Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορα Συναγερμου για Σπιτι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Κορινθος
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή Αγορα Συναγερμου για Σπιτι

    Γεια χαρα σε ολους!

    Εδω και αρκετο καιρο μετακομισα επιτελους σε ενα σπιτι που εχει καλωδιωση για συναγερμο.
    Υπαρχει ενα κουτι που συγκεντρωνει ολα τα καλωδια του συναγερμου και τα καλωδια αυτα ειναι σε καθε δωματιο και στο καθηστικο και κουζινα για ανιχνευτες κινησης.
    Απο οτι ειδα ομως ειναι ολα 4 κλωνων (εκτος του εξωτερικου που μπαινει η σειρηνα που ειναι 6 κλωνων)απορω ποιος ηλεκτρολογος το σκεφτηκε και δεν εβαλε 6 ή 8.Εσεις θα μου πειτε αν θα εχω προβλημα.

    Θελω να βαλω, κεντρο/πληκτρολογιο/εξωτερικη σειρηνα και 8 επαφες (θα περασω καλωδιο εγω απο τα σοβατοπια να το φερω εκει που ειναι ολα τα καλωδια του συναγερμου και 4 ανιχνευτες κινησης με δυνατοτητα θραυσης κρυσταλων.
    Με ενδιαφερει να εχω μια ζωνη τις επαφες για να ενεργοποιω περιμετρικα τον συναγερμο οταν κοιμαμαι και μια ζωνη επαφες και ανιχνευτες οταν δεν βρισκομαι σπιτι.

    Εχω ψαξει παντου εχω ρωτησει τοπικα (μενω στην κορινθο) οσους βαζουν συναγερμους και απο οτι ειδα οι επιλογες ειναι οι εξης:

    1)Caddx και μου ζητησαν 900Ε για τα παραπανω.
    2)Paradox και μου ζητησαν 800E για τα παραπανω.
    3)Sigma και μου ζητησαν 500Ε για τα παραπανω.

    Ερωτηση 1: Επειδη τα σημεια των ανιχνευτων κινησης ειναι 1m αποσταση απο το καλοριφερ σε καθε δωματιο θα εχω προβλημα με την θερμοκρασια και υπαρχει περιπτωση να εχω ψευδοσυναγερμους?

    Ερωτηση 2: Αξιζει να παρω Paradox/Caddx ή θα κανω δουλεια μου και με τον φθηνοτερο ?(sigma)

    Ερωτηση 3: Προτεινετε καποιον αλλον οχι πολυ ακριβο (500-600Ε) για αυτα που ζηταω και που μπορω να τον αγορασω?


    Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη denial : 14-10-10 στις 04:39

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    την διαφορα τιμής την έκαναν κυριως αυτοι που τα δίνουν και όχι ο συναγερμος ο ίδιος,
    πάντως για 4 ρανταρ+4 ανιχνευτες θραυσης όπως λές τα 500 ειναι πολύ λίγα..
    μήπως δεν θα βάλει θραυσης ? δεν το κατάλαβε κτλ ??

    1) τα ρανταρ ενος μέτριου επιπέδου δεν έχουν προβλημα με τόσο μεγάλη απόσταση απο το καλοριφέρ(σαν αυτά που βάζω εγω πχ)

    2) λιγο πολύ και οι 3 κάνουν δουλεια ποιο πολύ μετραει να τον βάλουν σωστα....

    3) απαντάει και το 2 και το ότι τα 500 ειναι λίγα για αυτα......που ζητάς

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή αγορά συναγερμού

    Με 500€ κάνεις τη δουλειά σου άνετα για αυτά που ζητάς.
    Κοίταξε εδώ.
    http://www.laser-point.gr/pro_gr/synagermoi_gr.htm

    Είναι ο συναγερμός CROW. Προέλευση Ισραήλ. Πολύ καλός
    Τον δουλεύω 11 χρόνια, χωρίς πρόβλημα.
    Όσο για το καλοριφέρ, απεύφυγε να το βάλεις κοντά. Ομοίως και στο κλιματιστικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη plouf
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    Ιλιον,Αθήνα
    Μηνύματα
    2.103

    Προεπιλογή

    προφανως ενοείς χωρις εγκατάσταση, σίγουρα τα κόστη ειναι κάτω, αρκετά, των 500ε.
    με εγκατάσταση ομως 500ε ειναι πολύ λίγα !!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη GSR600
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    344

    Προεπιλογή

    Eγω εβαλα τον sigma εδω και μερικους μηνες.Τον γνωστο apollo,δεν εχω κανενα παραπονο δουλευει αψογα.Ολα μπηκαν απο εμενα μαζι με εναν φιλο (εσκαψα τοιχους..)απλα λογο εκπτωσης πηρα οτι καλυτερο μπορουσα να βαλω στα περιφερειακα.Πινακας,4 ρανταρ,σειρηνες,πυρανιχνευση,10 παγιδες,πληκτρολογιο,καλωδια,και κατι αλλα προσθετα για οπλιση/αφοπλιση εξ αποστασεως μου κοστισαν max 500 euros.Α επισης επειδη δεν μου αρεσε ο φωτισμος αλλαξαμε και την οθονη σε μπλε.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Dec 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11

    Προεπιλογή

    Κοίταξε ότι πληρώνεις παίρνεις. Το σύστημα ασφαλείας μια φορά το βάζεις και η Caddx (που είναι General Electric) έχουν φοβερή αξιοπιστία και πολλές επιλογές σε extra modules για το μέλλον (τηλεφωνητές, GSM, επεκτάσεις κ.α.) χώρια που όλα τα κυκλώματα τους έχουν προστασία από υπερτάσεις κτλ ,δεν είναι τυχαίο που όλα τα καταστήματα βάζουν Caddx. Ξέρω ότι η ASU(6938447698 ) κάνει προσφορές κατά διαστήματα. Εγώ έμμηνα πολύ ικανοποιημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Επειδή δουλεύω πάνω από 20 χρόνια συναγερμούς,θα σου έλεγα,ότι αναφέρεις πιο πάνω είναι καλό και αξιόπιστο.Ο Sigma απλός θα έλεγα
    ότι είναι πιο εύκολος στον προγραμματισμό του,καθώς ότι έχει και τηλεφωνητή μαζί.Για ανιχνευτές κίνησης θα έλεγα για τους ψηφιακούς της pyronic.Εάν ενδιαφέρεσε για πιο πολλά στείλε μηνυμα για να σου πω περισσότερα στοιχεία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη droum : 26-10-10 στις 15:38

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ice25
    Όνομα
    Γιατί το θέλει?
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    194

    Προεπιλογή

    τα 500 εγκατεστημένα είναι λίγα...αν πάλι τα αγοράσεις και τα περάσεις μονός σου είναι πολλά..διαλέγεις και παίρνεις...

    εγώ δουλεύω crow και power 864(σε τράπεζες) χρόνια τώρα.. προβλήματα δεν είχα ποτε...και οι 2 έχουν ενσωματωμένους τηλεφωνητές..

    το άλλο που ρωτάς για τα καλώδια...δυστυχώς οι ηλεκτρολόγοι περνάνε οτι τους κατέβει(περισσεύει)..έχω βρει καλώδια που φεύγανε απο το παράθυρο και ουσιαστικά πηγαίνανε μέχρι το πρώτο μπουάτ...και γενικός πολλά χαζά...εδώ άλλος ηλεκτρολόγος(απο ΤΕΙ) δεν ήξερε την σύνδεση σε σειρά και μου λέει όλα παράλληλα συνδεοντε....!!!τι λεμε τωρα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ulysses
    Όνομα
    Οδυσσέας
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    347

    Προεπιλογή

    Και εγώ caddx προτείνω ότι δίνεις παίρνεις και όπως προαναφέρθηκε έχει προστασίες απο βραχυκυκλώματα,υπερτάσεις κτλ,τρελές δυνατότητες προγραμματισμού και είναι η mercedes των συναγερμών!Τους άλλους δεν τους δούλεψα ποτέ αλλά απο αφεντικά,συνεταίρους,συναδέλφους που δουλέψανε όλες τις μάρκες μου λένε όλοι μα όλοι οτι σαν τα caddx δεν έχει.Να σκεφτείς αγαπητέ,οτι πίνακα ελλατωματικό (που είναι η καρδιά του συναγερμού) δεν βρήκα ποτέ στα 7 χρόνια που δουλέυω.Επίσης σε περιφερειακά που είναι άλλη μάρκα εκεί βρήκαμε μερικά ελλατωματικά..πχ sigma,cooper menvier κτλ.Πολύ όμορφες σειρήνες ,που φαίνονται απο το χιλιόμετρο τα led τους είναι της venitem group η mourano και η BS1.
    Αυτό που βγάζει σηνύθως πρόβλημα είναι το ραντάρ.Τα καλύτερα ραντάρ είναι τα optex (japan)!!
    Πάρε και μία φώτο του πίνακα μου ..

    http://img220.imageshack.us/img220/5011/imgp0738f.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    συνφωνω με τον φιλο πιο πανο

    ο caddx απλα εινε συστημα με @@

    γινετε πιρασφαλεια και μπωρει να κανει και κατασβεση !!! ενο ταυτοχρονα σου κληνει και το ρευμα και το γκαζι αν εχεις

    εχει τεχνολογια χ-10 γινετε ισταμπας

    μεσα απο το κηνητο σου σου αναβει φωτα - καυστηρες - αυτοματα ποτησματα οτι θες τεντες ρολλα

    γινετε access ανηγεις με αυτον την πορτα σου με κηνητο η με καρτα η με κωδικο

    περνει εστητηρια για να βλεπεισ οτι θες

    θερμοκρασιες - υγρασια

    παπαδες κανεις

    αρκει να ξερει αυτος που το βαζει .......


    δεν φανταζεσε τι μπωρω να σου φτιαξω με εναν caddx

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 14:11
  2. Προταση συναγερμου για σπιτι
    By shoco in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 09:16
  3. Συτημα συναγερμου για σπιτι
    By georgekaro in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-12, 20:21
  4. Αγορα οικιακου συναγερμου
    By dimsalo in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-11, 01:12
  5. ΝΕΟΝ για το σπιτι (?)
    By Alekc24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 14:30

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας