Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 29

Θέμα: Προστασία LINEAR από SWR

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή Προστασία LINEAR από SWR

    Καλησπέρα σε όλους.Έχω σκοπό να φτιάξω ένα linear FM αλλά θέλω να του βάλω και δύο υποτυπώδεις προστασίες,θερμοκρασία και στάσιμα.Για τη θερμοκρασία είναι απλό,θα χρησιμοποιήσω έναν μεταλλικό θερμοστάτη και ένα ρελέ για να κόβω την τροφοδοσία.Για τα στάσιμα έχω σκεφτεί να φτιάξω ένα κύκλωμα με ένα ρελέ 12v που θα διεγείρεται από ένα τρανζίστορ και θα οδηγεί ένα ρελέ καστάνιας.Αναφορά θα πέρνω απο την τάση εξόδου του coupler μέτρησης ισχύος στασίμων(απο τα στάσιμα)και όταν η τάση υπερβαίνει κάποιο κατώφλι που αντιστοιχεί σε επικίνδυνο λόγο στασίμων θα ενεργοποιείται το ρελέ 12v το οποίο με τη σειρά του θα ενεργοποιεί το ρελέ καστάνιας και θα γίνεται διακοπή της τροφοδοσίας.Το ρελέ καστάνιας θα τροφοδοτείται ξανά απο μπουτόν(reset) το οποίο θα επαναφέρει το linear στην κατάσταση λειτουργίας.Έχω ήδη φτιάξει αυτό το κύκλωμα χρησιμοποιώντας δύο τρανζίστορ αλλά δεν μπορώ να το κάνω όσο ευαίσθητο θέλω(πρέπει να άγει το τρανζίστορ 1 με την πολύ μικρή τάση περίπου 100mv) έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να κάνω το κύκλωμα ευαίσθητο για τόσο μικρή τάση ή κάποιο άλλο κύκλωμα που να κάνει αυτό που θέλω.Ευχαριστώ.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Για ενεργοποίηση με 100mV, θα χρειαστεί να προηγηθεί κύκλωμα με τελεστικό για να σου ενισχύσει αυτή την χαμηλή τάση x13.

    http://www.national.com/an/AN/AN-31.pdf
    Δοκίμασε το κύκλωμα του Non-Inverting amplifier με R1=2.2kΩ και R2=27kΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Φίλε Στέλιο ευχαριστώ για την απάντηση το μόνο πρόβλημα με τον τελεστικό είναι οτι θέλει συμμετρική τροφοδοσία και χρειάζεται επιπλέον τροφοδοτικό μιας και το linear θέλει μόνο θετική τάση.Μήπως υπάρχει κάποια λύση με την υπάρχουσα τάση μειωμένη με ένα regulator.Ευχαριστώ σε κάθε περίπτωση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Για την συγκεκριμένη χρήση / εφαρμογή, δεν χρειάζεσαι συμμετρική τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Δεν το ήξερα!Ευχαριστώ,θα δοκιμάσω την εφαρμογή και αν ολοκληρωθεί με επιτυχία θα το δημοσιεύσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.010

    Προεπιλογή

    Κατευθείαν συγκριτής τάσης (π.χ. LM311)... Καλά ρε παιδιά, φτιάχνετε πομπούς (φουλ ηλεκτρονικά) και τα κυκλώματα προστασίας σκέφτεστε να τα κάνετε ηλεκτρομηχανολογικά (με καστάνια); Έλεος δηλαδή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη freewind
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    75

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,φίλε μου ο καθένας προσπαθεί να κάνει κάποια κατασκευή με τις γνώσεις που έχει,εσύ προφανώς ξέρεις περισσότερα απο εμένα και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν γινόσουν λίγο ποιο σαφής για το πώς θα χρησιμοποιήσω το lm311 και με ποιόν τρόπο θα αποφύγω το ρελέ καστάνιας.(ένα σχέδιο ίσως)Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.010

    Προεπιλογή

    Γιατί όχι; Η επανόπλιση του συστήματος θα γίνεται χειροκίνητα με μπουτόν ή κάπως αλλιώς; Τι τροφοδοσία θα κόβει η προστασία (V, Α);

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη jeik
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Πρώην Βασίλειο της Μακεδονίας
    Μηνύματα
    1.451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από freewind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,φίλε μου ο καθένας προσπαθεί να κάνει κάποια κατασκευή με τις γνώσεις που έχει,εσύ προφανώς ξέρεις περισσότερα απο εμένα και θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως αν γινόσουν λίγο ποιο σαφής για το πώς θα χρησιμοποιήσω το lm311 και με ποιόν τρόπο θα αποφύγω το ρελέ καστάνιας.(ένα σχέδιο ίσως)Ευχαριστώ.
    Συμφωνω , Φιλιππε καλο θα ηταν να δωσεις μια ιδεα για το σχεδιο.
    Οσο για τα φουλ ηλεκτρονικα σε λινεαρ , ασε να εχω τις αμφιβολιες μου.Εχεις ακουσει απο κοντα γ.....ατο λινεαρ της Ελενος ή πλλ RVR , ριχνουν κατι κλικ κλακ μεσα καθως αλλαζεις λειτουργιες , και σιγουρα δεν ειναι τα LM που ακουγονται , κατι σε ρελε μου κανει.Απο την αλλη , οντως υπαρχει και αμεση διακοπη τροφοδοσιας σε λινεαρ , ηλεκτρονικα , οπως το πες , αλλα κι εγω θα προτιμουσα ρελε οταν εχω να διαχειριστω 20 αμπερ κι ας ειναι ξεπερασμενο , και για σιγουρια θα εβαζα 2 σε σειρα.Μακαρι να υπηρχε και μηχανικη γεφυρα ανορθωσης τασης , γιατι η ηλεκτρονικη που ειχα σε μηχανημα εγινε μια μερα καπνογονο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    KEΡAIA , Το ΑΛΦΑ και το ΩΜΕΓΑ μιας επιτυχιας .
    Α΄, και το ΥΨΟΣ.
    -------------------------------------------------
    TESLACOM - electronics
    ---------------------------------------------

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.010

    Προεπιλογή

    Δεν πάει έτσι ρε Δημήτρη... Το αμάξι σου δεν έχει πάθει ποτέ μηχανική βλάβη; Όλο ηλεκτρονικές παθαίνει; Δηλαδή αν βάζαμε ένα ηλεκτρομηχανικό ρελέ στη θέση του τρανζίστορ οριζοντίου μιας TV που δουλεύει 15625 φορές το δευτερόλεπτο (αν υποθέσουμε βέβαια ότι μπορούσε ν' ανταποκριθεί σ' αυτή την ταχύτητα), μπορείς να φανταστείς πώς θάταν οι επαφές του μετά από 1 μήνα λειτουργίας; 1 χρόνο; Το τρανζίστορ όμως δεν φθείρεται! Γιατί λοιπόν να υπήρχε μηχανική γέφυρα ανόρθωσης; Υπάρχει. Βάλε ένα σύγχρονο κινητήρα να σου γυρνάει ένα συλλέκτη χωριμένο στα δυο και άλλους δυο μονοκόμματους, να κάνεις μηχανική ανόρθωση. Κάνε συντήρηση κάθε 3 και λίγο στον κινητήρα και άλλαζε και καρβουνάκια στους συλλέκτες. Κάνε τους και ξεμικάρισμα μια φορά το χρόνο. Όλα αυτά για να μη βάλεις μια γέφυρα ανόρθωσης η οποία μπορεί να τύχει να χαλάσει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-07-14, 04:01
  2. Προστασία από οξείδωση σε PCB
    By Nionir in forum PCB & Κουτιά Κατασκευών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-14, 16:12
  3. Προστασία από Ηλεκτρομαγνητική Ακτινοβολία
    By RulerL0rd in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-13, 10:24
  4. Προστασία ολοκληρωμένων από στατικό
    By Papas00zas in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-12, 16:19
  5. προστασία από υπερτάσεις κλπ.
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-11, 23:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας