Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 28

Θέμα: Κύκλωμα για αναπλήρωση νερού με χρήση μηχανικών φλοτέρ!

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νεοκλής
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή Κύκλωμα για αναπλήρωση νερού με χρήση μηχανικών φλοτέρ!

    Γεια σας παιδια!!

    Είναι η πρώτη φορά που κάθομαι να προσπαθήσω να σχεδιάσω ένα κύκλωμα που είχα στο μυαλό μου να φτιάξω για αυτό να είστε επιεικεί μαζί μου σε τυχόν λάθη ή παραλείψεις.

    Λοιπον, πρόκειται για ένα κύκλωμα το οποίο θα χρησιμοποιθεί σε ενυδρείο αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να βρει χρήση και σε άλλες εφαρμογές.

    DSC04709.jpg

    Τα S1 & S2 τα αναπαριστώ σαν διακόπτες, στην πραγματικότητα θα είναι αυτά εδώ τα φλοτέρ.
    water_sensor.jpg

    Η αντλία που έχω σκοπό να χρησιμοποιήσω είναι μια σαν και αυτή.
    pump 12v.JPG

    Τα ρελε θα ειναι 12V, μιας επαφής.

    Αρχικά να εξηγήσω πως το σκέφτηκα ότι θα λειτουργει..

    *Ο S2 θα τοποθετηθει πιο χαμηλά απο τον S1.
    *Ετσι μόλις η σταθμη κατέβει το φλοτερ (S2) θα κλείσει κύκλωμα και η αντλία και το led θα λειτουργήσουν.
    *Η αντλία θα σταματήσει μόλις το S2 κόψει και ανοίξει το κυκλωμα.

    *Σε περίπτωση που κάτι πάθει το S2 και δεν κόψει για κάποιο λόγο, η στάθμη του νερού θα πάει λίγο πιο ψηλά στο S1 και τότε θα κλείσει το κύκλωμα και το ρελέ θα δώσει εντολή και θα κοπει το ρεύμα για την αντλία και θα ξεκινήσει ένα Buzzer να σφυρίζει για να μας ειδοποιήσει ότι κατι δεν παει καλα...
    *Έχω σκοπό να βάλω ένα button που θα δίνει ρεύμα στην αντλία σε περίπτωση που το χρειαστούμε εμείς ανεξάρτητα απο το κύκλωμα...



    Σε αυτό το σημείο θέλω να ρωτήσω αν έχω κάνει κάπου λάθος που δεν το βλέπω???

    Επίσης διάβασα ότι στα ρελε βάζουμε διόδους προστασίας στο πηνίο.. το 1Ν4148 είναι καλό για αυτήν την περίπτωση?
    διάβασα ότι κάνει 0,7V πτώση... Θα δημιουργήσει πρόβλημα στο όλο κύκλωμα..? Σημειωτέον ότι η ανλτία δουλεύει και με 9V χωρίς πρόβλημα...

    Η αρχική μου τροφοδοσια λέω να είναι ένας DC 12V 1000mA αντάπτορας... Αρκεί λέτε?

    Επίσης ήθελα να ρωτήσω τι αντίσταση πρέπει να βάλω για το Buzzer... το Buzzer θα ειναι 9V..

    Αυτα τα ολίγα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Βάλε και καμια ασφάλεια στα 12V γιατί θα την κάψεις πολλές φορές.
    Λοιπόν,
    - Οι δίοδοι στα ρελέ μπαίνουν ανάποδα απο την τάση τροφοδοσίαας. 1Ν4148 καλές αρκούν εκτός αν βάλεις τίποτα γαιδουρορελέ που δεν νομίζω.
    - Το ρελέ 1, σε όποια θέση και να είναι, βραχυκυκλώνει την τροφοδοσία. Γι αυτό θα σου καίει τις ασφάλειες...
    - Το ρελέ 2, είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση, θα βραχυκυκλώσει την τροφοδοσία μόνο όταν οπλίσει. (αν οπλίσει ποτέ με αυτή την σσυνδεσμολογία)
    - Το led θα είναι μόνιμα αναμμένο.
    - και η αντλία μόνιμα θα λειτουργεί. Βρες μια σφουγγαρίστρα, θα πλυμμηρίσεις! ( μάλλον δεν χρειάζεται, γιατί αν οπλίσει το ρελέ 2 θα σταματήσει η αντλία οπότε αν το σκέφτηκες έτσι πάσο)
    - Το ρελε 1 γιατί του δίνεις -12V ? θα βάλεις συμμετρική τάση, με 24V ρελέ? ποιος ο λόγος?
    - Το buzzer θα βαράει συνέχεια, μαζί και το led που έχεις εκεί.

    Θα σου πρότεινα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στην σκέψη του κυκλώματος παρά στην αποτύπωσή του στο χαρτί.

    Συμβουλέψου και κάνα καθηγητή-συνάδελφο (πχ οπωροκηπευτηκών) απο τη σχολή....


    EDIT Μου θυμίζει λίγο-πολύ αυτο... http://xkcd.com/730/
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=51588&page=1

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νεοκλής
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsmaster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βάλε και καμια ασφάλεια στα 12V γιατί θα την κάψεις πολλές φορές.
    Λοιπόν,
    - Οι δίοδοι στα ρελέ μπαίνουν ανάποδα απο την τάση τροφοδοσίαας. 1Ν4148 καλές αρκούν εκτός αν βάλεις τίποτα γαιδουρορελέ που δεν νομίζω. Σωστα, το διόρθωσα!
    - Το ρελέ 1, σε όποια θέση και να είναι, βραχυκυκλώνει την τροφοδοσία. Γι αυτό θα σου καίει τις ασφάλειες...
    - Το ρελέ 2, είναι σε λίγο καλύτερη κατάσταση, θα βραχυκυκλώσει την τροφοδοσία μόνο όταν οπλίσει. (αν οπλίσει ποτέ με αυτή την σσυνδεσμολογία)
    - Το led θα είναι μόνιμα αναμμένο. Και αυτο εντάξει!
    - και η αντλία μόνιμα θα λειτουργεί. Βρες μια σφουγγαρίστρα, θα πλυμμηρίσεις! ( μάλλον δεν χρειάζεται, γιατί αν οπλίσει το ρελέ 2 θα σταματήσει η αντλία οπότε αν το σκέφτηκες έτσι πάσο)
    - Το ρελε 1 γιατί του δίνεις -12V ? θα βάλεις συμμετρική τάση, με 24V ρελέ? ποιος ο λόγος? Λάθος μου ήταν αυτό! GND έπρεπε να βάλω..
    - Το buzzer θα βαράει συνέχεια, μαζί και το led που έχεις εκεί.

    Θα σου πρότεινα να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στην σκέψη του κυκλώματος παρά στην αποτύπωσή του στο χαρτί.

    Συμβουλέψου και κάνα καθηγητή-συνάδελφο (πχ οπωροκηπευτηκών) απο τη σχολή.... Δεν ειμαι σε καμια τέτοια σχολη που περιγραφεις...


    EDIT Μου θυμίζει λίγο-πολύ αυτο... http://xkcd.com/730/
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=51588&page=1
    Ειπα απο την αρχη οτι ειναι το πρωτο μου κυκλωμα και για αυτο ειναι πολυ πιθανο να εχω λαθη...
    Για αυτο αλλωστε έκανα ποστ... Για να τα δειτε και εχοντας την αναλογη εμπειρία να με βοήθεσετε..
    Για αυτό ειναι αλλωστε ο λόγος ύπαρξης αυτού του φόρουμ θέλω να πιστεύω..!!!

    Καλύτερα τώρα? sxedio.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Αν κλεισει το ρελέ 1 (λόγω Σ1) βραχυκυκλωνεις τροφοδοσία...
    Γνώμη μου για να μη μπερδεύεσαι, κάνε μόνο το ένα σκέλος (Σ2) και μετά (όταν το πετύχεις), κάνεις τροποποιήσεις για το φλοτερ ασφαλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Νεοκλής
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κλεισει το ρελέ 1 (λόγω Σ1) βραχυκυκλωνεις τροφοδοσία...
    Γνώμη μου για να μη μπερδεύεσαι, κάνε μόνο το ένα σκέλος (Σ2) και μετά (όταν το πετύχεις), κάνεις τροποποιήσεις για το φλοτερ ασφαλείας.
    To σκέλος με το S2 το εχω κανει σε breadboard, απλα θέλω να βάλω και σαν δικλίδα ασφαλείας ένα δευτερο φλοτερ πιο ψηλά, σε περίπτωση που η σταθμη φτασει σε αυτο και παει να το ξεπερασει να κόψει όλο το ρευμα απο το κύκλωμα και να αναψει ενα led και ενα Buzzer..
    Καμια ιδεα που μπορεί να γίνει αυτο με αλλο τρόπο ισως?

    Μπορει καποιος να μου εξηγησει την λειτουργεία του ρελε? ΓΙατι απο εδω http://www.kpsec.freeuk.com/components/relay.htm καταλαβα οτι οταν το πηνιο διεγερθει κινειτα ενα ελασμα και οι επαφες εναλλάσουν κατασταση...

    Απο αυτο εδω το συμπερανα το παραπανω, αλλα μαλλον ειμαι λαθος...
    http://www.kpsec.freeuk.com/images/diopro.gif

    --------------------------------
    Αν κλεισει το ρελέ 1 (λόγω Σ1) βραχυκυκλωνεις τροφοδοσία...
    Tώρα καταλαβα το λαθος μου!!!
    Γινεται να διορθωθει καπως αυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neoklis : 14-08-10 στις 00:59

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή



    βαζεις το φλοτερ S2 χαμηλα και ψηλα το φλοτερ S1 μωλις δωσεις ταση θα κλειση κυκλωμα απο το S2 και θα δουλεψει η αντλια που περνα απο μια ΝΟ επαφη ενος ρελε το ενδηχτικο led L1 θα αναβει οσο η αντλια δουλευει.
    σε περιπτωσει που κολησει το S2 και συνεχισει να δουλευει η αντλια η σταθμη θα φταση στο υψηλοτερο σημειο και το S1 θα διακοψη την παροχη τροφοδοσιας και μια NC επαφη θα κλησει κυκλωμα με το buzer. Το ''Α'' και ''Β'' ειναι η επαθες πηνειου του ρελε.
    Το μονο που εκανα λαθος και συγνωμη αλλα βαριμουνα να διορθωσο γτ ηταν περασμενα ξημερωματα ειναι να βαλεις το ενδεικτικο να παιρνει ταση μετα απο την επαφη του ρελε και οχι πριν που την εχω εγω γτ σε περιπτωσει που κολισει το S2 θα σταματησει η αντλια αλλα θα μηνει αναμενο το ενδεικτικο ενω σε κανονικη λειτουργια θα δουλεθει μια χαρα.
    ελπιζω να σε βοηθησα αν χρειαστης κατι η δεν καταλες κατι εδω ειμαστε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Radiometer : 14-08-10 στις 10:44 Αιτία: photo edit

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Νεοκλής
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ωραίος!!!!! Σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου τέτοια ώρα που πόσταρες!!!

    Απλά μου είχαν πει ότι καλό είναι για να προστατεύσω τα φλοτερ να βάλω ένα ρελε για να μην τραβαει ζόρι το φλοτερ όταν θα δουλεύει η αντλία και χαλάσει πιο γρήγορα..

    Επίσης μήπως εφαρμόζοντας τάση στο S1 συνεχως αυτό τα παίξει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Καλά σου έχουν πει για τα φλοτέρ και τα ρελέ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νεοκλής
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    58

    Προεπιλογή

    Ωραια! Χαιρομαι που ήξερα και κατι σωστα..

    Καμία λύση μπορείς να σκεφτείς πως μπορεί να γίνει...?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Ναι, είναι αρκετά απλό.
    Μόλις βρώ σκάνερ θα στο δείξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-03-14, 08:43
  2. κύκλωμα νερού.
    By taxideytis in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-14, 11:55
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-13, 22:53
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-12, 17:56
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-12, 21:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας