Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 108

Θέμα: Antenna test 5/8 vs Ground Plane (fm band)

  1. #51
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Νίκος-Λάρισα;384890] Σαν καινούργιος στο φόρουμ έχω μπερδευτεί λιγάκι απ'οσα μπόρεσα και διάβασα σ'αυτό και σ'άλλα Θέματα
    Για ένα σύστημα εκπομπής ένας πομπός παίζει ρόλο 50%, η κεραια 30% ,και το καλώδιο 20%,σωστα;
    Η κεραια ειναι Θέμα επιλογής για το τι θέλεις να κάνεις,δηλ που,πως και πόσο θελεις νακουστείς.
    Αυτο που με μπερδευει ειναι το θέμα καλωδίου. Τελικά θέλει κόψιμο στην επιθυμιτη συχνότητα ή όχι;
    Ισχύει το οσο πιο μικρο σε μήκος τοσο πιο καλά ή δεν παίζει ρόλο; [/QUOTE]

    Κατ' αρχήν, συμφωνώ με όσα είπε ο Γιώργος.
    Ένα σύστημα εκπομπής είναι ένα σύνολο. Πρέπει να προσέξεις ΟΛΑ τα σημεία του. Μπορεί να δώσεις μία περιουσία σε ένα τέλειο μηχάνημα και επειδή τσιγκουνεύτηκες τον connector να μην ακούγεσαι ούτε στο διπλανό τετράγωνο.
    Πέρα από αυτό, αν θέλεις να κάνεις σωστή δουλειά, πρέπει να είναι "μετρημένη" και η γραμμή μεταφοράς του σήματος σου. (το καλώδιο της κεραίας) Για αυτό τον λόγω οι κατασκευαστές καλωδίων δίνουν μία παράμετρο ανάλογα μα το κάθε καλώδιο. Η παράμετρος αυτή λέγετε "Velocity Factor" ή στα Ελληνικά "Συντελεστής βράχυνσης". Δεν υπάρχει λόγος να εξηγήσω τι είναι το velocity factor. Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι ότι πρέπει να υπολογίσουμε την κάθοδο (το καλώδιο της κεραίας) με βάση αυτό το νούμερο. Δεν μπορείς να βάλεις π.χ. 27 μέτρα καλώδιο, γιατί έτσι σε βολεύει. Θα έχεις ανεξήγητα στάσιμα και ανάλογα την ισχύ που θα βάλεις στην κάθοδο, μπορεί να προκαλέσει θέρμανση μέχρι και λιώσιμο του καλωδίου.
    Για να μετρήσεις την κάθοδο σου υπάρχει ο εξής τύπος ((VF*299.792)/FRQ)/2
    Δηλαδή πολλαπλασιάζεις το velocity factor με το 299.792 που είναι η ταχύτητα του φωτός. Το νούμερο που θα βρεις το διαιρείς με την συχνότητα λειτουργίας του σταθμού και το νούμερο που βγαίνει το διαιρείς ξανά δια του 2, γι να βρεις το λ/2 του καλωδίου. Αυτό 8α σου δώσει το ελάχιστο μήκος καλωδίου. (περίπου κοντά στο μισό μέτρο). Μετά κοιτάζεις πόσα μέτρα καλωδίου χρειάζεσαι και πολλαπλασιάζεις το λ/2 του καλωδίου μέχρι να φτάσεις στο επιθυμητό μήκος.
    Εναλλακτικά, μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον υπολογιστή μήκους καθόδου που έχω σε μία σελίδα μου στο:
    http://www.qsl.net/sv1hao/RFCalculators.htm

    Ελπίζω να σε βοήθησα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SW1JRT
    ΣΩΤΗΡΗΣ

    Η τεχνητή νοημοσύνη, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική ηληθιότητα !!!

  2. #52
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    ΩΧ ΩΧ ΩΧ

    Σωτηρη, στα ηλεκτρονικα εχουν γραφτει πολλες σελιδες σχετικες με τον υπολογισμο του μηκους της καθοδου.
    Δυστυχως, καποιες φορες, τα ποστς , δεν ειχαν καλο τελος ..... (κλειδωμα)

    Προσωπικα, εγω το υπολογιζω, σε αντιθεση με αυτο που εχει πει ο Τεχνικος Υπευθυνος του wet radio (χαχαχα)
    Αλλα και που το μετραω, τσαμπα χρονο χανω - (τι θα συμβει αν αλλαξω συχνοτητα εκπομπης ?)

    Νικο Λαρισα, κανε πρωτα ολα τα αλλα (επιλογες μηχανηματων - ρυθμισεις - οργανα)
    Κι ασε αυτο για το τελος

    υγ
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΘΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΟΔΟΥ - ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ ότι το το πιο σημαντικο σε μια εκπομπη ειναι το σημειο εκπομπης και μπορώ να το επιβεβαιώσω.Θα έλεγα τόσο η γεωγραφική θέση, το ύψος κεραίας αλλά κυρίως η περιοχή είναι παίζει ρόλο στις υψηλές συχνότητες.Με ενα transmitter της Belkin που χρησιμοποιείται για τα ipod κατόρθωσα να ακουστω σε μια σημαντική απόσταση εκτός Αθήνας.Εδώ δεν μιλάμε για συντονισμό.Μιλάμε για μια κατάσταστη χύμα με δυο μπαταρίες των 1,5 volts.
    Στην Αθήνα δεν ακούγεται ούτε στο διπλανό δωμάτιο...
    Όσον αφορά το μήκος των radials...θεωρώ ότι όλα είναι σχετικά...Ενδεχομένως στις νέες κατασκευές τύπου broadband (a larga banda όπως το λένε οι Ιταλοί) τα μήκη να είναι σταθερά βάσει ενγχειριδίου κατασκευαστή κεραίας.Αλλά σε συντονιζόμενα κυκλώματα τύπου Π μπορεί να αλλάξει το μήκος ή και να το προσαρμόσεις.Ποιος κάθεται να κάνει συντονισμούς με τεχνητό φορτίο και μετά να συνδέσει κεραία...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  4. #54
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος 231 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΩΧ ΩΧ ΩΧ

    Σωτηρη, στα ηλεκτρονικα εχουν γραφτει πολλες σελιδες σχετικες με τον υπολογισμο του μηκους της καθοδου.
    Δυστυχως, καποιες φορες, τα ποστς , δεν ειχαν καλο τελος ..... (κλειδωμα)

    υγ
    ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΔΩΘΕΙ ΕΜΦΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΚΟΣ ΤΗΣ ΚΑΘΟΔΟΥ - ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

    Δεν έχω καμία πρόθεση να ξεκινήσω αντιπαράθεση..
    Απλά δήλωσα τα τεχνικά δεδομένα που ισχύουν όσον αφορά το μήκος καθόδου.
    Δέν είναι πρωσωπικές μου ερμηνίες. Είναι μαθηματικά αποδεδειγμένοι κανόνες που ισχύουν ανεξάρτητα απο προτιμήσεις.
    Αν κάποιος δέν θέλει να τους εφαρμόσει αποτελεί επιλογή του. Είναι σαν να λέμε οτι δεν πρεπει να συζητάμε για το αν οι ζώνες ασφαλείας στα αυτοκίνητα σώζουν ζωές, επειδή ορισμένοι δεν τις συμπαθούν..
    Οι κατασκευάστριες εταιρίες που φτιάχνουν τα καλώδια, έβγαλαν το velocity factor για κάποιο λόγο. Το άν ορισμένοι δεν βλέπουν διαφορά δέν σημαίνει οτι θα αλάξουμε τους νόμους της φυσικής για πάρτη τους, ούτε είναι σωστό να αποκρύπτουμε πληροφορίες, επειδη κάποιοι δέν συμφωνούν..

    Είμαι ανοιχτός σε οποιαδήποτε ΤΕΚΜΗΡΙΟΜΕΝΗ και ΦΙΛΙΚΗ συζήτηση για τις καθόδους.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SW1JRT
    ΣΩΤΗΡΗΣ

    Η τεχνητή νοημοσύνη, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική ηληθιότητα !!!

  5. #55
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    Σωτηρη, αν και οπως σου ειπα, εγω εχω ολα τα καλωδια μου μετρημενα για την συχνοτητα μου.
    Αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι, η καθοδος ειναι μια γραμμη μεταφορας οπου η συνθ αντιστ. ειναι 50 Ω.
    Οσα μέτρα και να εχεις 10 ή 20, η συνθετη αντισταση παλι ειναι 50 Ω.
    Αρα (και οπως το εχω καταλαβει) η καθοδος δεν κανει προσαρμογη. (εκτος αν μετεχει στην εκπομπη πχ bal - unb / καθοδος κεραια)
    Βεβαια, σε ενα συστημα κεραιας + καθοδος, αν αλλαξουμε το μηκος της καθοδου, υπαρχει πολυ μεγαλη περιπτωση να δουμε
    αλλαγη στα στασιμα,
    Ομως, αυτο εχει να κανει με στασιμα τα οποια παντα υπηρχαν, απλα στο αρχικο μηκος, τα οργανα δεν τα μετραγαν.
    Για αυτο τον λογο, καποιοι επαγγελματιες του ραδιοφωνου, στο τελικο ελεγχο που κανουν στις κεραιες τους, βαζουν "τσοντες" καλωδια και ξαναμετρανε τις επιστροφες, για να αλλαξουν το μηκος της καθοδου, για να δουν τα στασιμα και σε αλλο μηκος.

    Τα παραπανω, δεν μπορω να τα υποστηριξω θεωρητικα, και σε ολα τα "προβληματα" που εχω, σε σχεση με το χομπι μας, το μηκος της καθοδου, ειναι απο τα τελευταια που θα κοιταξω να λυσω

    Παρα ταυτα, εγω τα καλωδια μου τα εχω κομμενα για την συχνοτητα μου.

    Παντα φιλικα
    Γιωργος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Αποκλειστικά και μόνο με κανόνες τεκμηριωμένης και φιλικής συζήτησης.

    Στην θεωρία που έμαθα και στην πράξη που είδα, το μήκος μιας γραμμής μεταφοράς δεν παίζει ρόλο στην προσαρμογή αν και εφ' όσον η πηγή, το καλώδιο, και το φορτίο, είναι ίδιας (σύνθετης) αντίστασης. Αυτό ισχύει είτε πρόκειται για διασύνδεση exciter με amplifier, είτε amplifier με κεραία. Δηλαδή, άπαξ και η πηγή έχει έξοδο 50Ω, και το φορτίο (κεραία στην περίπτωσή μας) έχει επίσης 50Ω, βάλε ότι μήκος καλωδίου 50Ω θες. Αν η κεραία έχει σύνθετη αντίσταση 49Ω, αρχίζουν τα παρατράγουδα.

    Μοναδική εξαίρεση που αναγνωρίζω ότι πρέπει να "κόψεις το καλώδιο σε ακέραια πολλαπλάσια" (*VF φυσικά), είναι για να βλέπεις σωστά τα στάσιμα της κεραίας στο βαττόμετρο του μηχανήματος, σαν να είχες το βαττόμετρο κουμπωμένο ακριβώς πάνω στον κοννέκτορα της κεραίας. Αν είσαι σίγουρος ότι η κεραία είναι 50Ω, βάλε όσο μήκος καλωδίου θες.

    Παραθέτω κι ένα κομμάτι από το ARRL Handbook, και συγκεκριμένα ένα απόσπασμα από το κεφάλαιο 21-Transmission Lines, με τίτλο "MATCHING THE ANTENNA TO THE LINE" (σελ 21.10 στο ARRL 2005):
    "Whatever the application, the conditions existing at the load, and only the load, determine the standing-wave ratio on the line. If the load is purely resistive and equal to the characteristic impedance of the line, there will be no standing waves. If the load is not purely resistive, or is not equal to the line Zo, there will be standing waves. No adjustments can be made at the input end of the line to change the VSWR. Neither is the VSWR affected by changing the line length."

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #57
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος 231
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Aug 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη /
    Μηνύματα
    1.222

    Προεπιλογή

    και εσυ τι ξερεις απο αυτα ?

    Πωλητης ανθρωπος δεν εισαι ?

    χαχαχαχαχαχαχχαχαχαχαχχαχαχαχαχαχααααααααααα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο... Σιωπώ...


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Δυστηχώς δεν έχω αρκετό χρόνο για μιά σωστή απάντηση.
    Στέλιο, γενικα εχεις δίκιο. Και το ARRL Handbook εχει δικιομ με τη διαφορα οτι αναφέρετε σε πλήρως ωμικά φορτία.

    "If the load is purely resistive and equal to the characteristic impedance of the line, there will be no standing waves. If the load is not purely resistive, or is not equal to the line Zo, there will be standing waves."

    Το κλειδί εδώ είναι η "Χαρακτιριστική επαγωγή της γραμμης μεταφοράς". Η κάθοδος λειτουργεί και σάν ΠΗΝΙΟ με συχνότητα συντονισμού. Μεγαλύτερη κάθοδος, μεγαλύτερη επαγωγική αντίσταση..

    Εξάλου οταν λέμε ότι μία κάθοδος έχει αντίσταση 50Ω ενοούμε επαγωγική - πυκνωτική αντίσταση στην συχνότητα συντονισμού.
    Δεν μπορούμε να μετρήσουμε ομική αντίσταση καλωδίου με το πολύμετρο..

    0 Not allowed! Not allowed!
    SW1JRT
    ΣΩΤΗΡΗΣ

    Η τεχνητή νοημοσύνη, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να αντικαταστήσει την φυσική ηληθιότητα !!!

  10. #60
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Να προσθέσω και γω από την θεωρία που κάποτε κάναμε στα θρανία ότι, καμία γραμμή μεταφοράς και καμία κεραία δεν μπορεί να θεωρηθεί ιδανική. Κατά συνέπεια και ειδικότερα για μια κάθοδο, αν αναπτύξουμε το θεωρητικό της μοντέλο στο εργαστήριο, θα πρέπει να την θεωρήσουμε ως μια αλληλουχία επαγωγών και χωρητικοτήτων που είναι ανάλογη του μήκους της. Η αλληλουχία αυτή επηρεάζει τόσο την σύνθετο αντίστασή της, όσο και την φασική παραμόρφωση του σήματος δια μέσω της οποίας οδεύει.
    Για όσους έχουν περάσει από τα θρανία κάποιου τεχνολογικού ιδρύματος ας θυμηθούν στο εργαστήριο των κεραιών, την άσκηση "Τεχνητή Γραμμή Μεταφοράς".

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 6 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 8 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Vertical Ground Plane Antenna for SDR
    By SeAfasia in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-11-15, 01:57
  2. Μήκος Ground plane
    By argy1960 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 129
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-02-11, 19:29
  3. GROUND PLANE
    By billos1989 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-06, 14:12
  4. Ground Plane
    By Giannis511 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-06, 00:45
  5. ground plane l/4
    By AKIS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-04, 18:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας