Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 84

Θέμα: κλιματιστικό. inverter ή όχι

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή κλιματιστικό. inverter ή όχι

    δεν ξέρω αν σωστά βάζω το θέμα εδώ. απλά επειδή εδώ και αρκετό καιρό παρακολουθώ το site, είδα ότι το εύρος γνώσεων των μελών είναι αρκετά μεγάλο και "ψαγμένο".
    στην αγορά, στο χώρο των κλιματιστικών, επικρατεί inverterομανία. όλοι, γνωρίζοντες και μη, θέλουν ένα inverter. προσωπικά γνωρίζω τα βασικά γύρω από την λειτουργία τους και την οικονομία που κάνουν σε κατανάλωση ρεύματος. η απορία όμως που μου δημιουργήθηκε είναι η εξής: με δεδομένο ότι κάθε κλιματιστικό inverter έχει μια αρκετά μεγάλη διαφορά (200+ ευρώ) στην τιμή από το αντίστοιχο απλό on-off μοντέλο της ίδιας εταιρίας, πόσο συμφέρει η επιλογή του inverter; γιατί αν χρειάζομαι καμιά 10αριά χρόνια για να αποσβέσω αυτά τα παραπάνω ευρώ και μετά να έχω πραγματικό όφελος τότε η "βαλίτσα" μάλλον πάει μακριά.
    καταλαβαίνω ότι σίγουρα θα έχει να κάνει με την μάρκα, το μέγεθος (9άρι, κλπ) αλλά υπάρχει κανείς που να έχει κάποια ιδέα; αν κάποιος έχει τις γνώσεις και έχει ψάξει το θέμα της κατανάλωσης στους δύο τύπους με "χαρτί και μολύβι" ακόμα καλύτερα
    ευχάριστώ εκ των προτέρων όσους ασχοληθούν να διβάσουν τα παραπάνω και ακόμα περισσότερο όποιους μπορούν να με "φωτίσουν"

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    χωρίς να είμαι ειδικός στα κλιματιστικά πιστεύω οτι η διαφορά στο inverter θα είναι κυρίως στο ωραίο περιβάλλον που δημιουργεί (λιγότερο μια να παγώνεις και μια να ζεσταίνεσαι).
    Εμένα αυτό που θα με προβλημάτιζε είναι οτι τα περισσότερα ηλεκτρονικά ίσως θέτουν θέμα μικρότερης αξιοπιστίας και εδώ στο forum ξέρουμε οτι τα ηλεκτρονικά ισχύος είναι το τμήμα που πονάει περισσότερο στις συσκευές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Το θεμα ειναι λιγο πιο πολυπλοκο, και εχει και ιστορικη εξηγηση. Την εποχη που δεν υπηρχαν κατηγοριες ενεργειακης αποδοσης (Α,Β, C,D κλπ) τα κλιματιστικα δουλευαν με μη φιλικο φρεον, και ασχημο βαθμο ενεργειακης αποδοσης.
    Με την εμφανιση των ενεργειακων κατηγοριων, τα τεχνολογιας inventer κερδισαν αμεσως τις καλυτερες θεσεις ως προς την αποδοση. με σαφως υψηλοτερο κοστος, αλλα και βελτιωμενα ηλεκτρονικα, ηλεκτρονικους θερμοστατες κλπ.
    Σημερα τα πραγματα εχουν αλλαξει αρκετα.
    Υπαρχουν κλασσικα on-off που πετυχαινουν ανετα ενεργειακη κατηγορια Α, με φιλικο προς το περιβαλλον ψυκτικό υγρο, χαμηλο επιπεδο θορυβου και βελτιωμενα ηλεκτρονικά..
    Το μονο που μενει ειναι το σχετικα ενοχλητικο on-off και η ελαφρως καλυτερη ενεργειακη αποδοση και πιο σταθερη θερμοκρασια.
    Για να βγαλει κανεις απο το ρευμα τη διαφορα θελει συνηθως πολυ καιρο (αναλογα και με τη χρηση..)
    Γενικα παντως αν το κλιματιστικο ειναι σε χωρο που δουλευει σχεδον συνεχως, το inventer εχει ελαχιστα να προσφερει.
    Τωρα σε καμμια κρεβατοκαμαρα για μεγιστη ησυχια και λειτουργια σταθερης θερμοκρασιας, σιγουρα ενα inventer ειναι σαφως καλυτερο.

    Στον κοσμο ομως εχει καλλιεργηθει πλεον απο παλια οτι μονο τα inventer ειναι "καλα", και μιας και τα μαγαζια δουλεουν με ποσοστά, δεν συμφερει η απομυθοποιηση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Ωραιος ο stom. Ισχυουν στο απολυτο οτι ειπε, απλα και περιεκτικα. Το inverter ειναι μοδα. Αφου εφτασε να πουλιεται το συμβατικο στα 115Ε επρεπε να περασει κατι με περισσοτερο κερδος. (Οπως καποτε με τους δήθεν ιονιστες και τα αρωματικα αυτοκινητου στο εσωτερικο στοιχειο). Εκτος ομως απο το οτι μπορει και να συμφερει αποσβεστικα το inverter εναντι του συμβατικου (σε κάποιες μελετημενες περιπτωσεις), ποιος υπολογιζει το ρίσκο μιας βλαβης????

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Λευτερης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Δεν είμαι ειδικός αλλά μπορώ να σας μεταφέρω την εμπειρία μου.

    Στο σπίτι έχω εδώ και 2 χρόνια ένα mitsubishi 18ρι inverter κλάσης Α. Το πλήρωσα κυριολεκτικά χρυσό (1500e το 2010!) αλλά είναι εντελώς αθόρυβο, έχει super-duper φίλτρα σκόνης, αλλεργιογόνων κλπ, και σε συνεχή λειτουργία ψύξης τραβάει από 5 έως 5,5 Α (μετρημένα με αμπεροτσιμπίδα στον πίνακα πολλές φορές μέσα σε 3-4 ώρες). Πρόσφατα έβαλα στο μαγαζί μου ένα Haier της πλάκας μεν (600e), αλλά επίσης 18ρι και εν.κλάσης Α. Το μέτρησα και το ξαναμέτρησα και καταναλώνει...από 5 έως 5,5Α σε συνεχή λειτουργία ψύξης! Στην αρχή δυσκολεύτηκα να το πιστέψω, γιατί υπέθεσα ότι μετά από κάποιο χρόνικό διάστημα λειτουργίας το inverter θα έπρεπε να ρίχνει την κατανάλωση του κι άλλο, αλλά τελικά και τα 2 καταλήγουν τα καταναλώνουν το ίδιο ρεύμα. Λογικό ίσως, μιας και έχουν και τα δύο ακριβώς την ίδια απόδοση (3,2) οπότε έχουν κατανάλωση max 1560 w (ψύξη).
    Ακόμη κι αν κάτι μου ξεφεύγει όμως, ας κάνουμε την εξής υπόθεση : έστω ότι σε σχέση με ένα αντίστοιχο συμβατικό, ένα inverter σε συνθήκες συνεχούς λειτουργίας καταναλώνει 20% λιγότερο ρεύμα (δεν υπάρχει, αλλά έστω ότi...) Αν το συμβατικό "καίει" περίπου 1000W, το αντίστοιχο inverter "καίει" 800W. Έστω ότι τα λειτουργούμε 8 ώρες τη μέρα, 250 μέρες το χρόνο (full-time ψύξη και θέρμανση), τότε 0,2kWh x 8 x 250 =400kWh το χρόνο περισσότερες στο λογαριασμό της ΔΕΗ, ήτοι σε χρήματα από 35e έως 60e το χρόνο επιπλέον, ανάλογα με την κλίμακα κατανάλωσης που βρίσκεστε σε κάθε λογαριασμό (60e είναι με τιμολόγιο καταστήματος, λίαν τσουχτερό, 0,14e/kWh!). Κοινώς, αν έπαιρνα το αντίστοιχο Haier inverter με κόστος 300e επιπλέον, θα έκανα απόσβεση σε 5 χρόνια-ΑΝ έκανε αυτή την υποθετική οικονομία.
    Νομίζω πώς το βασικότερο είναι ο συντελεστής απόδοσης του κλιματιστικού (COP), βάσει του οποίου πέρντην αντίστοιχη κατηγορία ενεργειακής κλάσης, αλλά αυτό δε σημαίνει πώς δεν υπάρχουν διαφορές μεταξύ μοντέλων ίδιας κλάσης. Πχ. Η ενεργειακή κλάση Α απαιτεί min. COP 3,2 - υπάρχουν όμως και μοντέλα με 5,0! Αυτό σημαίνει ότι ένα 9ρι με cop 3,2 καταναλώνει max 780w, ενώ το αντίστοιχο με cop 5 500w!
    Ελπίζω τα παραπάνω να βοήθησαν κάποιους να βγάλουν τα συμπεράσματα τους. Κι αν μπορεί κάποιος, ας μου λύσει και μία απορία : γιατί όσο μεγαλώνει η ψυκτική απόδοση ενός κλιματιστικού πέφτει η ενεργειακή τους απόδοση? Σε (ακριβά και επώνυμα) μηχανήματα άνω των 24000BTU δύσκολα βρίσκεις απόδοση καλύτερη από οριακά κλάση Α (3,2-3,3) ενώ σε 9ρια και 12ρια βρίσκεις μηχανήματα με 4 και 5! Κοινώς, αν πάρεις 3 9ρια καταναλώνουν 1,5kW, ενώ το αντίστοιχο καλύτερο 27ρι πολύ πάνω από 2 kW!
    Γνωρίζει κανείς γιατί συμβαίνει αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις άμμεσες και τεκμηριωμένες (είτε με θεωρία είτε με εμπειρία) απαντήσεις σας. σίγουρα τώρα βλέπω με "άλλο μάτι" το θέμα κι ελπίζω να καταλήξω σε μια επιλογή κατάλληλη για μένα, το χώρο και την...τσέπη μου
    ευχαριστώ και πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    όταν το πετραίλεο θα φτάσει τισ τιμές του τσίπουρου ανα λίτρου ! άντε έστω την τιμή του κίνησης ......
    μήπως αξίζει καλύτερα ένα (ή 2-3 ) καλό/α ενεργειακά AC σε ένα σπίτι ???
    'η εκεί πάμε στην λογική συμφαίρει αλλα δεν είναι καλό για την υγεία και τον αέρα που αναπνέουμε ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Ξεχνατε οτι το inverter αποδιδει και κατω του μηδενος ενω το απλο στους +5 σταματαει τελειως..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    παιδια ενα απλο κλιματιστικο να κανει την δουλεια του ουτε inverter ουτε ιστοριες ενα απλο ψυξη θερμανση!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    ξεχνατε καποια βασικα πραγματα... το που θα μπει το κλιματιστικο... και για τι σκοπο θα μπει το μηχανημα... εχουμε και λεμε την περιπτωση θερμανση... εχουμε ενα χωριο που το χειμονα συχνα η θερμοκρασια ειναι κατο απο το μηδεν... και το σπιτι θερμαινεται με πετρελαιο... αν εκει βαλεις ενα του κολου με 200ευρω τοτε απλα πεταξες 200 ευρω... αν ομως ριξεις 1600ευρω για ενα daikin (δεν υπαρχει καλητερο για οσους ξερουν) οπου υπαρχνουν μοντελα με θερμοκρασιακο ορια το -20 σε καποια μοντελα (αυτα τα λεει η πιστοποιηση eurovent και οχι μονη της η daikin)... με την τρεχουσα τιμη του πετρελαιου το μηχανημα το κανεις αποσβεση σε 2-3 χρονια... επισης κατι αλλο που μπερδευει τον κοσμο αφανταστα ειναι οι λεγομενες κλασεις... πχ λεμε κλαση Α... και καμαρονουν οι πωλητες για φασον μηχανιματα τους που ειναι κλαση A με 3.2.... ξερετε ποσο παλια ειναι αυτη η βαθμονομηση? πλεον υπαρχνουν μηχανηματα που εχουν βαθμο αποδοσης 5!!!! και παλι ανηκουν στην κλαση Α... αντε δωστο να το καταλαβει αυτο ενας πελατης...
    το ιντερτερ κερδιζει στην καταναλωση γιατι προσπαθει απλα να καληπτει παντα ΜΟΝΟ τις απωλειες ενος χωρου... οποτε το 60% των χρηστων που βαζουν ψυξη στους 16 (οσο κατω παει) περιμενουν να δουν κατι... τοσο τους κοβει...

    μια φορα μου ηρθε ενας εξυπνακιας και μου ελεγε οτι ολο το θεμα με της ενεργειακες κλασεις στα κλιματιστηκα μηχανηματα ειναι μουφα... γιατι λεει δεν μπορει ποτε να εχεις με 1kW καταναλωση να εχεις 3kW αποδοση... παντα κατω απο 1 θα ειναι ο βαθμος αποδοσης ελεγε και φωναζε... αντε να του εξηγησεις αυτου του γκασμα οτι τα κλιματιστικα ειναι ΑΝΤΛΙΕΣ θερμοτητας και οχι γεννητριες...

    οποτε φιλε Χαρη πριν αποφασησεις τι μηχανημα θα παρεις αποφασησε τι μηχανημα χρειαζεσαι... αν θελεις ενα μηχανημα μονο γιατι της πολες τις ζεστες και λιγο τωρα τον σεπτεμβριο και μαρτιο να ζεστενεσαι τοτε και μενα ενα απλο ειναι οκ... αν θελεις ενα μηχανημα που θα το εχεις ολο τον χρονο παρε ενα inverter ΚΑΛΟ μηχανημα και ασε τους εξυπνακηδες να πιστευουν οτι θελουν... αν μπει μαλιστα και ο παραγοντας θορυβος τοτε μαλλον πρεπει να βαλεις βαθια το χερι στην τσεπη... πχ mitsubishi αθανατα μηχανηματα (Κυριως τα non-inverter ) αλλα τραχτερια με εξερεσεις μερικα μοντελα... καλο θα ηταν αν εχεις φιλους να πας να δεις τα μηχανηματα τους... και τελευταιο πανε ακουν κανενα daikin...

    μην ακουσω κουλα για διαφηση γιατι απλα δειτε χιλιομετρηκη αποσταση...

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 1 από 9 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-07-17, 00:10
  2. κλιματιστικό 12V cooler
    By Spark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-08-15, 23:29
  3. Προστασία τάσης σε κλιματιστικό inverter 24000 BTU
    By mat2775 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 16:29
  4. Νέο κλιματιστικό 24000 BTU DC Inverter και απορίες
    By kostas5683 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-12, 13:52
  5. 'Πρόβλημα' (?) σε κλιματιστικό...
    By Γιώργος Ανώνυμος in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-09, 16:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας