Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Οδηγός επισκευής κατεστραμμένου τηλεφώνου απο υγρασία.

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη wow
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην περίπτωση που δεν άναβε θα έπρεπε να καθαριστεί ακόμα περισσότερο και να γίνει διάγνωση σε μεγαλύτερο βάθος, ίσως να αφαιρεθούν και οι βάσεις απο τις θωρακίσεις και να αντικατασταθούν περισσότερα εξαρτήματα. Αν επίσης είχε καταστρέψει καλωδιοταινίες θα έπρεπε να αλλαχτούν και αυτές. Τα μόνα προβλήματα που βρέθηκαν σε καλωδιοταινίες ήταν κάνα δυό πίν απο τους συνδετήρες που ξανακολλήθηκαν προληπτικά.
    Πολυ κατατοπιστικό και χρήσιμο topic

    Οι θωρακίσεις βγαίνουν σχετικά εύκολα στα περισσότερα κινητά. Οι βάσεις των θωρακίσεων (που καλύπτουν αρκετά εξαρτήματα) αν χρειαστεί πως βγαίνουν ? είναι κολλημένες ή κουμπωμένες πάνω στην πλακέτα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη rep
    Όνομα
    Χρυσοστομος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Μακροχωρι Βεροια
    Μηνύματα
    1.331

    Προεπιλογή

    κολημενες ειναι οι βασεις ξεκολανε οχι ευκολα και θελει λιγο προσοχη γιατι τραβοντας με την λαβιδα ξεκολαει αποτομα και μπορει να μετακινηθει δεξια αριστερα και να παρει μαζι του εξαρτηματατα οποια εχουν θερμανθει και αυτα μαζι και μετα γεισας.... μπορεις να κανεις και κατι αλλο αλλα δεν προτεινεται.κοβεις μονο το σημειο που εχεις εντοπισει το προβλημα και το κουνας μεχρι να το παρεις στο χερι.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη rep : 27-07-11 στις 23:18

  3. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον rep για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (28-07-11), wow (28-07-11)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Question

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnnyb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά έχει πιθανότητες και κινητό που βούτηξε στη θάλασσα ?
    Προσπαθώ να αναστήσω ένα X10 mini που έφαγε μια σύντομη βουτιά. Το έλυσα όλο καλωδιοταινίες - θωρακίσεις κλπ έχει εμφανή σημάδια από άλατα αλλά όχι αυτό που περίμενα για θαλασσινό νερό.
    ¨Εβαλα την πλακέτα σε ισοπροπυλική αλκοόλη ( πόσο διάστημα χρειάζεται στη μπανιέρα ? αρκεί 24ωρο? ) η μπαταρία του είναι σαν του iphone με πλακέτα και είναι τελείως βραχυκυκλωμένη ούτε mvolt ( θα δοκιμάσω με άλλη αφου τελειώσω το καθάρισμα ) . Μπορώ να βάλω και την οθόνη μέσα στη μπανιέρα ? ( έχει κυκλώματα πίσω της) και για τις καλωδιοταινίες τι μπορώ να κάνω ?
    To τηλεφωνακι μου την εφερε κανονικότατα Δοκίμασα από άλλο μπαταρία και δούλευε απλά ήταν γεμάτη άλατα η οθόνη. Παραγγέλνω μπαταρία και οθόνη και μόλις αλλάζω την οθόνη ο φωτισμός της πάει περίπατο (δουλευει κανονικά αλλά χωρίς φως ) ξαναβάζω την παλιά οθόνη που δούλευε κανονικά και κάνει το ίδιο. Είναι πιθανό να χάλασε το κοννεκτοράκι ? τι άλλο μπορεί να ευθύνεται? έχει κανείς διαθέσιμο ολοκληρωμένο service manual ? ( δε βρήκα κάτι καλό )

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη takisegio
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Αιγιο
    Μηνύματα
    416

    Προεπιλογή

    φιλε μου κατι εκαψε στην πλακετα λογω της αλμυρας -δε νομιζω να καταφερεις και πολλα ελεγξε με μεγενθυντικο φακο το κοννεκτορα -ανεβασε και φωτο απο τη πλακετα να δουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη Apostoliz
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Επανεφερα ενα HTC απο υγρασία να το κάνω να δουλέψει και βουαλά!!! τα κατάφερα....το μόνο πρόβλημα που έμεινε είναι το μικρόφωνο είναι πολύ βουβό....μάλλον θέλει αλλάγη. Ξέρει κανείς πως βγάινει και που μπορώ να προμηθευτώ ένα μικρόφωνο? To κιν είναι ένα HTC wildfire G8. Όποια βοήθεια πολύτιμη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Ναι αυτό είναι πρόβλημα μιας και πρόσφατα πήρα στην HTC και μου αρνήθηκαν λέγοντας μου ότι δε δίνουν και ότι πρέπει να μου χρεώσουν επισκευή. Μίλησα ξανά με HTC (όσοι ξέρουν πλέον ξέρουν ότι άλλαξε χέρια η HTC εδώ και πήγε στον sweet boy).
    Νομίζω όμως ότι η Ελληνική νομοθεσία το απαγορεύει αυτό και ότι είναι υποχρεωμένοι να σου δώσουν ανταλλακτικό. Έχει κανείς ιδέα πάνω σε αυτά τα θέματα?

    Και να φανταστείτε εγώ ο ίδιος ήμουν HTC πολύ πριν έρθουν αυτοί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Μια γενικότερη απορία επί του θέματος θα ήθελα να θέσω στους σχετικούς με τις επισκευές κινητών. Κατά πόσο αξίζει μια επισκευή ειδικά αν μιλάμε για ένα απλό κινητό και όχι κάποιο ακριβό smartphone; Καταλαβαίνω ότι κάποιες περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με την εισχώρηση υγρασίας μπορεί να αξίζει τον κόπο να ασχοληθείς, το έχω κάνει και γω στο παρελθόν, αλλά αν η ζημιά έχει προχωρήσει, αξίζει τον κόπο η προσπάθεια;
    Προσωπικά για τον καθαρισμό έχω χρησιμοποιήσει καθαρό οινόπνευμα.Παλιότερα είχα κάνει χρήση και του WL KONTAKT χωρίς λάδι της kontakt chemie, το πρόβλημα όμως ήταν σε ένα παλιό ericsson 768 να μου αχρηστέψει την κάψα του μικροφώνου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από leosedf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι αυτό είναι πρόβλημα μιας και πρόσφατα πήρα στην HTC και μου αρνήθηκαν λέγοντας μου ότι δε δίνουν και ότι πρέπει να μου χρεώσουν επισκευή.
    Ελλαδαρα το μεγαλείο σου .
    Και να σου δωσουν ανταλλακτικο εδω θα κοστιζει σα να το επισκευασαν (αν εχει και μεταφορικα κανονικη χρεωση courier για 1gr Ελλαδάρα αυτη η ανταγωνιστικότητα σου..... , μαρεσει που 2-3 ελληνικα eshops εχουν και ποικιλια εξαρτηματων αλλα τι να την κανεις σε τετοιες τιμες )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον johnnyb για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hary Dee (04-08-12)

  12. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα. Διάβασα ένα άρθρο με τίτλο "Έπεσε το κινητό σε νερό; Δείτε τι να κάνετε!" . Δεν ξέρω κατά πόσο είναι ακριβές αλλά μου δημιούργησε 2 απορίες:
    1) Οι 3 μέρες μπροστά στη σόμπα για να στεγνώσουν τα πράγματα σας ακούγεται υπερβολική;
    2) Το πλύσιμο των πλακετών δεν είναι ζημιογόνο; Αυτό το έχω γενικότερα απορία στα ηλεκτρονικά. Δεν δημιουργούνται σκουριές, οξειδώσεις κλπ με τον καιρό. Ή δεν υπάρχει κίνδυνος να εκφορτιστούν τυχόν πυκνωτές (όπου βρουν) και να έχουμε θέματα;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ωμόμετρα και υγρασία...
    By hitech444 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-05-15, 16:32
  2. Κοστολόγηση επισκευής κινητών
    By leeperik in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-06-13, 08:00
  3. Υγρασία σε κεραία
    By makis.civ in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-10, 14:38
  4. Προστασίου χαλκού κ κασσίτερου από υγρασία κ διάβρωση
    By patridas595 in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-08, 01:28
  5. Οδηγός επισκευής πλακετών και χρήσιμων εργαλείων
    By ramona in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-07, 01:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας