Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 52

Θέμα: πλυντηριο ρουχων

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Η οδηγία ΙΕΕΕ 43 ορίζει κατώφλι αποδεκτότητας διαρροής κινητήρα 1 ΜΩ / kV. Δηλαδή γενικά, αν έχω 460 V το pass/fail κατώφλι αποδεκτότητας θα είναι 1.46 ΜΩ για ένα ρεύμα διαρροής περίπου 342 μΑ.

    Οι απώλειες στις περιελίξεις των κινητήρων , σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία *, οφείλονται στα δινορεύματα facault και στη μαγνητική υστέρηση.


    Κατά συνέπεια, είναι προφανές ότι τέτοιου είδους μετρήσεις πρέπει να γίνονται με μεγκόμετρο.


    * Electrical engineering fundamentals / Del Toro

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Α, δηλ. η τάση δοκιμής του ΜΩμετρου είναι εναλασσόμενη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή



    Άσε μεγάλε σε καπελώσαμε πάλι

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και επίσης διαβάζοντας έμαθα ότι εκτός από τις απώλειες λόγω δινορευμάτων Foucault και λόγω μαγνητικής υστέρησης, με το ΜΩμετρο μπορούμε επίσης να μετρήσουμε και τη χημική σύσταση του μετάλλου του κινητήρα, όπως επίσης και τις στροφές του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    [QUOTE=solarcon;386202][SIZE=2]Η οδηγία ΙΕΕΕ 43 ορίζει κατώφλι αποδεκτότητας διαρροής κινητήρα 1 ΜΩ / kV. Δηλαδή QUOTE]

    [FONT=Courier New]
    Ε φίλε μου, αυτά έχουν σχέση με την αντίσταση μόνωσης;

    <<Οι απώλειες στις περιελίξεις των κινητήρων , σύμφωνα με τη διεθνή βιβλιογραφία *, οφείλονται στα δινορεύματα facault και στη μαγνητική υστέρηση.>>

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Δεν έχουν; Δεν έχουν; Τομογράφους επισκευάζει ο άνθρωπος! Είναι και πολύ φτασμένος λέμε! Α ρε Ηλία, κι εγώ σε πάω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Ρε FILMAN εσύ δεν ξέρεις να βγάλεις μια άσκηση με NORTON, τώρα ασχολείσαι και με αυτά ; Μάθε τα απλά πρώτα...

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52430

    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Έτσι φαίνεται...γιατι ξεχνάς και εύκολα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα η αντίσταση δεν αλλάζει ανάλογα με την εφαρμοζόμενη τάση δοκιμής, απλώς οι μεγάλες τάσεις χρησιμοποιούνται για να είναι μετρήσιμο το ρεύμα που περνάει από την αντίσταση της μόνωσης, έτσι δεν είναι; Αν έχουμε 9V τάση δοκιμής και 5GΩ αντίσταση μόνωσης, θα περάσει ρεύμα 1.8nA. Αν η τάση δοκιμής γίνει 500V το ρεύμα θα ανέβει στα 0.1μΑ. Άντε, τα 0.1μΑ να τα μετρήσω, τα 1.8nΑ όμως πώς θα τα μετρήσω;
    Φίλιππε, διευκρίνισα ότι δεν μιλάω για καθαρά ωμική αντίσταση αλλά για υπερπήδηση.
    Και τα 9Β που λέω στη πραγματικότητα είναι <3Βολτ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    ας μπω και γω στην κουβεντα σας...μιας και ειμαι η συμπαθεια του φιλιππα εννοειτε πως για να μετρισεις γενικα αντισταση μονωσης χρησιμοποιεις μονο μεγγερ. και με το πολυμετρο ΜΠΟΡΕΙ να βρεις ενα π.χ τυλιγμα κινητηρα που εχει βραχυκλωμα αλλα ειπαμε...μπορει! υπαρχουν περιπτωσεις που και με το μεγγερ πρεπει να κανεις αρκετη ωρα τεστ (1-2 λεπτα) μεχρι να σου δειξει σφαλμα .και μου εχει τυχει μερικες φορες αυτο. ο ισχυον κανονισμος οριζει 500κΩ αντισταση μονωσης ως ελαχιστη τιμη για δικτυα τασης ως προς τη γη μεχρι 500ν και 1ΜΩ για δικτυα ως προς τη γη μεχρι 1κν .φιλε μου φιλιππα θα εμπενες σε ενα καραβι που το 40% των κινητηρων του και των γεννητριων του ειχαν αντισταση μονωσης 200κΩ? μην πεις οχι,,,,γιατι εχεις μπει,,,σιγουρα! εκτος αν δεν εχεις μπει ποτε σε πλοιο...
    φιλε μου φιλιππα.. ενω εισαι ωραιος ,γνωριζεις πολλα,κανεις ωραιο επιθετικο χιουμορ κλπ κλπ κλπ...μονο ενα πραγμα δεν ειναι καλο σε σενα. εισαι πολυ εγωιστης βρε αδερφε.. οτι και να πει καποιος -που εσυ θεωρεις ασχετο- θα το παρεις σιγουρα ελαφρια ενω θα μπορουσες πραγματικα να μαθεις περισσοτερα. π.χ σε βραχυκυκλωμα ασφαλειες Β,C,D,K,Z θα πεσουν ταυτοχρονα, εκτος και αν εσυ με καποιο μαγικο το μαλωνεις το βραχυκυκλωμα να μην ειναι πανω απο 25*Ιον .προσωπικα ,οσα καντηλια και να του χω ριξει (του βραχυκυκλωματος) μετρωντας βροχο βραχυκυκλωματος με αριστο οργανο (fluke 1653b) ποτε βρηκα ενταση βραχυκυκλωματος κατω απο 880Α...

    ΥΓ1. αυτο με την ουδετερωση (ΤΝ) κλπ σε καποιο ποστ σου δεν το καταλαβα ειλικρινα...τι εννοεις?
    ΥΓ2. μην τα παρεις και με βριζεις , απεδειξε μου οτι λεω κοτσανες μπας και μαθω κιεγω ποτε τπτ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ipso Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρουλεμάν κάδου?
    Εγω θα συμφωνισω με αυτο. Ελενξε αν η κινηση (περιστροφη) του καδου γινεται χωρις ιδιετερη αντισταση .Μπορει να χαλασε οπως εμενα και να σου ζεστανε πολυ το μοτερ

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. prefilter πλυντηριου ρουχων
    By el greco 1 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-14, 16:51
  2. ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗΣ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟΥ ΡΟΥΧΩΝ
    By GSR600 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 02:28
  3. Τροφοδοσια μοτερ πλυντηριο ρουχων
    By billarisa in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 21:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας