Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 38 από 38

Θέμα: τροποποίηση σε κύκλωμα φωτισμού

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι. Το χρονικό off delay έχει παρόμοια λειτουργία με τον αυτόματο κλιμακοστασίου. Δεν σου κάνει τίποτα από τα δύο. Πάρε λοιπόν μια καστάνια με μια ανοιχτή επαφή και ένα χρονικό on delay, και κάνε αυτό που βλέπεις στο συνημμένο. Πατώντας το μπουτόν, τα φώτα ανάβουν. Ξαναπατώντας το, σβήνουν. Αν μείνουν αναμμένα πάνω από το χρόνο που υπάρχει ρυθμισμένος στο χρονικό, σβήνουν αυτόματα. Με το επόμενο πάτημα του μπουτόν, ξανανάβουν.
    ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου φίλιππε (από άποψη συνδεσμολογίας)...
    τώρα για χρονικά βρήκα κάτι σε ένα κατάλογο της ΑΒΒ.. έχεις εσύ κάτι άλλο υπόψιν σου??
    ευχαρισατώ όλους για το ενδιαφέρον κα ιτις ιδέες τους..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από soulhealer Εμφάνιση μηνυμάτων
    ακριβώς ότι είχα στο μυαλό μου φίλιππε (από άποψη συνδεσμολογίας)...
    τώρα για χρονικά βρήκα κάτι σε ένα κατάλογο της ΑΒΒ.. έχεις εσύ κάτι άλλο υπόψιν σου??
    ευχαρισατώ όλους για το ενδιαφέρον κα ιτις ιδέες τους..
    Καταρχήν σε βολεύει έτσι όπως είναι; Γιατί όπως είπε και ο Λαζαρίδης, αν ο μέγιστος πιθανός χρόνος παραμονής των ατόμων μέσα είναι π.χ. 15 ώρες και το χρονικό ρυθμιστεί στις 16, τότε άσχετα από το πότε φύγανε και οι τελευταίοι άνθρωποι και ξεχάσανε αναμμένα τα φώτα, αυτά θα σβήσουν 16 ώρες μετά το άναμμα. Όσο για τα χρονικά της ΑΒΒ φτάνουν ως 100 ώρες, της hager φτάνουν ως 10 ώρες, οπότε αν εσύ θες πάνω από 10 ώρες της hager δεν σε καλύπτει, πάρε της ΑΒΒ. Χρονικά βγάζουν κι άλλες εταιρείες, η legrand, η Schneider, κ.λ.π. Αλλά δεν θυμάμαι μέχρι πόσες ώρες φτάνουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη FILMAN : 09-09-10 στις 16:09

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Το είδα τώρα ο χρονοδιακόπτης πρέπει να είναι ρυθ/ος να ανέβη κάποια ώρα ξανασκέψου έχεις ενώσει την επαφή του ρελε όχι το ρελε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, έτσι όπως το έχω κάνει, όταν κλείσει η επαφή του χρονοδιακόπτη, αν τα φώτα είναι αναμμένα υπάρχει φάση στην έξοδο της καστάνιας δηλ. στο αριστερό άκρο της επαφής του χρονοδιακόπτη, η οποία θα οδηγηθεί στο πηνίο της καστάνιας και θα την απενεργοποιήσει. Τότε παύει η τάση στην έξοδο της καστάνιας, οπότε παύει να τροφοδοτείται και το πηνίο της, οπότε τα φώτα μένουν σβηστά. Το πρόβλημα είναι ότι αν αμέσως μετά κάποιος πατήσει το μπουτόν για να τα ανάψει, θα ανάψουν, αλλά το πηνίο της καστάνιας θα είναι υπό τάση ώσπου να κόψει ο χρονοδιακόπτης (για αυτό το ένα λεπτό που είπες πριν). Αυτό δεν είναι καλό. Αν τώρα τα φώτα είναι σβηστά όταν κλείσει η επαφή του χρονοδιακόπτη, δεν υπάρχει φάση στην έξοδο της καστάνιας δηλ. στο αριστερό άκρο της επαφής του χρονοδιακόπτη, οπότε δεν θα τροφοδοτηθεί το πηνίο της καστάνιας, δεν θα οπλίσει η καστάνια και τα φώτα δεν θα ανάψουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    ναι σωστο φιλιππε

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Το πρόβλημα είναι ότι αν αμέσως μετά κάποιος πατήσει το μπουτόν για να τα ανάψει, θα ανάψουν, αλλά το πηνίο της καστάνιας θα είναι υπό τάση ώσπου να κόψει ο χρονοδιακόπτης (για αυτό το ένα λεπτό που είπες πριν). Αυτό δεν είναι καλό...
    Φίλιππε με μπέρδεψες.. όταν έχει αρχίσει να μετράει το χρονικό, αν του κόψω τάση στο πηνίο του, δεν μηδενίζει ο χρόνος άρα και αλλάζει κατάσταση η επαφή του?? και όταν ξαναδώσω τάση, ο χρόνος δεν μετράει πάλι από την αρχή???
    άρα που είναι το πρόβλημα?? οπότε έστω και αν κόψει από χρονικό ή έστω ότι εγώ σβήνω τα φώτα, και μετά από μισό λεπτό ξαναδίνω εντολή να ανάψουν τα φώτα, γιατί η επαφή του χρονικού να παραμένει κλειστή (πηνίο καστάνιας υπο τάση)??

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  7. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Soulhealer, το πρόβλημα που λέω αναφέρεται στο κύκλωμα του Δημήτρη, όχι στο δικό μου. Το δικό μου δουλεύει έτσι όπως λες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Υπαρχει χρονικο που κραταει και 20 ωρες το εχω βαλει σε πελατη μου.προσεξτε τι ακριβως εχω κανει.καταρχην εχω βαλει φοτοκυταρο ημερας νυχτας ωστε να να αναβουν μονο νυστα μετα χρονικο που με μπουτον που εχω ριθμισει περιπου στα 7 λεπτα αναβουν τα φωτα απο πολλα σημεια η ανοιγωντας την γκαραζοπορτα.το συγκεκτριμενο μπορει να ριθμιστει και μεχρι 20 ωρες.και παραλληλα χρονοσιακοπτη με εφεδρια γιατι θελω μεχρι τις 10 το βραδυ τα φωτα να ειναι σνοιχτα.τον εχω ριθμισει απο τις 5 εως τις 10 το βραδυ να αναβει για να καλυψω χειμωνα καλοκαιρι,ετσι κιαλιος το αναμα το ριθμιζει το φωτοκυταρο.απλα τον χειμωνα νυχτωνει πιο νωρις απο το καλοκαιρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Κύκλωμα φωτισμού (σποτάκια κουζίνας)
    By aek21giannis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-13, 12:37
  2. κύκλωμα φωτισμού κουζίνας (8 σποτ)
    By AnA_73 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-13, 01:27
  3. Τροποποίηση ακουστικών !!!
    By steliosxls in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-13, 04:42
  4. κύκλωμα αισθητήρα φωτισμού
    By Χρήστος2011 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 17:21

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας