Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 26 από 26

Θέμα: Λαμπες οικονομιας

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Αντιγράφω και επικολλώ αυτά που είχα γράψει σε άλλο θέμα, νομίζω πως έχουν σχέση και με το παρόν
    << Δε λέω ότι η οικονομία ενέργειας δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ όψη.
    Αλλά λάβετε υπ όψη και αυτά για τους λαμπτήρες φθορίου –όσο για τα lent δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
    Α)Οι λαμπτήρες φθορίου λόγω της φύσης της ακτινοβολίας που έχει σχέση με το στροβοσκοπικό φαινόμενο επηρεάζουν τα μάτια .(*)
    Β) λέγεται δε –χωρίς να είναι σίγουρο – ότι ευθύνονται και για καρκινογενέσεις??.
    (*) για αυτό υπάρχουν τεχνικές προς μετριασμού του στροβοσκοπικού φαινόμενου αυτές είναι.
    1) και το ιδανικότερο –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – τροφοδότηση από τριφασικό συμμετρικό δίκτυο 1φάση για κάθε λαμτ/ρα.
    2)ειδικά τσόκ –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – που προσπαθούν να μιμηθούν το τριφασικό συμμετρικό δίκτυο ( πιθανόν σήμερα να μην υπάρχουν στο εμπόριο ).
    3)ειδικά ανακλαστικά εξαρτήματα σε μορφή πλέγματος
    Υ/Γ Στο σπίτι μου και μόνο για τη κουζίνα η γυναίκα μου αγόρασε ένα φωτ σώμα φθορίου και εγώ αμέσως αντικατέστησα τον λαμπτήρα με πυράκτωσης και όσο βρίσκω πυράκτωσης θα τους τοποθετώ
    >>

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    εγω ειχα παρει 3 λαμπες οικονομιας 15watt που αντιστιχουν σε 75 αλλα δεν φωτιζαν πολυ και δοκιμασα να βαλω κανονικες 75 watt λευκες,μερα με την νυχτα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Βόλος/Τρίπολη
    Μηνύματα
    493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντιγράφω και επικολλώ αυτά που είχα γράψει σε άλλο θέμα, νομίζω πως έχουν σχέση και με το παρόν
    << Δε λέω ότι η οικονομία ενέργειας δεν πρέπει να λαμβάνεται υπ όψη.
    Αλλά λάβετε υπ όψη και αυτά για τους λαμπτήρες φθορίου –όσο για τα lent δε γνωρίζω και δε μπορώ να εκφράσω γνώμη.
    Α)Οι λαμπτήρες φθορίου λόγω της φύσης της ακτινοβολίας που έχει σχέση με το στροβοσκοπικό φαινόμενο επηρεάζουν τα μάτια .(*)
    Β) λέγεται δε –χωρίς να είναι σίγουρο – ότι ευθύνονται και για καρκινογενέσεις??.
    (*) για αυτό υπάρχουν τεχνικές προς μετριασμού του στροβοσκοπικού φαινόμενου αυτές είναι.
    1) και το ιδανικότερο –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – τροφοδότηση από τριφασικό συμμετρικό δίκτυο 1φάση για κάθε λαμτ/ρα.
    2)ειδικά τσόκ –για 3 λαμπτήρες στο ίδιο φωτ σώμα – που προσπαθούν να μιμηθούν το τριφασικό συμμετρικό δίκτυο ( πιθανόν σήμερα να μην υπάρχουν στο εμπόριο ).
    3)ειδικά ανακλαστικά εξαρτήματα σε μορφή πλέγματος
    Υ/Γ Στο σπίτι μου και μόνο για τη κουζίνα η γυναίκα μου αγόρασε ένα φωτ σώμα φθορίου και εγώ αμέσως αντικατέστησα τον λαμπτήρα με πυράκτωσης και όσο βρίσκω πυράκτωσης θα τους τοποθετώ
    >>
    Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά,
    λαμπτήρες οικονομίας != κοινούς λαμπτήρες φθορισμού (με το απλό ballast, starter κλπ.)

    Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.463

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PiCBuRn3r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να είμαι και λάθος αλλά,
    λαμπτήρες οικονομίας != κοινούς λαμπτήρες φθορισμού (με το απλό ballast, starter κλπ.)
    Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz....
    << Το κύκλωμα οδήγησης των πρώτων δουλεύει σε αρκετά khz και όχι στα 50hz.....>>…. << κύκλωμα οδήγησης >> ερωτ, για την εκκίνηση και μόνο ή για όλο το χρόνο λειτουργίας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Όλα όσα έχουν αναφερθεί είναι πολύ χρήσιμα και ενδιαφέροντα, ωστόσο πολλά στοιχεία που αναφέρθηκαν και αφορούν τον τύπο υδραργύρου,την επικάλυψη, την ποιότητα του νήματος κλπ, δεν θα τα βρούμε σε καμιά συσκευασία να αναγράφονται ή και να τα βρούμε μπορεί να είναι αναληθή, συνεπώς δεν μπορούμε να έχουμε και ουσιαστική γνώση της ποιότητας του κάθε λαμπτήρα.
    Τελευταία διάβασα κάπου μια έρευνα που αναφέρει ότι τελικώς όλες οι λάμπες οικονομίας είναι επικίνδυνες και ειδικά το αέριο που περιέχουν, που προφανώς είναι ο υδράργυρος που έγινε και εδώ λόγος. Γενικά υπάρχει κακή πληροφόρηση ή θα έλεγα παραπληροφόρηση σχετικά με τις λάμπες οικονομίας και όλο το κακό ξεκινά για ακόμα μια φορά από την ευκαιρία κάποιοι να αισχροκερδήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Το πρόβλημα με το στροβοσκοπικό φαινόμενο έχει λυθεί από καιρό, αλλά όπως εξήγησα δεν έχουν υιοθετήσει όλοι την ακριβότερη αυτή λύση, με αποτέλεσμα να βλέπουμε και τώρα διαφορές. Απαντώντας λοιπόν ταυτόχρονα και στο Γιάννη και στον Ηλία, πράγματι μια από τις μεθόδους για να περιοριστεί το φαινόμενο αυτό είναι η λειτουργία σε υψηλές συχνότητες καθ' όλη τη διάρκεια λειτουργίας. Έτσι οι αρμονικές ανώτερης τάξης εξωθούνται σε υψηλότερες συχνότητες, πιο εύκολο δηλαδή να φιλτραριστούν αποτελεσματικά! Αυτά που αναφέρεις ως λύσεις Ηλία, πιθανόν να είναι από παλαιότερη βιβλιογραφία? Κανονικά πάντως ιδιαίτερες συνδεσμολογίες δεν απαιτούνται, φροντίζει για αυτό το ballast του λαμπτήρα. Το μόνο ίσως που χρειαστεί, σε περίπτωση που καίγονται αρκετά συχνά η γενικά συμπεριφέρονται "περίεργα", είναι αυτό που είπα αρχικά, δηλαδή ο διακόπτης στο off να βραχυκυκλώνει (V=0), και όχι να μένει στον αέρα το ένα άκρο του, λόγω αυτεπαγωγών και χωρητικοτήτων που μπορεί η εγκατάστασή μας να παρουσιάζει και που δεν επηρέαζε παλιά τους πυρακτώσεως, τώρα όμως παίζει ρόλο.

    Δημήτρη, αν λοιπόν οι λαμπτήρες είναι ποιοτικοί (με όλη την ανάλυση που έκανα προηγουμένως, όχι μόνο στη φωτεινότητα αλλά κυρίως στην ποιότητα χρώματος), τότε μόλις περάσουν 2 εβδομάδες χρήσης δεν θα ξαναθέλετε πυρακτώσεως. Οι τελευταίοι εκπέμπουν φως σε μικρότερο φάσμα απότι οι οικονομίας, δεν είναι τυχαίο άλλωστε που από παλιά, πχ σχεδιαστήρια, φωτογραφεία κλπ που η ποιότητα χρώματος μετρούσε για αυτούς, έψαχναν λύσεις μακριά από λαμπτήρες πυρακτώσεως, δεν είναι έτσι;

    Αν τον καταναλωτή δεν τον ενδιαφέρει που το μπιφτέκι του είναι με κιμά από γύρο και σουβλάκια και που δεν πουλήσαμε την προηγούμενη εβδομάδα, ψωμί από όσα τραπέζια το πλήρωσαν και δεν το έφαγαν,μαζί με πολύ μπαχαρικό για να μην βρωμάει, αν μάλιστα η νομοθεσία τους επιβάλλει, αν ποτέ τους γίνει έλεγχος φυσικά, το εξωφρενικό πρόστιμο των 700Ευρώ, ποιο λέτε να είναι το αποτέλεσμα? Τη στιγμή μάλιστα που η ταβέρνα απέναντι σερβίρει μπιφτέκι με 3Ευρώ, όταν εσύ μόνο για τον κιμά που απαιτείται θες 2.90Ευρώ και χάνεις κάθε μέρα πελάτες? Αν οι καταναλωτές δεν σε επιβραβεύσουν, ή θα κλείσεις, ή θα γίνεις και συ ασυνείδητος, απλά πράγματα. (και όλο αυτό που προανέφερα έχει φανταστικές τιμές αλλά ως γεγονός ..καθόλου φανταστικό!)


    Τέλος, electron- Γιάννη, καταθέτω γνώση στο φόρουμ που πάω στοίχημα ελάχιστοι έχουν πει ποτέ, ενώ πολύ είναι αυτοί που "βγάζουν αφρούς" γιατί ανοίξα μάτια και μυαλά. Νομίζω όμως αυτός είναι και ένας ρόλος του φόρουμ, τουλάχιστον όσοι παρακολουθούν να είναι από τους ψαγμένους που δεν αγοράζουν από Praktiker, IKEA, LIDL, Carrefour με το κιλό. Μπορεί κάποιες λεπτομέρειες που ανέφερα να μην μας ενδιαφέρουν τελικά, όμως βλέποντας εμείς το αποτέλεσμα, καλό ή κακό, θα γνωρίζουμε πάντως το αίτιο, που υστερεί και που υπερτερεί λαμπτήρας με λαμπτήρα και αν αξίζει τελικά για αυτό που πληρώνουμε ή όχι. Θα ξέρουμε, ότι εξωτερικά όλοι μπορεί να μοιάζουν, έχουν όμως ουσιαστικές διαφορές.

    Το πρόβλημα ξεκινάει μεν από το ότι δεν υπάρχει έλεγχος, αλλά και από το γεγονός πως εμείς δεν ψαχνόμαστε, για κάτι που υποτίθεται θα κρατήσουμε 4-8-10 χρόνια, με ό,τι και αν σημαίνει αυτό! Ακόμη και για τον υδράργυρο, λύση ανέφερα προηγουμένως, έχετε όλα τα στοιχεία να βρείτε λοιπόν 3-4-5 μάρκες στην αγορά που να πληρούν τις προδιαγραφές που έχω αναλύσει και για τις οποίες θα θεωρήσετε τις τιμές δίκαιες. Γι αυτές τις μάρκες φυσικά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά, αλλά έχω δει στοιχεία συνολικά που είναι κοντά σε όσα έχω πει. Μπορεί στη συσκευασία να μην τα αναφέρουν όλα αφού δεν είναι υποχρεωμένοι, ενώ το 1% θα καταλάβαινε μόνον, αλλά αν πάτε ψαγμένοι, αν τους πείτε "φίλε μου, θέλω λάμπα amalgam και να μου δείξεις test report για το δείκτη Ra", τουλάχιστον σε μας θα ζοριστούν να πουλήσουν.. φύκια. Πιστέψτε με σε μεγάλο βαθμό τα καταστήματα γνωρίζουν, δεν είναι κορόιδα να στοκάρουν και τη λάμπα με 3Ευρώ και τη λάμπα με τα 7Ευρώ. Όταν εμείς οι ίδιοι όμως τους πούμε "πωω....7Ευρώ τη μία?? Στο σουπερμάρκετ έχει 6Ευρώ το ζευγάρι!", ε τότε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη blazefinger : 17-10-10 στις 20:42

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Λαμπα οικονομιας
    By micalis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-15, 10:55
  2. Πλακετακι λαμπας οικονομιας
    By Phatt in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-12, 19:54
  3. inverter λαμπες οικονομιας
    By pavlakis in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-10, 23:44
  4. led λαμπες οικονομιας
    By eagle_23 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-10, 00:16
  5. συσκευες οικονομιας καυσιμου
    By lynx in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-10, 01:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας