Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    http://www.helioakmi.com/inst8-gr.html


    τσεκ δις ουτ ματε

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolis-Sx
    Όνομα
    Αποστολος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη..ναι ρε στην Μακεδονια μενω...
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    αγαπητε μου για να τελειωνεις με την κατασταση και να μη σου τα ζαλιζουν......1-φαση , 2 λΑΜΑΚΙ 3 ΛΑΜΑΚΙ 4-ουδετερος
    εδω εδω
    καλωδιο καλωδιο
    που παει που παει
    πινακα πινακα



    τελος μην ξεχασεις να γεμισεις τον θερμοσιφωνα με νερο και να εχεις ανοιξει μια βρυση ζεστου υδατος.....για εξαερωση.....καλο μπανιο και αλη ξεκουραση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Το βασικό είναι φάση>θερμοστάτης>αντίσταση>ουδέτερος και γείωση στο σώμα.
    ...και πες του δικού σου να κάνει μπάνιο στο δημαρχείο ή στο ΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Το καλύτερο είναι να αφήνεται αυτά τα πράγματα σε επαγγελματίες που ελέγχουν και εγγυούνται την αλλαγή . τι θα γένη εάν υπάρξει ατύχημα σε εσάς ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Apollwnas;383311]Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρων σας, το εχτρα καλώδιο μου ήρθε φλασιά και το έψαξα το μεσημέρι και οδηγεί σε λυχνία στον πίνακα τελικά. Το βασικό μου πρόβλημα δεν ήταν αυτο, ηταν το που συνδέω φάση - ουδέτερο γιατι ο παλιός θερμοστάτης τον μέτρησα και εχει φάση 1 με 3 και 2 με 4 οπως και οι καινούργιοι, οπότε έπρεπε να ήταν συνδεδεμένος φαση στο 1 και ουδετερος στο 4 και οχι στα 1 και 2 που ήταν αυτός. Να αναφέρω πως η παλια αντισταση ηταν συνδεμένη με καλωδιακια στο θερμοστάτη (επαφές 3,4), δεν είχε αυτά τα λαμάκια με το 7αρι παξιμάδι όπως έχουν οι καινουργιες οπου εργοστασιακά πλέον οι αντιστάσεις ειναι συνδεδεμένες στα 2 και 3.

    Πάντως αφου η καινούργια αντίσταση ειναι εργοστασιακά συνδεδεμένη με λαμάκια στις επαφές 2 και 3 του θερμοστάτη, την παροχή πρέπει να τη συνδέσω στο 1 και 4. Σωστά δεν μιλάω; Γιατι έχω τον ξερόλα τον αδελφό της κοπέλας μου (οδηγός απορριμματοφόρου στο επάγγελμα) που επιμένει οτι πρέπει να ξηλώσουμε τα λαμάκια και να τα συνδέσουμε όλα όπως τα ειχε ο παλιός και οχι τίποτα άλλο αλλα επηρεάζει και τα γερόντια και μου εχουν κάνει τα νευρα μου τσατάλια 2 μέρες τωρα.[/QUOTE] Συνχαριτήρια πολύ σωστά έπραξες, μην περιμένεις περισσότερα απο έναν
    << οδηγός απορριμματοφόρου >>, αν θες ανάρτησε προηγούμενη συνδεσμολογία για
    σχολιάσομε πιθανούς κινδύνους, προφανώς τη συνδεσμολογία έκανε κάποιος
    οδηγός ....................................

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το καλύτερο είναι να αφήνεται αυτά τα πράγματα σε επαγγελματίες που ελέγχουν και εγγυούνται την αλλαγή . τι θα γένη εάν υπάρξει ατύχημα σε εσάς ?
    ο φίλος μας έφραψε ότι είναι <<Είμαι τεχνικός Η/Υ αλλα γενικός πιάνουν τα χέρια μου και εχω λιγες γενικές γνώσεις απο ολα τα ηλεκτρο-μηχανολο-υδραυλικά μιας και δούλευα σαν τεχνικός μηχανημάτων ρομποτικής & τεχνολογίας υπολογιστών.>>νομίζεις ότι έχει την ανάγγη των << επαγγελματιών>>;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Να είσαι σίγουρος όταν δεν ξέρης τι είναι τα έξτρα καλώδια και μετά από υπόδειξη μου του ήρθε φλασιά . και όταν σε καινούριο θερμοσίφωνα ρωτά εάν αλλάξει τα λαμάκια .τελικά η ημιμάθεια είναι χειρότερη τις αμάθειας Ηλεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νίκος-Λάρισα
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνχαριτήρια πολύ σωστά έπραξες, μην περιμένεις περισσότερα απο έναν
    << οδηγός απορριμματοφόρου >>, αν θες ανάρτησε προηγούμενη συνδεσμολογία για
    σχολιάσομε πιθανούς κινδύνους, προφανώς τη συνδεσμολογία έκανε κάποιος
    οδηγός ....................................
    Φίλε Ηλία Α εαν διάβασες πιο πάνω ο παλιος θερμοσηφωνας ηταν 25 χρονών,και μαλλον λειτουργούσε αρα όποιος και να εκανε τη συνδεσμολογία προφανώς την εκανε σωστά.Δηλαδή ενας << οδηγός απορριμματοφόρου >>, δεν μπορει να έχει άποψη;εστω και λαθασμένη.
    Φίλε Απόλλωνα καλα κάνουν και σου τα πρήζουν.Και εγώ εαν δεν είχα ζεστο νερο το ίδιο θα έκανα.

    εσεις δεν έχεται άποψη περι οδήγησης;

    σημ. Εγω δεν είμαι οδηγός

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλημέρες στην παρέα, την Παρασκευή που θα έρθουν και κάποια απο τα έπιπλα θα ξαναπάμε σπίτι και θα τον συνδέσω αν με αφήσουν 1 -4 παροχή και να τελειώνω.
    Φίλε Ηλία ο θερμοστάτης που είχε ο παλιός θερμοσίφωνας κατα την ταπεινή μου άποψη πιστευω οτι είναι αλλαγμένος γιατι εκτός του οτι δείχνει ολοκαίνουργιος σε σχέση με τον υπόλοιπο θερμοσίφωνα, είναι και της βιοηλεκτρικής και είναι αυτοί που συνεργάζεται και τοποθετεί η Ελκο. (Αν τον αγοράσεις απο μαγαζί εχει μονο το logo της βιοηλεκτρικής, αν τον βρεις πανω σε θερμοσίφωνα έλκο έχει logo Ελκο και απο κάτω βιοηελεκτρική) οπότε συμπεραίνω οτι ήταν λάθος σύνδεση απο αυτον που τον άλλαξε ο οποίος παίζει να είναι και ο πατέρας του ιδιοκτήτη ο οποίος είχε φτιάξει γενικός διάφορα στο σπίτι κάποτε (κάγκελα, βαψίματα, πλακάκια, υδραυλικά κλπ κλπ).

    Και εδω είναι μια φωτογραφία με το πως ήταν η συνδεσμολογία ( ο θερμοστάτης είναι ο ιδιος ακριβός μόνο που δεν έχει το Logo της Elco)Ελκο.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Θα ήταν καλύτερα να ακολουθούμε το θέμα και να μην μπλέκουμε επαγγελματίες και ερασιτέχνες και αντιπαραθέσεις. Ο άνθρωπος μπήκε σε αυτό το φόρουμ για να βρεί λύσεις οχι για να του πούν να βρεί ηλεκτρολόγο, υπάρχει και ο χρυσός οδηγός γι αυτό.
    Θα σας παρακαλούσα όσοι θέλετε να ακολουθήσετε το θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με το MPX5700AP
    By chrisliaros in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 18:30
  2. ερώτηση σχετικά με FRAM 3.3V
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 01:22
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 22:19
  4. Σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By JimKarvo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 23:19
  5. Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By scooterlord in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 01:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας