Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 108

Θέμα: Antenna test 5/8 vs Ground Plane (fm band)

  1. #41
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spa Εμφάνιση μηνυμάτων
    καποτε ειχα αγωρασει μια 5/8 απο σμαρτ κιτ αυτοι ηταν με 4 radial εβγενε σχετικα καλα με 200watt αλλα και αυτοι ειχαι 8 σπειρεσ στην βαση τησ χωρησ να ειναι γειωμένο το πηνειο,, το θεμα ειναι η σωστη 5/8 θελει γειωμενο πηνειο η οχι και ποσ το φτιαχνησ .
    Δεν υπαρχει σωστο και λαθος
    (πχ το κλειστο διπολο ειναι το σωστο ή το ανοικτο)?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Για οποιν θέλει και εχει και το μεράκι για να κατασκευάσει την δική του κεραία, αλλα και για όσους θέλουν να δουνε τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ στοιχεία για σχεδον ολους τους τύπους κεραιών, δείτε αυτό το ΕΛΛΗΝΙΚΟ πρόγραμμα υπολογισμού κεραιών απο τον συναδελφο SV1BYO.

    http://www.sv1cim.gr/soft/sv1byo_soft/sv1byo_soft.htm

    http://www.sv1cim.gr/soft/sv1byo_sof...pSv1byo282.zip


    73 de SW1JRT

    Υ.Γ. Πάρτε και μία δική μου σελίδα γιά υπολογισμούς απωλειών καλωδίων και στάσιμα που φιλοξενεί ο φίλος μου και συνάδελφος SV1HAO.

    http://www.qsl.net/sv1hao/sv1hao.htm

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stinggr : 07-09-10 στις 13:22
    SW1JRT
    ΣΩΤΗΡΗΣ

    Η τεχνητή νοημοσύνη, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική ηληθιότητα !!!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Αγαπητε stinggr ,
    Πρωτα απ ολα , καλως ηλθες στα ηλεκτρονικα και σ ευχαριστω για τα λινκ.

    Το προγραμματακι του γνωστου σου το εχω εδω και καιρο και πολλες φορες, παιρνω απο εκει ιδεες.

    Φυσικα και ειμαι (εγω και πολλοι ακομα) υπερ της κατασκευης μιας κεραιας και οχι μιας ετοιμης. Ομως πολλα παιδια, στις "δικες μας" μπαντες αλλα και στις "δικες σας", αγοραζουν κατι ετοιμο.

    Για τα fm λοιπον, που εμεις κανουμε τα πειραματα μας, εκτος των διπολων broadband και μη, οι κεραιες που εκανα το τεστ, ειναι (κατα την γνωμη μου) οι πιο πουλημενες και γνωστες κεραιες και αποτελουν την αρχη για καποιον που ξεκινα πειραματα (μιλαω για τα fm)

    Αυτος ηταν ενας απο τους λογους που τις δοκιμασα.
    Ο αλλο λογος ηταν, να δω τα αποτελεσματα, και αν καποια απο αυτες ηταν "σουπερ" , θα την εκανα να αντεχει πολλαπλασια ισχυ ή θα την αντεγραφα στα "δικα μου" μετρα (αντοχη 1,5 kwatt)
    Εκτος αυτου, οπως εγραψα και παραπισω (μερικα ποστ) εκανα τις δοκιμες με εργοστασιακες κεραιας, γιατι πολλες ιδιοκατακευες δεν ακολουθουν πιστα τους τυπου κατασκευης, αρα, τα πιθανα συμπερασματα, δεν θα αφορουσαν πχ την G.P αλλα την συγκεκριμενη G.P ....καταλαβες.

    Ενα απο τα επομενα τεστ που σχεδιαζω εχει να κανει με την αναλογια του μηκους των ραντιαλς σε μια ground plane (αυτη της sirio)

    Ο λογος που θα το κανω αυτο, ηταν, οτι καποια στιγμη ειχα μια επικοινωνια με τo εργοστασιο της sirio, με θεμα την μετατροπη καποιων κεραιων τους σε διαφορετικες συχνοτητες απο αυτες για τις οποιες εχουν κατασκευαστει και μετρηθει. Καποια στιγμη λοιπον , μου ειπαν οτι, πρεπει να κανω δοκιμες στο μηκος των στοιχειων της τεχνιτης γης και να μην το εχω στανταρτ λ/4.
    Μου ειπαν ακομα οτι , εχουν δει στις δικες τους δοκιμες, οτι οσο πιο μικρα ειναι τα ραντιαλς τοσο πιο χαμηλα βγαζει η κεραια την ακτινοβολια της. Δηλαδη , Λενε οτι το μηκος των ραντιαλ αλλαζει την γωνια του λοβου ακτινοβολιας.

    Δυστυχως, οτι εχω διαβασει, ή ειναι καθαρη θεωρια ή ειναι μονο κατασκευη.

    Τελος θα ηθελα να αναφερω, οτι ειναι μεγαλη η χαρα μου, οταν ανθρωποι με γνωσεις απο θεωρια αλλά και πραξη, γραφουν και δινουν την αποψη τους , ακομα και την συμβουλη τους.

    υγ
    Αναμενω ιδεες για τα επομενα τεστ

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Γιώργο όσον αφορά την gp της sirio, σου έχει βγει βάση των τύπων ή τα μήκη τα έχεις ρυθμίσει βάση της γέφυρας και του λόγου στασίμων;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο όσον αφορά την gp της sirio, σου έχει βγει βάση των τύπων ή τα μήκη τα έχεις ρυθμίσει βάση της γέφυρας και του λόγου στασίμων;
    Γιαννη, ρυθμισα τα στοιχεια απο τον πινακα της σιριο, και μου βγηκε με την μια στην συχνοτητα που ηθελα
    Οταν γραφω "μου βγηκε", ο αναλυτης ειχε 1 προς 1 και 50 ω αντισταση.
    Ηταν ισως η μοναδικη φορα , που δεν την ακουμπησα καθολου μετα την μετρηση με το αναλιζερ.

    Σε γενικες γραμμες, αντε να εχεις 1 με 1,5 ποντους διαφορα απο τον πινακα της σιριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Σε ρωτώ γιατί σε δική μου δοκιμή ενώ τα radials τα είχα ρυθμίσει βάση της συχνότητας, το radiator (κάθετο) χρειάστηκε να το ρυθμίσω σε διαφορετικό μήκος από το θεωρητικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ρωτώ γιατί σε δική μου δοκιμή ενώ τα radials τα είχα ρυθμίσει βάση της συχνότητας, το radiator (κάθετο) χρειάστηκε να το ρυθμίσω σε διαφορετικό μήκος από το θεωρητικό.
    Ποσο διαφορετικο ?
    1 με 2 ποντους ισως.... τριχες.

    Προσοχη, το ειδα αυτην την φορα, το ειχα δει και στο παρελθον.
    Καντε ελεγχο στα καλωδια σας.

    Οταν πηγα να συντονισω την 5/8, εβλεπα τρελλα πραγματα. οχι απο την κεραια, αλλά απο ενα παλιο 213.
    Αν εκανα τον συντονισμο με γεφυρα, δεν θα εβλεπα τι συμβαινει, ευτυχως ο αναλυτης μου εδειξε με την μια το προβλημα.

    Οταν αλλαξα καθοδο (εβαλα ενα 8 μετρο RG5, ΟΛΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΑΝ ΣΩΣΤΑ.

    Συμβουλη - αποψη
    Αλλαξτε καθοδους.
    Ζουμε το 2010, και τα 213 που καποιοι εχουν ακομα, και παλια ειναι και σιγουρα ολο και καποια υγρασια
    θα εχει περασει μεσα.
    Ασε που χανουν και αρκετα db σε σχεση με τα νεα καλωδια.
    Δειτε (παντα σε σχεση με τις αναγκες σας) τα ECOFLEX 10 & AIRCELL 7

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη Νίκος-Λάρισα
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Σαν καινούργιος στο φόρουμ έχω μπερδευτεί λιγάκι απ'οσα μπόρεσα και διάβασα σ'αυτό και σ'άλλα Θέματα
    Για ενα συστημα εκπομπής ενας πομπός παιζει ρολο 50%, η κεραια 30% ,και το καλώδιο 20%,σωστα;
    Η κεραια ειναι Θέμα επιλογής για το τι θέλεις να κάνεις,δηλ που,πως και πόσο θελεις νακουστείς.
    Αυτο που με μπερδευει ειναι το θέμα καλωδίου. Τελικά θέλει κόψιμο στην επιθυμιτη συχνότητα ή όχι;
    Ισχύει το οσο πιο μικρο σε μήκος τοσο πιο καλά ή δεν παίζει ρόλο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Νικο, δυστυχως, αλλά το πιο σημαντικο σε μια εκπομπη ειναι το σημειο εκπομπης ...

    τωρα, για τα ποσοστα που γραφεις, ειναι και δεν ειναι ετσι.
    Φαντασου ενα σταθμο, που δεν εχει σωστους κονεκτορες ..... τι θα λεγαμε τοτε ?
    οτι το πιο σημαντικο ειναι οι κονεκτορες ? ... δεν νομιζω

    Δηλαδη, σε ολα τα τμηματα ενος σταθμου, πρεπει να υπαρχει ισορροπια.

    υγ
    φαντασου τον σταθμο σαν ενα στερεοφωνικο και την κεραια σαν τα ηχεια ....

    υγ 2
    το καλωδιο εκπομπης πρεπει να ειναι οσο το δυνατον πιο μικρο, δηλαδη, να φτανει ανετα ως την κεραια
    και να μην περισσευει .
    Η πραξη λεει πως δεν κερδιζεις τιποτα με το να το κοψεις για την συχνοτητα σου.
    (παρα ταυτα, εγω το υπολογιζω)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #50
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή


    Καλημέρα σε όλη την παρέα.
    Γιώργο από κατασκευές κεραιών και γενικά ηλεκτρονικών είχα ασχοληθεί πάρα πολύ. Από συστήματα εκπομπής είχα ασχοληθεί κατασκευαστικά με YAGI, Quad και Helical περισσότερο. Ειδικά στις υψηλότερες συχνότητες από 430MHz μέχρι 5GHz. Δυστυχώς όμως δεν έχω πλέων το χρόνο να ασχοληθώ με τον ρεδιοερασιτεχνισμό και τις κατασκευές, αλλά είμαι στην διάθεση της παρέας για οποιαδήποτε απορία. Γιώργο μπορώ να πω ότι έχεις κάνει εξαιρετική δουλειά με τις κεραίες. Για τις κεραίες που δοκίμασες έχεις απόλυτο δίκιο και οι πειραματικές σου μετρήσεις το βεβαιώνουν. Καμία μη κατευθηντική κεραία δεν είναι καλύτερη από ένα δίπολο. (Οι πολλαπλές κεραίες του τύπου 5 χ 5/8 απλά έχουν περισσότερα στοιχεία εκπομπής, γι αυτό εμφανίζουν και μεγαλύτερη απολαβή) Αυτό που δεν καταλαβαίνει ο περισσότερος κόσμος και είναι και σημείο "παραπληροφόρησης" από τις εταιρείες, είναι η σχέση dBd και dBi. Το δίπολο έχει 1 dBd gain και 2.15 dBi gain. Όταν ένας κατασκευαστής λέει πως η κεραία του έχει 2 dBi, ο κόσμος αυτομάτως πιστεύει πως η εν λόγω κεραία θα του "διπλασιάσει" το σήμα, ενώ στην πραγματικότητα το υποβιβάζει σε σχέση με ένα δίπολο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SW1JRT
    ΣΩΤΗΡΗΣ

    Η τεχνητή νοημοσύνη, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική ηληθιότητα !!!

Σελίδα 5 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vertical Ground Plane Antenna for SDR
    By SeAfasia in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 01:57
  2. Μήκος Ground plane
    By argy1960 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 19:29
  3. GROUND PLANE
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 14:12
  4. Ground Plane
    By Giannis511 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-06, 00:45
  5. ground plane l/4
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-04, 18:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας