Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: βοηθεια για MikroBasic

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή βοηθεια για MikroBasic

    Καλησπερα!!!!
    Λοιπον ειμαι καινουριος στο φορουμ και ξεκινησα να ασχολουμε με τους μικροελεγκτες και πιο συγκεκριμενα με τον pic16f84A.
    Εκανα αυτον τον προγραμματιστη http://img686.imageshack.us/i/picsiprogschematic.gif/ αλλα δεν μπορω μεσα απο το mikrobasic να κατεβασω προγραμμα... Σε οποια θυρα και να διαλεξω δεν μου βγαζει την κατασταση "connected"... Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το καλωδιο ειναι USB...

    Εχει κανεις καμια ιδεα?? Τον προγραμματιστη τον τσεκαρα και ειναι σωστος. Τον μικρο πως μπορω να τον τσεκαρω αν καηκε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    αν και ο προγραμματιστής βλέπω οτι έχει δικιά του τροφοδοσία και δεν χρειάζεται της σειριακής !
    μήπως εκεί είναι το προβλημά σου ? οτι προσπαθείς να την δουλέψεις με αντάπορα USB

    άνοιξε την διαχείρηση συσκευών και δές αν έχει στηθεί σωστά ο adaptor/controller και αν "ναι" σε ποιά θύρα στον δίνει ? (com2,com3,com4)
    μετά απο το περιβάλον προγραμματισμού προσπάθησε να ρυθμίσεις την θύρα που είδες στο προηγούμενο βήμα !
    αν και πάλι δεν παίξει τότε σημαίνει πως δεν υποστηρίζεται !

    κοίτα και αυτό το θέμα είναι νομίζω παρόμοιο το πρόβλημα ! -> http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=52739

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Στέφανος Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα!!!!
    Λοιπον ειμαι καινουριος στο φορουμ και ξεκινησα να ασχολουμε με τους μικροελεγκτες και πιο συγκεκριμενα με τον pic16f84A.
    Εκανα αυτον τον προγραμματιστη http://img686.imageshack.us/i/picsiprogschematic.gif/ αλλα δεν μπορω μεσα απο το mikrobasic να κατεβασω προγραμμα... Σε οποια θυρα και να διαλεξω δεν μου βγαζει την κατασταση "connected"... Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το καλωδιο ειναι USB...

    Εχει κανεις καμια ιδεα?? Τον προγραμματιστη τον τσεκαρα και ειναι σωστος. Τον μικρο πως μπορω να τον τσεκαρω αν καηκε?
    φιλε αν παλευεις με usb 2 serial δεν θα σου δουλεψει. ολοι το εχουμε αυτο το προβληματακι.
    αναγκαστηκα η που θα παρεις εναν usb programmer η που θα πας σε σειριακη πορτα και να τον προγραμματιζεις σειριακα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Θοδωρής
    Εγγραφή
    Mar 2007
    Περιοχή
    patra
    Μηνύματα
    613

    Προεπιλογή

    [QUOTE=Στέφανος;394393]Καλησπερα!!!!
    Λοιπον ειμαι καινουριος στο φορουμ και ξεκινησα να ασχολουμε με τους μικροελεγκτες και πιο συγκεκριμενα με τον pic16f84A.
    Εκανα αυτον τον προγραμματιστη http://img686.imageshack.us/i/picsiprogschematic.gif/ αλλα δεν μπορω μεσα απο το mikrobasic να κατεβασω προγραμμα... Σε οποια θυρα και να διαλεξω δεν μου βγαζει την κατασταση "connected"... Δεν ξερω αν εχει σημασια αλλα το καλωδιο ειναι USB...

    αν ενδιαφέρεσαι για αγορά μέσω ιντερνετ πες μου να σου στείλω με πμ ένα λινκ για αγορά έτοιμου προγραμματιστή με 20 περίπου ευρώ (συμπεριλαμβάνεται φπα + μεταφορικά).
    Είναι usb και αυτόν χρησιμοποιώ για να προγραμματίζω τα δικά μου ολοκληρωμένα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη soulhealer : 06-11-10 στις 02:57 Αιτία: συμπληρωματικές πληροφορίες
    Όποιος χαμογελάει ,όταν όλα γύρω του πάνε στραβά
    σίγουρα έχει σκεφτεί κάποιον για να ρίξει το φταίξιμο...
    ------------------------------------------------
    Τα πράγματα είναι απλά.
    Tο μπέρδεμα είναι να το καταλάβεις..

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σωτηριρανός
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Μακρια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    +1

    Ειδικά όσοι ξεκινάτε τώρα κάντε μια μεγάλη χάρη στον εαυτό σας και αγοράστε ένα προγραμματιστή usb έτοιμο ώστε να είστε σίγουροι οτι δουλεύει σωστά και έτσι να μπορέσετε να επικεντροθήτε στο πρόγραμμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    35

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστω ολους!!!
    soulhealer στειλε μου ενα πμ με τ λινκ αυτο θα κανω τελικα.

    Μηπως ξερει καποιος βιβλιο στα ελληνικα που να ανφερεται στην mikroBasic η MikroC????

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. PIC: MikroBasic ή Assembly για αρχάριο? Κανένα καλό ebook?
    By Stergios_[.gr] in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-12, 12:07
  2. Ερώτηση για loop σε Mikropascal , Mikrobasic.
    By kentar in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-10, 07:14
  3. Απο που θα παραγγείλω την MikroBasic για PIC....
    By JIM_6146B in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-09, 18:37
  4. MikroBasic
    By DT200 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-09, 05:43
  5. Mikrobasic help
    By Zener_ in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 65
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-12-08, 17:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας