Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: LED Τελικά dimmaρονται??

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή LED Τελικά dimmaρονται??

    Πραγματικά ασχολούμε με το θέμα μπορεί και 1 μήνα και δεν εχω πάρει μια σαφή απάντηση,σε σημείο να πιστεύω πως δεν υπάρχει συγκεκριμένη απάντηση....

    Εχω 25 Led GU10 dimmable (http://www.eco-lumix.co.uk/index.php...emart&Itemid=1) τα οποία θέλω να τα dimmaρω και απ'οτι φαίνεται δεν ειναι και τόσο ευκολο.Δοκίμασα έναν ηλεκτρονικό remote dimmer της Varilight αλλα υπολειτουργούσε.Κατα διαστήματα δεν εσβηναν τα led,δεν αναβαν κ.α. Μετά απο ψάξιμο στο site της εταιρίας βρήκα αυτό http://www.eco-lumix.co.uk/index.php...d=17&Itemid=24. Το συμπέρασμα που έβγαλα είναι οτι με εναν παλιό περιστροφικό dimmer με triac πολύ πιθανον να κάνω την δουλειά μου.Κατι ακόμα που δεν ξέρω είναι αν γενικός με το να dimmaρω τα led επηρεάζω την διάρκια ζωής τους...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Χάρη, σαφή απάντηση δεν μπορείς να πάρεις γιατί πρέπει να γνωρίζουμε τα ακριβή τεχνικά χαρακτηριστικά του προϊόντος που έχεις, δηλαδή datasheet με σχέδιο της εσωτερικής συνδεσμολογίας. Τα links που δίνεις δεν έχουν καμμία πληροφορία. Ηδη από το προηγούμενο θέμα σου (μήπως έπρεπε να συνεχίσεις εκεί; το ότι δεν είχες άλλες 'συμμετοχές' δεν συμαίνει ότι δεν αναγνώστηκε) τα έχω ψάξει όπως και στην Cree αλλά δεν υπάρχουν στοιχεία.

    Αν υποθέσουμε ότι ο πωλητής τους λέει την αλήθεια ότι είναι dimmable ίσως γίνεται 'υπό προϋποθέσεις'. Πάλι την απάντηση τη δίνει το datasheet. Ελα σε επαφή με τον πωλητή, ρώτησέ τον, ζήτησέ του datasheet΄, δείξτο μας για να προτείνουμε κάτι.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 26-08-10 στις 11:54

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Θα προσπαθήσω να μαθω το datasheet του συγκεκριμένου Led,για να μπορέσετε να με βοηθήσετε.(αν και πιστεύω πως δεν θα το βρω...)

    Βλέπω να τα χρησιμοποιώ με απλό διακόπτη on/off...

    Κάτι που δεν μπορώ να καταλάβω είναι το εξής:
    Ειναι κατανοητό οτι τα ηλεκτρονικά dimmer λόγο της ιδιαίτερης λειτουργίας τους να αναβουν και να σβήνουν το led με μεγάλη συχνότητα για να πετύχουν το dimming ,μπορουν να καταστρέψουν το εσωτερικό κύκλωμα του σπότ. Ποίο ειναι όμως το πρόβλημα με τα dimmer παλιού τύπου με triac; Έχω την εντύπωση ότι δεν θα έχω πρόβλημα με τα συγκεκριμένα. Ξέρω οτι δεν ειναι το ιδιο αποδοτικά,αλλα αν είναι να κάνουν την δουλειά μου....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ydrohoos1980 : 26-08-10 στις 18:12

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Datasheet δεν μου εδωσαν αλλα μου είπαν πως ο καλύτερος dimmer για την περίπτωση μου είναι ενας trailing dimmer.Έψαξα στο ίντερνετ και βρήκα οτι είναι μια τεχνολογία dimmer που ονομάζεται trailing-edge.Εντάξει όλα καλα.... Κανένα πρόβλημα.... Έλα ομως που ο Varilight remote touch dimmer που έχω αγοράσει χαρακτηρίζεται ως trailing-edge!!! Ποιό λοιπόν είναι το συμπέρασμα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Χάρη,
    απ'ότι γνωρίζω η διαφορά των 'trailing' από τα 'leading' edge είναι ότι 'κόβουν' το πίσω μέρος (τέλος) του ημιτόνου της τάσης αντί του εμπρόσθιου. Λειτουργούν καλύτερα με ωμικά/χωρητικά φορτία. Δοκίμασε το dimmer με μιά απλή λάμπα. Αν λειτουργεί σωστά, βάλτο στη μέγιστη θέση, σύνδεσε το λαμπτήρα LED και προσπάθησε να ρυθμίσεις φωτεινότητα με μικρή μεταβολή, δηλαδή από το 100% στο 90% ή στο 80% (σα να έδινες τάση 210-200-190-180V). Περίγραψέ μας τη συμπεριφορά και αναμένουμε νέες γνώμες.
    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα το dimmer με μια απλή λαμπα και λειτούργησε άψογα.Στη συνέχεια έβαλα μαζί και το LED και dimmαρα με μικρή μεταβολή όπως μου είπες.Η απλή λάμπα dimmάρεται κανονικά,το LED ομως έχει πολύ μικρές μεταβολές στην φωτεινότητα του,τόσο μικρές που μεταβίας τις ξεχωρίζεις.Συνεχίζοντας το dimming η απλή λάμπα σχεδόν σβήνει (φαίνεται σθεναρά), ενώ το LED διατηρεί μεγάλη φωτεινότητα χωρίς να χαμηλώνει αισθητά η ένταση της.
    Χωρίς την λάμπα η συμπεριφορά των LED είναι τελείως διαφορετική.Καταρχήν αν βάλω ένα μόνο LED δεν δουλέυει το dimmer και το LED ειναι μονίμως ανοιχτό χωρίς να dimmαρεται(αυτό φαντάζομαι οτι οφείλεται στο οτι το dimmer θέλει ελάχιστο φορτίο 40 watt).Με 20 LED (20x3watt=60watt) το dimmαρισμα δουλέυει κανονικά αν μεταβάλω την φωτεινότητα χωρίς να φτάσω στην μέγιστη τιμή της.Αν όμως τα dimmάρω μέχρι την μέγιστη φωτεινότητα τότε το dimmer "κολάει" και δεν υπακούει στις εντολές αφήνοντας τα LED μόνιμα ανοιχτά.Κάτι άλλο που θα ήθελα να συμπληρώσω είναι οτι όταν ανοίγω τα LED πάντα ξεκινουν με την μέγιστη τιμή φωτεινότητας και αστραπιαία πηγαίνουν στην ένταση που τα είχα αφήσει(το dimmer έχει μνήμη).Αυτό γίνεται τόσο γρήγορα που είναι σαν να φλασάρουν για ένα δευτερολεπτο.Αυτό δεν συμβαίνει με τις απλές λάμπες πυρακτώσεως οπου ανοίγοντας τα φώτα η ένταση του φωτός πηγαίνει στην τιμή που τα είχα αφήσει πολυ ομαλά (χωρίς να φλασάρει).
    Κάτι τελευταίο που δεν ανέφερα ειναι οτι το dimmer της Varilight θέλει 40 watt ελάχιστο φορτίο και 400watt μέγιστο.Λεπτομέριες του προιόντος που έχω έχει εδώ:
    http://www.varilight.co.uk/Pages/page%20tech%20dim.htm
    To dimmer που έχω ανοίκει στην τέρμα δεξιά κατηγορία του πίνακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ydrohoos1980 : 28-08-10 στις 10:35

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ydrohoos1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Με 20 LED (20x3watt=60watt) το dimmαρισμα δουλέυει κανονικά αν μεταβάλω την φωτεινότητα χωρίς να φτάσω στην μέγιστη τιμή της.
    Τουλάχιστον βρήκες ότι τα LED είναι dimmable έστω και 'υπο προϋποθέσεις'.
    Αν έχεις επαφή με τον προμηθευτή του dimmer συζήτησέ το και προσπάθησε να δοκιμάσεις άλλους τύπους. Το τελικό συμπέρασμα ωφελεί και τους δυό σας. Από το link δεν βγάζω σίγουρο συμπέρασμα.

    Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το dimmer, δοκίμασε παραλληλίζοντας μιά μικρή λάμπα 25W μήπως το κοροΙδέψεις. Ελεγξε και άν η χρήση του 10%-90% είναι απροβλημάτιστη (να αποφεύγεις τα άκρα της ρύθμισης).

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν μπορείς να αλλάξεις το dimmer, δοκίμασε παραλληλίζοντας μιά μικρή λάμπα 25W μήπως το κοροΙδέψεις.
    Αν δουλέψει απροβλημάτιστα με την αλογόνου 25watt θα μπορώ να το δουλεύω και στα άκρα της ρύθμισης της φωτεινότητας;Και αν ναι,θα μπορώ χωρίς προβλήματα?Σε αυτό το σημείο θα σου πώ
    οτι δοκίμασα μια 60watt πυράκτωσης μαζί με ολα τα LED και η συμπεριφορά ήταν ακριβώς η ίδια με αυτή που προανέφερα πιο πάνω δοκιμάζοντας μια λάμπα με ενα LED.Δηλαδη τα LED δεν dimmαρονταν κανονικά,ενώ η απλή λάμπα dimmάρονταν κανονικά.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελεγξε και άν η χρήση του 10%-90% είναι απροβλημάτιστη (να αποφεύγεις τα άκρα της ρύθμισης).
    Στην πολύ χαμηλη ρύθμιση τα LED δεν έχουν πρόβλημα(φέγγουν σθεναρά).Στην πολύ υψηλή ρύθμιση κολάει το dimmer.Είναι δηλαδή επικύνδινη και η πολύ χαμηλή ρύθμιση;Τι μπορούν να προκαλέσουν τα άκρα της ρύθμισης;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ydrohoos1980 : 28-08-10 στις 12:14

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ydrohoos1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δουλέψει απροβλημάτιστα με την αλογόνου 25watt θα μπορώ να το δουλεύω και στα άκρα της ρύθμισης της φωτεινότητας; ... Είναι δηλαδή επικίνδυνη και η πολύ χαμηλή ρύθμιση; Τι μπορούν να προκαλέσουν τα άκρα της ρύθμισης;
    Αν λειτουργήσει σωστά με παράλληλη λάμπα και αυτό δεν είναι πρόβλημα για την εφαρμογή σου (κατανάλωση, έξτρα φωτεινότητα) μάλλον δεν θα έχεις άλλο πρόβλημα. Πρόβλεψη για τη διάρκεια ζωής δεν μπορούμε να κάνουμε γιατί δεν ξέρουμε το κύκλωμα μέσα στο φωτιστικό με τα LED. Προτείνω να αποφύγεις τις ακραίες τιμές απλά για να μην κολλάει το dimmer.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Charis
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    Τελικά μου έστειλαν το Datasheet. Ειναι σε μορφη .doc.Πως μπορώ να το παραθέσω για να μου δώσετε περισσότερες πληροφορίες?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. MRF151G Τελικό
    By mbikes in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 01:40
  2. Τελικά αυτό τι είναι ?
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-15, 18:08
  3. Τελικά μπερδεύτικα......
    By Dr_Giwrgos in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-12, 12:15
  4. τελικά αξίζει ?
    By KOKAR in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 21:06
  5. Ερώτηση για τελικό
    By GREG in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-05, 13:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας