Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 33 από 33

Θέμα: Α.Π.Ε. και η κουτσή Μαρία...

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dovegroup Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...
    Ανάμεσα σε όλους αυτούς τους λεβέντες σε μία χώρα που οτι δηλώσεις είσαι απο αποτυχημένοι καφετζήδες έως αρχιλογισταράδες, να μήν πώ συνεργάτης απο Γερμανία μου έλεγε πως θα στείλει 2 λεβέντες δικούς του εδώ για υποκατάστημα στην Κρήτη, γραβατωμένοι, κουστουμαρισμένοι με κλωστήτσες στις τσέπες και εμείς έτοιμοι να παραδοθούμε στο πρώτο μπράτσο όπως λέει το τραγούδι...
    Εχω απορίες
    Μα καλά τόσοι μηχανικοί Α.Π.Ε. πού βρέθηκαν σε μιά τόσο μικρή χώρα?
    Ρε παιδιά τέτοια τεχνογνωσία κρυμμένη στα έγκατα της Ελλάδας που ήταν?
    Επιβεβαιώνεται δυστυχώς το "αν στην Ελλάδα ανοίξεις ενα πρακτορείο ΠΡΟΠΟ σε ενα χωριό θα ανθίσουν χίλια δίπλα σου"
    ...
    Αγαπητέ dovegroup....δυστυχώς απάντηση δεν πήρες για τους προβληματισμούς σου και ούτε πρόκειται...
    Αν κάποιος γνώστης του θέματος προσπαθήσει να παρακολουθήσει ότι έχει γραφτεί στη συζήτηση (και σε άλλες συζητήσεις περί Α.Π.Ε.)...θα φρίξει!
    Το θέμα αντιμετωπίζεται - δυστυχώς - με την ίδια νεοελληνική προχειρότητα που αντιμετωπίζονται τα πάντα!

    Ρε σεις αρχηγόπουλα (που λέει και η καλλιτέχνις!), καλό το youtube αλλά δεν είναι (μόνο) εκεί η γνώση...
    Τα περισσότερα από τα θέματα που αναφέρεστε έχουν ψαχτεί, αναλυθεί, είναι γνωστά τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά τους, και έχουν εφαρμοστεί ήδη.
    Σοβαρή μελέτη του θέματος χρειάζεται και σωστή εφαρμογή των αποφάσεων. ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟΥΣ!!
    Αυτό που κάνουμε εδώ, μερικές φορές μοιάζει με συζήτηση καφενείου...

    Δεν έχω πρόθεση να προσβάλω κανέναν...όμως μερικά από αυτά που γράφονται για τις ΑΠΕ (όχι σε αυτή τη συζήτηση μόνο) είναι τουλάχιστον αποπροσανατολιστικά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη TomMan
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    59

    Προεπιλογή

    1. Πότε αλλάζεις μπαταρίες?
    2. Τι φθορά εχουν τα φωτοβολταϊκά, οι ανεμογεννήτριες, οι τουρμπίνες, οι λέβητες βιομάζας?
    3. Πότε πeθαίνουν οι Inveters?
    4. Ποιός υπογράφει για εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
    5. Ποιός συντηρεί εγκαταστάσεις Α.Π.Ε.?
    6. Πότε θα αρχίσει το σκότωμα τιμών και θα τα βρίσκουμε στο ράφι του Fast Food Α.Π.Ε market.?
    Μέχρι τότε που θά αν θά υπάρξει "κάθε εμπόριο για καλό" ΤζίΠά
    Νομικό πλαίσιο που να βάζει φρένο στην ασυδοσία υπάρχει?
    Και μετά βρίζουμε τους δυτικούς για υποκουλτούρα και ανελέητο καπιταλισμό καλά κρασιά...και καλά να πάθουμε...
    ΡΑΓΙΑΔΕΣ ΓΙΑ 2000 Χρόνια ακόμη το λιγότερο με τις υγείες μας....
    Υ.Γ. Με Α.Π.Ε. δεν πρόκειτε να σχοληθώ με τπτ για να μην βρεθεί κανένας εδω μέσα και μου λέει πως θέλω να αποκτήσω και KnowHow μή χ3σw...


    Φίλε genesis προσωπικά εγώ δεν προσβάλομε καθόλου με το λόγο σου. Μια χαρά τα λές.
    Καμία προσπάθεια επίδειξης τεχνικής γνώσης γύρω από τα τεχνικά θέματα δεν επιχείρησα και γενικά οι παρατηρήσεις μου δεν αφορούν Α.Π.Ε. συνολικά.
    Φ/Β ήταν απ΄ την αρχή το θέμα μου.
    Τώρα για τα υπόλοιπα θα δείξει με τον καιρό όπως το δήθεν βιοκαύσιμα.

    Τώρα δεν είναι και κακό να έχουμε ο ένας το κοντό του και ο άλλος το μακρύ του.
    Εξάλλου έτσι παίρνονται και οι αποφάσεις που θα στηρίξουν αυτού του είδους την ανάπτυξη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TomMan : 04-10-10 στις 03:56
    Ό,τι ξέρει ένας άνθρωπος ή το ανακάλυψε ή του το «είπε» κάποιος άλλος, που το ανακάλυψε πριν.

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Μηνύματα
    28

    Προεπιλογή

    Παιδιά μην αγχώνεστε τα Α.Π.Ε. γενικά είναι μεν της μόδας αλλά παρέχουν κυρίως ανεξαρτησία.
    Θα ακούσετε πολλά πιστεύω, θα γίνει για μια δεκαετία ότι και με την τηλεόραση που μπήκε μέσα στα σπίτια.
    Δύσκολα θα αφήσουν τον καθ’ ένα να επενδύσει χωρίς να του πάρουν κάτι.
    1. Υπάρχουν υποδομές από την Δ.Ε.Η. να υποδεχθεί στο σύστημά της παραγωγούς χωρίς να τους κλέβει?????????
    2. Ένας μικρός παραγωγός γιατί να μην μπορεί να ανεξαρτητοποιηθεί από την Δ.Ε.Η.??????
    3. Με συνδυασμό πηγών Α.Π.Ε. υπάρχει η δυνατότητα να γίνει μια κατοικία αυτόνομη και με την <κατάλληλη> ανά κατοικία αποθήκευση να αποσυνδεθεί από το δίκτυο.
    Πιστεύω ότι υπάρχουν μηχανικοί στο πεδίο που μπορούν να υποστηρίξουν αλλά δυστυχώς υπάρχουν και αυτοί που υποστηρίζουν πως είναι μηχανικοί.

    Θα παρακολουθώ το Forum και αν μπορώ να βοηθήσω να είστε σίγουροι ότι θα το κάνω (Με όσα ξέρω).

    ILI

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-09-15, 14:24
  2. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-12, 11:36
  3. Απαντήσεις: 44
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-11, 12:51
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-11, 19:50
  5. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-11, 00:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας