Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 47

Θέμα: Ενοικιαζομενο σπιτι ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ - τι λεει ο νομος;

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Ενοικιαζομενο σπιτι ΧΩΡΙΣ ΓΕΙΩΣΗ - τι λεει ο νομος;

    Καλημερα σας, συγνωμη αν ειμαι σε λαθος μερος...
    Γνωστο μου ζευγαρι μετακομισε προχτες σε αλλο σπιτι... προσπαθωντας να συνδεσω την κουζινα δεν βρηκα γειωση, πηρανε οι ενοικιαστες επαγγελματια ηλεκτρολογο
    και ειδε και αυτος οτι το σππιτι δεν εχει ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΕΙΩΣΗ.
    Λογω του επικινδυνου της υποθεσης, οι ενοικιαστες προσφερθηκαν να βαλουν γειωση και την αμοιβη του ηλεκτρολογου να την κρατησουν απο το ενοικιο.
    Η ιδιοκτητρια δεν δεχεται με κανεναν τροπο, λεει οτι και οι προηγουμενοι εζησαν
    οκτω χρονια χωρις γειωση και δεν επαθαν τιποτα!!!

    Ποιο ειναι το νομικο πλαισιο σε αυτην την περιπτωση, δεν υπαρχει νομος που να αναγκαζει τον ιδιοκτητη να διορθωσει αμεσως το προβλημα, με δεδομενο οτι σπιτι
    που εχει παλιο θερμοσιφωνα, κουζινα, πλυντηριο, ειναι βομβα ετοιμη να σκοτωσει
    με το παραμικρο βραχυκυκλωμα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Σίγουρα κάποιο απ τα παιδιά που έχει σχέση με ηλεκτρολογικά θα σε ενημερώσει. Εμένα μου φένεται τελείως επικίνδυνο και σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να το βάλει η ιδιοκτήτρια.
    Όσο για την δικαιολογία οτι οι προηγούμενοι μείναν 8 χρόνια της εξήγησες οτι γλίτωσε απλα 8 χρόνια να μην πάει φυλακή στην περίπτωση που πάθαιναν τίποτα οι ενοικιαστές? Φυσικά έτσι παίρνει η μπάλα και αυτόν που υπέγραψε τα σχέδια (και αυτό σωστό μου φένεται).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη barbacotsos
    Όνομα
    ΚΩΣΤΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    καλημερα.ειμαι ηλεκτρολογος και απο οτι ξερω οτι αφορα ζημιες και τυχον βλαβες του
    διαμερισματος ειναι υπευθηνη η ιδιοκτητρια και αυτο που γνωριζω πολυ καλα ειναι οτι
    το γραφει κ στο συμβολαιο που εκανε οτι σε τυχον βλαβες ειναι υπευθηνη η ιδιοκτητης.
    τωρα οσο αφορα το νομικο κοματι μπορεις να κανεις μηνυση για μη παρεχομενη ασφαλεια απο
    τυχον διαρροες ρευματος που σου το λεω σιγουρα θα υπαρξουν,αλλα αν θελεις για να μην κανεις κατι που δεν ειναι σιγουρο
    καλυτερα ρωτα ενα δικοιγορο οκ?πιστευω να βρεθει συντομα λυσει καλημερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    επειδη και εμεις νοικιαζουμε ενα σπιτι σε καποιον ανθρωπο ο νομος λεει τα εξης...οι ζημιες παρακρατουνται απο το ενοικιο σε ολες σχεδον τις περιπτωσεις εκτος απο αυτες οπου συντελειται κακοδιαχειρηση απο αυτους που το νοικιαζουν...με απλα λογια αν χαλασει κατι απο φυσικη φθορα το αφαιρεις απο το ενοικιο...αν παρεις μια βαρια και σπασεις τους τοιχους θα πληρωσεις εσυ απο την τσεπη σου!!!πιστευω ειναι σωστο και δικαιο...επισης μπορεις σαν νοικαρης που εισαι να την καταγγειλεις και να τις κανεις μηνυση να ξερεις οτι οταν κυνδυνευει ανθρωπινη ζωη θα μπλεξει ασχημα...τελος σου προτεινω να φυγεις απο εκει γιατι αν αυτη η γυναικα δεν σκεφτεται την ζωη του αλλου και τις οικογενειας του ειναι για πολλες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    ααααα και πηγαινε σε δικηγορο και κανε κατι αμεσως μην γινει καμια στραβη...γιατι η ανθρωπινη ζωη δεν ερχεται πισω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    ειναι πολυ επικινδυνο προσοχη!η να φυγουν η να τις κανουν καταγγελια!!μια διαροη στην κουζινα η στο σιδερο η στον θερμοσιφονα μπορει να ειναι μοιραια!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σίγουρα κάποιο απ τα παιδιά που έχει σχέση με ηλεκτρολογικά θα σε ενημερώσει. Εμένα μου φένεται τελείως επικίνδυνο και σίγουρα θα υπάρχει τρόπος να το βάλει η ιδιοκτήτρια.
    Όσο για την δικαιολογία οτι οι προηγούμενοι μείναν 8 χρόνια της εξήγησες οτι γλίτωσε απλα 8 χρόνια να μην πάει φυλακή στην περίπτωση που πάθαιναν τίποτα οι ενοικιαστές? Φυσικά έτσι παίρνει η μπάλα και αυτόν που υπέγραψε τα σχέδια (και αυτό σωστό μου φένεται).
    μα εννοειται πως πρεπει να παρει και η μπαλλα τον ηλεκτρολογο που υπεγραψε σκεψου να εμενε δικος σου ανθρωπος εκει η δικος μου η εγω...και βασικα αφου ηταν 8 χρονια εκει γιατι φυγανε μηπως κατι ειδαν που δεν τους αρεσε γιατι αν ειναι αληθεια τα 8 χρονια οταν καθεσαι τοσο καπου δεν αλλαζεις ετσι απλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    καλα απο την δεη πως τις εδωσαν αδεια??σπιτι χωρις γειωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.088

    Προεπιλογή

    Εγώ λέω να πάει σε δικηγόρο να φάνε μια καλή καμπάνα και αυτή και ο ηλεκτρολόγος που υπέγραψε και στη ΔΕΗ όποιος το άφησε έτσι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα απο την δεη πως τις εδωσαν αδεια??σπιτι χωρις γειωση
    ειτε λαδωσαν ειτε δεν ηταν να γινει σπιτι αυτο ειτε ηταν τιποτα παλιο ειτε ειναι σε καμια επαρχια...γιατι στην αθηνα χωρις γειωση δυσκολο μου φαινεται αφου υπαρχουν περιοχες στην αθηνα οπου προσεχουν ειδικα την γειωση που θα κανουν να συμπιπτει με τις περιοχης γιατι αν η περιοχη ειναι με αμεση γειωση και σε ενα σπιτι εκει το κανεις με ουδετερωση θα καει κοσμος...(πιθανοτατα)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. αυτος ο σταθμος κολησης λεει τιποτα ?
    By jakjak in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-07-17, 14:07
  2. Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-13, 12:17
  3. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-11, 12:34
  4. Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-11, 22:48
  5. class D για Sub λεει?
    By Nemmesis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-09, 22:51

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας