Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: Ελεγχος στροφών DC κινητήρα

  1. #1
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη cyberlord_64
    Όνομα
    Παύλος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    25

    Red Face Ελεγχος στροφών DC κινητήρα

    Έχω έναν κινητήρα DC 450W 36V, μέγιστο συνεχές ρεύμα 13Α και θέλω να ελέγξω τις στροφές του χωρίς όμως να χάσω σε ροπή όταν δουλεύει με μειωμένες στροφές. Είναι κάτι τέτοιο δυνατών και ποια ακριβώς είναι η διαδικασία?

    Επίσης μιας και άνοιξα το θέμα έχω μια ακόμα ερώτηση.
    πως επιδρά η αλλαγή της τάσης και της έντασης του ρεύματος στην λειτουργία ενός κινητήρα?
    Π.Χ αν στον κινητήρα που έχω αυξήσω την τάση στα 200V και περιορίσω την ένταση στα 2Α τι θα συμβεί? η το ανάποδο αν μειώσω την τάση στα 6V και αυξήσω την ένταση στα 75A? και στις δυο περιπτώσεις δεν ξεπερνιέται η κατανάλωση ισχύος του κινητήρα άρα δεν πιστεύω να καταστραφεί από υπερθέρμανση.

    ενστικτωδώς έχω την εντύπωση ότι στους DC κινητήρες η τάση του ρεύματος είναι υπεύθυνη για τις στροφές του κινητήρα και η ένταση για την ροπή. Θα ήθελα κάποιος να μου το επιβεβαιώσει η να το διαψεύσει.

    Υ.Γ Αν πέταξα κοτσανα παρακαλώ δείξτε κατανόηση

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη herctrap
    Όνομα
    Ηρακλής
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Αιγάλεω / Πυλος
    Μηνύματα
    1.971

    Προεπιλογή

    δεν νομιζω να μπορεις να τα κανεις ολα αυτα

    Ι = V / R ==>

    αρα το ρευμα σου ειναι αναλογο της ταση σου

    I = 13 * V / 36

    για να χασεις οσο το δυνατον λιγοτερη ροπη μαλον πρεπει να ανοιγοκλεινεις το ρευμα σου πολυ γρηγορα

    ψαξε για PWM

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cyberlord_64 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω έναν κινητήρα DC 450W 36V, μέγιστο συνεχές ρεύμα 13Α και θέλω να ελέγξω τις στροφές του χωρίς όμως να χάσω σε ροπή όταν δουλεύει με μειωμένες στροφές. Είναι κάτι τέτοιο δυνατών και ποια ακριβώς είναι η διαδικασία?

    (Ναι, γίνεται. Με τεχνική PWM μπορεί να γίνει η ρύθμιση των στροφών. Με ανάδραση μέσω ταχογεννήτριας ή ακόμα καλύτερα με μέτρηση της ΑΗΕΔ του κινητήρα κατά την παύση της τροφοδότησης, μπορείς να έχεις μια αντίληψη της τρέχουσας ταχύτητας περιστροφής ώστε να να μεταβάλλεις κατάλληλα την οδήγηση για να διατηρήσεις σταθερές τις στροφές κάτω από μεγάλες μεταβολές του μηχανικού φορτίου.)

    Επίσης μιας και άνοιξα το θέμα έχω μια ακόμα ερώτηση.
    πως επιδρά η αλλαγή της τάσης και της έντασης του ρεύματος στην λειτουργία ενός κινητήρα?

    (Εξαρτάται από τον τύπο του κινητήρα.)

    Π.Χ αν στον κινητήρα που έχω αυξήσω την τάση στα 200V και περιορίσω την ένταση στα 2Α τι θα συμβεί? (Είναι αδύνατον να το κάνεις αυτό) η το ανάποδο αν μειώσω την τάση στα 6V και αυξήσω την ένταση στα 75A? (Και αυτό επίσης είναι αδύνατον) και στις δυο περιπτώσεις δεν ξεπερνιέται η κατανάλωση ισχύος του κινητήρα άρα δεν πιστεύω να καταστραφεί από υπερθέρμανση. (Ναι αλλά δεν γίνεται λέμε! Ανεβάζοντας τόσο πολύ την τάση όσο λες θα ανέβει επίσης πολύ το ρεύμα και ο μόνος τρόπος να το κατεβάσεις θα είναι να κατεβάσεις την τάση.)

    ενστικτωδώς έχω την εντύπωση ότι στους DC κινητήρες η τάση του ρεύματος είναι υπεύθυνη για τις στροφές του κινητήρα και η ένταση για την ροπή. Θα ήθελα κάποιος να μου το επιβεβαιώσει η να το διαψεύσει.

    (Όχι δεν είναι έτσι. Τα μαγν. πεδία εντός των κινητήρων εξαρτώνται από το ρεύμα των περιελίξεων και το πλήθος των σπειρών. Η τάση απλώς καθορίζει το ρεύμα που θα περάσει, η μαγν. δύναμη όμως εξαρτάται απευθείας από το ρεύμα και όχι από την τάση. Σημειωτέον ότι η τάση και το ρεύμα στους κινητήρες συνεχούς όπως ο δικός σου γενικά δεν έχουν γραμμική σχέση, δηλ. διπλασιασμός π.χ. της τάσης δεν συνεπάγεται απαραίτητα και διπλασιασμό του ρεύματος.)

    Υ.Γ Αν πέταξα κοτσανα παρακαλώ δείξτε κατανόηση
    Στους κινητήρες συνεχούς χωρίς μόνιμους μαγνήτες, το ρεύμα στάτορα καθορίζει βασικά τη ροπή και το ρεύμα ρώτωρα τις στροφές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Κάπου τα έχεις μπερδέψει μέσα σου όταν κατασκευάζεται ένας κινητήρας ανάλογα με την ισχύ έχει τοποθετηθεί μια περιέλιξη που ο αγωγός αν π.χ είναι 1,5 mm2 αντέχει max 16A πως θα του δόσεις εσύ 70 Α θα καεί από υπέρ ένταση το ίδιο είναι και με την τάση από 30v σε 200v .Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μυώσεις την τάση διατηρώντας την μέγιστη επιτρεπόμενη ένταση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Δημήτρη ακόμα κι έτσι δεν γίνεται, άμα δώσεις 70Α στο συγκεκριμένο αγωγό η τάση δεν γίνεται να είναι μόνο 6V... Δεν γίνεται να καθορίζεις εσύ ανεξάρτητα την τάση και το ρεύμα... Για παράδειγμα αν μειώσεις την τάση το ρεύμα θα πέσει, και για να το ανεβάσεις θα πρέπει να ανεβάσεις την τάση, αλλιώς δεν γίνεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Αν θες ντε και καλά να περάσεις 70 Α μπορείς να το βάλεις σε σειρά με κατανάλωση ισχύος 70 Α και έτσι θα περάσουν υποχρεωτικά 70 Α αυτό του λέω ότι θα καεί

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Μα δεν θα περάσουν αφού η περιέλιξη δεν έχει αντίσταση 0! Δηλ. αν εγώ βάλω μια λάμπα 230V 100W σε σειρά με την κουζίνα μου και ανάψω την κουζίνα στο φουλ, από τη λάμπα θα περάσουν 25Α;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Drawing21.jpg Τώρα πόσα αμπέρ θα περάσουν από την κατανάλωση 30v 100w ? αλλά όταν ο αγωγός τις κατανάλωσης αυτής είναι 0,5 mm2 δεν αντέχει και καίγεται από υπερθέρμανση είναι σαν να συνδέσεις την κουζίνα του σπιτιού σου με καλώδιο 0,5 mm2 τι θα γίνει ?
    Τώρα πόσα αμπέρ θα περάσουν από την κατανάλωση 30v 100w ? αλλά όταν ο αγωγός τις κατανάλωσης αυτής είναι 0,5 mm2 δεν αντέχει και καίγεται από υπερθέρμανση είναι σαν να συνδέσεις την κουζίνα του σπιτιού σου με καλώδιο 0,5 mm2 τι θα γίνει ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Δεν κατάλαβα τι θες να πεις στο τελευταίο σου μήνυμα ούτε τι εννοείς με το σχήμα που έβαλες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΛΑΖΑΡΙΔΗΣ
    Όνομα
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΣΠΑΤΑ
    Μηνύματα
    366

    Προεπιλογή

    Δεν καταλαβαίνεις ? μια κατανάλωση 30ν 100w εάν την βάλω σε σειρά με μια κατανάλωση 190v και τους δώσω 220v τι θα γίνει ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μη επιχειρείται πράγματα που δεν ξέρετε το ρεύμα σκοτώνει

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 20:51
  2. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα πλυντηρίου - Συνδεσμολογία
    By Στέλιος Χριστοδούλου in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 13:24
  3. Ελεγκτής στροφών κινητήρα
    By nikos0608 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-12, 13:06
  4. Έλεγχος στροφών κινητήρα
    By markisi13 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-07-11, 11:19
  5. Ρυθμιστής στροφών DC κινητήρα
    By gsouf in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-10, 15:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας