Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 3 από 3

Θέμα: Απορία γυρω απο το stand by κουμπι της τηλεορασης καθοδικου , αυξηση-μειωση ζωης της.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Question Απορία γυρω απο το stand by κουμπι της τηλεορασης καθοδικου , αυξηση-μειωση ζωης της.

    Απορία γυρω απο το stand by κουμπι της τηλεορασης καθοδικου , αυξηση-μειωση ζωης της.

    Συγνωμη για το μεγαλο κειμενο αλλα εχω αρκετες αποριουλες.


    Οι ερωτησεις μου εινια σε 2 περιοχες χωρισμενες Ι και ΙΙ
    Ι)

    Γεια σας μου εχει δημιουργηθει η εξυς απορια : ποιος ειναι ο ορθος τροπος κλεισιματος της τηλεορασης μας (το ειχα διαβασει εδω σε ενα θεμα οπου ειχε απαντησει το μελος sakis αλλα δεν με καληπτει η απαντηση εκει)

    Το θελω αυτο για να μην μενει συνεχως με ταση μεσα της η τηλεοραση και ετσι να χαλα και για οικονομια επισης , ακομα θελω να μαθω και για ενα αλλο λογο , εδω στο σπιτι μια τηλεοραση που εχουμε την κλεινουν κατευθειαν απο το κουμπι stand by και μου φενετε κανει κατι νερα τωρα τελευταια , νερα=παραμορφωσεις εικονας και υποπτευομαι αυτον τον τροπο κλεισιματος οτι φταιει.

    Α) Κλεισιμο απο το κοντρολ και μετα απο το Stand by ;;;;;

    Β) Κατευθειαν , ενω δειχνει εικονα η τηλεοραση , απο το κουμπιStand by ;

    (καλα δεν νομιζω αυτο τοπραγμα , αλλα το βαζω για μελλοντικες αναζητησεις αλλων μελων)

    Γ) Καποιος αλλος τροπος ;;

    Η οθονη ειναι λυχνεια (απο τα λιγα που ξερω ναι αν οχι διορθωστε με) εχει ας πουμε καποιο νουμερο ανοιγοκλεισίματος στο οποιο λειτουργει κανονικα χωρις να εμφανισει προβλημα η λυχνεια , αυτο ειναι καπως γενικο αυτο αλλα ας πουμε πχ στα 100.000 ανοιγξμτα πεθανε εμεπιερηκα και μονο πειτε τυχαιο εινια το νουμερο.

    ΙΙ)

    Ποτε μια λυχνεια (για τηλεοραση μιλαμε παντα!) αρχιζει να χαλα πχ οταν κλεινεις την οθονη και η εικονα μαζευετε (κλασματα δευτερολεπτου αλλα τα βλεπεις) στο κεντρο σε μια ασπρη τελεια ?

    Εχω ακουσει οτι με το να μενει στο stand by η τηλεοραση φθειρονται καποια κυκλωματα της μεσα της.

    Ή οταν ακουμπας μια οθονη και κανει τσικ τσικ τσικ τριξιματα σου τραβα τις τριχες του χεριου και γενικα κανει φασαρια οταν ακουμπας την οθονη με στεγνο μιλαμε παντα χερι (εχει και μια αλφα υγρασια δερμα οκ!).

    Ή , οταν κλεισεις την τηλεοραση κατευθειαν,ενω δειχνει εικονα, απο το κουμπι stand by και κανει ενα ηχο τσιουιουι οπως κλεινει ,καταλαβαινετε τι προσπαθω να περιγραψω εδω (?) ;;;;;

    Ή οταν ανοιγεις μια τηλεοραση ακους κατι τσικ τσικ τσικ απο το πισω μερος της μαλλον στην βαση του καθοδικου σωλινα?

    Να θυμισω το ερωτημα για την ΙΙ , τι απο ολα αυτα πριν ειναι δειγματα γυρανσης ή και ακομα προαγγελλοι αλλου προβληματος ?

    ΥΓ: Προς διαχειρηστη και συντονιστες ποτε θα μπαινουν τα tags αυτοματα οπως γινοταν παλια ?? τωρα πια πρεπει να τα βαζουμε εμεις και τις περισσοτερες φορες το ξεχνω με αποτελεσμα να μην βρισκονται θεματα στην αναζητηση και παραπερα στο google.Δεν εβαλα και τωρα δεν μπηκαν Tags παλι το ξεχασα.Το εχω επισυμανει και στο θεμα καινουρια εμφανιση ,πρωτα, του φορουμ αλλα δεν πηρα απαντηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Professor : 19-10-10 στις 00:43

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Ρωτάς πολλά και δεν έχω πολύ χρόνο, οπότε θα σου πω λίγα

    τηλεκοντρολ = stand by, το κουμπι πανω στην τηλεόραση είναι complete power off!!

    το τσικ,τσικ είναι στατικος ηλεκτρισμος, ζαμαν φου!

    το αργό άνοιγμα/κλείσιμο οθόνης που συμβαίνει με τον χρόνο, είναι παλαίωση πυκνωτών.

    αν την κλεινεις απο το power off έχεις λιγότερη κατανάλωση ρεύματος και κάπως μεγαλύτερη μακροζωϊα στην τηλεόραση

    δεν είναι λυχνία, αλλά καθοδικός σωλήνας (CRT)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη The Professor
    Όνομα
    A
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Greece
    Μηνύματα
    441

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση ολα αυτα τα ερωτηματα με βασανιζουν αρκετο καιρο , οταν εχεις χρονο αν θελεις γραψε ακομη περισσοτερες πληροφοριες !
    εχω ακουσει τοσα και τοσα και εχω μπερδευτει τι ακι τι ισχυει και ειπα ας το γραψω εδω που υπαρχουν οι πλεον ειδικοι στον χωρο!

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-16, 10:46
  2. Απορία σχετικά με πορτατίφ της ΙΚΕΑ
    By stratos12 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-14, 19:37
  3. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-14, 14:00
  4. Απορία σύνδεσης της καθόδου σε κεραία Jpole
    By performer in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 14:19
  5. απορία (πομπός 4 watt της smart)
    By kostas2790 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-09, 23:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας