Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 47

Θέμα: VU-meter με PIC (12 LEDs)

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο με την ορολογία που χρησιμοποίησες στις απαντήσεις σου χρειάστηκε να επισκεφτώ τη βικηπαιδία για να καταλάβω τι εννοούσες.
    Αρκεί το link της EBU στο σχόλιο#6. Μπορούμε να εμπιστευτούμε τους 'συγγραφείς' του και περιέχει ένα κάρο διαφορετικά πρότυπα!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ λοιπών μορφώθηκα, διάβασα τις προδιαγραφές και έμεινα έκπληκτος από τις διαφοροποιήσεις της κάθε μίας. Αν κατάλαβα καλά, ο κάθε ένας φτιάχνει ότι θέλει.
    Δηλαδή από 'ισοδύναμο βελόνας' μέχρι φωτορυθμικό. Διάλεξα την προδιαγραφή dBu η οποία αναφέρεται σε στάθμες line για καταναλωτικά προϊόντα και εκπομπές ραδιοφωνίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Το κακό είναι ότι διατηρεί στην έξοδο μία τάση περίπου 400mv
    Με τη διαδικασία ρύθμισης βλέπω το αποτέλεσμα στο A/D και όχι το shift στην τάση μετά το τρανζίστορ. Αν θέλεις σωστότερο κύκλωμα στην είσοδο μπορείς να βάλεις op-amps με συμμετρική τροφοδοσία (είσοδος DC-coupled). Στα datasheets της NSC έχει αρκετά κυκλώματα (full wave rectifier).

    Για τη ρύθμιση η μέθοδός μου είναι τοποθέτηση DC τάσης στην είσοδο (Vin=Vp) στην υπολογιζόμενη στάθμη, μέτρησή της με βολτόμετρο ακριβείας, διάβασμα της μέτρησης στο A/D, καταγραφή στον πίνακα εντός του μC. Για την ένδειξη συγκρίνω τις τρέχουσες τιμές από το A/D (ή το μέσο όρο, ή το αποθηκευμένο peak) και αποφασίζω για το αποτέλεσμα. Το peak hold γίνεται όπως το περιγράφεις απλά εγώ κάνω OR σε peak register και Vin register.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 29-09-10 στις 22:00

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Νομίζω πως δεν ήμουν σαφείς με τη φράση μου (ο κάθε ένας φτιάχνει ότι θέλει). Δεν
    εννοούσα τη δική σου κατασκευή, αλλά τις ίδιες τις προδιαγραφές. Κατάλαβα πια είναι η προδιαγραφή που προσπαθείς να το συμμορφώσεις και φαίνεται λογική η καθυστέρηση που ανέφερα στο post 12, αφού έτσι ορίζεται βάση VUm.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Επαναδιατύπωσα την προηγούμενη απάντηση για να είναι πιο σαφές. Τελικά λόγω των πολλών προδιαγραφών η ερώτηση 'τι είναι VU-meter;' κατατάσσεται στις φιλοσοφικές!
    Η καθυστέρηση που αναφέρεις είναι κυρίως λόγω μπάσων που δεν περνάνε στο mpeg ή delay μεταξύ ήχου/video στο mpeg. Πάντως ο τυπικός τρόπος μέτρησης των attack/decay είναι με ριπές ήχου συγκεκριμένης συχνότητας και διάρκειας. Νομίζω όμως για κύκλωμα των €3-5 δεν αξίζει καθόλου!
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Όσον αφορά την ορολογία εννοούσα (polling, multitasking RTOS τύπου state machine)
    Έκανα λάθος που χρησιμοποίησα τη λέξη καθυστέρηση. Η λέξη απόκριση ταιριάζει καλύτερα σε αυτό που θέλω να πω. Δεν έχει να κάνει με την απόκριση των μπάσων ούτε με το συγχρονισμό εικόνας και ήχου αλλά ούτε και με το framerate του Mpeg1. Έχει να κάνει με τον τρόπο που ανταποκρίνονται τα led κατά το ανάμα και κατά το σβήσιμο. Έχουμε decay, ok; και τα led αναμμένα έως και το -1db. Στο επόμενο refresh έχουμε ένδειξη -10db χωρίς να προηγείται το ομαλό σβήσιμο (ένα-ένα) με τη σειρά των -1db -2db -3db -5db -7db με την όποια προβλεπόμενη ταχύτητα. Δεν γίνεται ενδιάμεσο refresh. Νομίζω πως κατάλαβες τι θέλω να πω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νομίζω όμως για κύκλωμα των €3-5 δεν αξίζει καθόλου!
    G
    Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Βλέπω μία προσπάθεια για δημιουργία, αναζήτηση πληροφοριών, ευκαιρία για περεταίρω διεύρυνση της γνώσης. Για εμένα αξίζει γιατί μπορεί να βελτιώνεται. Αποτελείται από πολύ λίγα και απλά υλικά ενσωματώνοντας απλές και έξυπνες λύσεις όπως το CharlyPlexing. Εντάξει δεν είναι και το υπέρτατο κύκλωμα, αλλά ο προγραμματισμός του θέλει σοβαρή δουλειά, γνώσεις και εμπειρία, ειδικά σε assembly. Έχω την αίσθηση ότι το κούρασα. Αν πραγματικά συμβαίνει αυτό ζητώ συγνώμη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχουμε decay, ok; και τα led αναμμένα έως και το -1db. Στο επόμενο refresh έχουμε ένδειξη -10db χωρίς να προηγείται το ομαλό σβήσιμο (ένα-ένα) με τη σειρά ...
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Ο μέσος όρος είναι πιο σύνθετος και θέλει επανέλεγχο...
    Την απάντηση την είχα στην επόμενη φράση ... αλλά με λίγες γραμμές που να εξηγηθούν όλα.
    Δεν έχω τελειώσει το θέμα των κυλιόμενων μέσων όρων που θα μου δίνει ομαλό decay. Μέχρι τώρα έχει γίνει πολύ δουλειά (open H/W) και έδωσα προτεραιότητα στην πλακέτα για να γίνει ολοκληρωμένη κατασκευή που νομίζω υπερκαλύπτει τον ερασιτέχνη. Στη συνέχεια μπορεί να βελτιωθεί με επόμενο s/w version.

    Δεν το 'κουράζουμε' καθόλου. Τεχνικές ιδέες γράφουμε και για τους επόμενος σχεδιαστές VU-meter.
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Συγνώμη που χαλάω το θέμα αλλα ήθελα να παραθέσω μια δυο ωραίες ιδέες που είδα στο νετ.




    Ίσως να έχουν κάποια χρήσιμη ιδέα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Ενα είναι το σίγουρο, με τα VUμετρα ''βλέπεις τη μουσική'!
    Ακόμη και σαν οπτικό εφέ προσθέτει κάτι στη διασκέδαση.

    Ενα ακόμη 'ΣΥΝ' στις παρουσιάσεις στο U-tube είναι η ποικιλία των μουσικών επιλογών.
    Από τα παραπάνω περισσότερο μου αρέσει αυτό με τα 40 LED και λειτουργία PPM.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    ποια η διφορα πρασινο-κοκκινο?

    το πρωτο που ειχα φιταξει ηταν ενα VU το οποιο ηταν μερος ενος Project "knight rider scanner leds"
    ειχε και calibration
    μετραγε το μεγιστο και το ελαχιστο του ηχου για 10 δευτερολεπτα και προσαρμοζε τα led
    δλδ το ελαχιστο για εκεινα τα 10 sec ηταν 0 led και το max ηταν maxLeds



    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη herctrap : 30-09-10 στις 14:44

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    εγώ θα ξεχωρίσω αυτό με τα RGB leds , πραγματικά είναι το πιό όμορφο σαν αποτέλεσμα και σου αποσπά για περισσότερη ώρα την προσοχή ! σου δίνει το κάτι παραπάνω για να το χαζεύεις ! αυτό το "κάτσε να δούμε τί άλλο κόλπο κάνεί " .(άσχετα αν έχει την μικρότερη ανάλυση απο όλα τα άλλα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Δοκίμασα την πλακέτα (σχόλιο#19) και ρύθμισα το VUmeter.hex για να ανάβουν στη σειρά τους τα led (τώρα είναι v1.2).

    Η τελική μορφή είναι η παρακάτω:



    Υπολογιζόμενο κόστος υλικών €5 (τιμές λιανικής Farnell χωρίς την πλακέτα).
    Το μισό κόστος είναι στα LED: KINGBRIGHT L-934LSRD
    Αξίζει η δοκιμή με αντιστάσεις R6-R7-R8-R9 = 33Ω και μπλέ LED.

    Φιλικά,
    Γιώργος

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GeorgeVita : 30-09-10 στις 22:24 Αιτία: υπολογισμός κόστους

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Pic based antenna meter
    By Zener_ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 20:23
  2. VU Meter με leds
    By kostas2790 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-11, 17:33
  3. Βοήθεια με VU-Meter με LEDs
    By fkdpbpar in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-07, 13:40

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας