Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: επιλογη λαμπας

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή επιλογη λαμπας

    καλημερα.
    θελω καπιος να μου πει,πως να επιλεξω σωστα να αγορασω λαμπες για τα φωτιστικα μου στο σπιτι.
    ειδα ενα ποστ,αλλα δεν καταλαβα και πολλα.
    ελεγε να ειναι απο χαλκο,αλλουμινιο η βαση,κατι για τα κελβιω,τα λουμερ.
    επειδη δεν ειμαι γνωστης αυτων των ορολογιων,με πολυ απλα λογια ,καπιος να μου εξηγηση τα κρητιρια επιλογης.
    οι λαμπες ειναι και φθορισμου και οικονομικες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Η γνωμη μου ειναι <<οτι πιο μουφα και να αντεχει>>
    Το practiker εχει λαμπες μαρκας glompus με 2,5ευρο την μια ανεξαρτητα τα watt.εγω απο αυτες εχω βαλει στο σπιτι και ειναι μια χαρα.
    Ακομα και το ALEX PAC εχει κατι φθηνες και καλες αλλα δεν θειμαμε την μαρκα,σε ενα ασπρο με γκρι κουτακι ηταν.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Ντένη,

    Έγραψα τόσο αναλυτικά στο διπλανό θέμα σχετικά με τις λάμπες επειδή στο φόρουμ εδώ μπαίνουν και άνθρωποι που γνωρίζουν, έχω διαβάσει κατά καιρούς απαντήσεις από επαγγελματίες που με βοήθησαν αρκετά. Έτσι είπα και γω να μεταφέρω όσα ξέρω.

    Θα σου πρότεινα να ξαναδιαβάσεις αυτά που γράφω, και αν έχεις κάπου απορία, δεν έχεις παρά να ρωτήσεις. Μόνο τότε θα μπορείς μόνος σου να επιλέγεις σωστά.

    Αν πάλι επιμένεις, (αν και δεν κατάλαβα όταν λες "οι λαμπες ειναι και φθορισμου και οικονομικες", θες να βάλεις τέτοιες, ή έχεις τέτοιες?)ορίστε μερικά tips για την επιλογή λαμπτήρων οικονομίας, πολύ χοντρικά βέβαια:

    1) Κοιτάς πόσα watt είναι οι λαμπτήρες πυρακτώσεως που έχεις τώρα
    2) Αν πρόκειται να αντικαταστήσεις με επώνυμους λαμπτήρες οικονομίας, διαιρείς τα watt δια 5. Αν πρόκειται για μη επώνυμους, δια 4 ή τέλος αν πρόκειται για "χύμα", από ΙΚΕΑ Lidl Praktiker κλπ, δια 3.5 μην σου πώ!
    ( έτσι, αν ο λαμπτήρας πυρακτώσεως είναι 100w, τότε τοποθετείς έναν οικονομίας στα 20w αν είναι επώνυμος, ή στα 25-28w αν είναι από τους άλλους.
    3) Σιγουρεύεσαι για το τι μέγεθος λαμπτήρας χωράει στο φωτιστικό σου. Είναι και θέμα γούστου βέβαια. Μπορείς να επιλέξεις σε σπιράλ, U, κλπ. Έτσι όπως τα λες, πάνω κάτω τα ίδια θα είναι για σένα
    4) Προσέχεις τα Kelvin. Kelvin είναι ένας αριθμός που δηλώνει την απόχρωση του χρώματος στη λάμπα. Για παράδειγμα, 2700K είναι κίτρινο, ενώ 6400Κ είναι λευκό. Αυτά τα 2 που προανέφερα, είναι και τα πιο κοινά.

    Δες και ένα σχετικό διάγραμμα εδώ που αντιστοιχίζει το χρώμα με τα κέλβιν http://www.efplighting.com/images/Fi...n%20chart2.jpg

    Για να διαλέξεις σωστά τα Kelvin λοιπόν, θα λάβεις υπόψην σου το πόσο φωτεινός είναι ο χώρος που τοποθετείς τις λάμπες. Αν αντικαθιστάς 1, 2 ή περισσότερους λαμπτήρες πυρακτώσεως από ένα δωμάτιο συνολικής ισχύος μεγαλύτερης των 150-200 Watt, τότε να επιλέξεις λευκό χρώμα στα 6400Κέλβιν. Αν μικρότερης, τότε 2700Κέλβιν.

    Έτσι για παράδειγμα σε ένα επιδαπέδιο φωτιστικό στο σαλόνι πίσω από ένα καναπέ που είχες πριν μια λάμπα 40w για απαλό φωτισμό, σωστότερη επιλογή θα ήταν 2700Κ, ενώ για ένα χώρο που θες πολύ φως όπως η κουζίνα ή χώρος για μελέτη, πρέπει να πας στα 6400Κ.

    5) Ζητάς να είναι τεχνολογίας Amalgam. Οι λαμπτήρες περιέχουν μέσα υδράργυρο, πολύ επικίνδυνος, όπως τα παλιά θερμόμετρα για τον πυρετό. Όσοι λοιπόν είναι Amalgam, ακόμη και όταν σπάσουν συγκρατούν τον υδράργυρο και σε προστατεύουν. Τέτοια τεχνολογία δεν έχουν σε καμία περίπτωση οι "χύμα" λάμπες. Ειδικά για το 5, βλέπω είσαι στην Κύπρο? Δεν ξέρω τι γίνεται εκεί και τι λάμπες έχουν, μόνο για Ελλάδα το έχω ψάξει.

    Βρίσκεις λοιπόν πόσα watt είχες, ανάλογα με την ποιότητα πόσα watt θα χρειαστείς. Βλέπεις το μέγεθος του λαμπτήρα που θες αν χωράει στο φωτιστικό σου. Επιλέγεις τα Kelvin και πας στο κατάστημα και ζητάς λάμπα με τα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, και ει δυνατόν τεχνολογίας Amalgam.

    Επίσης, οι χύμα λάμπες κατά κανόνα δεν αποδίδουν σωστά τα χρώματα και σε κουράζουν αρκετά, κάτι που ένας μη έμπειρος δεν το καταλαβαίνει. Αν τις θες για το σπιτάκι του σκύλου ή την αυλή της γιαγιάς, οι μούφα είναι μια χαρά. Αν τις βάλεις στο δωμάτιο του παιδιού σου που διαβάζει 3 ώρες τι μέρα, ε, μην λυπηθείς τα 2-3Ευρώ διαφορά που έχουν μεταξύ τους.

    Γιάννης

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον blazefinger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jason13 (14-07-11)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    καλησπερα.
    ευχαριστω ησουν πολυ κατατοποιστικος.καταλαβα πολλα.ελυσες μου τις απορειες.
    ναι ειμαι κυπρο.και εδω τα ιδια ισχυουν δεν εχει διαφορα.
    η μια και μοναδικη εινια η ταση.εδω εχει 230-240ν.
    εχω 10 χρονια εδω.
    και εκανα δοκιμη λαμπων που πηγα στην ελλαδα,και τις εβαλα (σε τρεις διαφορετικους χωρουςστη κουζινα και στο σαλονι,και στο μπανιο)
    εχουν περασει 10 χρονια και δεν εχουν καει.(ειδικα στο μπανιο,και στη κουζινα που χρησιμοποιηουνται πολυ)
    εφερα και απο ελλαδα λαμπες και σε 2 ευδομαδες καηκαν.
    παιζει ρολο η ταση αποτι καταλαβα.
    οι λαμπες ostram που πηγα ελλαδα ηταν για κυπρο με ταση 230-240ν και της ελλαδας που εφερα 220ν
    σκεφτομαι να κανω εμπορειο λαμπων απ εδω.χεχεχε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα.
    ευχαριστω ησουν πολυ κατατοποιστικος.καταλαβα πολλα.ελυσες μου τις απορειες.
    ναι ειμαι κυπρο.και εδω τα ιδια ισχυουν δεν εχει διαφορα.
    η μια και μοναδικη εινια η ταση.εδω εχει 230-240ν.
    εχω 10 χρονια εδω.
    και εκανα δοκιμη λαμπων που πηγα στην ελλαδα,και τις εβαλα (σε τρεις διαφορετικους χωρουςστη κουζινα και στο σαλονι,και στο μπανιο)
    εχουν περασει 10 χρονια και δεν εχουν καει.(ειδικα στο μπανιο,και στη κουζινα που χρησιμοποιηουνται πολυ)
    εφερα και απο ελλαδα λαμπες και σε 2 ευδομαδες καηκαν.
    παιζει ρολο η ταση αποτι καταλαβα.
    οι λαμπες ostram που πηγα ελλαδα ηταν για κυπρο με ταση 230-240ν και της ελλαδας που εφερα 220ν
    σκεφτομαι να κανω εμπορειο λαμπων απ εδω.χεχεχε
    ...............
    επισης δεν ξερω αν το γνωριζετε αλλα βρηκα ενα προγραμμα πολυ καλο αλλα και πολυ μεγαλο σε ΜΒ,με το οπιο δινεις στοιχεια οπως διασταεις χωρου,χρωμα βαφης,ποσα παραθυρα εχει ο χωρος,αν ειναι ανατολικα,δυτικα,κλπ και σου επιλεγει το φωτιστικο,σε τι υψος 8α το βαλεις,ποσα watt,κλπ.
    εχει πολλες επιλογες,οπως για μαγαζια,θεατρα,κινηματογραφους,γηπεδα,δρομους,σχολ εια,οτι μπορεις να φανταστεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Kai γιατί δεν δίνεις το λίνκ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    επειδη δεν ξερω α επιτρεπεται,να μην θεωρηθει ως διαφημιση
    αν επιτρεπεται να το γραψω

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fm344 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδη δεν ξερω α επιτρεπεται,να μην θεωρηθει ως διαφημιση
    αν επιτρεπεται να το γραψω
    αν το πρόγραμμα είναι freeware ή shareware τότε ελέυθερα το δίνεις χωρίς κανένα πρόβλημα !
    άν όμως δεν είναι 100% νόμιμο τότε...........
    πάντα βέβαια υπάρχουν και τα PM να συζητήσουμε τα "αισθηματικά μας "

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Ντενης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    κυπρος
    Μηνύματα
    964

    Προεπιλογή

    καλημερα.στο google γραφεται ostram program light,η,philpsprogram lights και δινει πολλα προγραματα να κατεβασετε.
    αναλογα με το τι σας ενδιαφερει.το κακο ειναι πως ειναι μεγαλα σε ΜΒ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Προφανως εννοεις το DIAlux απο www.dial.de που ειναι ελευθερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πλακετακι λαμπας οικονομιας
    By Phatt in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-12, 18:54
  2. ντιμαρισμα λαμπας led
    By παναγιωτης1983 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-11, 21:55
  3. Η χαρα τις λαμπας !!!!
    By ts0gl1s in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-09, 01:52

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας