Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: Ελάχιστη τάση κ Θορυβος απο τροφοδοτικό laptop.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή Ελάχιστη τάση κ Θορυβος απο τροφοδοτικό laptop.

    Καλησπέρα παίδες εχω ενα προβληματάκι κ θέλω την βοήθεια σας.
    Έχω ενα τροφοδοτικό για laptop που βγάζει απο 1,5 εως 20 volt. Έπαιζε τοσο καιρό μια χαρά κ ξαφνικά δεν βγάζει την σωστή τάση. Το έχω πχ στα 12 Volt κ μου βγάζει απο 0 εως 1 Volt. To άνοιξα δεν είδα κάτι καμμένο το μόνο που παρατήρησα είναι οτι βγάζει έναν περιέργο θόρυβο σαν σφύριγμα. Όταν δε το βγάζω απο το ρεύμα ο υψίσυχνος αυτός θόρυβος αυξάνεται σαν να φορτίζει πχ τα παλιά φλάς στις φωτογραφικές μηχανές κ στο pic αυτού του θορύβου σταματάει. Επαναλαμβάνω όλα αυτά όταν το έχω βγάλει απο το ρεύμα.
    Χρειάζομαι τα φώτα σας!

    Σας ευχαριστώ εκ τωκ προτέρων!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Κάνε το πιό απλό άλλαξε όλους τους πυκνωτές εξόδου.
    Δές αν έχει κανά Shunt Regulator στήν έξοδο και έχει φύγει για τόπο χλοερό...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    πυκνωτες ειναι το πρωτο πραγμα που παει το μυαλο μου....για τα περαιτερω θα σου πουν οι πιο γνωστες απο μενα.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές που χρησιμοποιούντια σαν φίλτρα, στις γραμμές τροφοδοσίας του εναλλασσόμενου ρεύματος, μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα στο μονωτικό τους (αποξηραίνεται) ή στην χωρητικότητά τους., που ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου.

    Έτσι εισάγεται, κυμάτωση στις βαθμίδες που ακολουθούν με αποτέλεσμα τον ενοχλητικό θόρυβο που ακούς.

    Επίσης το γεγονός ότι έχεις μια τάση εισόδου χαμηλότερη από την κανονική, είναι ένδειξη ότι υπάρχει ξήρανση του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή.

    Ο αυξημένος θόρυβος υποδηλώνει ότι υπάρχει πρόβλημα σε παραπάνω από εναν πυκνωτές οι οποιοί δημιουργούν βρογχους γείωσης.

    Η λύση είναι βέβαια η αντικατάσταση όλων των πυκνωτών, μιας και δεν έχεις το ειδικό όργανο που ονομάζεται ESR meter.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Δώσε καμιά φωτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Ok παίδες αύριο θα βάλω κ φοτό. Το κακό είναι οτι είμαι στην Μεθώνη Μεσσηνίας αυτό το διάστημα κ δεν έχει τίποτα απο ηλεκτρονικά είδη εδώ κοντά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από solarcon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές που χρησιμοποιούντια σαν φίλτρα, στις γραμμές τροφοδοσίας του εναλλασσόμενου ρεύματος, μπορεί να παρουσιάσουν προβλήματα στο μονωτικό τους (αποξηραίνεται) ή στην χωρητικότητά τους., που ελαττώνεται με την πάροδο του χρόνου.

    (Σωστό αυτό.)

    Έτσι εισάγεται, κυμάτωση στις βαθμίδες που ακολουθούν με αποτέλεσμα τον ενοχλητικό θόρυβο που ακούς.

    (Προφανώς μιλάει για σφύριγμα, όχι για βόμβο. Η κυμάτωση στα άκρα του πυκνωτή εξομάλυνσης έχει συχνότητα 100Hz. Προφανώς όμως ο φίλος αναφέρεται στο οξύ σφύριγμα που ακούγεται από τον πυρήνα του φεριτικού μετασχηματιστή, και το οποίο μπορεί κάλλιστα να είναι φυσιολογικό. Επίσης, λέει ότι ακούει το σφύριγμα ακόμα και όταν βγάλει το τροφοδοτικό από την πρίζα για λίγο. Άρα, πιθανότατα ο ηλεκτρολυτικός εξομάλυνσης του δικτύου είναι εντάξει, αλλιώς δεν θα αποθήκευε ενέργεια ώστε το τροφοδοτικό να δουλεύει για λίγο ακόμα και εκτός πρίζας.)

    Επίσης το γεγονός ότι έχεις μια τάση εισόδου χαμηλότερη από την κανονική, είναι ένδειξη ότι υπάρχει ξήρανση του ηλεκτρολυτικού πυκνωτή.

    (Όχι απαραίτητα, μπορεί να έχει πολλές αιτίες, όπως κάποια βλάβη στην ανάδραση του τροφοδοτικού.)

    Ο αυξημένος θόρυβος υποδηλώνει ότι υπάρχει πρόβλημα σε παραπάνω από εναν πυκνωτές οι οποιοί δημιουργούν βρογχους γείωσης.

    (Τι σχέση έχουν τώρα οι βρόχοι γείωσης; Τροφοδοτικό είναι, όχι προενισχυτής! )

    Η λύση είναι βέβαια η αντικατάσταση όλων των πυκνωτών, μιας και δεν έχεις το ειδικό όργανο που ονομάζεται ESR meter.
    Αυτό το τελευταίο είναι σωστό. Πιστεύω ότι με αντικατάσταση όλων των ηλεκτρολυτικών πυκνωτών εκτός από αυτόν της εξομάλυνσης του δικτύου (είναι ο πλέον ογκώδης), το τροφοδοτικό πιθανότατα θα ξαναδουλέψει. Αν όχι, από κει και πέρα βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Banned
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Sep 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    115

    Προεπιλογή

    (Σωστό αυτό.)
    Δεν καταλαβαίνω γιατί το γράφεις αυτό. Ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις εάν είμαι σωστός ή όχι ; Εσύ δεν ξέρεις καλά –καλά τι είναι τα ρεύματα διαρροής και εχθές υποστήριζες ότι με ένα αναλογικό ωμόμετρο μπορείς να είσαι ακριβής στη μέτρηση ενός κινητήρα.


    (Προφανώς μιλάει για σφύριγμα, όχι για βόμβο. Η κυμάτωση στα άκρα του πυκνωτή εξομάλυνσης έχει συχνότητα 100Hz. Προφανώς όμως ο φίλος αναφέρεται στο οξύ σφύριγμα που ακούγεται από τον πυρήνα του φεριτικού μετασχηματιστή, και το οποίο μπορεί κάλλιστα να είναι φυσιολογικό. Επίσης, λέει ότι ακούει το σφύριγμα ακόμα και όταν βγάλει το τροφοδοτικό από την πρίζα για λίγο. Άρα, πιθανότατα ο ηλεκτρολυτικός εξομάλυνσης του δικτύου είναι εντάξει, αλλιώς δεν θα αποθήκευε ενέργεια ώστε το τροφοδοτικό να δουλεύει για λίγο ακόμα και εκτός πρίζας.)
    Ποιος μίλησε για βόμβο ; Από το μυαλό σου τα βγάζεις; Που ξέρεις ότι δεν φταίει ο ηλεκτρολυτικός εξομάλυνσης ; Και αν έχει ανοίξει ή έχει διαρροή ; Μα είναι απλή η βλάβη. Αλλά να μου πεις εσυ δεν ήξερες τι είναι το sθα καταλάβεις τα μεταβατικά φαινόμενα ;


    (Όχι απαραίτητα, μπορεί να έχει πολλές αιτίες, όπως κάποια βλάβη στην ανάδραση του τροφοδοτικού.)
    *Είπα ότι αποτελεί ένδειξη που ενισχύει το γεγονός αυτό. Δεν είπα με βεβαιότητα ότι είναι αυτή η βλάβη. Δεν δουλεύει αν έχει βλάβη στην ανάδραση, γιατί κατά κανόνα ανοίγει ο οπτοζεύκτης. Παλμοτροφοδοτικά επισκευάζω. Θα μου πεις τώρα εσύ πως δουλεύουν;

    Τι σχέση έχουν τώρα οι βρόχοι γείωσης; Τροφοδοτικό είναι, όχι προενισχυτής!
    Να πας να διαβάσεις να μάθεις. Δεν στα μάθανε στο ΙΕΚ που πήγες…;


    Αλήθεια γιατί ασχολείσαι μαζί μου συνέχεια ; Κοίτα από ό,τι έχω καταλάβει έχεις κάποια εμπάθεια και κόμπλεξ απέναντί μου. οπότε απλώς σε αγνοώ και τελειώνει το θέμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη gf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΟΑΚΑ
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Αφου το τροφοδοτικο ειναι για λαπτοπ, τοτε 99.99% ειναι διακοπτικο.
    Συμβουλη μου ειναι να παρεις αλλο τροφοδοτικο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.004

    Προεπιλογή

    Προς solarcon. Δεν έχω καμία εμπάθεια απέναντί σου. Εσύ το ερμηνεύεις έτσι. Αν αυτά που γράφεις θες να μην τα κρίνει κανένας πες το δημόσια, να μην ξανασχολιάσω ούτε εγώ ούτε κανένας άλλος τα γραφόμενά σου. Όσον αφορά τα τεχνικά που έγραψα στο ποστ 7, ό,τι έγραψα έγραψα, και δεν παίρνω λέξη πίσω. Σε ΙΕΚ δεν πήγα ποτέ. Εσύ επισκευάζεις παλμοτροφοδοτικά αλλάζοντας τον μεγάλο πυκνωτή εξομάλυνσης όταν το τροφοδοτικό βγάζει 1V. Μπράβο σου, και καλά κάνεις. Εγώ σχεδιάζω παλμοτροφοδοτικά από το μηδέν. Όσον αφορά τις γελοίες μου τεχνικές γνώσεις έχω κάνει 2400τόσα ποστ. Διάβασέ τα πρώτα, και μετά τα ξαναλέμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Λάθος τάση σε τροφοδοτικό PC
    By Ακρίτας in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-16, 09:31
  2. παραξενος θορυβος απο laptop
    By tasos94 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-14, 19:50
  3. τροφοδοτικό με μεταβλητή τάση 0-12V
    By Hatrick in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-09, 15:37
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-12-08, 01:50
  5. Θορυβος απο TDA 7294
    By Paris in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-07, 12:22

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας