Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 40

Θέμα: Eπισκευη Κινητου - SMD

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    13

    Question Eπισκευη Κινητου - SMD

    Γεια σε ολους και καλο χειμωνα.
    Χρειαζομαι τη βοη8εια σας για να επισκευασω το κινητο μου το οποιο μετα που συναντηθηκε με το θαλασσινο νερο αρχισε να ρεταρει (τη μια δουλευε την αλλη εσκαγε error : insert sim ) μεχρi που το error εμεινε μονιμα, εννοειται οτι ειχα δοκιμασει την καρτα σε αλλο κινητο κ κα8αρισα και τισ επαφες του δικου μου κινητου. Το ανοιξα μηπως και δω τιποτα περιεργο και το ειδα.
    Περιμενα να δω αλατι αλλα το νερο που μπηκε ηταν πολυ λιγοτερο απο οτι νομιζα. Εκει που παρατηρουσα τον κοννεκτορα του κυκλωματος τηs sim ακριβως διπλα βλεπω 2 2πολικα κομματια SMD ολοιδια, οπου το ενα φαινοταν λιγο ανασηκωμενο απο τη 8εση του, εβαλα μια οδοντογλυφιδα να δω αν ειναι κολλημενο παροτι ειχε κατσει στραβα στην πλακετα και μου εμεινε κυριολεκτικα στο χερι, επεσε λες και ηταν κολλημενο με σαλιο. Δεν ξερω αν ηταν ετσι η αν εγινε καμια περιεργη αντιδραση με το αλατι και ξεκολλησε.
    Το κινητο εχει μεινει στην ιδια κατασταση ακριβως οπως πριν το ανοιξω και πιστευω πως αν καταφερω και κολλησω παλι το κομματι θα δουλεψει και παλι μιας και πριν μεινει κολλημενο σε κατασταση λα8ους δουλευε σαν κατι παλιες τηλεορασεις με ψυχρες κολλησεις (sfaliara activated). Η συσκευη ειναι η sony w995 που ειχα αγορασει μεταχειρισμενη για 200Ε. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω τα εργαλεια για να δουλεψω SMD και οτι δεν εχω δουλεψει ποτε με SMD.
    Αυτο που η8ελα να ξερω ειναι αν υπαρχει πιθανοτητα να γινει επισκευη με τα παραδοσιακα εργαλεια, πχ με ενα κολλητιρι 5watt, ή αν υπαρχει κανα εργαστηριο να το παω να μου το κολλησουν χωρις να μου παρουν το σκαλπ.
    Σας ευχαριστω εκ των προτερων

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Βασικά....
    Πάει το κινητό.
    Δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να το βάλεις σε λειτουργία μετά. Λόγω ηλεκτρόλυσης καταστρέφονται tracks στην πλακέτα κλπ κλπ.
    Αυτό που σου ξηλώθηκε είναι το EMI filter των data γραμμών της κάρτας sim. Δύσκολο εξάρτημα να το βρείς, είναι microBGA και σίγουρα θέλεις καινούριο.
    Επίσης η μέθοδος συγκόλλησης του ΔΕΝ γίνεται με συμβατικά εργαλεία παρα μόνο με SMD εξοπλισμό. Χλωμό το κόβω στη λευκάδα να μπορεί να στο κάνει κάποιος γιατι πρέπει να γίνει reball σε μια περιοχή που είναι 1,5 χ 1,5 χιλιοστό 4 ή 8 συνδέσεις.
    Οι συνδέσεις του φαντάσου είναι μπαλίτσες απο κόλληση που βρίσκονται απο κάτω. Βάζοντας οδοντογλυφίδα και σηκώνωντας το μπορεί ήδη να έχεις κάνει ανεπανόρθωτη ζημιά στις επαφές που καθόταν το ολοκληρωμένο. Παίζει επίσης να έχει γίνει ζημιά και σε άλλα ολοκληρωμένα αλλα λόγω του οτι είναι απο κάτω δεν τα βλέπεις.
    Θα μπορούσα να το δώ τζαμπέ αλλα δυστηχώς είμαι Θεσσαλονίκη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    btw To οτι έπεσε αμέσως είναι απλά επειδή δεν είχε μείνει κάν κόλληση εκεί, καταστράφηκε το μέρος απο τα άλατα και ηλεκτρόλυση. Μπορείς να δείς τι γράφει το ολοκληρωμένο πάνω για να δω μήπως μπορώ να βρώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Κλαυτα Χαραλαμπε.
    εγω παντως που μου το ειχε παρει το κιμα στο καθησμα περσυ δεν επαθε τιποτα.
    μαλον αλαξε τα νερα της η λευκαδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Τι να σου πω … δύσκολα θα λειτουργήσει θα χρειαστείς στα σίγουρα αλλαγή πλακέτας αλλά αν την αλλάξεις θα σου βγει όσο το πηρές

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάζεται αλλαγή πλακέτας για ένα φίλτρο EMI.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις.
    Τα καταστροφικα νερα ηταν της νοτιας Κρητης στο αδοξο τελος ενος ψαρεματος με canoe
    Ευτυχως δε ξεκολλησε το ολοκληρωμενο αλλα ενα 2 πολικο εξαρτημα το οποιο και εχω αφου ημουν κ@#$^@#(*ς και επεσε εντος του κινητου και καταφερα να το παρω στο χερι. Me γυμνο ματι δεν ειδα να γραφει κατι, το εβαλα και κατω απο φωτιζομενο μεγεν8υτικο φακο γραφειου κ παλι δεν ειδα τιποτα. Επισυναπτω φωτο. Ειναι ακριβως ιδιο με το εξαρτημα που δειχνει το πρασινο βελακι. Το κοκκινο δειχνει τη θεση που ηταν κολλημενο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη cmos : 26-08-10 στις 17:58

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζεται αλλαγή πλακέτας για ένα φίλτρο EMI.
    Εγώ αυτό θα έκανα αφού δεν έχω κατάλληλα εργαλεία και γνώση για διορθώσω τόσου δα μικρό πράγμα αλήθεια ποιο είναι αυτό το φίλτρο περά από νοκια δεν ξέρω τι υπάρχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    cmos το πρόβλημα δεν είναι εκεί. Αυτό που βλέπεις είναι ενας πυκνωτής απλά. Μπορείς να τραβήξεις και απο διαφορετική γωνία πιό κοντά?
    Βγάλε τα πάντα θωρακίσεις, κάμερες κλπ και άσε σκέτη πλακέτα και ψάξε για άλατα, καθάρισε και αυτά εκεί στα βελάκια. Δές και στο UI της sim μπάς και έχει άλατα και εκεί. Καθάρισε το παντού. Βγάλε και δυό φωτογραφίες την πλακέτα γυμνή μπρός και πίσω.

    button λίγο πολύ τα ίδια είναι αλλάζουν όμως τα εξαρτήματα. Τα Ericsson έχουν σίγουρα EMI Filters στο μικρόφωνο, στη θύρα επικοινωνίας, στη sim. Τα NOKIA έχουν περισσότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Λευκαδα
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Το ελυσα εντελως μολις γυρισα α8ηνα και βασικα δε βρηκα ιχνη αλατος, ισως γιατι το τιναζα συνεχως μεσα σε χαρτοπετσετες για να βγουν τα νερα, ισως γιατι δεν πηρε πολλα νερα,ισως για καποιον αλλο λογο. Οταν δεν εβγαζε το λα8ος της σιμ δουλευε κανονικοτατα. Αυριο μεθαυριο θα το φωτογραφισω με καλυτερη μηχανη

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. smd tantalum capicator-smd resistors
    By multi666 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 13:45
  2. μπαταρια κινητου
    By miketerzo in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-12-14, 17:29
  3. Φορτιση κινητου
    By JOUN in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-11, 15:25
  4. ηχος κινητου
    By fm344 in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-10, 16:57
  5. Led κινητου
    By chris14 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-11-06, 15:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας