Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 44

Θέμα: Φθηνό service αυτοκινήτου

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    4 λίτρα λάδια (Selenia Gold 10w 40) + φίλτρο λαδιου + συμπλήρωση υγρών (φρένων, ψυγείου, τιμονιού).
    Μου πήρε μαζί με τα "εργατικά" 55 εβρώ.
    Ε οχι και ακριβά 55ε Gold Selenia 4Λτ, μαζί με φίλτρο κτλ σε συνεργείο ...
    Μια χαρά τιμή είναι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Λυκιδευς
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Π Φάληρο Αθήνα
    Μηνύματα
    1.423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε οχι και ακριβά 55ε Gold Selenia 4Λτ, σε συνεργείο ...
    Μια χαρά τιμή είναι.
    μα για συνεργειο ειναι φτηνα, οι τιμες πανε και πιο πανω...απλα λεω πως στα βενζιναδικα πληρωνεις μονο τα λαδια

    0 Not allowed! Not allowed!
    Υπάρχουν νύχτες που οι λύκοι είναι σιωπηλοί και το φεγγάρι μόνο ουρλιάζει...

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SakisMS
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Μία αντιπροσωπεία δεν βγάζει παραπάνω από 600 ευρώ σε κάθε αμάξι που πουλάει.
    Εκεί που βγάζει είναι τα σέρβις και τα υποτιθέμενα γνήσια ανταλλακτικά.Τα ανταλλακτικά γιατί τα αγοράζει από εξωτερικούς προμηθευτές, οι ίδιοι που πουλάνε ανταλλάκτικά χωρίς το όνομα της εταιρείας πάνω σ' αυτά.
    Τα σέρβις γιατί υποτίθεται θα χάσεις την εγγύηση.Όμως δεν την χάνεις ακόμα και αν κάνεις σέρβις στο συνεργείο της γειτονιάς σου αρκεί να κάνεις αυτά που ορίζει ο κατασκευαστής.
    Με την εμπειρία που έχω τώρα δεν θα πήγαινα το αυτοκίνητό μου για σέρβις στην αντιπροσωπεία.Τίθεται βέβαια το θέμα αξιοπιστίας του συνεργείου που θα το πας, αν σου κάνει αυτά για τα οποία θα σε χρεώσει.
    Για 5 λίτρα συνθετικά λάδια Αράλ (ο κινητήρας παίρνει 4.5) και φίλτρο λαδιού, πλήρωσα πριν τρεις μέρες 40 ευρώ.
    Και ζήσαν αυτοί καλά και μεις καλύτερα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Λυκιδευς Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενδεικτικες τιμες λαδια 25 ευρω
    φιλτρο βενζινης 3 ευρω
    4 λίτρα λάδι με 25 ευρώ (6€/Lit) μόνο σε super Market και από ποιότητα, ορυκτέλαιο.
    φίλτρο βενζίνης με 3 ευρώ δεν υπάρχει για αυτοκίνητο με ψεκασμό.

    το μόνο που θέλω να προσθέσω για τα βενζινάδικα, είναι ότι βάζουν ότι φίλτρο λαδιού έχουν
    πρόχειρο αρκεί να βιδώνει και ότι έχω επισκευάσει πολλές τάπες με χαλασμένο σπείρωμα.
    και φυσικά αν κάνουν ζημιά δεν φέρουν καμία ευθύνη (βλέπε πλυντήρια)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    και αν ξεχαστεί μία τάπα χαλαρή και ξεβίδωτη ?
    ακόμη θυμάμαι την χτυπημένη κεφαλή στο Ford transit που είχαμε εκεί που δούλευα πριν καμια 10ετια!
    και γιατί ? γιατί ο πρατηριάς ήθελε να βάλει αντιψυκτικό , έλυσε την τάπα απο το ψυγείο για να συμπληρώσει, και μετά την έσφιξε.....πολύ καλά,................
    δεν λέω γλυτώσαμε 1000 δραχμές , αλλα η κεφαλή που ράγισε λόγο θερμοκρασίας είχε 500 χιλιάρικα!!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Παιδιά ..., ας σοβαρευτούμε ..., αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, δεν υφίσταται, θα είναι άδικο, γι'αυτό
    το λένε και Β Ε Ν Ζ Ι Ν Α Δ Ι Κ Ο , ειδικά αν έχεις ένα αμαξάκι νεας τεχνολογίας ...

    Δηλαδή αν σου χαλάσει το σπείρωμα απο την τάπα του κάρτερ, τι θα κάνεις?, θα τρέχεις πανικόβλητος
    ή θα ζητήσεις "ευθύνες"?. Ξεχνάτε βέβαια αυτοκίνητα που είναι στην εγγύηση, και αναγκαστικά πρέπει
    να πάνε έστω σε εξουσιοδοτημένο.

    Δεν ξέρω δεν το έχω κάνει ποτέ, και ούτε πρόκειται, το νοιώθω σα να έχω πονόδοντο, και ψάχνω
    κτηνίατρο.

    Δεν πιστεύω να είναι πολλά 20ε παραπάνω, όταν στο συνεργείο θα σου κάνει/κοιτάξει και δυο τρία
    άλλα πράγματα (διαρροές κτλ).

    Το να συντηρεί κάποιος το αμάξι μόνος του, και να κάνει ο ίδιος αλλαγές λαδιών σε βενζινάδικο, μιας
    και υπάρχει "ανυψωτικό" και είναι τεχνικά καταρτισμένος, αυτό είναι άλλο, και είναι απόλυτα σεβαστό.

    Εννοείται δεν κατακρίνω την αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, απλά λεω την προσωπική μου γνώμη.

    Τουλάχιστον το καλό που έχει η αλλαγή λαδιών σε βενζινάδικο, είναι οτι μαζεύουν το παλιό λάδι, και
    αποστέλνεται/συλλέγεται απο ειδικά βυτία για ανακύκλωση (CYCLON).

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχνάτε βέβαια αυτοκίνητα που είναι στην εγγύηση, και αναγκαστικά πρέπει
    να πάνε έστω σε εξουσιοδοτημένο.
    Δημοσιεύθηκε 29 Μάιος 2010 - 22:41:39
    Σημαντικές αλλαγές στον τομέα της επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων, της εμπορίας και των ανταλλακτικών αναμένεται να επιφέρουν από τον ερχόμενο μήνα οι νέοι κανονισμοί για την ενίσχυση του ανταγωνισμού που υιοθέτησε χθες η Ε. Ε.

    Η Κομισιόν ελπίζει ότι θα μειωθεί σημαντικά το κόστος για τη συντήρηση - επισκευή αυτοκινήτων, αλλά και το κόστος πώλησής τους. Στόχος της Επιτροπής είναι να ρίξει το κόστος επισκευής και συντήρησης αυτοκινήτων ιδιωτικής χρήσεως, λεωφορείων και φορτηγών, αλλά και το κόστος διανομής τους.

    Από την 1η Ιουνίου, οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα είναι υποχρεωμένες να παρέχουν σε ανεξάρτητα συνεργεία αυτοκινήτων όλες τις τεχνικές πληροφορίες που είναι απαραίτητες για την επισκευή και τη συντήρηση τους. Παράλληλα, οι κατασκευάστριες εταιρείες δεν θα μπορούν πλέον να «απειλούν» τους καταναλωτές ότι θα χάσουν την εγγύηση του αυτοκινήτου τους σε περίπτωση που εκτελέσουν εργασίες συντήρησης σε μη εξουσιοδοτημένο συνεργείο.
    Οι αυτοκινητοβιομηχανίες θα μπορούν να απαιτούν επισκευές που καλύπτονται από την εγγύηση και πληρώνονται από την ίδια την εταιρεία να γίνονται σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο.

    Η Κομισιόν υπολογίζει ότι το κόστος επισκευής ενός αυτοκινήτου αποτελεί το 40% του συνολικού κόστους διατήρησής του.

    Σχετικά με την προμήθεια ανταλλακτικών, αίρονται οι περιορισμοί που θέτουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες για την πώληση αυθεντικών ανταλλακτικών σε ανεξάρτητα συνεργεία.
    Σε ό, τι αφορά την εμπορία αυτοκινήτων, η Κομισιόν εκτιμά ότι ο ανταγωνισμός είναι πολύ έντονος στον τομέα και συνεπώς, δεν πρέπει να ισχύσουν στο μέλλον οι κανόνες που περιορίζουν τον ανταγωνισμό.
    http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=36502
    Συμπέρασμα η αλλαγή λαδιών (τουλάχιστον) σε ανεξάρτητο συνεργείο δεν σε βγάζει από την εγγύηση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  8. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη moutoulos
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Jul 2004
    Περιοχή
    Πάτρα, Λαμία, Μεθώνη, BG
    Μηνύματα
    5.857

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ Πέτρο, δεν το ήξερα.

    Βέβαια υπάρχει και αυτό:

    Ωστόσο, μένει να δούμε τον τρόπο που θα τεθεί σε ισχύ στην ελληνική αγορά το συγκεκριμένο μέτρο,
    καθώς π.χ. δεν έχει διευκρινιστεί ακόμη αν θα ισχύει η εγγύηση κάθε αντιπροσωπείας στην περίπτωση που κάποιος
    επιλέξει από το 1ο έτος να κάνει σέρβις σε μη εξουσιοδοτημένο σημείο.

    Πηγή

    0 Not allowed! Not allowed!
    ****No GreekLish Please****
    Παρακαλώ γράφετε με ελληνικούς και μόνο χαρακτήρες
    ............................. www.hlektronika.gr

    __________
    (moutoulos)

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πετρος Πετριδης
    Όνομα
    Πετρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    383

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από moutoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ Πέτρο, δεν το ήξερα.

    Βέβαια υπάρχει και αυτό:
    Απ' ότι μου λέει ο ιδιοκτήτης του συνεργείου που πηγαίνω και μάλιστα μου έδειξε και ένα έντυπο που τα έλεγε αναλυτικά, ισχύει από το πρώτο σέρβις δηλαδή ακόμα κι αν δεν πας καθόλου στην αντιπροσωπεία.
    Επειδή έχω παράπονα από το σέρβις της αντιπροσωπείας (αλλάγή τακάκια στις 32.000 και δίσκου μπροστά στις 50.000 σε τογιότα γιάρις) αλλά και γιατί είναι πανάκριβα τα σέβις τους με τα μυαλά που έχω τώρα δεν θα το πήγαινα καθόλου για σέρβις εκεί.
    Εκεί που λέει εξουσιιοδοτημένο δεν εννοεί από την αντιπροσωπεία αλλά τα συνεργεία που έχουν άδεια κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Αν το 2004 είχαμε κάνει την ανοησία ολυμπιακό άθλημα τότε θα είχαμε περισσότερους ολυμπιονίκες.

    ''Καλός ο παράδεισοσς αλλά σαν την Χαλκιδική δεν υπάρχει.''

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Να κάνω κάποιες διευκρινίσεις. Τα λάδια και το φίλτρο που μου έβαλε τα έβρισκα τις προηγούμενες χρονιές μόνος μου με 30εβρώ από τοπικό μαγαζί με λάδια (τα ίδια ακριβώς). Η συμπλήρωση των υγρών που μου έκανε δεν έχει κάποιο ουσιαστικό κόστος... Μου έβαλε μία κουταλιά (κυριολεκτικά) λάδι φρένων και λίγο νερό στο ψυγείο (όχι ψυκτικό υγρό μιάς και ήδη το ψυγείο είχε κοινό νερό της βρύσης).
    Εγώ θεωρόντας ότι το δικό του κόστος στην αγορά των υλικών θα είναι προφανώς πολύ μικρότερο από το δικό μου (αφού προφανώς αγοράζει χονδρική ή με πολύ καλές εκπτώσεις) σκέφτηκα ότι η τιμή θα μπορούσε να ήταν καλύτερη. Σίγουρα δε ζητάω να μου πάρει το κόστος των υλικών του μόνο. Πιστέυω όμως ότι γύρω στα 45 euro θα ήταν πιο σωστή τιμή.
    Αν συγκρίνει κανείς με βάση τις τιμές που επικρατούν σε αντιπρωσοπίες κτλ. σίγουρα θα μου πει ότι είναι τσάμπα. Μα φυσικά. Στις αντιπροσωπίες κατα κανόνα τα service, επισκευές κτλ. αποτελούν σκέτη κλοπή. Πιστέυω όμως ότι στη περίοδο που διανύουμε, που είναι δεδομένο ότι οι Έλληνες έχουν αρχίσει πια να κάνουν αυτό που λέμε "έρευνα αγοράς", αυτός που παρέχει τις πιο "τίμιες" παροχές δεν θα βγει χαμένος αλλά κερδισμένος.
    Όσο για την αλλαγή σε βενζινάδικα. Είμαι και εγώ κατά. Οι βενζινάδες είναι κάπως brutal... Ειδικά για Ιταλικά αυτοκίνητα...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προτάσεις για φθηνό πολύμετρο.
    By DaDiRa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 07:40
  2. Φθηνό POWERBANK απο ΕΒΑΥ
    By maouna in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 22:49
  3. Φθηνό heatgun για κολλήσεις;
    By ekostas in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-14, 13:11
  4. Φθηνό πλην τίμιο πολύμετρο
    By Danza in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 53
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-12, 15:06

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας