Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Καινουργιος στο φορουμ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή Καινουργιος στο φορουμ

    Λοιπον ειμαι νεος στο φορουμ και σας καλησπεριζω ολους. οπως λεει και το ονομα χρηστη ειμαι πολυ expert στα ηλεκτρονικα

    βεβαια ασχολουμαι ερασιτεχνικα χρονια και επισης στη σχολη μαθαμε τα βασικα για ηλεκτροτεχνια- Ηλεκτρονικα ισχυος ( τα βασικα και κατι παραπανω....)-αναλογικα ψηφιακα κυκλωματα και προγραμματισμος σε assembly (8051 τα βασικα)

    αλλα απο κατασκευη πλακετων και κυκλωματα καμια εμπερια. με πολυ ενδιαφερον ειδα εδω στο φορουμ τις τεχνικες αποχαλκωσης και κατασκευης πλακετων (μεχρι τωρα για μενα ενα κυκλωμα ηταν ενα σχεδιαγραμμα σε μια κολλα αναφορας που μου ζηταγε να υπολογισω πολικες τασεις cosf υστερησεις εναυσεις κτλ κτλ...)

    λοιπον καποιες ερωτησεις. εκτος απο markidi και darla πιο αλλο αξιοπιστο site υπαρχει Ελλαδα για παραγγελια online? ψαχνοντας στο φορουμ βρηκα και το Farnell αλλα αυτο ειναι ξενο (εκει παντως βρηκα dc fan ball bearing 3V!!!που εψαχνα μηνες για να τον βαλω στον αισθητηρα θερμοκρασιας του μετεωρολογικου μου σταθμου)

    αλλη ερωτηση. μπορει καποιος να μου προτεινει μεσα απο το φορουμ ή αλλου ενα κύκλωμα θερμοστατη για τον μετεοσερβερ μου που θα ανοιγει ενα ανεμιστηρα οταν η θερμοκρασια της ψυκτρας υπερβανει τους 45-50 βαθμους (δε μπορει να γινει μεσω software πχ speedfan γτ ο επεξεργαστης ενας celeron 12ετιας δεν εχει αισθητηρα θερμοκρασιας). ας ειναι και με μικροελεγκτη....απλα μετα θα σας πρηξω μεχρι να το φτιαξω (ο καθηγητης assembly ακομα με μισει...). αλλα προτιμω κανενα αναλογικο κυκλωματακι ή καποιο θερμοστατη

    επισης. ξερει καποιος καποιο site που μπορω να βρω φ.β στοιχεια σχετικα φτηνα
    για αυτη την κατασκευη???
    http://www.iqsolarpower.com/panel10w.htm

    πηγα σε τοπικο καταστημα και μου ειπαν κατι σε 25 ευρω το πανελ....

    ευχαριστω. Δημητρης Ηρακλειο Κρητης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    on-line αγορές μπορείς να κάνεις και από εδω:

    www.aswo.gr
    http://gr.rsdelivers.com/

    Για σενσορα θερμοκρασιας μπορεις να χρησιμοποιήσεις σε σειρα με τον ανεμιστηρα μια αντίσταση ntc την οποια 8α βιδώσεις πάνω στην ψύχτρα.υπαρχουν αφθονες στο εμποριο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostas lef. : 24-08-10 στις 21:08

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostas lef. Εμφάνιση μηνυμάτων
    on-line αγορές μπορείς να κάνεις και από εδω:

    www.aswo.gr
    http://gr.rsdelivers.com/

    Για σενσορα θερμοκρασιας μπορεις να χρησιμοποιήσεις σε σειρα με τον ανεμιστηρα μια αντίσταση ntc την οποια 8α βιδώσεις πάνω στην ψύχτρα.υπαρχουν αφθονες στο εμποριο.
    εχω ηδη ενα κυκλωμα στον ανεμιστηρα με 4 αντιστασεις (12, 18, 23 και 33 ohm) και ενα περιστροφικο διακοπτη σε πλακετα και εναλλασω οποια αντισταση θελω απο το κουτι. το θεμα ειναι οτι ο επεξεργασης με μοντα εχει μια ψυκτρα απο amd και δε χρειαζεται ανεμιστηρα συνεχεια. ειναι ενας celeron και θελω να κλεινει τελειως ο ανεμιστηρας οταν δεν χρειαζεται γτ το κουτι ειναι παλιο συντονιζει και κανει φασαρια. ειναι που το εχω στο δωματιο 24ωρες ανοιχτο!
    ευχαριστω για τα online shops!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Πειραματιζόμενος θα βρεις το καταλληλο ntc. η δουλειά του είναι όταν είναι κρύα εχει μια μεγάλη Κιλοωμική αντίσταση που δεν θα επιτρεπει στον ανεμιστήρα να ξεκινήσει.
    Οταν η θερμοκρασία τις ψύκτρας αυξηθεί τότε η ωμική αντισταση θα "κατέβει " με αποτέλεσμα να ξεκινήσει ο ανεμιστήρας.

    Κώστας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Ορίστε κάτι από το οποίο έμεινα ευχαριστημένος.
    http://sound.westhost.com/project42.htm

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-12, 13:57
  2. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-12, 16:03
  3. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 18:34
  4. καινουργιος στα PMR
    By kokoblue in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-10, 13:03
  5. Καινουργιος στα κολπα!! HELP!!
    By vaspiou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-04, 11:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας