Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 34

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

  1. #21
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Φίλε Δημήτρη δεν νομίζω να ανέφερα κάπου πως θέλω να αλλάξω τα λαμάκια στον καινούργιο θερμοσίφωνα, τωρα για το έχτρα καλώδιο δεν μπορώ να αποδείξω αν το σκέφτηκα ή μου το επέδειξες και δεν υπάρχει και λόγος. Παρόλα αυτά αν ήξερα ή αν ήμουν 100% σίγουρος δεν θα ζητούσα την βοήθεια σας, ειπα απο την αρχή οτι εχω λίγες γνώσεις και οχι οτι ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    η απάντηση αφορά περισσότερο τον Ηλεία Και εγώ προσπάθησα να σε βοηθήσω αλλά ότι δεν χρειάζονται επαγγελματίες δε το δέχομαι , απλός το ρεύμα δεν είναι για αστεία και στο επισήμανα αν είναι λάθος θα δήξη

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  3. #23
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Προς Θεού καλά έκανες και το επισήμανες, συζήτηση κάνουμε και ανταλλαγή απόψεων δεν έχουμε κατι να χωρίσουμε. Το ρεύμα δεν είναι για αστεία όντως και οι επαγγελματίες φυσικά και χρειάζονται αλλα πλέον τα πράγματα εχουν ξεφύγει στην Ελλάδα. Πχ για ενα θερμοσίφωνα θες 100- 120 € για τον υδραυλικό + 40 - 50 € για τον ηλεκτρολόγο, δεν είναι λίγα λεφτά και κακά τα ψέματα 150€ είναι το 1/4 ενος βασικού μισθού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Φίλε Απόλλωνα σε δύσκολους καιρούς που ζούμε σε καταλαβαίνω ώμος κακός τα έχετε με τους ηλεκτρολόγους δεν παίρνουν τίποτα σε σχέση με άλλα επαγγέλματα τι θα κάνης στο γιατρό , το λογιστή, το δικηγόρο τον δημόσιο υπάλληλο που σου ζητά μίζα για να σου κάνη τι δουλειά . βλέπω ότι είσαι Η/Υ όπως ο υιός μου αύριο πόσα θα πάρεις για να φτιάξης έναν υπολογιστή τίποτα? .συγγνώμη για το θάρρος που παίρνω αλλά ,έτσι είναι βέβαια υπάρχουν και κακοί επαγγελματίες όμως μη το κάνουμε κανόνα .τώρα εάν μπορείς να το φτιάξης μόνος είναι ευχάριστο αρκεί να είναι ασφαλή .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    κανένα πρόβλημα με το θάρρος, τωρα δεν ξέρω αν μου διέφυγε κάτι αλλα δεν ειπε κανείς κατι για τους ηλεκτρολόγους. Εγω τουλάχιστον μίλησα για αυτον που εκανε τη σύνδεση αλλα οπως ειπα δεν νομίζω να ηταν ηλεκτρολόγος, την Παρασκευη που θα πάμε σπίτι θα σου τραβηξω φωτογραφία να δεις οτι το καλώδιο της παροχής στο σημείο που εχει απογυμνώσει την εξωτερική μόνωση εχει ξύσει αρκετά απο τη μια μεριά και την μόνωση απο το καλώδιο της φάσης. Και αυτό ειναι θεμα γιατι ο θερμοσίφωνας ειναι παλιος και το καπάκι που κρύβει αντισταση και καλώδια ειναι μεταλλικό και θα μπορούσε κάλλιστα οταν τοποθετούσε το καπάκι το γυμνό σημείο να ακουμπούσε επάνω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    το μόνο πράγμα που κουράζει ακόμα και εμένα σε αυτό το φόρουμ είναι η ΜΗ δικαιολογημένες αναλύσεις επι αναλύσεων για απλά πράγματα !!!!
    και ναί υπάρχει επιστήμη που θέλει ανάλυση !
    και ναί υπάρχουν κυκλώματα που θέλουν ανάλυση !

    αλλα προς θεού ρε παιδιά δεν θέλει να εισαι τις παντείου για να συνδέσεις μια παροχή 220 σε ενα θερμοσίφωνα που έχει και εικονίδια και συμβολάκια και μανουαλ και τα πάντα για το τι πάει που !

    επίσης καταντάει σπαστικό το "πάρε μάστορα "! ναι έχουμε αναδουλειά ναι καλα ειναι να δίνουμε δουλειά σε συναδέλφους αλλα μόνο οταν είναι κατι που πραγματικά χρειάζεται εξειδικευμένες γνώσεις !

    το παλικάρι το είπε απλά ! ήξερε τα πάντα απλα κολούσε στα 2 επιπλέον καλώδια που δεν ήξερε τη ήταν.
    στο #2 ποστ ουσιαστικά στην πρώτη απάντηση οτι πιθανών να είναι για ενδεικτικό (αν και εκανα μόνο υπόθεση όταν το έγραφα καθότι δεν είναι ηλεκτρολόγος , ωστόσο μετα επιβεβαιώθηκε ) και αν νομίζει πως μπορεί να προχωρήσει στην σύνδεση αγνοώντας τα !

    ας μλην γινόμαστε τόσο κουραστικοί

    φιλικά και χωρίς κανένα ιχνος κακίας προς κανέναν Κωνσταντίνος !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Kαι οι δυο συνδέσεις του θερμοστάτη (παλιά και νέα) είναι σωστές. Το διάγραμμα στην πρόσοψη του θερμοστάτη κανένας δεν το είδε; Απλώς τα καλώδια που αντιστοιχούν στην επαφή ασφαλείας που κόβει τον ουδέτερο είχαν μπει στη μια περίπτωση έτσι και στην άλλη αλλιώς. Είναι απίστευτο ρε παιδιά το πού κολλάτε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Και η παλιά σύνδεση ήταν σωστή, μια φωτογραφία αξίζει περισσότερο από 1000 λέξης.
    Δε με έπεισαν τα 25 χρόνια που δούλευε ο θερμοσίφωνας, ότι δούλευε και με ασφάλεια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    φιλε navar (κωστα) . πριν απο κανα χρονο πηγα σε καποιο σπιτι που μολις ειχε μετακομισει "που τον χτυπαγε το ρευμα οταν εκανε μπανιο" μετα απο αρκετο ψαξιμο ξαφνικα η ταση στα ακρα "μπαταριας-σιφωνιου" στη μπανιερα εφτασε τα 60ν !!! .την στιγμη εκεινη εγινε και ενα μικρο πεσιμο της εντασης στα φωτα. τι αναψατε ρωτησα? την κουζινα. και παμε στην κουζινα. το σπιτι παλιο με γειωση στα υδραυλικα. τη συνδεσα μονος μου ... ειπε με καμαρι ο ενοικιαστης. λοιπον... το μαυρο πηγαινε στο μπλε της συσκευης.. το κιτρινο της γειωσης (ειχε γινει περιπου καφε απο την πολυκαιρια) στο...καφε και το γκρι στο κιτρινο της συσκευης.
    σεβομαι οτι υπαρχει κριση..και οτι 150 ευρω για θερμοσιφωνο ειναι αρκετα.. μερικες γνωσεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα με μερικα πραγματα δεν παιζουμε.. ρελαι στο σπιτι δεν υπηρχε ουτε για αστειο μιας και ο πινακας ηταν εβιοπ 4 γραμμων με τηκτα. αν σκοτωνε το παιδακι του τι θα ελεγε? ηταν πολλα τα 30-40-100???????

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε navar (κωστα) . πριν απο κανα χρονο πηγα σε καποιο σπιτι που μολις ειχε μετακομισει "που τον χτυπαγε το ρευμα οταν εκανε μπανιο" μετα απο αρκετο ψαξιμο ξαφνικα η ταση στα ακρα "μπαταριας-σιφωνιου" στη μπανιερα εφτασε τα 60ν !!! .την στιγμη εκεινη εγινε και ενα μικρο πεσιμο της εντασης στα φωτα. τι αναψατε ρωτησα? την κουζινα. και παμε στην κουζινα. το σπιτι παλιο με γειωση στα υδραυλικα. τη συνδεσα μονος μου ... ειπε με καμαρι ο ενοικιαστης. λοιπον... το μαυρο πηγαινε στο μπλε της συσκευης.. το κιτρινο της γειωσης (ειχε γινει περιπου καφε απο την πολυκαιρια) στο...καφε και το γκρι στο κιτρινο της συσκευης.
    σεβομαι οτι υπαρχει κριση..και οτι 150 ευρω για θερμοσιφωνο ειναι αρκετα.. μερικες γνωσεις καλο ειναι να υπαρχουν αλλα με μερικα πραγματα δεν παιζουμε.. ρελαι στο σπιτι δεν υπηρχε ουτε για αστειο μιας και ο πινακας ηταν εβιοπ 4 γραμμων με τηκτα. αν σκοτωνε το παιδακι του τι θα ελεγε? ηταν πολλα τα 30-40-100???????
    πολυ σωστος!!!με την ασφαλεια τη δικια μας αλλα και των γυρω μας δεν παιζουμε ποτε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με το MPX5700AP
    By chrisliaros in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 17:30
  2. ερώτηση σχετικά με FRAM 3.3V
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 00:22
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 21:19
  4. Σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By JimKarvo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 22:19
  5. Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By scooterlord in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 00:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας