Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Air gap ή όχι ?

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή Air gap ή όχι ?

    Καλησπέρα,
    κατά την υλοποίηση ενός παλμοτροφοδοτικού μπορώ να παραγγείλω πυρήνα φερίτη για τον μετασχηματιστή με κενό air gap ή χωρίς air gap. Το υλικό των πυρήνων είναι ίδιο, τα μεγέθη και οι διαστάσεις ίδιες η μόνη διαφορά είναι στο κενό. Το ερώτημα είναι ποια θα είναι η διαφορά στη συμπεριφορά τους μέσα στο κύκλωμα ? δηλαδή ποιοι παράγοντες αλλάζουν αν θα έχει ή όχι air gap ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Το air-gap δίνει τη δυνατότητα σε ένα φερρομαγνητικό υλικό να μπορεί να αποθηκεύσει ενέργεια. Αν δεν υπάρχει air-gap δεν μπορεί να αποθηκευθεί ενέργεια (θεωρητικά, καθώς στην πράξη πάντα υπάρχει ένα ενσωματωμένο και ομοιόμορφα κατανεμημένο air-gap σε κάθε υλικό).
    Ουσιαστικά μεταβάλλει την καμπύλη Β-Η, έτσι ώστε να μπορούν να επιτευχθούν μεγαλύτερες τιμές του H χωρίς να έρθει σε κορεσμό το υλικό του πυρήνα.
    Στο συνημμένο σχήμα φαίνεται πως το air-gap επηρεάζει την καμπύλη Β-Η.
    DI171Fig02.gif
    Απαραίτητο είναι το air-gap σε πυρήνες μετασχηματιστών που χρησιμοποιούνται σε παλμοτροφοδοτικά που μεταφέρουν ενέργεια μέσω αποθήκευσης και όχι απευθείας. Τέτοια είναι για παράδειγμα τα flyback. Αντίθετα σε ένα forward-mode τροφοδοτικό δεν απαιτείται air-gap.

    Στην πράξη, ένα τροφοδοτικό flyback πχ, αν δεν έχει ο ΜΣ του air-gap, θα μειώνεται η δυνατότητα του τροφοδοτικού σε ισχύ εξόδου, καθώς και θα ακούγεται θόρυβος από τον ΜΣ λόγω του κορεσμού. Με σωστά υπολογισμένο air-gap αυξάνεται στο μέγιστο δυνατό η ισχύς εξόδου του τροφοδοτικού και εξαλείφεται τελείως ο θόρυβος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    forward-mode είναι τοπολογίες όπως push-pull, half bridge, full bridge που δουλεύουν με άμεση επαγωγή σωστά?

    Πειραματίζομαι με μία δική μου σχεδίαση σε τοπολογία half-bridge και κάνω μετρήσεις. Από μια έρευνα που που έκανα το air-gap αυξάνει την γραμμικότητα του πυρήνα και αποφεύγεται ο κορεσμός, πολύ σημαντικά πλεονεκτήματα το κακό όμως είναι ότι μειώνεται η αυτεπαγωγή και αν χρειαστούν περισσότερες σπείρες μπορεί να μη μου χωρέσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Ε...πρέπει να κάνεις και κάποιους συμβιβασμούς αν σε ενδιαφέρει δές Pot Cores και αυτοί έχουν ag.
    Αλλη μιά λύση είναι να παίξεις σε μεγαλύτερη συχνότητα μειώνοντας έτσι την συνολική αυτεπαγωγή αλλά έχεις χωρητικά φαινόμενα να αντιμετωπίσεις και πάς σε πιό ειδικά σύρματα π.χ. τύπου... http://en.wikipedia.org/wiki/Litz_wire
    Εκεί οι πυρήνες είναι πιό μικροί και παίρνεις την μέγιστη ισχύ που μπορούν να σου δώσουν και παίζεις με τοροειδή αν πρόκειτε για μικρές τάσεις (λόγω δυσκολίας περιέληξης μεγάλου αριθμού σπειρών σε οχι μαζική παραγωγή).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και ο Φάνης, δεν χρειάζεται διάκενο στον πυρήνα. Ό κορεσμός του πυρήνα σε halfbridge τοπολογία έρχεται όταν δεν υπάρχει ισορροπία στη μαγνητική ροή που προκαλείται από το θετικό και τον αρνητικό παλμό. Εάν για κάποιο λόγω το ρεύμα του θετικού παλμού είναι μεγαλύτερο από αυτό του αρνητικού (b) τότε ο πυρήνας ολισθαίνει προς το ένα άκρο του B-Hloop και εκεί έρχεται ο κορεσμός. Αποτέλεσμα (c) το τρανζίστορ του θετικού παλμού Q2 καίγεται από το μεγάλο ρεύμα και στον επόμενο παλμό καίγεται και το Q1 λόγω του καμένου Q2. Αρκετά πιο μετά βέβαια καίγεται και η ασφάλεια!!!!
    Q1-Q2small.jpg
    Είναι δηλαδή σαν να λειτουργεί ο πυρήνας με μία DC τάση offset. Οπότε για να αποφύγουμε αυτό το φαινόμενο, μπορούμε να εισάγουμε κάποιο διάκενο ανάμεσα στα δυο μέρη του πυρήνα για να μεγαλώσουμε τα άκρα του B-H Loop, ή να βάλουμε ένα πυκνωτή σε σειρά με το πρωτεύων τύλιγμα του μετασχηματιστή για να μειώσουμε το DC offset. Ο πυκνωτής αυτός θα πρέπει να είναι χωρίς πολικότητα και πάνω από 250V. Η χωρητικότητα του υπολογίζεται από τον παρακάτω τύπο.
    typosCsmall.jpgIrmssmall.jpg
    Όπου Ipft ο μέσος όρος του ρεύματος του παλμού. (0. είναι το μέγιστο DutyCycle για την ελάχιστη τάση τροφοδοσίας.
    dV είναι η τάση offset στο πρωτεύων ή η μέγιστη πτώση τάσης που μπορούμε να έχουμε στο πρωτεύων, περίπου το 10% της ελάχιστης τάσης πρωτεύοντος. Δηλαδή για 270V ελάχιστη τάση τροφοδοσίας 270V/ 2 = 135V λόγω ημιγέφυρας, άρα 135*10/100=13,5V.

    Όλα αυτά βέβαια είναι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σε γενικές γραμμές, αν έχεις κάνει σωστούς υπολογισμούς και οι δύο πυκνωτές της ημιγέφυρας είναι αρκετά καλοί με ίδια!!! χωρητικότητα δεν θα έχεις πρόβλημα ακόμα και χωρίς πυκνωτή εν σειρά και χωρίς διάκενο στο πυρήνα.

    Πηγή: Switching power supply design. Abraham I. Pressman


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Παίδες σας ευχαριστώ όλους για τον χρόνο που αφιερώσατε, η βοήθεια σας είναι ανεκτίμητη, με σώσατε, έχω ψάξει αρκετές ώρες στο ίντερνετ για air gap και δεν βρήκα σαφείς απαντήσεις. Έχω και κάποιες τελευταίες ερωτήσεις για επιβεβαίωση (αλλά και για να σας κρατάω σε εγρήγορση) :

    1.Εάν στο δευτερέυον βάλω ημιανόρθωση (θα εκμεταλευομαι δλδ μόνο την μία ημιπερίοδο) τότε πάλι "ξεζυγίσει" ο μετασχηματιστής και μπορεί να τινάξει τα τρανζίστορ στον αέρα σωστά?

    2.Τώρα στους πειραματισμούς μου τους μετασχηματιστές τους "δένω" πρόχειρα ώστε να μπορώ μετα να τους ξαναδιαλυσω, αν κάποια στιγμή μου ξεφύγει και δεν "δέσουν" καλά οι πυρήνες, με αποτέλεσμα να σφυρίζει όταν το βάλω σε λειτουργία ισχύει ότι μπορεί να κάψει τα τρανζίστορ ή τζάμπα αγχώνομαι κάθε φορά?

    Άκη το Litz wire το είχα υπόψιν μου αλλά μόνο στο e-bay μπορώ να το βρώ, ξέρεις αν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και πως να το ζητήσω?

    Γιώργο κατέβασα το Switching power supply design. Abraham I. Pressman σε μορφή pdf και μου φαίνεται ότι αξίζει να το αγοράσω, να υποθέσω ότι δεν υπάρχει σε Ελληνική μετάφραση?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    1. Σωστά.
    2. Υπάρχει περίπτωση να τα κάψεις αν και προσωπικά όσες φορές μου έχει τύχει δεν έχω κάψει κανένα. Αρκεί φυσικά να μη απομακρυνθούν πολύ τα δύο κομμάτια του πυρήνα.
    Δυστυχώς δεν υπάρχει σε ελληνική μετάφραση και το παίρνεις κατόπιν παραγγελίας. Αν και είναι ακριβό (75-80 ευρό) αξίζει. Έχει όλες τις τοπολογίες αναλυτικά, είναι ολοκληρωμένο και σε βάζει σε μια σειρά. Θα μάθεις πολλά από αυτό. Highly recommended.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παιδιά από πού κατεβάσατε το pdf;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    [QUOTE=NOE;389712]

    Άκη το Litz wire το είχα υπόψιν μου αλλά μόνο στο e-bay μπορώ να το βρώ, ξέρεις αν κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά και πως να το ζητήσω?

    QUOTE]

    Εφτιαχνε ενας παπούλης στον Αγιο Δημήτρη Μπραχάμι κατα παραγγελία ότι διατομή ήθελες.
    Εγώ τελευταία φορά πήρα απο ebay 0.8mm (8 wires) και τύλιξα πολλαπλά για 4mm που ήθελα.
    Εβαλα απλά αναζήτηση και κοίτα πράμα!!!
    http://shop.ebay.com/?_from=R40&_trk...All-Categories

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dovegroup : 01-10-10 στις 17:30

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NOE
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    581

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά από πού κατεβάσατε το pdf;
    Δεν ξέρω αν είναι επιτρέπεται να δημοσιέυσω το λινκ, στο στελνω σε πμ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. BR-101EH DVB-T Digital Gap Filler/Repeater ?????
    By ^Active^ in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-08-17, 15:58
  2. Spark Gap - Ελληνική απόδοση
    By diamadiss in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-15, 23:35
  3. Air gap ή Magnetic shunt σε μετασχηματιστή
    By f_chronis in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-15, 11:21
  4. Air blower
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 11:34
  5. AIR SENSOR
    By DLS 33 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-02-13, 11:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας