Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: πολλεσ προσφορες αλλα δεν ....

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή πολλεσ προσφορες αλλα δεν ....

    καλησπερα.
    πριν 3 μηνες ειχα παει σε μια εκθεση κατοικιας.
    ολοι ηταν προθυμη να μας ενημερωσουν,να μας κατατοποιησουν,να μας δωσουν πληροφωριες,ενημερωτικα φυλλαδια.ολοι μας ειπαν για τις δραστηροτητες της εταιρειας τους,για τις συνφονιες,επενδυσεις,μελλοντικα σχεδια που εχουν.
    ολοι,μα ολοι μας ειπαν πως συνφερει ,να βαλεις φωτοβολταικα,να παραγεις ρευμα,να το πουλας,να βαλεις inverter.
    αλλα κανενας τους δεν εχει βαλει στο σπιτι του.και αυτο το λεω,διοτι,μετα απο οσα μας ελεγαν,τους εκανα την ερωτηση,ΕΣΥ ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ?και αιφνιδιαζονταν,και απαντουσε οχι.
    πωε ειναι δυνατον,να πουλας,να θεσ να πουλησης,οταν ο ιδιος δεν το εφαρμοζει στο σπιτι του,η σε συγκενικο του περιβαλον,αν υπο8εσουμε πως ειναι πολυ παλιο το σπιτι και δεν πληρη της προδιαγραφες.
    με ολα αυτα που ειδα,στη εκθεση,νομιζω πως ειναι ενα μεγαλο παραμυθη,οι ανανιωσιμες πηγες ενεργειας,για καταναλωση των ειδω,χωρις οφελος για τον καταναλοτη,για οικονομα,των επιχηρηματιων.
    βαση αυτων που ειδα,και ακουσα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Γεια σου φιλαρακι να σου πω και εγω κατι. Εμαι υπαλληλος στην εταιρεια porche και δεν κυκλοφορω με αυτο το αυτοκινητο. Λες να ειναι χειροτερο απο πατινι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    το σίγουρο είναι πως έχει γίνει καραμέλα σε πολούς ! έξω στην πιάτσα εδω στην επαρχία γίνεται ο κακός χαμός , κυκλοφορούνε με φακέλους στα χέρια και τρέχουν σαν να κάνουν δουλειά που θα τους κάνει να γίνουν εκατομυριούχοι !
    μιλώντας με φύλλο λογιστή - οικονομολόγο που ασχολείτε και με κάποιες μελέτες το γραφείο του (είναι σοβαρός άνθρωπος) μου είπε τα εξής !
    με τισ τρέχουσες τιμές είναι μια επένδυση που σε βάθος 20ετιας αποδίδει 15% τον χρόνο στα λεφτά που θα ρίξεις ! αν το δείς έτσι είναι μια πάρα πολύ καλή επένδυση εν συγκρίση με το επιτόκιο μιας τράπεζας ενα έχεις τα λεφτά σου εκεί ! το 15% που λέω στους πελάτες μου είναι με την τρέχουσα τιμή της που πληρώνει η ΔΕΗ , με υπολογισμό (ηλιοφάνειας) απόδοσης βάση της εμπειρίας στις ήδη στημένες εγκαταστάσεις , και με συνυπολογισμό της πτώσης απόδοσης τον panel !
    δέν ειναι κάτι που θα σε κάνει πλούσιο αλλα αμα έχεις λεφτά που κάθονται κάντο..καλύτερα απο τα να τα αφήσεις στην τράπεζα η να πάρεις ενα ακίνητο και να το νοικιάζεις με την φοβία μην σου μείνει και ξενοίκιαστο ! όμως σε καμία περίπτωση μην περιμένεις να πλουτήσεις ! και μόνο αν έχεις cash αλλιώς θα σου έρθει μία η άλλη αν συνάψης δάνειο με κάποια τράπεζα !
    (πρίν με πήτε άσχετο , ή αν έχετε άλλη άποψη , να διευκρινήσω οτι δεν ειναι δικά μου λεγόμενα αλλα ανθρώπου που υποτίθεται πως ξέρει)

    τώρα στα δεδομένα για το γιατί γίνεται τόσος ντόρος !
    σίγουρα μια μελέτη για κάτι τέτοιο απο ένα γραφείο στοιχίζει κάποια χιλλίαρικα ! , ποιό γραφείο δεν θέλει τόσο καλό πελατολόγιο ?
    σίγουρα για τις εταιρίες που πουλάνε έχει εμπορικό κέρδος , κανένας δεν το κάνει για την ψυχή της μάνας του , επίσης δεν νομίζω καμία σοβαρή εταιρία να πουλάει με κάτω απο 15-20% εμπορικό κέρδος !
    σίγουρα η εγκατάσταση έχει αρκετή εργασία και μεροκάματα για σιδεράδες / ηλεκτρολόγους /μηχανολόγους /μπετατζήδες /ηλεκτρονικούς και ότι άλλο χρειαστεί !
    σίγουρα μια τράπεζα θέλει να δώσει δάνειο με επιτόκιο 10+% με εξασφαλισμένα έσοδα μίας και εγγυοδότεις είναι η ΔΕΗ
    για όλα αυτά τα παραπάνω και απο όλους τους παραπάνω είναι σίγουρο οτι θα το κυνηγήσουν και θα το προωθήσουν ! και καλά κάνουν , δουλεία τους είναι.
    το μόνο πρόβλημα είναι αυτά που τάζουν !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    και τι σημαινει οτι δεν εχουν αυτοι στο σπιτι τους? στην κυπρο δεν ξερω τι παιζει με αυτα αλλα στην περιοχη μου ολο και περισσοτεροι βαζουν γιατι ενω αγοραζουν απο την δεη την κιλοβατορα με 13λεπτα πουλαμε με 55λεπτα... και μην μου πεις "καλα χαζη ειναι η δεη και δινει τοσα?" γιατι απλα θα σου πω οτι κερδιζει πολλα περισσοτερα λογο του οτι θα εχει λιγοτερα προσθημα καθε χρονο επειδη προωθει πρασινες μορφες ενεργειας και καλα...
    επισης αν απο ολα οσα σου ειπαν αυτοι εσυ κρατησες αν εχουν βαλει η οχι οι ιδοιοι αντι να ψαξεις να δεις το ιντερνετ τους συνεργατες τους στο εξωτερικο....

    οφτοπικ
    Γιωργος η αληθεια ειναι οτι porche δεν εχω δει πολλα οποτε μαλλον κατι δεν παει παλα... datsun ολη μερα τα βλεπω ητε να κουβαλαν πατατες ητε παλιοσιδερα και ειναι σκυλια... χαχαχαχαχα
    /οφτοπικ

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    η καλυτερη διαφημηση ειναι να εχεις πρωτος απο ολους εσυ το προιον που πουλας.αν δεν εχεις ,ακτι δεν παει καλα.
    φωτοβολταικα εχουν βαλει η δημοι,που περνουν επιδοτησης απο ε.ε.,υπουργεια.ιδιοτες δεν εχω δει-και ειμαι απο κοζανη,αν δεν το εχω γραψει-και δεν εχω δει ιδιοτη σε κοζανη,να εχει βαλει.μονο για παρκα ακουω,που 8α παρουν επιδοτηση απο ε.ε.και υπουργειο.
    αν ολοι οσοι πουλανε,ελουν να διαφημισουν το προιον ,ασ βαλουν πρωτοι αυτοι και μετα να μλανε στον καταναλωτη,να βαλει και αυτος.
    και ενας οπτικος λεει ,βαλτε φακους επφης,αλλα ο ιδιος δεν φορα.αν εχεις δει εσυ καπιον,οπτικο,να εχει φακους επαφης,πεστο μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Mιας και το φερε η κουβεντα , μπορουμε να εχουμε μονο φοτοβολταικα στο σπιτι και καθολου ΔΕΗ ? καμια δηλαδη επαφη μαζι της ? ή πρεπει παλι να εχουμε εναν μηδενικο λογαριασμο αλλα με τα γνωστα νταβατζιλικια ΕΡΤ κλπ ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jeik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Mιας και το φερε η κουβεντα , μπορουμε να εχουμε μονο φοτοβολταικα στο σπιτι και καθολου ΔΕΗ ? καμια δηλαδη επαφη μαζι της ? ή πρεπει παλι να εχουμε εναν μηδενικο λογαριασμο αλλα με τα γνωστα νταβατζιλικια ΕΡΤ κλπ ?
    και βεβαια μπορείς να ΜΗΝ έχεις ΔΕΗ, άν έχεις την δυνατότητα να κάνεις τόσο μεγάλη/μικρή/μέτρια επένδυση που να καλύπτει τις ανάγκες σου, μπορείς να αποθηκέυσεις την ενέργια σε μπαταρίες για την νύχτα και τον χειμώνα , και βάλεις και μια γεννήτρια για ώρες ανάγκης ! και βέβαια μπορείς να μην έχεις καθόλου !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    το οτι δεν εχεις porche,ειναι λογικο.με τον μισθο που περνεις δεν μπορεις να εχεις porche.
    και αν παρεις,και σε ενα χρονο παντρεφτης και κανεις οικογενοια,η,αν εχεις οικογενεια,η porche εινια αχρηστη.δεν χορα πανω απο 2 ατομα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikif
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το οτι δεν εχεις porche,ειναι λογικο.με τον μισθο που περνεις δεν μπορεις να εχεις porche.
    και αν παρεις,και σε ενα χρονο παντρεφτης και κανεις οικογενοια,η,αν εχεις οικογενεια,η porche εινια αχρηστη.δεν χορα πανω απο 2 ατομα.
    Άσε που έχει και τη μηχανή πίσω, θα ζεσταίνεται, δεν θα τραβά στην ανηφόρα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Βάλε στόχο το φεγγάρι!
    Ακόμα και αν αστοχήσεις, θα βρεθείς ανάμεσα στ' αστέρια...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    παντως κι εγω παιδια νομιζω οτι ειναι μια επενδυση γι αυτους που εχουν λεφτα και εκτασεις , αντι να τις νοικιαζουν για λιγα ευρω τις αξιοποιουν με τα φωτοβολταικα , φυτευουν φωτοβολταικα , μια χαρα το βλεπω.Το καλυτερο βλεπω την εγκατασταση για οικιακη χρηση , αλλα τι γινεται το χειμωνα ?.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ψαχνω στο internet αλλα δεν μπορω να βρω...
    By kamp82 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-15, 15:01
  2. Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-05-09, 01:01
  3. Θα κανω αυτο το κυκλωμα αλλα δεν καταλαβαινω κατι...
    By The Professor in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-09, 17:13
  4. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-06, 17:28
  5. Δεν εχω ιδεα..Αλλα θελω να..
    By PeTpEt in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-04, 15:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας