Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 56

Θέμα: Διαβρωτική σολντερίνη ακατάλληλη για ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    ο ηχος ειναι χαμηλη συχνοτητα, και δεν περναει μονο απο το εξωτερικο του αγωγου , οπως η RF. Θα προτεινα
    να βαλεις ολοχρυσα καλωδια και βυσματα, 24Κ κατα προτιμηση, αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα "ακους" την διαφορα..
    ολα ειναι θεμα marketing..

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tasosmos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι εγω την κλασικη μπλε χρησιμοποιω και δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα. Βεβαια για συγκεκριμενες περιπτωσεις την χρησιμοποιω, εχω ενα κουτακι εδω και 4-5 χρονια και ακομα ουτε το 1/4 δεν εχω χαλασει.

    Η μυτη στο "καλο" (antex) κολλητηρι μου ειναι ιδιας ηλικιας και ειναι μια χαρα ακομα οποτε το θεμα με τις μυτες νομιζω εχει να κανει περισσοτερο με το κολλητηρι το ιδιο. Εκτος κι αν μιλας για καποιον που βουταει το κολλητηρι μεσα στην σολντερινη καθε φορα πριν κανει κολλησεις (το εχω δει κι αυτο), εκει προφανως και θα εχεις προβληματα.

    Μετα την κολληση θελει καθαρισμα το σημειο γιατι βασιζεται σε χλωριουχο ψευδαργυρο με αποτελεσμα τα υπολειμματα να ειναι αγωγιμα αλλα εκτος αυτου τι διαφορα να εχει σε αποδοση με την αλλη?

    Και τι δραστικο συστατικο περιεχει η αλλη μιας που πηρες τετοια υποθετω?
    Δεν την έχω πάρει ακόμη, αλλά την παράγγειλα. Εννοείται ότι αυτή η πάστα δεν είναι διαβρωτική. Και γιατί να είναι άλλωστε. Αφού τα μέρη που θα κολλήσεις είναι μικρής επιφάνειας και μπορείς να τα καθαρίσεις εύκολα από τα οξείδια με ένα σφουγγαράκι της κουζίνας. Δεν είναι σωλήνες που σκουριάζουνε και θα πρέπει να έχεις συμπαγή κόλληση. Στις ηλεκτρονικές συνδέσεις δεν διαχειριζόμαστε μεγάλη ποσότητα μετάλλου και επιφανειών, οπότε αυτό που θέλεις είναι στην ουσία μία πάστα που να άγει καλά την θερμότητα στο σημείο της κόλλησης. Η βάση της είναι η φυσική ρητίνη που κάνει αυτή την δουλειά. Aναφέρεται αγγλικά ως "rosin", που είναι η φυσική ρητίνη, γιατί οι συνθετικές αναφέρονται ως "resin".
    Εάν λοιπόν πεις ότι δεν διαβρώνει, είναι φιλική στο περιβάλλον και στην δικιά σου υγεία είσαι κερδισμένος.
    Παιδιά αυτή η πάστα είναι καρκινογόνος ουσία... και δεν μπορείς να την πετάξεις και πουθενά!!. Το σηματάκι που έχει με το δένδρο, εάν διαβάσετε στις σημάνσεις των χημικών, είναι χαρακτηριστικό για την επικινδυνότητα της. Αποφύγετε τέτοια χημικά ακόμη και να τα έχετε στο σπίτι σας.
    Η συγκεκριμένη έχει σήμανση:
    [IMG]file:///C:/Users/DMAGGI%7E1/AppData/Local/Temp/moz-screenshot.png[/IMG][IMG]file:///C:/Users/DMAGGI%7E1/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.png[/IMG]xi.gif dan16.gif
    Xi: Ερεθιστική ουσία Ν: Επικίνδυνη για το περιβάλλον

    με κωδικούς επικινδυνότητας:
    R36/38: Ερεθιστική ουσία στο δέρμα και στα μάτια (φαντάσου ότι οι κολλήσεις που κάνουμε είναι σε απόσταση 20-30 εκ. και μπορεί καμμιά φορά και λιγότερο).
    R51/53: Τοξική ουσία στους υδρόβιους οργανισμούς και μπορεί να προκαλέσει μη αντιστρεπτές μακροχόνιες βλάβες στο υδάτινο περιβάλλον.

    και οι κωδικοί ασφαλείας είναι:
    S2: Φυλάξτε την ουσία μακρυά από παιδιά
    S25/25: Αποφύγετε την επαφή σε δέρμα και μάτια.

    Εάν θέλετε να το ψάξετε περισσότερο και για άλλα χημικά που έχετε, επισκεφθείτε την σελίδα με τις διεθνής σημάνσεις των χημικών, που είναι:
    http://actrav.itcilo.org/actrav-engl.../kemi/ctm2.htm

    Όταν πάρω στα χέρια μου την καινούργια πάστα που είναι κατάλληλη για ηλεκτρονικά (όπως λέει η Γερμανική εταιρεία), εννοείται και θα την ψάξω καλά πριν την χρησιμοποιήσω και θα σας ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Καλά μην κάνετε σαν ψυχασθενής. Τόσα χρόνια την χρησιμοποιεί κόσμος.
    Στην τελική κλαίν, και? Είναι το μόνο?

    2 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο ηχος ειναι χαμηλη συχνοτητα, και δεν περναει μονο απο το εξωτερικο του αγωγου , οπως η RF. Θα προτεινα
    να βαλεις ολοχρυσα καλωδια και βυσματα, 24Κ κατα προτιμηση, αλλα και παλι δεν πιστευω οτι θα "ακους" την διαφορα..
    ολα ειναι θεμα marketing..
    Να σου πω τώρα με την κρίση τα χρυσά κλώδια και τα βίσματα θα είναι μία καλή επένδυση για το μέλλον. Ποιος ξέρει που θα φτάσει ο χρυσός .
    Πάντως δεν ξέρω να σου απαντήσω. Εαν δεν ακούσω δεν έχω άποψη. Μπορεί και να έχεις δίκιο με μεγάλη πιθανότητα θα έλεγα και σίγουρα πολλά είναι θέμα marketing. Αλλά από το να το αγοράσω όπου θα το πληρώσω και παραπάνω καλύτερα να το φτιάξω μόνος μου να το χαρώ κιόλας. Ένα καλώδιο 2 μέτρα που θα φτιάξω θα μου κοστίσει γύρω στα 20-30 ευρώ. Στην αγορά φαντάζομαι πολύ περισσότερο (βάλε και το μάρκετινγκ που λες).
    Το μόνο που ξέρω είναι ότι το αγωγιμότερο υλικό στην γη είναι ο χρυσός και δεν οξειδώνεται εύκολα. Πράγμα που σημαίνει ότι το ρεύμα κυλάει χωρίς "τριβές" και στην έξοδο παίρνεις ακριβώς αυτό που δίνεις στην είσοδο. Έτσι όσο πιο καλό είναι το κλώδιο τόσο πιο πραγματικό ήχο παίρνεις. Μιλάμε πάντα για αναλογικό ήχο και όχι από CD.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά μην κάνετε σαν ψυχασθενής. Τόσα χρόνια την χρησιμοποιεί κόσμος.
    Στην τελική κλαίν, και? Είναι το μόνο?
    Εγώ απλώς ενημέρωση κάνω και καταθέτω τις απόψεις μου. Η ψυχασθένεια μου είναι η κοροϊδία της ελεύθερης αγοράς και των παραμυθιών που κατα καιρούς μας πουλάνε ότι δήθεν ενδιαφέρονται για το περιβάλλον και μας πειράζει το "βλαβερό" διοξείδιο του άνθρακα (μ' αρέσει η μπύρα δεν το κρύβω), που θα το χρυσοπληρώνουμε στα τέλη κυκλοφορίας, στις λάμπες οικονομίας με τους ατμούς υδραργύρου... και όταν θα σου λέει η Greenpeace (γιατί άραγε δεν την ακούσαμε να φωνάζει για την πετρελαιοκηλίδα στον κόλπο του Μεξικού "Να κλείνετε το standby από την τηλεόραση και το στερεφωνικό γιατί έτσι συμβάλλουμε στο περιβάλλον" (μεγάλη και ανυπολόγιστη καταστροφή δηλαδή), εμείς θα πρέπει να υπακούμε στις ηλίθιες παρενέσεις τους. Βλέπουμε το δένδρο και έχουμε χάσει όλο το δάσος.

    Τελικά μάλλον είμαι ψυχασθενής. Συγγνώμη για τον παραλογισμό μου καθώς και το "άσχετο" του θέματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Το λές και μόνος σου όμως, υπάρχουν πράγματα χειρότερα για τα οποία θα πρέπει να ανυσηχούμε, περισσότερο μάλιστα απο μια σολντερίνη που την χρησιμοποιούν λιγοι συγκριτικά με τις λάμπες ή τις θάλλασες κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
    Το λές και μόνος σου όμως, υπάρχουν πράγματα χειρότερα για τα οποία θα πρέπει να ανυσηχούμε, περισσότερο μάλιστα απο μια σολντερίνη που την χρησιμοποιούν λιγοι συγκριτικά με τις λάμπες ή τις θάλλασες κλπ.
    Πάντως μου έδωσες ιδέα για την φωτό που έβαλα. Στην αρχή είπα να βάλω έναν ψυχασθενή, μετά όμως που το σκέφτηκα έβαλα ένα σύμβολο χημικής επικινδυνότητας
    Σε ευχαριστώ για την ιδεά που μου έδωσες.
    Αλλά για να μπούμε στο θέμα μας, είχα κάνει μία ερώτηση παραπάνω στον/στην Nemmesis σχετικά με το καλαι που χρησιμοποιώ.
    Εσύ τι λες; Είναι καλό; Εσύ τι καλάι προτείνεις για καλές κολλήσεις; Τα χαρακτηριστικά τα έχω γράψει παραπάνω στον/στην Nemmesis.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    Σας παρουσιάζω την σολντερίνη που οι περισσότεροι μπορεί να χρησιμποιείται για τις συνδέσεις σας (όχι μπορεί είναι σίγουρο):
    τα πράγματα είναι πολύ απλά (για εμένα). Δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ σολντερινη, τόσο απλά!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη kx5
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    373

    Προεπιλογή

    lol
    Πρέπει να έχω το ίδιο κουτάκι από το 90, όταν αγόρασα το πρώτο μου κολλητήρι & smart kit!

    Τη χρησιμοποιώ σε δύσκολες κολλήσεις, χωρίς να είμαι σίγουρος αν πραγματικά βοηθάει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Κι εγώ απο το 92-93 την έχω αλλα έχω να το χρησιμοποιήσω μάλλον απο τότε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 20:48
  2. Ελαστικά ηλεκτρονικά κυκλώματα
    By manos_3 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 14:08
  3. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας