Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Ζητώ να μου φτιάξετε μια PCB με LED

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Ζητώ να μου φτιάξετε μια PCB με LED

    Κατ' αρχήν, χαιρετώ την κοινότητα! Ασχολούμαι με μια λεπτή κατασκευή και θέλω τη βοήθειά σας.

    Με λίγα λόγια, θέλω να έχω ένα κύκλωμα με 9 LED των 8mm σε σχηματισμό μηνίσκου, πολύ πυκνά μεταξύ τους, και συνδεδεμένα παράλληλα μεταξύ τους και χωρίς αντιστάσεις. Το θετικό και αρνητικό κομμάτι χαλκού θα φτάνουν μέχρι το κέντρο του μηνίσκου και θα ενώνονται με καλώδιο για να το συνδέσω περαιτέρω.

    moon.gif
    Αν κάποιος ενδιαφέρεται να μου το φτιάξει, με το αζημίωτο βεβαίως, ιδού περισσότερες λεπτομέρειες:

    Αυτό που φτιάχνω είναι το περιστρεφόμενο φωτιζόμενο φεγγάρι του Sailor Moon Star Locket, μια γεύση του οποίου βρίσκεται εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=WNEUn...eature=related

    Όπως βλέπετε το περιστρεφόμενο μέρος έχει αρκετά δυνατό φως. Έχω σκεφτεί να βάλω 9 wide-angle straw-hat Leds, 1W το καθένα. Θα τροφοδοτούνται από μια μπαταρία λιθίου 18650, και επειδή η ενέργεια είναι τόσο μεγάλη, οι "κατάλληλες αντιστάσεις" είναι μικρότερες της αντίστασης που θα προκύψει από το χαλκό που τα ενώνει με τις μπαταρίες!! Θα διακυνδυνέψω λοιπόν να τις παραλέιψω. Μου έχει δουλέψει πάντως αρκετά λεπτά με αυτόν τον τρόπο.
    Η πλακέτα θα περιλαμβάνει το μηνίσκο ΚΑΙ τον εσωτερικό κύκλο ώστε να την περάσω κατευθείαν στον άξονα περιστροφής.

    Η ελπίδα μου κάποιος να θέλει και να μπορεί να με βοηθήσει είναι απερίγραπτη. Δουλεύω σε αυτό 2 χρόνια και έχω κολλήσει ακριβώς στο σημείο της πλακέτας!
    Περιμένω εναγωνίως απαντήσεις! Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    μια λυση ειναι τα led να τροφοδοτηθουν με 3,6 volt απευθειας

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δημητρη λεει λευκα λεντ οποτε με 2V δεν θα αναβουν καν, θα θελουν γυρω στα 3,5V.
    Η μπαταρια βγαζει 3,7V οποτε απλα χρειαζεται μια αντισταση εστω και πολυ μικρη 0,1Ω, οχι σκετο.

    Η πλακετα δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτει, το δυσκολοτερο ειναι να την κοψεις μετα ωστε να ειναι ακριβως κυκλικη.

    Οσον αφορα τα λεντ μαλλον ειναι υπερβολικο να εχεις 9 λεντ 1W δλδ να τραβας ~2,5Α ρευμα για κατι τετοιο. Δεν θα φωτιζει απλα, θα ειναι σαν σχετικα ισχυρος φακος.


    Τελος εκεινος ο μηνισκος λογικα πρεπει να το φτιαξεις σαν καπακι με καποιο light diffuser ωστε να εχεις μια ομοιομορφη κατανομη του φωτος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    To οτι θα φωτίζει πολύ το ξέρω...είναι η ξεροκεφαλιά μου στο να μείνω πιστός σε αυτό που βλέπω, οτι δηλαδη φαίνεται αρκετά φωτεινό την ημέρα.

    Το καλώδιο και οι περιστρεφόμενες συνδέσεις από χαλκό που θα φτιάξω άνετα αντικαθιστούν μια τόσο μικρή αντίσταση, το Ohm είναι μικρή μονάδα. Μάλιστα, τα LED θα υπολειτουργούν. Αυτά τα έχω ελέγξει.

    Το light diffuser...υπάρχει κάποιο τέτοι υλικό που μπορώ να χειριστώ εύκολα; Μέχρι τώρα είχα στο μυαλό μου άσπρο-διαφανή πολυμερή πυλό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    100mΩ χλωμο να βγαινουν 5-10cm καλωδιο και 5cm πιστα χαλκου, επισης μην ξεχνας οτι η μπαταρια μπορει να πιανει και 4,3V οταν ειναι γεματη πληρως.

    Δεν ειναι τπτ να βαλεις μια smd αντισταση στο τυπωμενο, εκτος των αλλων προσφερει μια ευελιξια. Αν δεις μετα οτι παραειναι φωτεινο την αλλαζεις με μεγαλυτερη, αλλιως την αντικαθιστας με 0Ω.

    Για light diffuser υποθετω κατι σαν αυτο που λες θα πρεπει να χρησιμοποιησεις εκτος αν βρεις εκεινο το γυαλι που χρησιμοποιουν σε φωτιστικα (opal glass νομιζω το λενε) ή τεσπα κατι αλλο σε κανα ebay.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-06-14, 00:15
  2. Μια βοήθεια να μου δωσετε
    By Λαμπάτος in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-12, 13:52
  3. ΠΩΣ ΘΑ ΤΥΠΟΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ PCB
    By aris285 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-10, 14:53
  4. πως να συνδεσω μια camera στο pc μου ?
    By mitsakostsi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-10, 10:43
  5. ΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΜΟΥ
    By sakis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-09, 17:02

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας