριμένης εταιρίας είναι αυτός που λες. Παλιότερα είχα βρει μερικά "καλά" και αλλού, αλλά δεν τα ξαναβρίσκω! ! !

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή

    Ναι το διάβασα στην ενότητα ''When is 600 V more than 1000 V?'' ότι εξαρτάται από το ρεύμα που υπάρχει. Πως καθορίζουν όμως ότι
    σε περιοχή κατηγορίας CAT III υπάρχει εμπέδηση 2Ω και σε περιοχή CAT II 12Ω?? Η UNI-T έχει καλά προϊόντα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    για κοιτα για mastech ειναι αρκετα καλα πολυμετρα και δοκιμασμενα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη SakisMS
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Πριν ένα μήνα πήρα και εγώ το Mastech MS8229 και νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετό για τη χρήση που το θέλεις. Φυσικά το πήρα πολύ φτηνότερα από την τιμή που αναφέρετε γιατί το πήρα άμεσα από τον εισαγωγέα. Τιμή λιανικής στον κατάλογό του το έχει 41 euro με ΦΠΑ. Όσο για την ποιότητα της Mastech είναι πολύ καλή σε σχέση με την τιμή. Αυτή τη στιγμή έχω 6 πολύμετρα Mastech και όλα λειτουργούν πολύ καλά με το παλαιότερο να είναι 15 χρόνων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SakisMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν ένα μήνα πήρα και εγώ το Mastech MS8229 και νομίζω ότι είναι υπέρ αρκετό για τη χρήση που το θέλεις. Φυσικά το πήρα πολύ φτηνότερα από την τιμή που αναφέρετε γιατί το πήρα άμεσα από τον εισαγωγέα. Τιμή λιανικής στον κατάλογό του το έχει 41 euro με ΦΠΑ. Όσο για την ποιότητα της Mastech είναι πολύ καλή σε σχέση με την τιμή. Αυτή τη στιγμή έχω 6 πολύμετρα Mastech και όλα λειτουργούν πολύ καλά με το παλαιότερο να είναι 15 χρόνων.
    στην αθηνα που μπορω να βρω εισαγωγεα mastech;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη SakisMS
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Στην Αθήνα είναι. www.topelcom.gr . Δεν ξέρω αν πουλά λιανική. Πάρε τηλέφωνο ή στείλε e-mail. Αυτές τις μέρες νομίζω ότι είναι κλειστά λόγω αδειών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SakisMS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Αθήνα είναι. www.topelcom.gr . Δεν ξέρω αν πουλά λιανική. Πάρε τηλέφωνο ή στείλε e-mail. Αυτές τις μέρες νομίζω ότι είναι κλειστά λόγω αδειών.
    σ ευχαριστω!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια στην επιλογή πολυμέτρου
    By liat in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-21, 17:19
  2. Αγορά πολυμέτρου
    By Garfield in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-16, 22:01
  3. Τελική επιλογή πολυμέτρου..
    By SeAfasia in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 111
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-08-14, 16:13
  4. Αγορά πολυμέτρου
    By rch in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-14, 18:09
  5. Αγορά πολυμέτρου.
    By ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-13, 21:11

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας