Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Α.Π.Ε. και η κουτσή Μαρία...

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    εξηγησε μου το σκεπτικο σου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη georgz
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    outer space
    Μηνύματα
    665

    Προεπιλογή


    O έλληνας hommer simpson...
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg homer.jpg (23,6 KB, 21 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgz Εμφάνιση μηνυμάτων

    OXI!!!
    Κάτι τέτοιο ακούστηκε στις ειδήσεις πριν μερικά χρόνια και οι ευρωπαίοι κλ@σαν μέντες..

    Πάντως τι παίχτηκε τώρα με τα φωτοβολταϊκά γιατί δεν κατάλαβα...
    γιατι το λες αυτο , μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε πυρηνικο σταθμο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JOHNY+ Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι το λες αυτο , μακαρι να μπορουσαμε να ειχαμε πυρηνικο σταθμο .
    ακριβως!!!η τουρκια το χει στα αμεσα σχεδια της...θα ελυνε το προβλημα της ενεργειας και θα εξοικονομουσαμε και τεραστια ποσα χρηματων!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Φιλε Ακη κατ'εμέ μείνε σε κατάσταση stand-by ,άσε να βαλουν αλλοι πρώτα καί βλεπεις αργοτερα τι γίνετε,δεν φευγει η ευκαιρία εδω θά ειναι,ποτε οι βιαστικές κινήσεις δέν βγαίνουν σε καλό ,και ειδικα αν προκειται να ξοδεψεις τοσο χρημα.
    Στην Ελλαδα εχουμε μαθει δυστυχως η μαλλον μας εχουν μαθει οτι λενε -ξελένε σου λενε π.χ οτι για τάδε χρονια η ΔΕΗ θα σου πληρωνει την κιλοβατώρα τάδε χρήματα ,ξερεις αν σε 2-3-5 χρονια βγουν και πουν οτι τελικα δεν μας συμφερει αυτη η τιμη που αγοραζουμε την κιλοβατωρα απο ιδιώτες με φωτοβολταικά ,και θα την αγοραζουμε πιο φτηνα ,εκτος αν σου κανει η ΔΕΗ συμβολαιο για ταδε χρονια οτι θα την αγοραζει τάδε ποσο και εχεις χαρτι στα χερια σου,για να ξερεις σιγουρα τι θα κερδισεις και για ποσο διαστημα .Θελει ψαξιμο και δικηγορο αυτη η δουλεια παντος γιατι παιζεται ενα μεγαλο κεφαλαιο εγκαταστασης ,και να μην βρεθεις εξ'απροοπτου.

    Υπαρχουν μπαταριες που θελουν αλλαγη σε 3-5 χρονια ,υπαρχουν και μπαταριες που εχουν οριο ζωης και 10 χρονια απο οτι διαβαζω παντα ,δεν ξερω το κατα ποσο στεκει αυτο,αλλα οι δευτερες φυσικα ειναι και πιο ακριβες
    Τα ηλιακα πανελ εχουν μεγαλο οριο ζωης καπου στα 20-30 χρονια (εκτος βλαβης απο θεομηνιες οπως χαλαζι κ.τ.λ)

    Πρεπει να κατσεις και να βαλεις κατω τα εξοδα εγκαταστασεις-υλικά,τα εξοδα συντηρησεις ,και μετα το κερδος που θα εχεις ,σε ποσα χρονια θα κανεις αποσβεση κ.τ.λ.για να δεις το κατα ποσο σε συμφερει ,απλα,ήρεμα,νηφάλια,και οχι βιαστικές και επιπόλαιες κινήσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 02-10-10 στις 22:38

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Φίλοι, μόλις γύρισα πιωμένος απʼ την ταβέρνα και συγχωρέστε μου το ύφος.
    Παρʼ ότι τεχνολογικό το Forum, το θέμα είναι πολιτικό.

    Προς hardcode: Δεν θέλω να το παίξω ξύπνιος, αλλά μην διαβάζεις τις προδιαγραφές τους, ψάξτω πιο πολύ… Δες τι φωτοστοιχεία διαθέτει ο Διεθνείς Διαστημικός Σταθμός και θα καταλάβεις τι εννοώ όταν λέω 10% - Ερυθρό φως κ.α. «Θα δεις τι σημαίνει πράσινο.» Σόρυ…

    Προς Λυκιδευς.
    Πυρηνική Ενέργεια (ΑΠΟΒΛΗΤΑ ΠΟΥ; )
    Σε αυτή την περίπτωση και με μια χώρα των 130 κάτι εκ. τετ. χιλ. χωρίς την τεχνολογία, είσαι δύο φορές εξαρτώμενος. Και στην παραγωγή και στη διάθεση των αποβλήτων, η οποία είναι μπίζνα από μόνη της.

    Γιατί λιγνίτη στην Ελλάς του 2010;
    Η διαδικασία αποθειώσεις (ηλεκρτοστατικά φίλτρο κ.λπ.) και συλλογής ρύπων όπως CO, CO2 και για τʼ άλλα δηλητήρια έχει προχωρήσει πολύ. Πολύ μικρό το κόστος ανάπτυξης.

    Και αυτό είναι το πρόβλημα για τα καριόλια. Ο λιγνίτης είναι ανεπτυγμένος σε όλη την γη.
    Η ενέργεια είναι ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ ή ΥΠΟΔΟΥΛΩΣΗ.
    Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να οδηγώ βενζινοκίνητο γερμανικό αυτοκίνητο και να παράγω ρεύμα με γερμανική ανεμογεννήτρια ή γερμανικό ή αμερικανικό φωτοστοιχείο.

    Με τα δήθεν οικονομικά προβλήματα σκεφτείτε τα κέρδη μας ως λαό….

    Και ότι κερδίσεις, επένδυσέ το σε πραγματική αέναη ενέργεια, ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ !!!!!!

    Δεν είναι τυχαίο φίλε μου Λυκιδευς την ώρα που κλέβουν τα τελευταία φράγκα του βλάκα ψωροκοστιανού πολίτη σε παπαριές πράσινες με μπλέ κόκους, το κεφάλαιό τους θα μας πηδ….ει πουλώντας μας ενέργεια από τον ΛΙΓΝΙΤΗ μας αφού θα του ξεπουλήσουμε τη ΔΕΗ και τα ορυχεία μας. (60% θα είναι η αύξηση τα επόμενα 2 χρόνια. Για ποιόν;

    Και τα καθίκια που μας κυβερνάν θα σου μιλήσουν για σπάσιμο του μονοπωλίου στην ενέργεια, την ίδια ώρα που επιτροπή ανταγωνισμού ενέκρινε στην αραβοϊσραηλινή εταιρεία του κκ (κύριος καθίκι) Βγενόπουλου να σαρώσει όλες τις εταιρείες παραγωγής γαλακτοκομικών, καθώς και τη δημιουργία μιας και μόνης αεροπορικής εταιρείας στην Ελλάδα που παίρνει και τις επιχορηγήσεις στις άγονες γραμμές.

    Άρε να ʼχα ένα Φέηζερ απʼ άστρων τον πόλεμο……

    Προς συντονιστές.
    Συγγνώμη για τα Bold χρειαζόντουσαν, δεν φωνάζω, τονίζω.


    Και τέλος συγγνώμη. Όλοι πιστεύουν σε κάποιο όριο ζωής των πάνελ σε 10, 15 20 χρόνια.
    Και ρωτώ αφού πρώτα θα τους πληρώσετε.
    Αν κάθε 6, 8 ,12 μήνες έχετε καινούργιο Pentium!!! με διαπλασιασμό της παραγόμενης ισχύς τι θα κάνετε;
    Κι όταν η EDF πάρει τη ΔΕΗ και κοπούν οι επιχορηγήσεις από τη ΔΕΗ, πως θα ανταγωνιστείτε την κιλοβατώρα από τα θερμικά εργοστάσια…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 03-10-10 στις 05:34
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη hardcode
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    Σκόπευα να σου αναλύσω περι φωτοβολταϊκών αλλά διάβασα το σημείο που λες ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ και τις λοιπές συνομωσιοπαπαρολογίες.....οπότε δεν αξίζει τον κόπο.
    Για να μην παραρολογούμε:
    Εδώ το φωτοβολταϊκό μου
    http://www.hlektronika.gr/forum/show...t=48419&page=1
    Η συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC. Μπορείς να φέρεις το πολύμετρό σου και να το μετρήσουμε επι τόπου.
    Τώρα δείξε μου εσύ ένα σύστημα που αποδίδει ενέργεια με μαγνήτες. Και όχι φυσικά youtube videos και σχέδια στο πόδι και βιβλία αλά Λιακόπουλου. ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΗ ΣΥΣΚΕΥΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Φίλε Πέτρο απʼ ότι βλέπω η ανάγνωσή σου στον προβληματισμό μου είναι αρκετά ρηχή και ίσως δεν μπορώ να κάνω κάτι γιʼ αυτό.

    Αν πιστεύεις ότι η ΑΝΕΞΑΡΤΗΣΙΑ στην χρήση ενέργειας στο μέλλον είναι «Η συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDCπραγματικά δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ.

    Το 1947 που το πετρέλαιο ήταν άφθονο και οι προσμονές για την μείωση του κόστους κτήσης ήταν μεγάλες, οποιαδήποτε προσπάθεια παραγωγής ενέργειας με τις σημερινές «πράσινες» μεθόδους, ως παπαρολογίες αντιμετωπίζονταν από τις 7 αδελφές και για χρόνια σπιλώνονταν οι όποιες προσπάθειες.

    Εγώ είπα:
    «Λιγνίτης και πάλι λιγνίτης »
    «Και ότι κερδίσεις, επένδυσέ το σε πραγματική αέναη ενέργεια, ΜΑΓΝΗΤΙΣΜΟΣ !!!!!!»

    Μου ζητάς αποτελέσματα για κάτι που θα καταργούσε το ρόλο ενός ολόκληρου συστήματος «7 αδελφών» οι οποίες επιδοτούνται να παράξουν την πράσινη τεχνολογία.

    Σαφώς αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σου δώσω αποτελεσματικά δεδομένα.
    Έγιναν πραγματικές επενδύσεις και δεν το ξέρω;
    Ή μήπως τα φωτοβολταϊκά είναι πραγματική αέναη ενέργεια και όλα τα παρελκόμενά του πράσινα.

    Αφού έχεις πολύμετρο, πάρε και ένα μέτρο, μέτρα την επιφάνεια του πάνελ σου, μπες στο Siteτης ΔΕΗ, δες την συνολική ενέργεια που καταναλώνεται στην χώρα, χρησημοποίησε τον τύπο σου [συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC] και πες μου σε παρακαλώ:

    Α. Πόση έκταση χρειάζεσαι;
    Β. Πόσες μπαταρίες χρειάζεσαι;
    Γ. Πόση ενέργεια χρειάζεσαι για να παράξεις μπαταρίες, πάνελ κ.λπ;
    Δ. Πόσους ρύπους θα απελευθερώσεις;

    Για τέλος, αν απʼ όσα είπα σου έμεινε ότι διαβάζω Λιακόπουλο μακράν η νύχτα.

    Ο μαγνητισμός ως ενέργεια μας προκύπτει απʼ την μελέτη και τη δομή του ίδιου του σύμπαντος φίλε μου και όχι από τις εμπορικές μαλακίες του Λιακόπουλου, που δεν απευθύνονται σε μένα….

    Ραντεβού σε 10 χρόνια.

    Σημ: Τα αποθέματα γαιανθράκων, λιγνίτη κ.λπ. υπολογίζεται ό,τι επαρκούν για πάνω από 600 χρόνια. Χρόνος επαρκής για πραγματική έρευνα στην πράσινη ενέργεια.


    Σημ2: Όποιος είχε παιδί πέρυσι στην 1η γυμνασίου να μου πει τι έκαναν το NetBook των 450 ευρώ ; Έχω σοκολάτες να μοιράσω. Αυτή είναι η κατάσταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 03-10-10 στις 18:03
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη hardcode
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    122

    Προεπιλογή

    ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και άσε τις ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ με τις 7 αδελφές που εμποδίζουν τις προσπάθειες. Στην πράξη, απο θεωρίες συνομωσιοβλακείας μπουχτήσαμε να ακούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    Όσοι διαβάζουν καταλαβαίνουν.

    Εγώ σου απάντησα με ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ με τις 7 αδελφές που εμποδίζουν τις προσπάθειες.
    Ξαναλέω
    «Λιγνιτης και πάλι Λιγνίτης»
    Απαντάς
    ΦΕΡΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΣΥΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΑΓΝΗΤΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ και άσε τις ΠΑΠΑΡΟΛΟΓΙΕΣ

    Σε τι γλώσσα μιλάμε;

    Απάντα και εσύ με κάτι.

    Αφού έχεις πολύμετρο, πάρε και ένα μέτρο, μέτρα την επιφάνεια του πάνελ σου, μπες στο Siteτης ΔΕΗ, δες την συνολική ενέργεια που καταναλώνεται στην χώρα, χρησημοποίησε τον τύπο σου [συνολική απόδοση είναι 14.5Α στα 24VDC] και πες μου σε παρακαλώ:

    Α. Πόση έκταση χρειάζεσαι;
    Β. Πόσες μπαταρίες χρειάζεσαι;
    Γ. Πόση ενέργεια χρειάζεσαι για να παράξεις μπαταρίες, πάνελ κ.λπ;
    Δ. Πόσους ρύπους θα απελευθερώσεις;


    Απόσπασμα δημοσιεύματος...
    Τα φωτοβολταϊκά ανακαλύφθηκαν το 1839 και χρησιμοποιήθηκαν για πρώτη φορά σε εφαρμογές στο Διάστημα (δορυφόροι) στα μέσα της δεκαετίας του '50.

    Στην αρχή η απόδοσή τους ήταν πολύ μικρή και το ποσοστό της ηλιακής ενέργειας που μετατρεπόταν σε ηλεκτρική δεν ξεπερνούσε το 1%. (Ήθελα να 'ξερα τι θα ΄λεγες τότε για τα φωτοβολταϊκά)

    Σήμερα η απόδοσή τους αγγίζει το 16%, ποσοστό πολύ μεγαλύτερο αλλά χαμηλό σε σχέση με άλλες ανανεώσιμες πηγές ενέργειας. Ενα πλήρες φωτοβολταϊκό σύστημα περιλαμβάνει ένα ή περισσότερα φωτοβολταϊκά στοιχεία συνδεδεμένα μεταξύ τους, ενώ μια συστοιχία αποτελείται από πολλά συστήματα.
    Αυτά παράγουν συνεχές ρεύμα (DC) που είναι ικανό για εφαρμογές μικρών απαιτήσεων, όπως σηματοδότηση (φανάρια, φάροι κ.λπ.).
    Γι' αυτόν τον λόγο είναι απαραίτητος ο κατάλληλος εξοπλισμός αναστροφέων (inverter) για τη μετατροπή του σε εναλλασσόμενο (AC) και τη χρήση του σε εφαρμογές που το απαιτούν, όπως κατοικίες, βιομηχανίες, συστήματα τηλεπικοινωνιών κ.λπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 03-10-10 στις 18:41
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-11, 12:51
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 19:50
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-11, 00:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας