Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: SONY BRAVIA/DIGEA/Ψηφιακα

  1. #11
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Οπως είπε και ο PrinceOfAbyss δεν χρειάζεσαι καμία κάρτα ή αποκωδικοποιητή, από την στιγμή που εικόνα έχεις. 99% χρειάζεσαι αναβάθμιση του software.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη aser
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    260

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως χάνεις σήμα ? μήπως θέλει λίγο βελτίωση το σήμα ?
    μιας και είναι ψηφιακό το σήμα και δεν έχει χιόνια αλλα σπασίματα/καρεδιάσματα/διακοπές !
    Δεν νομιζω μιας και πριν 4 χρονια βαλαμε κοινοχρηστη κεραια και ολα τα καλωδια ειναι καινουργια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομιζω μιας και πριν 4 χρονια βαλαμε κοινοχρηστη κεραια και ολα τα καλωδια ειναι καινουργια.
    δεν είναι μόνο τα καλώδια που παίζουν ρόλο !
    αυτά παίζουν τον ρόλο τους στις απώλειες του σήματος ! αλλά εξίσου σημαντική είναι η απολαβή ! δηλαδή η κεραία !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376


    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη τομ
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    156

    Προεπιλογή

    ευχαριστω πολύ παιδιά... θα παω να αγορασω μια καρτα μιας και η τηλεοραση μου ευτυχως παίρνει καρτα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη makiskous
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    σχετικα με τη συγκεκριμενη καρτα NEOTION υπαρχει καποιος απο οσους την χρησιμοποιουν (σε TV Sony) που παρατηρησε μικροδιακοπες με παραμορφωση της εικονας διαρκειας μικροτερης του δευτερολεπτου? δεν αναφερομαι για ενα μονο καναλι οπως ειπωθηκε παραπανω αλλα γενικα σε ολα..υπαρχει περιπτωση η απαντηση να ειναι οτι "απλα ζεσταινεται"?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    παιδια εχω και εγω την sony kdl32l4000. εχω βαλει για τα ψηφιακα καναλια την neotion np4+. το πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω ηχο στα ψηφιακα. στα αναλογικα εχω κανονικα ηχο. οπως επίσης εχει ηχο και στα ψηφιακα mpeg2. ενα αλλο προβλημα ειναι οτι στα ψηφιακα mpeg4 εμφανιζει μια μπλε μπαρα με στοιχεια του καναλιου. μπορει καποις να βοηθησει? ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από τομ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ευχαριστω πολύ παιδιά... θα παω να αγορασω μια καρτα μιας και η τηλεοραση μου ευτυχως παίρνει καρτα....
    τσαμπα λεφτα θα δωσεις θα εχεις και καθυστερηση στην αλλαγη των καναλιων
    η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΘΕΛΕΙ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ
    εγώ την εκανα κατεβαζοντας το νεο firmware μεσο internet εκανα format το usb stick εβαλα το firmware
    και απο το μενου πηγα και την εκανα αναβαθμιση εκανε 3 λεπτα περιπου και δουλευει αριστα

    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    παιδια εχω και εγω την sony kdl32l4000. εχω βαλει για τα ψηφιακα καναλια την neotion np4+. το πρόβλημα ειναι οτι δεν εχω ηχο στα ψηφιακα. στα αναλογικα εχω κανονικα ηχο. οπως επίσης εχει ηχο και στα ψηφιακα mpeg2. ενα αλλο προβλημα ειναι οτι στα ψηφιακα mpeg4 εμφανιζει μια μπλε μπαρα με στοιχεια του καναλιου. μπορει καποις να βοηθησει? ευχαριστω.
    επισης δεν καταλαβα γιατι δεν πηρες αποδηκοποιητη και πηρες μοντουλα αφου μετατρεπει το mpe4 σε mpeg2 χαμηλωτερη πιοτητα εικονας
    δες εδω και πως δουλευει

    το neotion cam σε μια τηλεόραση η οποία μπορεί να δείξει μόνο mpeg-2 :

    1) Η τηλεόραση κάνει λήψη του mpeg-4 καναλιού , αλλά επειδή "νομίζει" ότι το κανάλι είναι κλειδωμένο (κωδικοποιημένο) το στέλνει στο cam για αποκωδικοποίηση.
    2) Το cam παίρνοντας το σήμα, το αναλύει, μετατρέπει την mpeg-4 εικόνα σε mpeg-2 (και τον AAC ήχο αν υπάρχει σε mpeg audio), το ξαναπακετάρει σε μορφή ts (transport stream) και το στέλνει πίσω στην τηλεόρασή μας σαν "ξεκλείδωτο" πλέον!
    3) H τηλεόραση "καταλαβαίνει" πλέον ότι το κανάλι έχει mpeg-2 εικόνα και μας την δείχνει...!

    Ουσιαστικά λοιπόν το neotion cam κάνει μετατροπή της εικόνας από mpeg-4 σε mpeg-2 σε πραγματικό χρόνο (real time transcoding). Από το πόσο καλά το κάνει εξαρτάται και η ποιότητα της εικόνας που θα πάρουμε (η οποία φυσικά δεν μπορεί ποτέ να είναι 100% η ίδια με την αρχική Mpeg-4 μετάδοση....!). Λόγω αυτού ακριβώς του transcoding έχουμε και την μικρή καθυστέρηση στις αλλαγές των καναλιών

    Αν μπορεις δωστην πισω και παρε αποδικοποιητη αλλιως θα εχεις ολο προβλημα

    ΦΙΛΙΚΑ

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Αχαία
    Μηνύματα
    2.008

    Προεπιλογή

    φιλε σε ευχαριστω για την επικοινωνια. την καρτα την πηρα γιατι δεν μποορω τα εξωτερικα καλωδια. επίσης και λογω κοστους. θα ηθελα να ρωτησω πως η kdl32l4000 sony μπορει να κανει αναβαθμιση αφου δεν εχει μοναδα συνδεσης εξωτερικου usb stick. αν καποιος το εχει κανει ας μου πει τον τροπο. με εμαιλ που εστειλα στην σονυ δεν εβγαλα ακρη αφου μου απαντησαν οτι η τηλεοραση μου δεν υποστηριζει καθολου mpeg. εχει ενσωματωμενο ομως δεκτη mpeg2.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τηλεοραση sony bravia
    By Παναγιωτα in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-07-11, 19:59
  2. Reset σε bravia kdl 40p3000
    By leeperik in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-10, 11:15
  3. ΨΗΦΙΑΚΑ!!!!
    By nik_pil in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-04, 15:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας