Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Διαβρωτική σολντερίνη ακατάλληλη για ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή Διαβρωτική σολντερίνη ακατάλληλη για ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα

    Τις ημέρες αυτές αποφάσισα για πρώτη φορά να αγοράσω την πάστα για την συγκόληση ηλεκτρικών συνδέσεων και ηλεκτρονικών κυκλωμάτων. Είχα ακούσει και από τον πατέρα μου (παλιός ηλεκτρονικός γαρ), αλλά και από φόρουμ, ότι η συχνή χρήση αυτής της πάστας (σολντερίνη) μπορεί να χαλάει τη μύτη από το κολλητήρι ή να διαβρώνει το τυπωμένο κύκλωμα. Υπέθεσα ότι, ως χημικός, τα υλικά αυτά καλυτερεύουν και δεν μπορεί, θα υπάρχουν πάστες που είναι μη διαβρωτικές. Επίσης νόμιζα ότι θα υπήρχε ποικιλία προϊόντων στην αγορά.
    Τελικά διαπίστωσα ότι:
    1. Υπάρχει μία και μοναδική πάστα, ή ένας και μοναδικός μονοπωλιακός αντιπρόσωπος (κατά 90% όλοι την έχετε χρησιμοποιήσει) στην αγορά. Όι περισσότεροι πουλάνε αυτή την επικίνδυνη πάστα.
    2. Η σολντερίνη αυτή δεν είναι για κολλήσεις ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συνδέσεων, αλλά για επικασσιτερώσεις, κολλήσεις σωλήνων και γενικώς για μικροδουλιές, αλλά όχι για ηλεκτρονικά και ηλεκτρικά κυκλώματα και είναι ΔΙΑΒΡΩΤΙΚΗ!! (προκαλεί ανεπανόρθωτες βλάβες στο περιβάλλον και είναι ερεθιστική στα μάτια και στο δέρμα).

    Σας παρουσιάζω την σολντερίνη που οι περισσότεροι μπορεί να χρησιμποιείται για τις συνδέσεις σας (όχι μπορεί είναι σίγουρο):
    STANNOL®soldering-paste_s.jpg Lotfett Soldering Paste
    Löttfett DIN EN 29454-1 3.1.1.C *NEU*


    Προσπαθώντας λοιπόν να ικανοποίησω την περιέργεια μου σχετικά με αυτή την ουσία, βρέθηκα στο site της γερμανικής εταιρείας και διαβάζοντας στην ενότητα "tech info" (δείτε εδώ: http://www.stannol.de/Englisch/index.htm) διαπίστωσα με τα λύπης μου ότι με έπιασαν κορόϊδο. Αλλά μετά κατάλαβα ότι δεν είμαι ο μόνος και έτσι θέλησα να το μοιραστώ μαζί σας.

    Πάντως έτσι απάντησα στον εαυτό μου γιατί επικρατεί αυτή η άποψη για την σολντερίνη (διαβρώνει εύκολα τα κολλητήρια και τα κυκλώματα).

    Τέλος για να βοηθήσω η κατάλληλη πάστα για κυκλώματα από την εταιρεία είναι η Kontakt lotpaste "Contact Soldering Paste" σε άσπρο κουτάκι που την βρήκα στο ebay (σύμφωνα πάντα με το φυλλάδιο της εταιρείας):
    http://viewitem.eim.ebay.gr/Stannol_...620377524/item


    Stannol Kontakt - Lötpaste Kontaktpaste *NEU*
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Κι εγω την κλασικη μπλε χρησιμοποιω και δεν εχω ιδιαιτερα προβληματα. Βεβαια για συγκεκριμενες περιπτωσεις την χρησιμοποιω, εχω ενα κουτακι εδω και 4-5 χρονια και ακομα ουτε το 1/4 δεν εχω χαλασει.

    Η μυτη στο "καλο" (antex) κολλητηρι μου ειναι ιδιας ηλικιας και ειναι μια χαρα ακομα οποτε το θεμα με τις μυτες νομιζω εχει να κανει περισσοτερο με το κολλητηρι το ιδιο. Εκτος κι αν μιλας για καποιον που βουταει το κολλητηρι μεσα στην σολντερινη καθε φορα πριν κανει κολλησεις (το εχω δει κι αυτο), εκει προφανως και θα εχεις προβληματα.

    Μετα την κολληση θελει καθαρισμα το σημειο γιατι βασιζεται σε χλωριουχο ψευδαργυρο με αποτελεσμα τα υπολειμματα να ειναι αγωγιμα αλλα εκτος αυτου τι διαφορα να εχει σε αποδοση με την αλλη?

    Και τι δραστικο συστατικο περιεχει η αλλη μιας που πηρες τετοια υποθετω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη SakisMS
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Η σολντερίνη είναι ότι χειρότερο για χρηση σε ηλεκτρονικά. Προκαλει οξειδώσεις στα τυπωμένα κυκλώματα. Στα ηλεκτρονικά είναι εντελώς περιττή η χρήση της. Αν κάποιος τη θεωρεί απαραιτητη για να κάνει μια κόληση καλό θα είναι να αγοράσει ένα κομάτι καθαρή ρητινη. Κάνει ακριβώς την ίδια δουλεια με τη σολντερίνη, είναι εντελώς ακίνδυνη και έχει και καλύτερο άρωμα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον SakisMS για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    IRF (15-04-18)

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Οταν λες ρητινη?

    Προσωπικα την χρησιμοποιω αν εχω να κολλησω οξειδωμενα καλωδια ή για επικασσιτερωση πλακετας. Σε αυτες τις περιπτωσεις χρειαζεται κατι, δεν επαρκει το flux που εχει το καλαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ο κλασικος ο ελληνας... το τοσο το κανει ΤΟΣΟ....
    εννοειται πως στις πλακετες δεν χρειαζομαστε καν σολδερινη... η καλαϊ εχει ενσωματομενη οση ποσοτητα χρειαζετε, που σε πολλες περιπτωσεις και αυτη ειναι περισσοτερη απο οσο χρειαζετε....
    ενα τετοιο μπλε κουτακι το εχω 4 χρονια και αν δεν το χασω θα μου παει σχεδον αλλο τοσα.... για να βαλω εγω σολδερινη εξτρα στα καλλωδια πρεπει να ειναι μαυρος ο χαλκος... αλλιως με την κλασικη κοκκινη καλαϊ ειναι μια χαρα...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Το θέμα αυτό της σολντερίνης το ξεκίνησα γιατί θέλω να φτιάξω καλώδια ήχου και πρέπει να κολλήσω τις επαφές του καλωδίου με τις επίχρυσες επαφές RCA και Jack 6.3mm. Από τα λίγα που ξέρω θα είναι "κομματάκι" δύσκολο να κάνω κόλληση στις επαφές απλώς με καλάϊ (και δεν θέλω να ξύσω καμμία επίχρυση επαφή για να φανεί από κάτω το νικέλιο που έχει). Έτσί αγόρασα κι εγώ αυτή την σολντερίνη που ανέφερα. Η ένστασή μου είναι γιατί να πουλάνε στην εγχώρια αγορά αυτή την μάρκα κατά αποκλειστικότητα και εν γνώση του κατασκευαστή (αυτός ξέρει καλύτερα) τετοιου τύπου πάστα. Και δεν φτάνει μόνο αυτό είναι και επικίνδυνη στο περιβάλλον (ειδική σήμανση) στο οποίο αναφέρει ότι προκαλεί ανεπανόρθωτες βλάβες στο περιβάλλον (έχω και μικρά παιδιά στο σπίτι). Όπερ σημαίνει μακρυά από τέτοια χημικά!
    Μόνο ένας μαγαζάτορας ήταν ειλικρινής. Μου είπε ότι δεν φέρνει σολντερίνη γιατί δεν μπορεί να βρει την κατάλληλη (γιατί άραγε. Αυτές (δηλαδή αυτή και μόνο αυτή) που κυκλοφορούν είναι καρκινογόνες.
    Πάντως αναρωτιέμαι εάν το πρόβλημα με τις κολλήσεις σε ηλεκτρονικά ή ηλεκτρικά κυκλώματα είναι η μετάδοση της θερμότητας (φυσικά έχεις από πριν καθαρίσει καλά τα οξειδωμένα μέρη με σύρματάκι και έπειτα τα έχεις καθαρίσει με διαλύτη, όπως καθαρό οινόπνευμα ή βενζίνη ή ακετόνη κλπ), τότε γιατί δεν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε μία θερμοαγώγιμη πάστα, έτσι ώστε να ομογενοποιηθεί η θερμότητα παντού και να γίνει μία ομοιόμορφη κόλληση. Έχω την εντύπωση ότι θα καταφέρουμε το ίδιο αποτέλσμα με την σολντερίνη και μάλιστα χωρίς την χρήση επικίνδυνων ουσιών για τον εαυτό μας και το περιβάλλον.
    Πάντως αυτό που αναφέρει ο SakisMS είναι σωστό σχετικά με την ρητίνη. Η σολντερίνη που αναφέρει η εταιρεία, η οποία είναι κατάλληλη για κολλήσεις έχει "rosin" ελληνηστί ρητίνη. Οι ρητίνες είναι φυσικές και συνθετικές. Οι φυσική ρητίνη είναι αυτή π.χ. η ρετσίνι των κωνοφόρων δένδρων και η μαστίχα των μαστιχόδενδρων.
    Αλλά μπορείς να μας πληροφορήσεις καλύτερα που τις πουλάνε και σε τι συσκευασία είναι;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    το flux ... τί περισσότερο κάνει έχει ? μιας και βλέπω να χρησιμοποιείται πάρα πολύ !
    το ίδιο μπλέ κουτάκι έχω και εγώ και όταν το χρειάζομαι εστω και λίγο μου την σπάει απίστευτα η μυρωδιά ! λές και είναι γράσσο μυρίζει !
    η ρητίνη πως χρησιμοποιείται και πού ? σε ποιές περιπτώσεις ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    To flux ειναι υγρο διαλυμα, οχι αλοιφη. Προσωπικα χρησιμοποιω για κολλησεις σε smd ολοκληρωμενα με πολυ μικρο pitch λογω του οτι ειναι πιο ευκολο στην εφαρμογη και δεν αφηνει τοσα καταλοιπα.

    Το δραστικο συστατικο μπορει να ειναι και το ιδιο με την "μπλε" οποτε χρειαζεται παλι καθαρισμα μετα ή αλλο οποτε πιθανως οχι.

    rosin core απ'οτι ξερω ειναι ολα τα συγχρονα καλαι για ηλεκτρονικη χρηση, ειναι το υγρο που εχει μεσα δλδ και δεν χρειαζεται καθαρισμα.

    Οσον αφορα τοξικοτητα κτλ δεν νομιζω οτι ο χλωριουχος ψευδαργυρος ειναι χειροτερος για το περιβαλλον απο τον μολυβδο που περιεχουν οι κολλησεις...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tasosmos : 10-09-10 στις 00:27

  10. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Τελικά να γιατί τα φόρουμ είναι οφέλιμα μαθαίνεις πράγματα που μπορούν να χρησιμέψουν και σε άλλους. Λοιπόν, η ποσότητα ρητίνης που έχει το καλάϊ είναι σε ποσοστό περίπου 1%. Αυτό που κάνει είναι να βοηθάει στην εύκολη ροή του λιωμένου μετάλλου και να δημιουργήσει καλύτερες προϋποθέσεις αγώγιμης επαφή με τον χαλκό π.χ., γιατί "σπάει" την αντίσταση των οξειδίών του μετάλλου, που δημιουργούνται πάνω στο χαλκό κατά την θέρμανση. Δηλαδή όταν θερμαίνουμε με το κολλητήρι τον χαλκό, αυτός οξειδωνεται ακαριαία δημιουργώντας ένα θερμοανθεκτικό στρώμα (τουτέστιν δύστηκτο) από την σκουριά του. Η ρητίνη μεταφέρει τέτοια θερμοτητα που δεν μπορεί να της αντισταθεί το στρώμα αυτό και έτσι τήκεται μαζί με λιωμένο καλάϊ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Η σολντερίνη χαλάει τη μύτη του κολλητηριού όταν αυτή είναι χάλκινη. Αν είναι καδμίου δεν τη χαλάει. Θεωρώ ότι η χρήση της είναι περιττή σε κάθε περίπτωση. Ακόμα και σε οξειδωμένα μέταλλα με λίγο ξύσιμο, η κόλληση εισχωρεί κάτω από τη σκουριά στο σημείο συγκόλλησης με αποτέλεσμα να επιτυγχάνεται η σωστή κόλληση. Ένα κομμάτι αχρησιμοποίητης κόλλησης αφημένο στο ένα από τα δυο υλικά προς κόλλημα κάνει πραγματικά θαύματα. Κατά το τράβηγμα του κολλητηριού δεν δημιουργούνται κλωστές κόλλησης ή οτιδήποτε άλλο ενοχλητικό.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-11, 20:48
  2. Ελαστικά ηλεκτρονικά κυκλώματα
    By manos_3 in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-08, 14:08
  3. Ηλεκτρικά Κυκλώματα
    By lef-p in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-08, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας