Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Καθαρισμός παλαιού ενισχυτή - απορίες...

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή Καθαρισμός παλαιού ενισχυτή - απορίες...

    Αποφάσισα να ανοίξω και να καθαρίσω έναν παλαιο ενισχυτή Proton 520 ο οποίος δουλεύει κανονικά, και Θα ήθελα τις συμβουλές σας σε μερικά σημεία, για να μήν κάνω καμιά ζημιά.

    Ο ενισχυτής εκ των έσω, πολύ σκόνη...


    Αρχικά πήρα τα πολλά με blower, και τα ψιλά με σπρέυ αέρα και μαλακό πινελάκι. Καθάρισε κατά 90% αλλά η λεπτομέρεια μετράει...

    Έβγαλα την ψύκτρα, την καθάρισα με ζεστό νερό και ξύδι, και είπα να αλλάξω πάστα στα transistor.


    Ερώτηση πρώτη.
    Tα tranzistor δέν ακούμπαγαν απευθείας στην ψύκτρα. Μεσολαβούσε μία ψιλή διάφανη ''πλαστική'' μεμβράνη, δηλ η σειρά ήταν tranzistor-πάστα-μεμβράνη-πάστα-ψύκτρα.
    Πειράζει να τα βιδώσω απευθείας με πάστα χωρίς την μεμβράνη στην ψύκτρα?



    Αυτήν την βρωμιά που φαίνεται στις φωτό πώς την βγάζω? Με το πινέλο δέν βγαίνει καλά. Άν το βουτήξω το πινέλο σε κάποιο υγρό (πχ. καθαρή βενζίνη) θα κάνω ζημιά?







    Αυτό το κίτρινο που φαίνεται στις φωτό είναι κάποιο υγρό που ''ξέρασε'' ο μετ/στης? Πάντως είναι σκληρό σαν κόλλα και ο μετ/στής δουλεύει κανονικά.
    Επίσης το γκρί περίβλημα του μετ/στή είναι κολλημένο στον μετ/στή?




    Τέλος υπάσχει κάποιο ειδικό σπρέυ για τα ποτενσιόμετρα εκτός απο απλό αέρα?


    Ευχαριστώ και συγνώμη για το πλήθος των ερωτήσεων, αλλά θέλω να κάνω σωστή δουλειά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Στα τρατζ/στορ το μεταλλικο κομματι ειναι ο συλεκτης και θελουν μονωση στην ψυκτρα αλλιως θα καψεις πολλα πραγματα στον ενισχυτη.
    Για τα ποντασιομετρα υπαρχουν σπρευ στα καταστηματα ηλεκτρονικων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    Λοιπον. Σπρει για ποντεσιομετρο υπαρχει. Ζητησε το σε καταστημα με ηλεκτρονικα. Τωρα οσο για τα τρανζιστορ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!! αυτη η ζελατινα που ειπες ειναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ γιατι απομονωνει ηλεκτρικα την κατω περιοχη των τρανζιστορ απο την ψυκτρα! Αν δεν την βαλεις ξανα, ειναι πολυ πιθανο να δημιουργησεις βραχυκυκλωμα στα τρανζιστορ εξοδου! Αν η ζελατινα αυτη εχει κοπει, μπορεις να τη ζητησεις σε καταστημα ηλεκτρονικων ως ''φυλλο μικας ή μίκα'' Επισεις αυτο το μικρο τρανζιστορακι που υπαρχει αναμεσσα απ'τα 2 τα μεγαλα, να το τοποθετησεις ξανα οπως πριν, γιατι πρεπει να εχει θερμικη επαφη με την ψυκτρα που ειναι τα 2 μεγαλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    Θανο μαζι γραφαμε!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Το ασετον αν δε κανω λαθος κανει για καθαρισμο της πλακετας...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αυτα τα ζουμια με τις κολλημενες σκονες δοκιμασε να τα καθαρισεις με οινοπνευμα.Οτιδηποτε αλλο ισως τους ερθει βαρυ και αρχισουν να λιωνουν οι μονωσεις η το βερνικι της πλακετας.Βενζινη και ασετον ειδικα, ξεχασε τα(grglaz, το εχεις δοκιμασει; Εγω οχι αλλα εικαζω οτι θα εχει προβλημα).

    Αυτο το συνθετικο που ειδες λεγεται μικα, και παιζει τον ρολο του μονωτη, οπως ειπε και ο Θανος.Εχω ταινια kapton, που ειναι το καλυτερο υλικο που μπορεις να βαλεις σε τετοιες περιπτωσεις.Μπορω να σου στειλω ενα κομματι δωρεαν να κανεις την δουλεια σου, αν πληρωσεις τα μεταφορικα.

    Πιθανοτατα αυτο στον μετασχιματιστη ειναι κολλα, και το μεταλλικο περιβλημα καποιου ειδους θωρακιση.Αν ειχε προβλημα ο Μ/Σ θα το ειχες καταλαβει, πιστεψε με...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    519

    Προεπιλογή

    Αυτο το υγρο στον Μ/Τ μαλλον κολλα ειναι απο την κατασκευη του

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη grglaz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    271

    Προεπιλογή

    Ναι η αληθεια ειναι οτι αν εχει βερνικη πανω η πλακετα(που προφανως εχει) το ασετον δεν κανει...καλυτερα και πιο ασφαλες το οινοπνευμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    61

    Προεπιλογή

    Eυχαριστώ καταρχάς για τις έγκαιρες και κατατοπιστικές απαντήσεις.

    Μήν γελάσετε τώρα... σκέφτομαι να κάνω των ενισχυτή σέτ με τα plexiglass ηχεία που φτιάχνω.
    Το καλό του είναι ότι απο πίσω έχει μία γέφυρα που τον κάνει τελικό, οπότε με ένα πρόγραμμα equalizer θα μπορώ να τον οδηγώ απ'τον pc.


    Πάντως περιέργως απο κάτω ήταν πεντακάθαρος...


    Λοιπόν ανακεφαλαίωση....
    Καινούργια πάστα (καλή απο cpu), μίκα στα transistor (αυτο το γκρι ''λάστιχο'' είναι?), οινόπνευμα-μπατονέτα για πλακέτα, σπρέυ για ποτενσιόμετρα.

    Το kapton αυτό είναι? http://www.kaptontape.com/
    Δέν με πειράζουν τα μεταφορικά αλλά με μίκα δέν θα κάνω δουλειά για να μήν μπαίνουμε και οι δυό σε κόπο?

    Άν καθαριστεί όπως θέλω, σκέφτομαι να του βάλω ένα plexi καπάκι με έναν fan από pc.To θέμα είναι ότι έχω μόνο 10mm. απόσταση καπάκι-ψύκτρας....

    Επίσης η θωράκιση του μετ/στή βγαίνει να την βάψω μαύρη ή θα χαλάσει?
    (έχει σκουριάσει, ξέρω-ξέρω...έχω παρανοικές ιδέες...)

    Τι λέτε, αξίζει τον κόπο να πειραματιστώ και να τον ομορφήνω ή θα βγεί κιτσαρία?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Το αν αξιζει...περι ορεξεως κολοκυθοπιτα

    Το kapton ειναι αυτο που εδωσες στο λινκ.Και με μικα θα κανεις δουλεια, στο κατω κατω αυτο ειχε απο το εργοστασιο...Απλα το kapton εχει την μεγιστη θερμικη αγωγιμωτητα απο τα υλικα που μπορουμε να αγορασουμε εμεις ανετα, ε και με την λογικη οτι εισαι ψειρας στο προτεινα.Η επιλογη ειναι δικη σου, και με την "χρεωση παραληπτη" πληρωνεις στην παραλαβη...Καλυτερη ψυξη στους ενισχυτες εξυπακουεται και καλυτερο αποτελεσμα.

    Την λαμαρινα απο τον Μ/Σ μην την βγαλεις, πολυ πιθανον να κανεις ζημα, ειτε αισθητικη ειτε ουσιαστικη, προτεινω να το μασκαρεις και να το βαψεις οπως ειναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορίες για Ενισχυτή (TDA1553Q)
    By sedcomet in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-13, 20:33
  2. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-12, 21:08
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-12, 13:06
  4. Διαφορά προ ενισχυτή με τελικού ενισχυτή
    By capamaru88 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 10:26
  5. Σχέδια και απορίες για λαμπάτο ενισχυτή
    By h@ris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 105
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-04-09, 15:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας