Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Κυκλωμα αυτοματισμου συρομενης αυλοπορτας (πορτονι)

  1. #11
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Retired_raver
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    ρελε και φωτοκυτταρο εχω....αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι ο ασυρματος τηλεχειρισμος πως θα γινει.Εχω εναν αυτοματισμο ετοιμο με κοντρα παραβιαση κτλπ αλλα δεν ξερω πως θα τον οδηγησω.Το προβλημα μου ειναι οτι εχω γενικο-ανοιγμα-κλεισιμο.αν κανω γεφυρα γενικο και ανοιγμα (μονιμα)περνει εντολη ανοιγματος ,γενικο και κλεισιμο αντιστοιχα...το μηκος ανοιγματος κλεισιματος το μετραει μονο του μιας και ειναι VVF .Με απλα λογια θελω με καποιο τροπο πατωντας μια φορα ενα χειριστηριο να οπλιζω ενα ρελε μονιμα και πατωντας παλι να το ξεοπλιζω μονιμα.Αυτο που μου λειπει ειναι το ασυρματο μερος (χειριστηρια και πλακετα αυτων των 2 εντολων)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Για κοίτα εδώ είναι νομίζω αυτό που ζητάς http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=68
    και εδω http://www.smartkit.gr/details2.php?...en3=&thepid=69

    και με τον κατάλληλο συνδυασμό τον επαφων των ρελε και σε συνδυασμό με τους τερματοδιακοπτες πετυχαίνεις αυτο που θες

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Αργύρη πριν δύο χρόνια έκανα μια κατασκευή για την συρόμενη του σπιτιού μου. Χρησιμοποιώ μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα μετασχηματιστή 12V/5Α και την συνδεσμολογία ρελέ που φαίνεται εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/atta...1&d=1260262081. Το ρελέ είναι 220V και οδηγείται από το δέκτη του telecontrol. Επειδή η οδοντωτή ράγια που πρέπει να μπει στην πόρτα για να την μετακινεί το γρανάζι του μοτέρ ήταν πολύ ακριβή χρησιμοποίησα 3 αλυσίδες από μηχανάκι στην σειρά. Χρησιποποίησα και μια βίδα με παξιμάδι στο τέλος για να μπορώ να τις σφύγγω όσο θέλω. Προσάρμοσα και ένα γρανάζι από μηχανάκι πάνω στο μοτέρ και όλη η "μηχανολογική" κατασκευή κόστισε περίπου 30€. Για telecontrol αγόρασα ένα με δύο τηλεχειριστήρια που έδωνε on/off εντολή στο ρελέ και έτσι η πόρτα πηγαίνει με βάση την συνδεσμολογία μπροστά πίσω. Η κίνηση σταματά με την βοήθεια δύο απλών τερματικών (κόστος 2€/τεμ).
    Τώρα όσο αναφορά για το αν κλείσει η πόρτα όταν βγαίνει ή μπαινει το αυτοκίνητο ή να μην κλείσει όταν υπάρχει άνθρωπος μπροστά, μια ασφάλεια των 3Α στο μοτέρ είναι ότι καλύτερο, γιατι ούτε ζημιά κάνει στο αυτοκίνητο ούτε μπορεί να ασκήσει σοβαρή δύναμη έστω και σε παιδί. Το παραπάνω το διαπίστωσα δύο φορές μέχρι τώρα στα δύο χρόνια λειτουργείας της πόρτας, μία με το αυτοκίνητο και μία με την κόρη μου που μόλις την ακούμπησε η πόρτα ζορίστηκε το μοτέρ και έκαψε την ασφάλεια.
    Το ακριβότερο εξάρτημα στην όλη κατασκευή είναι το telecontrol που μου στοίχισε 80€ (μου τον έπιασαν κανονικά γιατί στο ebay βρήκα αντίστοιχο με τρια χειριστήρια για 30€). Αλλά σκέφτομε ότι και αυτό είναι περιττό γιατί μπορείς απλά να αγοράσεις μια τηλεχειριζόμενη μπρίζα (αξία από ότι είδα στον Μαρινόπουλο 12€) ή να αγοράσεις δύο (και μια για το δεύτερο αυτοκίνητο) και να κάνεις on/off το μοτέρ μια χαρά. Δηλαδή μην δώσεις πάνω από 50€ στην κατασκευή σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Retired_raver
    Όνομα
    Αργύρης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fark Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αργύρη πριν δύο χρόνια έκανα μια κατασκευή για την συρόμενη του σπιτιού μου. Χρησιμοποιώ μοτέρ από υαλοκαθαριστήρα μετασχηματιστή 12V/5Α και την συνδεσμολογία ρελέ που φαίνεται εδώ http://www.hlektronika.gr/forum/atta...1&d=1260262081. Το ρελέ είναι 220V και οδηγείται από το δέκτη του telecontrol. Επειδή η οδοντωτή ράγια που πρέπει να μπει στην πόρτα για να την μετακινεί το γρανάζι του μοτέρ ήταν πολύ ακριβή χρησιμοποίησα 3 αλυσίδες από μηχανάκι στην σειρά. Χρησιποποίησα και μια βίδα με παξιμάδι στο τέλος για να μπορώ να τις σφύγγω όσο θέλω. Προσάρμοσα και ένα γρανάζι από μηχανάκι πάνω στο μοτέρ και όλη η "μηχανολογική" κατασκευή κόστισε περίπου 30€. Για telecontrol αγόρασα ένα με δύο τηλεχειριστήρια που έδωνε on/off εντολή στο ρελέ και έτσι η πόρτα πηγαίνει με βάση την συνδεσμολογία μπροστά πίσω. Η κίνηση σταματά με την βοήθεια δύο απλών τερματικών (κόστος 2€/τεμ).
    Τώρα όσο αναφορά για το αν κλείσει η πόρτα όταν βγαίνει ή μπαινει το αυτοκίνητο ή να μην κλείσει όταν υπάρχει άνθρωπος μπροστά, μια ασφάλεια των 3Α στο μοτέρ είναι ότι καλύτερο, γιατι ούτε ζημιά κάνει στο αυτοκίνητο ούτε μπορεί να ασκήσει σοβαρή δύναμη έστω και σε παιδί. Το παραπάνω το διαπίστωσα δύο φορές μέχρι τώρα στα δύο χρόνια λειτουργείας της πόρτας, μία με το αυτοκίνητο και μία με την κόρη μου που μόλις την ακούμπησε η πόρτα ζορίστηκε το μοτέρ και έκαψε την ασφάλεια.
    Το ακριβότερο εξάρτημα στην όλη κατασκευή είναι το telecontrol που μου στοίχισε 80€ (μου τον έπιασαν κανονικά γιατί στο ebay βρήκα αντίστοιχο με τρια χειριστήρια για 30€). Αλλά σκέφτομε ότι και αυτό είναι περιττό γιατί μπορείς απλά να αγοράσεις μια τηλεχειριζόμενη μπρίζα (αξία από ότι είδα στον Μαρινόπουλο 12€) ή να αγοράσεις δύο (και μια για το δεύτερο αυτοκίνητο) και να κάνεις on/off το μοτέρ μια χαρά. Δηλαδή μην δώσεις πάνω από 50€ στην κατασκευή σου.
    το ιδιο περιπου σκεφτομαι απλα με την προσθηκη φωτοκυτταρου...το μοτερ που εχω εγω ειναι πολυ δυνατο,ειναι απο αυτοματη πορτα ασανσερ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    fark μπορεις να βγαλεις καμια φοτο να το δουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimk Εμφάνιση μηνυμάτων
    fark μπορεις να βγαλεις καμια φοτο να το δουμε?
    Θατο κάνω παιδιά την Κυριακή και θα τις ανεβάσω

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    παιδια επειδη τυχαινει να ειμαι ηλεκτρολογος και εχω τοποθετησει αρκετες συρομενες πορτες η πλακετα δεν ειναι πολυ ακριβη ουτε τα κοντρολ.Εχει πολες επιλογες πανω οπως τα φοτοκυταρα που αν βρει εμποδιο σταματαει και ξαναανιγει,αυτοματο κλισιμο με χρονο φλας η φως οταν ανιγει η πορτα και φυσικα τον δεκτη rf για τον τηλεχιρισμο.Σιγουρα ειναι ωραια σαν κατασκευη αλλα δεν συμφερει σε κοστος να την φτιαξεις,μπορεις να την παρεις ετοιμη με λιγα χρηματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    Τι έκανα εγώ σε μια ίδια περίπτωση
    Πήρα αυτό http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=252&page=1
    Και διέγειρα ένα pic ώστε να μου δίνει στην πρώτη εντολή άνοιγμα και στην δεύτερη κλείσιμο για τα δυο στοπ έβαλα reed rele με μαγνιτακια (αθάνατο) που στερεοποιήθηκαν στο σημείο που έπρεπε με θερμοκολα
    Για την κίνηση της πόρτας έβαλα ένα μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες με ρεύμα από ένα τροφοδοτικό pc και κίνηση με μια αλυσίδα από παπί 3μ(το γρανάζι κολλημένο στο μοτέρ) κολλημένη πάνω σε μια ράγα στην πόρτα
    Για να κάνεις την ανάστροφη της τάσης στο μοτέρ χρησιμοποιείς 2 rele
    Laser δεν έβαλα αλλά θα μπορούσα να βάλω πολύ απλά διεγείροντας ένα rele που θα επιτρέπει να παίρνει ρεύμα το μοτέρ η αν υπάρχει κάτι που να το εμποδίζει να μην παίρνει ρεύμα το μοτέρ.

    Υπαρχει φυσικα και αυτό
    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=252&page=1
    με 65€

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην τα βάζεις με ηλίθιους. Σε κατεβάζουν στο επίπεδό τους και σε κερδίζουν εύκολα λόγω εμπειρίας.

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη fark
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Φαρκαδόνα Τρικάλων
    Μηνύματα
    51


    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    πολυ καλη κατασκευη Δημητρη, ο βαγγελης χεχε.Μια χαρα και τα τερματικα σου τα εχεις βαλει οπως και στα κανονικα μοτερ.Αυτο που δεν ειδα ειναι πως στηρηξες την αλυσιδα πανω στην πορτα.στις ακρες ειδα που εχεις βαλει τεντοτηρα.Επισης αυτο που θα πρεπει να κοιταξεις ειναι σε διακοπη ρευματος να ξεμανταλωνεις το μοτερ και να την ανιγεις χειροκινητα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-17, 00:36
  2. ΜΟΤΕΡ ΣΥΡΟΜΕΝΗΣ ΠΟΡΤΑΣ
    By barbacotsos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-16, 20:28
  3. Κυκλωμα αυτοματισμου καγκελοπορτας
    By midiman in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-15, 17:12
  4. Τηλεκοντρολ συρομενης πορτας...
    By laniel in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-15, 01:10
  5. κυκλωμα αυτοματισμου
    By diwattos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-15, 00:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας