Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 35

Θέμα: INVERTER

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    το έσωσες κάπως τώρα !!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    ενταξει γιωργο
    αλλα ξεφυγαμε απο το αρχικο μας θεμα
    φιλε leosedf ειναι σωστο να βαλεις 4 hantrex των 45kw απο να βαλεις 10 των 18kw ? ενα παραδειγμα φερνω
    Ποιο απο τα χαρακτιριστικα που δινουν οι εταιριες ειναι αυτα που πρεπει να προσεξουμα οταν θα πρεπει να διαλεξουμε αναμεσα σε δυο-τρεις εταιριες
    Παλαια οτα ηταν να αγορασουμε ενα ενισχυτη ηχου κοιτουσαμε τα rms και οχι τα εκαντοταδες watt που μας πιπιλισαν το μυαλο οι πωλητες
    Ποσοι την ειχαν πατησει τοτε

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο ΔΕΝ ξέρω. Η αλήθεια είναι οτι αν βάλεις 10 θα ανέβει το κόστος εγκατάστασης και αν έχεις και σύστημα τηλεμετρίας, ελέγχου κλπ γίνεται πιό περίπλοκο και ανεβαίνει και εκεί το κόστος. Δεν ξέρω πώς τα σχεδιάζουν εγώ μόνο εγκαταστάσεις κάνω και βλάβες. Δεν θα βάλεις 4 των 45kW αλλα 4 των 60kW π.χ.
    Η καλύτερη λύση είναι να βάλεις ΕΝΑΝ. Χαμηλότερες απώλειες, μικρότερο κόστος κλπ. Ο κανόνας είναι να πάς σε μεγαλύτερο όσο γίνεται πιό κοντά στην ισχύ που θέλεις. 120kW πχ.
    Η απόδοση των xantrex είναι 93 με 95%.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 31-08-10 στις 12:57

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Καλη επιστροφη παιδες απο τις διακοπες!!!!!!!Δεν λεμε καλο χειμωνα....λεμε καλη συνεχεια για οσο κρατησει το καλοκαιρι!!!!Απο την εμπειρια μου μιλαω και απο αποτελεσματα ΦΒ παρκων που δουλευουν αρκετο καιρο εχω δει οτι οι SMA ειναι μαλλον οι καλυτεροι. Δεν κανω ουτε διαφημιση ουτε εχω καποιο συμφερον. Ιδια παρκα το ενα διπλα στο αλλο και με τα ιδια πανελ και καλωδια εχουν καλυτερη αποδοση σε σχεση με αλλους. Και γενικα σαν προιοντα ολα ειναι παρα πολυ καλα με ελαχιστα σφαλματα και βλαβες. Πιστευω ομως οτι και αλλες εταιρειες εχουν πολυ καλα και αξιοπιστα μηχανιματα οπως η KACO, Conergy, Siemens, Xantrex κτλ. Φιλε leosedf μηπως ειναι 4,5kW???Ειναι καπως μικροι για 45kW ο καθενας......Δυστυχως και εγω εχω κανει την διαπιστωση οτι ολα γινονται για το κερδος και τιποτα για το περιβαλλον. Αν δεν ηταν το κερδος κανενας δεν θα εβαζε το χερι στην τσεπη, ουτε επιστημονικο κουμπιουτερακι με ΦΒ δεν θα επερναν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    fra έχεις δίκιο.
    Εγώ αυτά που δουλεύω δεν είναι σε σκέτα φωτοβολταικά αλλα σε APSS (Αutonomous Power Supply System). Για να μου λές οτι τα SMA είναι καλύτερα παίζει να είναι όντως καλύτεροι στη συγκεκριμένη εφαρμογή.

    Ναί είναι μικροί σε μέγεθος και είναι όντως 45kW (νομίζω βγάζει και μεγαλύτερους με ίδιο μέγεθος) αλλα είναι ασήκωτοι, θέλεις σίγουρα 2-3 άτομα για να το βάλεις στον τοίχο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Εγω μιλαω για διασυνδεδεμενα συστημα. Για τα αυτονομα μπαινουν αλλου τυπου inverter. Για το δικτυο πρεπει να εχουν καποιες προδιαγραφες. Στα αυτονομα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. Υπαρχουν και εδω αρκετες εταιρειες. Leosedf ειναι με μετασχηματιστη? Δεν βαζω το χερι μου στην φωτια αλλα απο οτι ξερω η Xantrex βγαζει μεχρι 5kW. απο οτι βλεπω ειναι 4 Χ 45kW= 180kW!!! Ειναι παρα πολλα kW για αυτονομο χοντρικα κοστιζει 1.260.000 €!!!!!!!!Εχεις καποιο datasheet να στειλεις η να μου πεις τον τυπο??? Με ενδιαφερει γιατι εχω ενα αυτονομο για σχεδιαση 38kWp.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    fra θα ζητήσω αν και χλωμό το κόβω να μου δώσουν. Είναι συγκεκριμένες εφαρμογές που δεν μπαίνουν σε πολλά εμπορικά κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    64

    Προεπιλογή

    Ok σε ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    49

    Προεπιλογή

    κωστα δεν υπαρχουν απωλειες πανω στα καλωδια οταν δινεις τοση ισχυ σε ενα inverter
    Δεν ζωριζετε θεμοκρασιακα ? ο χειροτερος εχθρος και (στα panel)
    Δεν ειναι καλιτερα (οχι απο αποψη οικονομιας ) διλπα απο τα panel να ειναι και τα inverter
    εξηγησε μου το APSS (Αutonomous Power Supply System οπου εγκαταστεις
    Παντος τα sma που εγραψε ο φιλος πρεπει να ειναι πολυ καλα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fra Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Στα αυτονομα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα. ...Με ενδιαφερει γιατι εχω ενα αυτονομο για σχεδιαση 38kWp.
    Γεια σου φίλε fra.
    Είναι ακριβώς το ανάποδο!! Τα διασυνδεδεμένα Φ/Β συστήματα είναι πολύ πιο απλά στο σχεδιασμό και στη ρύθμιση των παραμέτρων τους.
    Τα αυτόνομα συστήματα ηλεκτροδότησης είναι πολύ πιο απαιτητικά και περίπλοκα.

    Δεν μιλάμε για ένα πάνελ με ένα ρυθμιστή φόρτισης μια μπαταρία και ένα inverter 300W...Μιλάμε για συστήματα ηλεκτροδότησης που συνδυάζουν πολλές πηγές, συνεργάζονται με γεννήτριες, διαχειρίζονται άψογα τους συσσωρευτές τους και είναι σχεδιασμένα να λειτουργούν αξιόπιστα για πολλά χρόνια.
    Ο χρήστης δεν καταλαβαίνει τη διαφορά με το να έχει ΔΕΗ.

    Αν σε ενδιαφέρει κάτι τέτοιο, στείλε μου π.μ.
    Με τη τρέχουσα τεχνολογία μπορούμε να τροφοδοτήσουμε τριφασικά φορτία μέχρι 300kW.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. inverter
    By galileos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 20:57
  2. Inverter?????
    By classic in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 15:38
  3. inverter
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-10, 17:07
  4. inverter
    By ecomanos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-09, 14:39
  5. inverter
    By antriu in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-09, 21:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας