Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 37

Θέμα: Υπολογισμός συνφ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Pisces
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή Υπολογισμός συνφ

    Καλησπέρα σας.
    Έχω την εξής ερώτηση;
    Αν γνωρίζω ότι το φορτίο μου έχει ισχύ 17kW, σε λειτουργία, και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, τότε πως υπολογίζω τον συντελεστή ισχύος της εγκατάστασης;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Άρτα
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    συνφ=P/UxI Οπου P=ενδειξη βατομετρου,U=ενδειξη βολτομετρου,Ι=ενδειξη αμπερομετρου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tco9998 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας.
    Έχω την εξής ερώτηση;
    Αν γνωρίζω ότι το φορτίο μου έχει ισχύ 17kW, σε λειτουργία, και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, τότε πως υπολογίζω τον συντελεστή ισχύος της εγκατάστασης;
    ……..<< και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW, >>…….. η άεργος ισχύς έχει μέτρα τα kvar, και όχι τα kw

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    S^2=P^2+Q^2
    S=φαινομενη
    P=πραγματικη
    Q=αεργος
    ο τυπος ειναι αυτος που λεει ο φιλος ο μιχαλης...αλλα αντιστοιχει στην πραγματικη ισχυ...Η αεργος στον τυπο της εχει αντι για συνημιτονο το ημιτονο...αλλα ο τυπος αυτος που παραθετει ο φιλος ειναι για μονοφασικη καταναλωση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    αν εχεις τριφασικη καταναλωση ο τυπος αλλαζει και ειναι
    P=ριζα3*V*I*cosφ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.475

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από micalis Εμφάνιση μηνυμάτων
    συνφ=P/UxI Οπου P=ενδειξη βατομετρου,U=ενδειξη βολτομετρου,Ι=ενδειξη αμπερομετρου
    Έδωσες κατά τη γνώμη μου τη σωστότερη απάντηση, και λέω σωστότερη, γιατί θα ήταν σωστή, αν ο δημιουργός αντί για << και άεργος ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 kW>> είχε << και φαινόμενη ισχύς που φτάνει μέχρι 1,3 Kva >>.
    Πολλές φορές αναγκαζόμαστε να ρίχνομε τα << χαρτία >> για να καταλάβομε τι θέλει ο ερωτών.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #7
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    αν εισε αθηνα να ερθω να σε μετρισω ??? αν κανεισ καλο καφε δεν θελω χρηματα !!!! χαχαχαχα

    ποσα βατ εινε τα επαγωγικα σου φωρτια ??? και πες μου και αν εινε μονιμα στο δικτιο

    ισως σε συνφερει να στησεις ενα μικρο παιδιο αντισταθμισεις ισχιος αν παρουμε μετρισεις 0.92 και κατω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    σε πιο ακριβως τομεα συμφερει εναν οικιακο πελατη να βελτιωσει το συντελεστη ισχυος του φιλε γιαννη?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    εξαρτατε το σπιτι που εχεις φιλε μου

    ολλα γινοντε για οικονομια και για να αποφυγεις το προστημο της δεη και της υπερτημολογισεις

    εχω βαλει παιδια πικνωτων σε σπιτια που εχουν πολλα επαγωγικα φωρτια π.χ μοτερ - μετασχηματιστες και αξιζει τα λευτα του τα βγαζει αμεσα

    βεβαια δεν μιλαμε για απλα σπιτια μιλαω για σπιτια που εχουν μεσα πισινες εχουν κηπο μισο στρεμα και φωτιζετε ολλος ..απο κληματιστικα μεσα γινετε ενας χαμος μιλαμε για κομπρεσορες 50.000 btu kai και αλλα πολα τετεια

    εχω βαλει 4 σε σπιτια μεχρη τωρα αλλα το πιο μικρο ειχε 300 αμπερ παρωχη ανα φαση δεν παει πιο πανο μετα θελει υποσταθμο δικο του !!! στην ντζια ενας πελατης μου εχει υποσταθμο δικο του και εβαλα και πικνωτες γιατι εκεγε αλλα μιλαμε για καμια 10 στρεματα χωρο και το σπιτι δεν εχω καταφερει να υπολογισω ποσα τετραγωνικα εινε !!!!

    εκει εβαλα και γενητρια αυτοματης μεταγωγης


    τωρα αν εχεις ενα σπιτι 100-150 τετραγωνικα δεν χρηαζετε να μετρισω καν

    απλα θα σου προτηνα να αλαζες λαμπες και να εβαζες οικονομιας παντου και αν εισε καπως πιο ευκαταστατος και σε περνει οικονομικα θα σου πρωτηνα λαμπες led ( η οποια η μια κανει και 40 ευρω π.χ) αλλα εκει πας αλου

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    το συν φ χαλαει μονο οταν εχεις επαγωγικα φωρτια

    τα επαγωγηκα φωρτια εινε ...μοτερ - μετασχηματιστες η συνοληκη εγκατεστημενη ισχηη δεν μας νιαζει !!! σε 1 χρονο

    πολοι την πατανε και βαζουν στο κριφο φοτισμο 12 βολτα σποτ !!!

    δεν προτηνετε καλυτερα στα ιδια σποτ να ξηλωσεις μετασχηματιστη για να μην εχεις επαγωγηκα φωρτια και να βαλεις λαμπα ντζι γιου 10 το ενα ντουι κανει 20 λεπτα

    και για πιο καλλα βαζεις λαμπα led η οποια κανει κοντα στα 23 ευρω εινε 4 βατ μολις και αποδιδει οσο αποδιδει μια λαμπα 50 βατ και εχει 24000 ωρες ζωης η απλες 12 βολτες λαμπες η ωρα ζωης τους δεν ξεπερναν της 1000 ωρες

    αλλα δεν ντιμαρετε αν θες να ντιμαροντε αγωραζεις της μαστερ της φιλιπς που εινε και αυτες λεντ εχει καλυτερη αποδοση φωτισμου αλλα κανει κοντα στα 40 ευρω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Υπολογισμός καθόδου V/U
    By john_b in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 188
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-22, 23:34
  2. ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΙΣΧΥΟΣ=ΣΥΝΦ;
    By Λυκιδευς in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-20, 22:17
  3. Απαντήσεις: 69
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-11, 11:05
  4. υπολογισμός
    By geomanjo in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-03-06, 14:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας