Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Ελάχιστη τάση κ Θορυβος απο τροφοδοτικό laptop.

  1. #11
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Δεν είπα ποτέ ότι δεν θέλω να ανταλλάζω απόψεις με επιχειρήματα.
    Εσύ ΔΕΝ θέλω να κρίνεις γιατί έχω διαπιστώσει ότι το κάνεις με εμπάθεια.

    Επίσης δεν μου γεμίζεις το μάτι στο θέμα των τεχνικών γνώσεων. Σήμερα για παράδειγμα είπες στον άλλο απλώς να βγάλει το ρελέ και θα δουλέψει η πλακέτα, ενώ είναι οφθαλμοφανές ότι φταίει ο controller ή έχουν ανοίξει τα SMD που είναι γύρω από αυτόν. Θα μου πεις που το ξέρω ; Ε, από εμπειρία.

    Σχεδιάζεις παλμοτροφοδοτικά ; Να σου φέρω μια πλακέτα από μαγνητικό τομογράφο να μου την σχεδιάσεις και να την τροποποιήσεις, γιατί δεν μπορώ να την φτιάξω επειδή δεν βρίσκω ανταλλακτικά ; Άσε ρε φίλε ΄…μας δουλεύεις. Εγώ σχεδιάζω διαστημόπλοια. Αλλά το ξέρω μόνο εγώ και το κομπιούτερ μου κανένας άλλος.

    Εσύ επισκευάζεις παλμοτροφοδοτικά αλλάζοντας τον μεγάλο πυκνωτή εξομάλυνσης όταν το τροφοδοτικό βγάζει 1V. Μπράβο σου, και καλά κάνεις.
    Όχι. Δεν είπα έτσι. Πρόσεχε. Σε αυτή την περίπτωση είναι προφανές ότι έχει ανοίξει και κάποια δίοδος, είτε ανορθώτρια, είτε Schottky

    Στο θέμα της εκπαίδευσης που έχεις ζητώ συγνώμη και το παίρνω πίσω. Άλλωστε ο τεχνικός ή ο μηχανικός δεν φαίνεται από αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από solarcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είπα ποτέ ότι δεν θέλω να ανταλλάζω απόψεις με επιχειρήματα.
    Εσύ ΔΕΝ θέλω να κρίνεις γιατί έχω διαπιστώσει ότι το κάνεις με εμπάθεια.

    (Εντάξει λοιπόν. Αφήνω το σχολιασμό των τεχνικών σου απόψεων σε άλλους.)

    Επίσης δεν μου γεμίζεις το μάτι στο θέμα των τεχνικών γνώσεων. Σήμερα για παράδειγμα είπες στον άλλο απλώς να βγάλει το ρελέ και θα δουλέψει η πλακέτα, ενώ είναι οφθαλμοφανές ότι φταίει ο controller ή έχουν ανοίξει τα SMD που είναι γύρω από αυτόν. Θα μου πεις που το ξέρω ; Ε, από εμπειρία.

    (Δεν το κατάλαβες καλά, δοκιμή του είπα να κάνει. Το σύμπτωμα σύμφωνα με τα λεγόμενά του ήταν το συνεχές ανοιγοκλείσιμο του ρελέ (τώρα απ' ότι είδα το άλλαξε) που συνοδευόταν από το αναβόσβησμα όλων των LED της πλακέτας. Και αφού δεν το κατάλαβες, ο συλλογισμός είναι ο εξής: Αφού η τροφοδοσία χαμηλής τάσης της πλακέτας γίνεται με εν σειρά πυκνωτή σε σχέση με το δίκτυο, πτώση της χωρητικότητας του πυκνωτή αυτού (στην πραγματικότητα έχει πολλούς παράλληλα) έχει ως συνέπεια τη μείωση της ικανότητας παροχής ρεύματος του τροφοδοτικού, με αποτέλεσμα όταν τραβάς ρεύμα να πέφτει η τάση τροφοδοσίας. Αφαιρώντας το ρελέ το οποίο καταναλώνει το περισσότερο ρεύμα, δυνατόν το υπόλοιπο κύκλωμα να δουλέψει κανονικά, και έτσι καταλαβαίνεις ότι πράγματι έφταιγε ο πυκνωτής που είπα παραπάνω. Αλλά αφού έχεις την εμπειρία, βοήθησέ τον εσύ να φτιάξει την πλακέτα. Σου θυμίζω ότι είχες μείνει στο σημείο όπου έπρεπε να ελέγξει τους SMD πυκνωτές. Πραγματικά περιμένω να μάθω από σένα πώς θα το κάνει αυτό και πώς θα διαβάσει την τιμή του καθενός έτσι όπως τη γράφει πάνω του.)

    Σχεδιάζεις παλμοτροφοδοτικά ; Να σου φέρω μια πλακέτα από μαγνητικό τομογράφο να μου την σχεδιάσεις και να την τροποποιήσεις, γιατί δεν μπορώ να την φτιάξω επειδή δεν βρίσκω ανταλλακτικά ; Άσε ρε φίλε ΄…μας δουλεύεις. Εγώ σχεδιάζω διαστημόπλοια. Αλλά το ξέρω μόνο εγώ και το κομπιούτερ μου κανένας άλλος.

    (Μπράβο σου.)

    Όχι. Δεν είπα έτσι. Πρόσεχε. Σε αυτή την περίπτωση είναι προφανές ότι έχει ανοίξει και κάποια δίοδος, είτε ανορθώτρια, είτε Schottky

    (Αυτό το αφήνω ασχολίαστο. Και ως προς το τι είπες (άλωστε τα προηγούμενα ποστ θα τα διαβάσουν κι άλλοι εκτός αν κάνεις edit) και ως προς το αν έχει ανοίξει δίοδος και κάνει αυτό το σύμπτωμα. Θα δούμε τι έχουν να πουν κι άλλοι γι' αυτά.)

    Στο θέμα της εκπαίδευσης που έχεις ζητώ συγνώμη και το παίρνω πίσω. Άλλωστε ο τεχνικός ή ο μηχανικός δεν φαίνεται από αυτό.
    Αυτά είχα να πω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Α, και κάτι άλλο. Γιατί ρε φίλε να κάτσω να δω τα 2.419 που έχεις κάνει. Ποιος είσαι εσύ που θα κάθονται οι άλλοι να βλέπουν τα δικά σου msg .

    Και επειδή έχεις 2.419 τι πάει να πει ; ότι είσαι κάποιο είδος GURU που τα ξέρει όλα ; Δεν καταλαβαίνω τη λογική σου…ειλικρινά

    Αυτό το αφήνω ασχολίαστο. Και ως προς το τι είπες (άλωστε τα προηγούμενα ποστ θα τα διαβάσουν κι άλλοι εκτός αν κάνεις edit) και ως προς το αν έχει ανοίξει δίοδος και κάνει αυτό το σύμπτωμα. Θα δούμε τι έχουν να πουν κι άλλοι γι' αυτά.)
    Είπαμε – είπαμε εσύ τα σχεδιάζεις … είσαι GURUτων τροφοδοτικών. Συγνώμη ΔΑΣΚΑΛΕ

    Πραγματικά περιμένω να μάθω από σένα πώς θα το κάνει αυτό και πώς θα διαβάσει την τιμή του καθενός έτσι όπως τη γράφει πάνω του.


    Το ξέρω αυτό. Το ξέρω ότι παρακολουθείς τι γράφω. Έχεις μάθει αρκετά πράγματα από εμένα. Και τσάμπα …

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας παίδες. Τελικά ήταν κάτι πάρα πολύ απλό. Άρχισα τις δυναμικές μετρήσεις κ παρατήρησα οτι δεν είχα τάση λόγω κομμένου καλωδίου στην έξοδου του τροφοδοτικού. Όσο για το σφύριγμα καλά κρατεί όταν θα συλλέξω τους πυκνωτές θα τους αντικαταστήσω κ θα σας πω τα αποτελέσματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Εχω και εγώ αν όχι το ίδιο, σχεδόν παρόμοιο πρόβλημα με τον φίλο που ξεκίνησε το θέμα. Το δικό μου τροφοδοτικό έχει τάση εξόδου 13.8V και μετά απο μια λανθασμένη τοποθέτηση συσκευής (αντί να καει η συσκευή) έβγαλε πρόβλημα το τροφοδοτικό. Αυτή την στιγμή η τάση που βγάζει είναι απο 2-3.5V περίπου. Επίσης ακούγεται ενας συνεχής περίεργος θόρυβος απο μέσα σαν τσιτσίρισμα το οποίο συνεχίζεται για ελάχιστα δευτερόλεπτα αφότου το βγάλω απο την πρίζα και μετά σταματάει. Αυτό που διαπίστωσα βάζωντας το τροφοδοτικό στην πρίζα χωρίς φορτίο, αρχίζει ζεσταίνεται υπερβολικά το εξάρτημα στην συγκεκριμένη ψύκτρα που δείχνω με βέλος. Λέτε να ξεκινήσω απο εκεί την αντικατάσταση του και μετά να πάω σε πυκνωτές και διόδους ?

    Edit: Τσέκαρα τους μισούς πυκνωτές και διόδους και φαίνονται εντάξει...

    21-07-12_1700.jpg21-07-12_1706.jpg21-07-12_1707.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάθος τάση σε τροφοδοτικό PC
    By Ακρίτας in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 09:31
  2. παραξενος θορυβος απο laptop
    By tasos94 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 19:50
  3. τροφοδοτικό με μεταβλητή τάση 0-12V
    By Hatrick in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 15:37
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 01:50
  5. Θορυβος απο TDA 7294
    By Paris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 12:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας