[QUOTE=Νίκος-Λάρισα;384890] Σαν καινούργιος στο φόρουμ έχω μπερδευτεί λιγάκι απ'οσα μπόρεσα και διάβασα σ'αυτό και σ'άλλα Θέματα
Για ένα σύστημα εκπομπής ένας πομπός παίζει ρόλο 50%, η κεραια 30% ,και το καλώδιο 20%,σωστα;
Η κεραια ειναι Θέμα επιλογής για το τι θέλεις να κάνεις,δηλ που,πως και πόσο θελεις νακουστείς.
Αυτο που με μπερδευει ειναι το θέμα καλωδίου. Τελικά θέλει κόψιμο στην επιθυμιτη συχνότητα ή όχι;
Ισχύει το οσο πιο μικρο σε μήκος τοσο πιο καλά ή δεν παίζει ρόλο; [/QUOTE]

Κατ' αρχήν, συμφωνώ με όσα είπε ο Γιώργος.
Ένα σύστημα εκπομπής είναι ένα σύνολο. Πρέπει να προσέξεις ΟΛΑ τα σημεία του. Μπορεί να δώσεις μία περιουσία σε ένα τέλειο μηχάνημα και επειδή τσιγκουνεύτηκες τον connector να μην ακούγεσαι ούτε στο διπλανό τετράγωνο.
Πέρα από αυτό, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, πρέπει να είναι "μετρημένη" και η γραμμή μεταφοράς του σήματος σου. (το καλώδιο της κεραίας) Για αυτό τον λόγω οι κατασκευαστές καλωδίων δίνουν μία παράμετρο ανάλογα μα το κάθε καλώδιο. Η παράμετρος αυτή λέγετε "Velocity Factor" ή στα Ελληνικά "Συντελεστής βράχυνσης". Δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσω τι είναι το velocity factor. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι πρέπει να υπολογίσουμε την κάθοδο (το καλώδιο της κεραίας) με βάση αυτό το νούμερο. Δεν μπορείς να βάλεις π.χ. 27 μέτρα καλώδιο, γιατί έτσι σε βολεύει. Θα έχεις ανεξήγητα στάσιμα και ανάλογα την ισχύ που θα βάλεις στην κάθοδο, μπορεί να προκαλέσει θέρμανση μέχρι και λιώσιμο του καλωδίου.
Για να μετρήσεις την κάθοδο σου υπάρχει ο εξής τύπος ((VF*299.792)/FRQ)/2
Δηλαδή πολλαπλασιάζεις το velocity factor με το 299.792 που είναι η ταχύτητα του φωτός. Το νούμερο που θα βρεις το διαιρείς με την συχνότητα λειτουργίας του σταθμού και το νούμερο που βγαίνει το διαιρείς ξανά δια του 2, γι να βρεις το λ/2 του καλωδίου. Αυτό 8α σου δώσει το ελάχιστο μήκος καλωδίου. (περίπου κοντά στο μισό μέτρο). Μετά κοιτάζεις πόσα μέτρα καλωδίου χρειάζεσαι και πολλαπλασιάζεις το λ/2 του καλωδίου μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό μήκος.
Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή μήκους καθόδου που έχω σε μία σελίδα μου στο:
http://www.qsl.net/sv1hao/RFCalculators.htm

Ελπίζω να σε βοήθησα.