Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: AOYUE 474

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή AOYUE 474

    Τελευταια διαβαζοντας το αρθρο για τον σταθμο της ΤΕΛΕ μου ανοιξε η ορεξη να ξαναριξω μια ματια στον σταθμο αποσυγκολησης που εχω. Γενικα επειδη δεν κανει καλη δουλια μου εχει σπασει τα νευρα και τον χρησιμοποιω σπανια. Το μεγαλο προβλημα του ειναι οι μυτες οι οποιες δεν λιωνουν ευκολα την κοληση οποτε αναγκαζομαι να πιεζω αρκετα το πιστολι πανω στα προς αποκοληση εξαρτηματα.
    Οι μυτες γενικα ειναι πολυ καθαρες χωρις ιχνος μαυριλας επανω (καμια σχεση με τη μυτη του πιστολιου που εβαλε φωτο ο Γρηγορης!!!!). Παρολα αυτα πηρα συρμα ψιλο και τις ετριψα. Μολις δοκιμασα να λιωσω καλαι το λιωννει στην αρχη σε μπαλακια (δεν σταματα η κοληση στη μυτη) και μετα που αρχιζει να φευγει το πεντακαθαρο χρωμα θελει πολυ ζορι για να την λιωσει.
    Μηπως καποιος μπορει να μου πει τι κανω λαθος!!!! Εαν αλλαξω το πιστολι με ενα της ΤΕΛΕ (ο Θεος μαζι μου στη μετατροπη) θα στρωσουν τα πραγματα????

    ΙΔΕΕΣ!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη tasosmos
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3.057

    Προεπιλογή

    Δηλαδη δεν καθεται καθολου κολληση πανω στην μυτη?

    Αν ειναι σκετος καθαρος ο χαλκος δεν βγαζει νοημα αυτο.
    Δοκιμασε να βαλεις ελαχιστη σολντερινη πανω πριν το αναψεις και ακουμπα παραλληλα λιγο καλαι πανω καθως ζεσταινεται.
    Μετα μολις ζεσταθει καλα σκουπισε την μυτη πανω σε ενα χαρτι ή ειδικο σφουγγαρακι.

    Εγω αυτο κανω με ενα κολλητηρι του κιλου που εχω για 2ο και λιωνουν οι μυτες σαν βουτυρο οποτε αναγκαστικα πρεπει να τις... επανασχηματιζω που κ που.

    Εκτος ισως αν ειναι επιτηδες ετσι σχεδιασμενες οι μυτες μιας που ειναι σταθμος αποκολλησης για να μην καθεται επανω το καλαι και βουλωνει or sth. Μονο καναδυο φορες εχω χρησιμοποιησει σταθμο αποκολλησης οποτε δεν ειμαι σιγουρος αν καθοταν πανω το καλαι στην μυτη...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Ακριβως ετσι.... Δεν καθεται καθολου με αποτελεσμα μετα απο λιγη ωρα χρησης να γινεται λιγο σκουρο το χρωμα της και να μην μπορει να λιωσει ευκολα την κοληση, δηλαδη σαν να μπαινει εξωτερικα μια θερμομονωτικη κρουστα. Το ιδιο κανει και με τις 3 μυτες που εχω οποτε η οι μυτες εχουν προβλημα η εγω εκανα καποιο λαθος εξαρχης......
    Τωρα οσον αφορα τα σφουγγαρακια τα χαρτια κλπ για καθαρισμα δυστυχως τα εχω δοκιμασει ολα. Εαν βαλω σολντερινη τα πραγματα χειροτερευουν γιατι πιανει απευθειας κρουστα......

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    αυτό με τα μπαλάκια είναι ύποπτο.... μήπως πρέπει να πειραματιστής με την θερμοκρασία ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα.
    Προβλεπω πως δεν θα την γλυτωσει η αντικατασταση με το πιστολι της ΤΕΛΕ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από classic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εκανα και αυτο αλλα τιποτα.
    Προβλεπω πως δεν θα την γλυτωσει η αντικατασταση με το πιστολι της ΤΕΛΕ
    γιατί το πιστόλι τις TELE το έχεις για καλό ????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Δεν νομιζω οτι ειναι χειροτερο απο το δικο μου, ασε που εχει και παμφθηνες μυτες!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Τελικα πηρα ενα πιστολι απο τον Σιδερη αγνωστου μαρκας. Το βυσμα ηταν 6πινο ενω το δικο μου 8πινο. Αφου ανοιξα το παλιο ειδα οτι χρησιμοποιουσε τα 7 πιν (2 για αντισταση, 2 για αισθητηρα 2 για μπουτον σκανδαλης και ενα για γειωση της μυτης). Αυτο που πηρα δεν ειχε γειωση στη μυτη. Αν και με ξυνησε λιγακι σκεφτηκα οτι ως επι το πλειστον κατα την αποκοληση ολοκληρωμενων αυτα ειναι κατεστραμενα οποτε ξεκινησα την αντικατασταση των βυσματων. Αυτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση ηταν η μεγαλη διαφορα στην τιμη της αντιστασης. Το γνησιο ειχε 33 Ωμ ενω το νεο μολις 1,8 Ωμ. Το εβαλα και περιμενα να δω τι γινεται. Μεσα σε ενα λεπτο ολο το εμπρος μεταλικο τμημα του πιστολιου ειχε παρει ενα ροδοκοκινο χρωμα οποτε το εκλεισα στα γρηγορα πριν καει. Εβαλα χερι στη ρυθμιση του αισθητηρα και το ξαναδοκιμασα. Σε λιγοτερο απο ενα λεπτο ειχε πιασει θερμικρασια ενω το παλιο ηθελε τουλαχιστον ενα πενταλεπτο. Τωρα οσον αφορα την αποκοληση τα πραγματα ειναι απλα. ΕΙΔΑ ΠΩΣ ΞΕΚΟΛΑΝΕ ............. μεχρι τωρα εαν το δουλευα που και που ηταν περισοτερο απο γινατι μιας και το ειχα πληρωσει. Ασε που βρηκα και μυτουλες σε φτηνη τιμη καθως και βουρτσες για την καθε μυτη.
    Η τιμη του πιστολιου.... 18 ευρωπουλα. Οποιος κανει παρομοια μετατροπη καλο ειναι να βαλει το θυριστορ που ελεγχει την αντισταση πανω σε ψυκτρα εαν δεν εχει γιατι σε εμενα την πρωτη φορα το θυριστορ με χαιρετησε!!!!!

    Αυτα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    για δώσε καμία παραπάνω πληροφορία για το σκάλισμα που έκανες στον αισθητήρα !!!!!
    το ίδιο κάνει και εμένα ο ΤΕΛΕ , δέν κόβει , ενώ δίχνει σωστά την θερμοκρασία του πιστολιού !
    δεν κόβει εκεί που πρέπει !!!!!και γίνεται το ροδοκόκκινο που λές και εσύ !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη classic
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Καρδιτσα
    Μηνύματα
    241

    Προεπιλογή

    Μου βραχυκυκλωσε το θυριστορ και ηταν συνεχως ΟΝ. Μετα την αντικατασταση του και την τοποθετηση ψυκτρας ρυθμισα ενα τριμερακι που εχει μεσα στο τερμα καθως επισης εβαλα και μια αντισταση εν σειρα μιας και δεν ανεβαζε οση θερμοκρασια ηθελα.
    Απο εκει και περα ολα βαινουν καλως!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ ΑΠΟΚΤΗΜΑ AOYUE 968a+
    By dextergsxr in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-14, 15:53
  2. Soldering Tips για κολλητήρι της Aoyue
    By alefgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 12:11
  3. επισκευη σταθμου aoyue 909.
    By rep in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-13, 22:34
  4. AOYUE 968
    By αντωνης147 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-12, 01:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας