Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Ερώτηση για A-PFC και P-PFC

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή Ερώτηση για A-PFC και P-PFC

    Καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης :

    Exω ενα UPS APC 700 VA ,το οποιο μοντελλο και καλα που ρωτησα πριν το παρω,μου ειπε η μαμά εταιρια οτι λειτουργει μονο με τροφοδοτικο P-PFC μην του βαλεις πανω τροφοδοτικο A-PFC γιατι θα καψεις το UPS ,ισως και το τροφοδοτικο του pc σου μου ειπαν απο την APC.

    Το ερωτημα μου ειναι τωρα το εξης
    Σκεφτομαι να φτιαξω ενα mini pc με intel atom 330 για οικονομια στο ρευμα,μιας που μενει ωρες ανοιχτο και οι καιροι ειναι χαλεποί
    Για τροφοδοτικο θα βαλω ενα switching 12 volt στα 6 A για να μην ζεστενεται

    http://www.emimikos.gr/shop/product....cat=851&page=1


    γιατι εχω ακουσει πολλοι τα εχουν παρει στα χερια τα switching στα 3 A ,το ερωτημα γιατι δεν γνωριζω ειναι, αυτα τα τροφοδοτικα switching εχουν καμμια σχεση με P-PFC η με Α-PFC η ουδεμία σχεση ?

    Eχω βεβαια τροφοδοτικο πυργου pc P-PFC αλλα δεν θελω να το βαλω extra πανω στο μικρο κουτι του mini pc ,για να μην εχω παιρετερω θορυβο και μεγαλυτερη καταναλωση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη weather1967 : 15-10-10 στις 21:02

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από weather1967 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μην του βαλεις πανω τροφοδοτικο A-PFC γιατι θα καψεις το UPS ,ισως και το τροφοδοτικο του pc σου μου ειπαν απο την APC.
    Αυτό έχει μια λογική. Τα Active PFC δουλεύουν με ημίτονο στην είσοδο και όχι με τετράγωνο.
    Τα γνήσια τροφοδοτικά που συνοδεύουν τα λαπτοπ έχουν Active PFC. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στα 29.80 πιστεύω πως είναι αδύνατον να έχει τέτοια βαθμίδα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό έχει μια λογική. Τα Active PFC δουλεύουν με ημίτονο στην είσοδο και όχι με τετράγωνο.
    Τα γνήσια τροφοδοτικά που συνοδεύουν τα λαπτοπ έχουν Active PFC. Το συγκεκριμένο που δείχνεις στα 29.80 πιστεύω πως είναι αδύνατον να έχει τέτοια βαθμίδα.
    Ακριβως φιλε Γιωργο ολα γινονται λογο του ημιτονου ,επειδη το ups δινει τροποποιημενο ημιτονο .
    Τωρα τα τροφοδοτικα των lap-top switching ειναι ,και αυτο του Mιμίκου switching ειναι επισης ,μπας και θελει και αυτο ημιτονο και οχι τροποποιημενο ημιτονο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Θέλω να πω ότι είναι πολύ φθηνό για να έχει ActivePFC. Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου γιατί είναι και μικρό σε μέγεθος, ώστε να χωρέσει δεύτερος πυρήνας για το PFC, και να βγάζει και τέτοια ισχύ 120W. Άρα δέν θέλει καθαρό ημίτονο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη weather1967
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.756

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kitMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να πω ότι είναι πολύ φθηνό για να έχει ActivePFC. Αυτή βέβαια είναι η γνώμη μου γιατί είναι και μικρό σε μέγεθος, ώστε να χωρέσει δεύτερος πυρήνας για το PFC, και να βγάζει και τέτοια ισχύ 120W. Άρα δέν θέλει καθαρό ημίτονο.
    Γιωργο τα original τροφοδοτικα lap-top εισαι σιγουρος οτι ειναι A -PFC ?
    Και ποια η διαφορα απο τα universal ? εγω πιστευω το ιδιο κυκλωμα θα ειναι μεσα,switching τα μεν ,switching και τα δέ.
    Υπαρχει καποιος τροπος να το ξερουμε σιγουρα ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    199

    Προεπιλογή

    Ναι. Αυτά που είναι πάνω από 90W και ειδικά στα 120W έχουν Active PFC γιατί πρέπει να συμμορφωθούν με κάποιους κανονισμούς. Η διαφορά τους είναι στην είσοδο μετά τη γέφυρα ανόρθωσης. Εκεί παρεμβάλετε ένα Τσόκ και ένα FET. Μοιάζει με Stepup converter και ανεβάζει τη ανορθωμένη τάση από 320V, κοντά στα 400V, ενώ ταυτόχρονα προσπαθεί να φέρει σε φάση την κυματομορφή της τάσης και του ρεύματος, διορθώνοντας έτσι τον παράγοντα της ισχύος. Το FET ελέγχεται από ένα εξειδικευμένο ολοκληρωμένο το οποίο διαβάζει συνεχώς την τάση εισόδου (100 Hz) ανορθωμένη. Από εκεί και πέρα συναντάμε τον πυκνωτή εισόδου που είναι μικρότερης χωρητικότητας, από αυτούς που συναντάμε σε switching χωρίς Active PFC, και μεγαλύτερης τάσης 450V. Από τον πυκνωτή και μετά το κύκλωμα είναι σχεδόν ίδιο.
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε σίγουρα αν είναι Active PFC. Θα μπορούσαμε ίσως να το καταλάβουμε από το μεγαλύτερο βάρος, εάν το έχουμε στα χέρια μας και το συγκρίνουμε με κάποιο που δεν έχει Active PFC.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. passive PFC
    By Ηλίας1 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 10:53
  2. Τι ειναι το active PFC στα τροφοδοτικά;
    By acmilangr in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:07
  3. ups και active pfc
    By ΣυμΑ in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-11, 20:20
  4. Ερώτηση για multimeter και βιβλία
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-10, 02:08
  5. Ερώτηση για Vista και XP.
    By G-COM in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-08, 14:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας