Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: φαση οκ ουδετερος ? Γειωση ?

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    θωμάς bytheway.gr
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    μεταξυ βάρη και κορωπί
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    ολλα τα πλακε καλωδια εχουν χρωματα μερα.και επειδη ειναι πλακε θα βρεις μαυρο γκρι κιτρινο.αλλα οπως σου ειπαν τα παιδια καλο ειναι να βαλεις ρελε διαφυγης εφοσον βρεις τα χρωματα.σιγουρα απο καπιον πινακα ερχετε αυτη η γραμμη.θα πας αναποδα.το κλακε καπου κοντα θα εχει κουτι και θα δεις εκει τα χρομματα.θελει λιγο ψαξιμο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση και για να μην ανοίγω άλλο θέμα ας την κάνω εδώ.

    Πάω σε μια μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει 3 τρύπες. Συνδέω ένα πολύμπριζο χρησιμοποιώντας μόνο τις 2 τρύπες. Μετά πάω στις μπρίζες του πολύμπριζου οι οποίες
    έχουν 2 τρύπες και κάτι αυτάκια. Οι 2 τρύπες είναι φάση κ ουδέτερος και τα αυτάκια είναι η γείωση. Σωστά μέχρι εδώ?

    Βάζω το πολύμετρο σε AC autorange κ μετράω φάση-ουδέτερο κ μου δίνει 220. Ωραία. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι βρίσκω ποια ειναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος.
    Μετράω ουδετερο με γείωση (δηλαδή τον ουδέτερο με τα αυτάκια) κ μου δείχνει 130!!!!!
    Βάζω το δοκιμαστικό κατσαβίδι στα αυτάκια κ ανάβει!!! Έχω τις εξής ερωτήσεις λοιπόν.
    1) Γιατί να μου δίνει ουδέτερος-γείωση 130V και γιατί να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι??? Αν αγγίξω τα αυτάκια δεν με χτυπάει το ρεύμα
    2) Τα αυτάκια στο πολύμπριζο λογικά θα πρεπε να είναι άχρηστα αφού έτσι κ αλλιώς απο την μπρίζα που το έχω συνδέσει δεν παίρνω γείωση. Σωστά?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Ολα οπως τα λες ειναι, προφανως το δοκιμαστικο αναβει απο επαγωγη. Κλεισε ολες τις συσκευες καταναλωσης της ιδιας γραμμης και ξαναμετρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Έλεγξε τα καλώδια τις γείωσης για κακή επαφή στην εγκατάσταση και εάν είναι όλα καλά καινούργια γείωση το πιθανότερο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έλεγξε τα καλώδια τις γείωσης για κακή επαφή στην εγκατάσταση και εάν είναι όλα καλά καινούργια γείωση το πιθανότερο


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Inferno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάω σε μια μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει 3 τρύπες. Συνδέω ένα πολύμπριζο χρησιμοποιώντας μόνο τις 2 τρύπες. Μετά πάω στις μπρίζες του πολύμπριζου οι οποίες
    έχουν 2 τρύπες και κάτι αυτάκια. Οι 2 τρύπες είναι φάση κ ουδέτερος και τα αυτάκια είναι η γείωση. Σωστά μέχρι εδώ?

    Βάζω το πολύμετρο σε AC autorange κ μετράω φάση-ουδέτερο κ μου δίνει 220. Ωραία. Με ένα δοκιμαστικό κατσαβίδι βρίσκω ποια ειναι η φάση και ποιος ο ουδέτερος.
    Μετράω ουδετερο με γείωση (δηλαδή τον ουδέτερο με τα αυτάκια) κ μου δείχνει 130!!!!!
    Βάζω το δοκιμαστικό κατσαβίδι στα αυτάκια κ ανάβει!!! Έχω τις εξής ερωτήσεις λοιπόν.
    1) Γιατί να μου δίνει ουδέτερος-γείωση 130V και γιατί να ανάβει το δοκιμαστικό κατσαβίδι??? Αν αγγίξω τα αυτάκια δεν με χτυπάει το ρεύμα
    2) Τα αυτάκια στο πολύμπριζο λογικά θα πρεπε να είναι άχρηστα αφού έτσι κ αλλιώς απο την μπρίζα που το έχω συνδέσει δεν παίρνω γείωση. Σωστά?


    Για ποιο λογο να κοιταξει τη γειωση της εγκαταστασης φιλε Δημητρη απο τη στιγμη που το πολυπριζο δεν εχει γειωση?
    Διαβασε καλα τι ρωταει πριν βιαστεις να απαντησεις

    Πολλα μπορει να ειναι η αιτια..δε παμε με το καλημερα στη χελωνα ή στον πυλωνα της ΔΕΗ....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Λοιπον τα πραγματα εχουν ως εξης. Πηγα σε άλλη μπρίζα του σπιτιού η οποία έχει αυτά τα αυτάκια (σούκο) για να δίνει τη γείωση. Έβαλα το πολύμπριζο εκεί και φαίνεται να δουλεύει καλά. Δηλαδή ουδέτερος με γείωση έχουν πολύ μικρή διαφορά γύρω στα 5V. Σε εκείνη την μπρίζα ουδέτερος κ γείωση είναι περίπου στο 1V. Μετρώντας από το πολύμπριζο ανεβαίνει στα 5V περίπου αλλά εντάξει πάλι νορμάλ είναι.

    Τι γίνεται όταν δεν μπαίνει γείωση στο πολύμπριζο? Το δοκίμασα με 3 πολύμπριζα και κάνουν όλα το ίδιο. Γιατί το κάνουν αυτό?
    Επίσης γιατί ενώ ανάβει το λαμπάκι στην γείωση, όταν την ακουμπήσω δεν με χτυπάει το ρεύμα? Εφόσον ουδέτερο με γείωση μου δείχνει 120V δεν θα πρεπε να ακουμπάω τα αυτάκια κ να με χτυπάει το ρεύμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Δυναμικο εξ επαγωγης. Δεν υπαρχει επιστροφη μεσω γης γι αυτο δεν σε χτυπαει

    0 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Εγώ το διάβασα και δεν μπαίνω σε συζητήσεις για τι συζήτηση από τι στιγμή που ουδέτερος γείωση έχουν 130 βολτ διαφορά σημαίνει κακή γείωση η κακή επαφή γείωσης αυτό είπα και όχι εάν το όργανο μετρά γείωση αυτό το λες εσύ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Άρα έχεις κάπου κακή επαφή στο καλώδιο τις γείωσης στην πρώτη πρίζα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Inferno
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    286

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άρα έχεις κάπου κακή επαφή στο καλώδιο τις γείωσης στην πρώτη πρίζα
    Τι εννοείς? Δεν υπάρχει καν καλώδιο γείωσης. Η πρώτη μπρίζα δίνει τη γείωση σε 3η τρύπα. Δηλαδή θέλει μπρίζα με 3 ποδαράκια. Οι σούκο που έχουν τα πολύμπριζα έχουν 2 ποδαράκια και παίρνουν την γείωση από τα αυτάκια. Άρα δεν παίρνει γείωση από την πρώτη μπρίζα. Η ερώτηση λοιπόν είναι γιατί εφόσον δεν παίρνει γείωση
    συμπεριφέρεται έτσι. Κ δεν μιλάμε για ένα πολύμπριζο. Μιλάμε για 3 εκ των οποίων το ένα είναι ένα APC ασφαλείας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Γειωση ουδετερου σε τριφασικη παροχη
    By stefanos 1970 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-17, 23:31
  2. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-13, 02:08
  3. ΦΑΣΗ ΓΕΙΩΣΗ
    By jimk in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-02-12, 03:49
  4. γειωση- ουδετερος 35 βολτς
    By papkir in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-11, 14:00

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας