Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Broadband ή κλασσικό linear;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή Broadband ή κλασσικό linear;

    Εδω και καμμιά δεκαετία έχω ένα MAX-1 pll απο την PCS-electronics. Αυτές τις ημέρες το αλλάζω για ένα MAXPRO 4025+ και έχω σκοπό να αλλάξω και το linear. Εχω ένα 45W broadband του Δεληγιάννη με το BLW60C και θέλω να βάλω κάτι απο 80 μέχρι το πολύ 150W.
    Τα broadband δέν τα συμπάθησα ποτέ ιδιαίτερα και -δέν ξέρω αν έχω δίκιο- πιστεύω πως με LC κυκλώματα συντονισμού θα μπορέσω να έχω καθαρότερο σήμα
    στην έξοδο. Δεν έχω ακόμη spectrum analyzer για να ξέρω τί βγάζω στην έξοδο απο αρμονικές κλπ αλλα τουλάχιστον εκτός απο τα φίλτρα του linear έχω και άλλο ένα στάδιο φιλτραρίσματος και πιστεύω πως είμαι οκ.
    Οτι σχέδια ή κίτ έχω βρεί, συνήθως είναι broadband ή τα παλιά γνωστά απο τα 80's με BLYxx με LC, δέν έχω βρεί κάτι όχι broadband αλλα με σύγχρονα components.
    Εχει κανείς να προτείνει κάτι? Μήπως κάνω λάθος να πιστεύω στό καθαρότερο output spectrum των μή broadband linears?
    Nα προσθέσω πως δέν με πειράζει η ανάγκη ρύθμισης μεταβλητών και κεραίας σε κάθε αλλαγή συχνότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Φίλε μου πρέπει να έχεις τραβήξει πολλά με εκείνο το "broadband" linear του Δελληγιάνη.Κατά τη γνώμη μου τα καλά broadband linear δουλεύουν άψογα,εγώ έχω αυτό και είναι 150W και δουλεύει μια χαρά http://www.gehakbol.nl/manuals/sf300.PDF Εγώ έχω μόνο την πλακέτα EF150FM1).Επίσης πλέον δύσκολα θα βρείς κάποιο linear με LC.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Mar 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    Εχω ήδη παραγγείλει ενα BLF177 και μέχρι να έρθει πρέπει να αποφασίσω το σχέδιο.
    Την πλακέττα της Elenos την έχω δεί, προυποθέτει ξεχωριστό κύκλωμα LPF που ήδη έχω αλλα με βλέπω να φτιάχνω 2-3 πλακέττες απο αυτό: http://www.3-mtr.info/shareware/Amplifier%20150-Watt%20%28BLF177%29/blf177-1.jpg
    Εχω ήδη ξυλώσει το παλιό PLL απο το κουτί και πρέπει να δω πώς ακριβώς θα χωρέσουν όλα μέσα. Με το παλιό linear είχα το τροφοδοτικό εκτός κουτιού και η ψύξη του ήταν μία ψύκτρα/νομιστεράκι απο AMD AthlonII που κρατούσε την θερμοκρασία χαμηλά με πολύ λίγο θόρυβο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. 70 W BROADBAND LINEAR
    By a14 in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-21, 21:26
  2. linear fm 5 watt broadband
    By amiga in forum Ενισχυτές
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-03-12, 17:29
  3. 8 watt broadband linear
    By maouna in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-11, 13:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας