Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 56

Θέμα: Διαβρωτική σολντερίνη ακατάλληλη για ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Roscovnicoff Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα αυτό της σολντερίνης το ξεκίνησα γιατί θέλω να φτιάξω καλώδια ήχου και πρέπει να κολλήσω τις επαφές του καλωδίου με τις επίχρυσες επαφές RCA και Jack 6.3mm. Από τα λίγα που ξέρω θα είναι "κομματάκι" δύσκολο να κάνω κόλληση στις επαφές απλώς με καλάϊ (και δεν θέλω να ξύσω καμμία επίχρυση επαφή για να φανεί από κάτω το νικέλιο που έχει). Έτσί αγόρασα κι εγώ αυτή την σολντερίνη που ανέφερα.
    σε επιχρυσα RCA φανταζομαι δεν βαζεις παλια καλλωδια... η καλαϊ εχει αρκετη σολδερινη μεσα της για τετοιες δουλειες... τι καλαϊ εχεις? γιατι αν ειναι καμια πεταμενη σωστη δουλεια δεν κανεις... οι περισσοτερες κινεζικες οταν τις ζεστανεις "κοχλαζουν" απο την πολυ κακη σολδερινη που εχει μεσα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  2. #12
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Έχω ακριβώς την ίδια εδώ και κάποια χρόνια μόνο και μόνο για κάποιες επισκευές σε παλιές συσκευές όπου μπορεί να υπάρχουν κάποιοι οξειδωμένοι αγωγοί. Επειδή έχω δυο κολλητήρια παλιού τύπου με χάλκινη μύτη, κάποιες φορές λιμάρω ελαφρά το χαλκό όταν φθείρεται και χρησιμοποιώ λίγη αλοιφή για να γανωθεί η μύτη. Επίσης αν χρειαστεί να κολλήσω επάνω σε οξειδωμένη επαφή κόσας σε κύκλωμα με λυχνίες μπορεί να χρησιμοποιήσω λίγο αλοιφή. Σε καμία άλλη περίπτωση δεν χρησιμοποιείται αυτή η αλοιφή ούτε και χρειάζεται επιπρόσθετη ρητίνη σε κλασικά (όχι SMT) κυκλώματα. Εννοείται ότι οπουδήποτε αν χρησιμοποιηθεί η εν λόγω αλοιφή έπειτα χρειάζεται σχολαστικό καθαρισμό με οινόπνευμα ή βενζίνη ή κάποια άλλο υλικό. Σε διαφορετική περίπτωση μετά από κάποιο χρονικό διάστημα μπορεί να οξειδώσει τα μέταλλα. Επειδή ασχολούμαι και με κολλήσεις σε υδραυλικά (επισκευές) μπορώ να σας πω ότι η αλοιφή που χρησιμοποιείται στους χαλκοσωλήνες έχει ίδια ή παρόμοια σύσταση με την "ηλεκτρονική" σολντερίνη και οξειδώνει το χαλκό αν δεν σκουπιστεί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη makoulis
    Όνομα
    makoulis
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Εγώ παιδιά να σας πω αλήθεια την εν λόγο σολντερίνη την χρησιμοποιώ πολύ.. κυρίως για κωλύματα σε πλακέτες και βύσματα διαφόρων τύπων..την έχω κάνα 3άρι χρόνια και καμία πλακέτα δεν μου έχει οξειδωθεί στο σημείο της κόλλησης (φυσικά μετά έχει καθάρισμα με ασετόν (το οινόπνευμα δεν μου το βάζει τελιος) και δεν μένει τπτ πανω.τώρα για το κολλητήρι πάρα πολύ σπάνια το βουτάς μέσα.. πιστεύω πώς ο καλύτερος τρόπος να καθαρίζεις το κολλητήρι είναι πάντα να αφήνεις λύγο περιττό καλάι επάνω και να το σκουπίζεις σε ένα συρματάκι για κατσαρόλα... κάτω είναι το κολλητήρι μου που το έχω τρία χρόνια κα το καθαρίζω με αυτόν τον τρόπο..




    P9080209.jpgP9080205.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Μακη σοβαρα αυτη ειναι η μυτη απο το κολλητηρι σου;
    Και δεν το πετας στα σκουπιδια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παλιότερα την μύτη από το κολλητήρι την καθαρίζανε με κολοφώνιο. Το κολοφώνιο είναι η στερεή ρητίνη από τα κονοφώρα δένδρα, δηλαδή ρετσίνι. Πάντως μια καλή κόλληση είναι συνάρτηση της θερμοκρασίας που βγάζει το κολλητήρι και της επιφάνειας στην οποία γίνεται η κόλληση. Η καλή κόλληση είναι αποτέλσμα της ομοιόμορφης κατανομής της θερμοκρασίας και των δύο (κολλητήρη και χαλκός π.χ.) και για να έχεις ομοιόμορφη κατανομή θα πρέπει να μην υπάρχουν στρώματα υλικών που ανθίστανται στην θερμοκρασία. Αυτά τα στρώματα είναι η σκουριά στη μύτη από το κολλητήρη και η σκουριά στο χαλκό (οξείδια των μετάλλων).
    Για αυτό όταν τελειώσουμε την "δουλειά' μας βάζουμε καλάι στο κολλητήρι για να το προστατεύσουμε από τυχόν οξειδώσεις, αλλά δεν το καθαρίζουμε έτσι. Για αυτό πριν βάλουμε καλαι το σκουπίζουμε με σφουγγαράκι κατσαρόλας και μετά το επικασσιτερώνουμε και το αφήνουμε να κρυώσει. Είναι κάτι σαν το γάνωμα των χάλκινων σκευών. Ξύνανε τα πράσινα οξείδια του χαλκού (σκουριά) και μετά περνούσανε χλωριούχο ψευδάργυρο (συστατικό της σημερινής σολντερίνης) για να μπορέσει να απλωθεί ο κασσίτερος στην επιφάνεια του χαλκινου σκεύους (όπως και με τις κολλήσεις των ηλεκτρονικών και ηλεκτρικών συνδέσεων).
    Στα χρωματοπωλεία υπάρχει σκόνη τσίγκου (ψευδάργυρος Zn), που χρησιμοποιείται στα γύψινα, στο στοκάρισμα κλπ. Εάν σε αυτή την σκόνη ρίξουμε υδροχλωρικό οξύ (θα το βρούμε και ως σπίρτο), μπορούμε να φτιάξουμε μία σπητική σολντερίνη η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί για επικασσιτερώσεις μετάλλων. Εάν διαλύσουμε και λίγη ρετσίνι τότε η σολντερίνη μας θα γίνει ακόμη καλύτερη. Μπορεί να είναι διαβρωτική, αλλά τουλάχιστον δεν θα είναι τόσο επιβλαβής για το περιβάλλον, όπως αυτή που μας πουλάνε. Γιατί ούτως η άλλως αυτή που υπάρχει στην αγορά είναι διαβρωτική και απαγορευτική για τα ηλεκτρονικά κυκλώματα, σύμφωνα με τον κατασκευαστή.
    Προσοχή μόνο όταν ρίχνουμε υδροχλωρικό οξύ εκλύεται υδρογόνο το οποίο είναι ένα έφλεκτο αέριο.
    Το υπόλοιπο υδροχλωρικό οξύ μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε με μια μικρή ποσότητα οξυζενέ (υπεροξείδιο του υδρογόνου Η2Ο2) από το φαρμακείο για να κάνουμε ένα εξίσου φιλικότερο περιβαλλοντικά υλικό αποχάλκωσης με αριστά αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    γιατι Μαριε ?? αν προσεξεις θα δεις οτι ειναι ενταξει η μυτη , το σημειο που κολλαει ειναι καλο,οταν σπασει θα την πεταξει..
    Εγω παντως τοσα χρονια που κολλαω ,δεν χρησιμοποιησα ,ουτε εχω σολδερινη, μονο σφουγγαρακι με νερο..
    Επισης , αναφερθηκε εδω μεσα, και ηθελα να κανω ενα σχολιο για τα επιχρυσα βυσματα που χρησιμοποιουν στα ηχητικα,
    πιστευω οτι δεν προσφερουν τιποτα παραπανω απο τα απλα , (για τον ηχο μιλαω παντα) ουτε τα "ειδικα" καλωδια για τα
    μεγαφωνα των αυτοκινητων..βαζοντας ιδιας διατομης απλα καλωδια θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε επιχρυσα RCA φανταζομαι δεν βαζεις παλια καλλωδια... η καλαϊ εχει αρκετη σολδερινη μεσα της για τετοιες δουλειες... τι καλαϊ εχεις? γιατι αν ειναι καμια πεταμενη σωστη δουλεια δεν κανεις... οι περισσοτερες κινεζικες οταν τις ζεστανεις "κοχλαζουν" απο την πολυ κακη σολδερινη που εχει μεσα...
    Nemmesis θα με ενδιέφερε η γνώμη σου για το καλαι που έχω, αλλά ρωτώ και όλους εδώ στο φόρουμ. Το καλάι μου είναι από Γαλλία, καθώς γράφει (mlq, mlo δεν ξέρω κάτι τέτοιο διαβάζω σαν φίρμα) με αναλογία κασσιτέρου:μολύβδου 60:40 (Sn60 Pb40). Είναι καλό; Και αν δεν είναι τι μου προτείνεις/προτείνετε; Εσύ τι χρησιμοποιείς για "άριστες" κολλήσεις;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    flux υπάρχει και σε gel μορφή και συνήθως είναι τραγικά ακριβά.
    Αξίζουν τα φράγκα αν κάνεις super διαστημικές κολλήσεις (όπως ο Radiometer) όμως, δεν συγκρίνεται τίποτα με αυτό.
    btw ποιός νοιάζεται για το περιβάλλον όταν το πιό αθώο υλικό στο εργαστήριο του σκοτώνει ελέφαντα στα 5χλμ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι Μαριε ?? αν προσεξεις θα δεις οτι ειναι ενταξει η μυτη , το σημειο που κολλαει ειναι καλο,οταν σπασει θα την πεταξει..
    Εγω παντως τοσα χρονια που κολλαω ,δεν χρησιμοποιησα ,ουτε εχω σολδερινη, μονο σφουγγαρακι με νερο..
    Επισης , αναφερθηκε εδω μεσα, και ηθελα να κανω ενα σχολιο για τα επιχρυσα βυσματα που χρησιμοποιουν στα ηχητικα,
    πιστευω οτι δεν προσφερουν τιποτα παραπανω απο τα απλα , (για τον ηχο μιλαω παντα) ουτε τα "ειδικα" καλωδια για τα
    μεγαφωνα των αυτοκινητων..βαζοντας ιδιας διατομης απλα καλωδια θα εχουμε το ιδιο αποτελεσμα ...
    Πάντως εάν ενδιαφέρεσε για ένα καλό site όσον αφορά τον ήχο, ο οποίος είναι και από τους λίγους που έχουν στην Ελλάδα καλώδια ήχου Mogami, είναι το:
    http://www.gpanagopoulos.com/eshop/index.php.
    Εκεί θα βρεις ότι χρειάζεσαι για να φτιάξεις ένα καλό κλώδιο για επαγγελμτικό ήχο και γενικώς διάφορα άλλα εξαρτήματα που αφορούν τους μουσικούς και τον ήχο ειδικότερα.
    Εγώ τα επίχρυσα βίσματα τα θέλω για να μπορώ να βγάζω έναν καθωσπρέπει ήχο για την ηλεκτρακουστική μου κιθάρα. Όταν θα τα φτιάξω θα σας ενημερώσω για την διαφορά του ήχου και αν αξίζουν τα επίχρυσα βίσματα που θα συνδέσω.
    Φαντάζομαι όμως ότι στον αναλογικό ήχο θα πρέπει να κάνουν την διαφορά (υπάρχει και ο άτιμος ο θόρυβος βλέπεις). Στον ψηφιακό, ούτως ή άλλως υπάρχουν "κομμένες" συχνότητες και είναι πιο καθαρός και φιλτραρισμένος εκ' γενετής. Για αυτό θέλω να δώσω τόσο σημασία στην κόλληση. Εάν είναι να μου διαβρώσει η σολντερίνη τις επαφές (τον χαλκό του καλωδίου) ή αν δεν χρησιμοποιήσω σολντερίνη και θα πρέπει να θερμάνω πολύ το μέταλλο και μου λιώσει κανένα πλαστικό μέρος του βίσματος, τότε καλύτερα να χρησιμοποιήσω απλό καλώδιο και απλά βίσματα με ότι αυτό συνεπάγεται για την αναλογική ηχητική μου απόδοση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη makoulis
    Όνομα
    makoulis
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    256

    Προεπιλογή

    Στο σημείο που ζεσταίνουμε για να κολλήσουμε δν έχει ανάγκη. Είναι σαν καινούριο. Τώρα πίσω γτ έγινε έτσι δεν ξέρω..παντός για τα λευτά του και την μάρκα του (με κάψες) είναι τέλειο. Την δουλειά του μια χαρά την κάνει οπότε δν υπάρχει θέμα

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 20:48
  2. Ελαστικά ηλεκτρονικά κυκλώματα
    By manos_3 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 14:08
  3. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας