Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..

    Μιας και είναι και το πρώτο μου ποστ να σας χαιρετήσω όλους και να πω καλώς σας βρήκα.

    έκανα μια αναζήτηση στο google και έπεσα στο φόρουμ σας και ειπα να γραφτώ μιας και ειδα οτι μπορείτε, θέλετε και έχετε τις γνώσεις να βοηθήσετε τους άσχετους σε διάφορα θέματα.

    Είμαι τεχνικός Η/Υ αλλα γενικός πιάνουν τα χέρια μου και εχω λιγες γενικές γνώσεις απο ολα τα ηλεκτρο-μηχανολο-υδραυλικά μιας και δούλευα σαν τεχνικός μηχανημάτων ρομποτικής & τεχνολογίας υπολογιστών.

    Το πρόβλημα μου τώρα ειναι το εξής : Άλλαξα στο σπίτι της κοπέλας μου τον θερμοσίφωνα γιατι ήταν 25 χρόνια παλιός και ο μοναδικός υδραυλικός που βρήκε της ζήτησε 120 € + τα υλικά και το θεώρησα κοροϊδία όποτε είπα να το κάνω μόνος μου. το πρόβλημα μου είναι στο ηλεκτρολογικό κομμάτι γιατι ο παλιός θερμοστάτης ειναι συνδεδεμένος κάπως διαφορετικά απο οσους εχω δει και απο οσο ξέρω, δηλαδή (φάση στη θέση 1, ουδέτερος στην 4, οι θέσεις 2-3 κουμπώνουν πάνω στην αντίσταση και μπαίνουν και τα καλώδια για το λαμπάκι. και η γείωση φυσικά στο προβλεπόμενο σημείο)

    Ο εν λόγο λοιπόν θερμοστάτης ήταν συνδεδεμένος :
    φάση στο 1
    ουδέτερο στο 2
    γείωση κανονικά
    αντιστάσεις και λαμπάκι στο 3,4 + ενα διπλό καλώδιο που βγαίνει μέσα απο τον τοίχο (λεπτό, πολύκλωνο) και συνδέετε και αυτό στο 3,4.

    Τωρα εγώ τον καινούργιο λογικά πρέπει να τον συνδέσω οπως ήταν ο παλιός αλλα καμιά ιδέα τι καλώδιο ειναι αυτό το εχτρά στο 3,4 και γιατί είναι συνδεδεμένος έτσι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    μήπως είναι κάποια επιστροφή της κατάστασης του θερμοσίφωνα ?
    ας πούμε κάνει επιστροφή και ανάβει ενα λαμπάκι ράγας στον πίνακα για να ξέρεις και απο εκεί σε τί κατάσταση είναι ο θερμοσίφωνας ?
    αν δεν μπορείς να βγάλεις άκρη άστα ασύνδετα ασχολήσου μόνο με την μεγάλη παροχή ( τα χοντρά καλώδια) και κάνε τις συνδέσεις σύμφωνα με το manual απο το θερμοσίφωνα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή Έλεγξε καλύτερα τι φταίει…

    Καλησπέρα φίλε μου.

    Στη θέση σου θα έψαχνα να βρω ακριβώς τον ίδιο θερμοστάτη.. Επειδή είμαι και αφηρημένος, θα σχεδίαζα σε ένα χαρτάκι και τη συνδεσμολογία.

    Θα σου πρότεινα να πας σε ένα μεγάλο κατάστημα με ηλεκτρολογικό υλικό όπως αυτό: http://www.skrekis.gr/servicedet.asp?id=131. Εκεί επειδή έχουν πάνω από 50.000 τίτλους, σίγουρα θα βρεις αυτό που ψάχνεις.

    Στη θέση σου, στο θέμα της βλάβης, θα ήμουν πιο επιφυλακτικός. Μπορεί να μην έρχονται τα 220V από τον πίνακα στο θερμοσίφωνα, μπορεί να φταεί όντως ο θερμοστάτης, μπορεί όμως να φταίει και η αντίσταση στο εσωτερικό του θερμοσίφωνα.

    Άνοιξε το κύκλωμα από την τροφοδοσία σου και τσέκαρε εάν έρχεται τάση. Εάν έχεις τάση τότε μέτρα το θερμοστάτη με ένα ωμόμετρο.

    Εάν είναι εντάξει ο θερμοστάτης θα σου δείξει τέλειο βραχυκύκλωμα ( που ισχύει μέχρι τoυς 60 0 C ). Μέτρα και το μεταλλικό στέλεχος του θερμοστάτη, γιατί συνήθως οξειδώνεται και χάνει την αγωγιμότητά του.

    Εάν διαπιστώσεις ότι όλα είναι εντάξει, τότε φταίει η αντίσταση. Αδειάζεις τον θερμοσίφωνα από νερό και ξεβιδώνεις το μεταλλικό τμήμα από πάνω , βγάζοντας την αντίσταση του στοιχείου προσεκτικά. Κατόπιν την αλλάζεις, αλλάζοντας και μια βαλβίδα ασφαλείας, όπως συνήθως γίνεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Για σου απολλωνα, τσεκαρε με ενα πολυμετρο (ωμομετρο) τι κοβει ο συγκεκριμενος θερμοστατης. Αν δεν εχεις πολυμετρο, δωσε μια φαση στο 1 και γυριζοντας το ρυθμιστικο του θερμοστατη, δες με ενα δοκιμαστικο που εχεις φαση μολις κανει κλικ. Λογικα θα εχεις στο 3. (το ιδιο και το 2 με το 4 πρεπει να κανει). Το καλωδιακι που ειδες το λεπτο, ειναι για λαμπακι σε σημειο που ειναι εμφανες. Το χρησιμοποιουσαν παλια που βαζανε τους θερμοσιφωνες στα παταρια για να βλεπουν ποτε δουλευει. (Και κατι ακομα, Ασχετο με αυτο που ρωτας αλλα ελεξε και τα Kw της παλια αντιστασης σε σχεση με την καινουρια, καμια φορα βρισκεις 2,5αρι καλωδιο σε 5αρα αντισταση.. no good )

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    κωστα (solarcon), αν καταλαβα καλα, εχει αγορασει καινουριο θερμοσιφωνα και απλα δεν ξερει να τον συνδεσει. (Ή ψαχνει να δει αν η συνδεσμολογια του παλιου ειναι ιδια με του καινουριου του θερμοστατη).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Εεεμ είδες ρε Πάνο που είμαι αφηρημένος...

    Έχεις δίκιο. Είμαι της επισκευής εγώ και όχι της αντικατάστασης...

    ΓΕΡΑΜΑΤΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη stefstefan
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Δράμα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Καλύτερα να αλλάξεις και τον θερμοστάτη για λόγους ασφαλείας... 25 χρόνια δεν είναι λίγα... όσο δυο καφέδες είναι το κόστος του...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    οι θερμοσιφωνες του κουτιού, εχουν και αντισταση και θερμοστατη επανω. Το μονο που χρεαζονται ειναι νερο και φαση/ουδετερο/γειωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Πρόχειρα που διάβασα λίγο στην αρχή και εάν κατάλαβα το πρόβλημα σου είναι το έξτρα καλώδιο .Πολλοί συνάδελφοι βάζουν λαμπάκι στον πίνακα που να δείχνει πότε έχει τάση η αντίσταση η όχι .Το λαμπάκι αυτό ανέβη και σβήνει για να καταλαβαίνει ο καταναλωτής πότε το νερό είναι έτοιμο . αυτό συνδέετε παράλληλα με την αντίσταση

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Απόλλωνας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρων σας, το εχτρα καλώδιο μου ήρθε φλασιά και το έψαξα το μεσημέρι και οδηγεί σε λυχνία στον πίνακα τελικά. Το βασικό μου πρόβλημα δεν ήταν αυτο, ηταν το που συνδέω φάση - ουδέτερο γιατι ο παλιός θερμοστάτης τον μέτρησα και εχει φάση 1 με 3 και 2 με 4 οπως και οι καινούργιοι, οπότε έπρεπε να ήταν συνδεδεμένος φαση στο 1 και ουδετερος στο 4 και οχι στα 1 και 2 που ήταν αυτός. Να αναφέρω πως η παλια αντισταση ηταν συνδεμένη με καλωδιακια στο θερμοστάτη (επαφές 3,4), δεν είχε αυτά τα λαμάκια με το 7αρι παξιμάδι όπως έχουν οι καινουργιες οπου εργοστασιακά πλέον οι αντιστάσεις ειναι συνδεδεμένες στα 2 και 3.

    Πάντως αφου η καινούργια αντίσταση ειναι εργοστασιακά συνδεδεμένη με λαμάκια στις επαφές 2 και 3 του θερμοστάτη, την παροχή πρέπει να τη συνδέσω στο 1 και 4. Σωστά δεν μιλάω; Γιατι έχω τον ξερόλα τον αδελφό της κοπέλας μου (οδηγός απορριμματοφόρου στο επάγγελμα) που επιμένει οτι πρέπει να ξηλώσουμε τα λαμάκια και να τα συνδέσουμε όλα όπως τα ειχε ο παλιός και οχι τίποτα άλλο αλλα επηρεάζει και τα γερόντια και μου εχουν κάνει τα νευρα μου τσατάλια 2 μέρες τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ερώτηση σχετικά με το MPX5700AP
    By chrisliaros in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-13, 17:30
  2. ερώτηση σχετικά με FRAM 3.3V
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-13, 00:22
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-12, 21:19
  4. Σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By JimKarvo in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-10, 22:19
  5. Ερώτηση σχετικά με θερμοσίφωνα..
    By scooterlord in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-09, 00:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας