Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 24 από 24

Θέμα: Ηλιακός θερμοσίφωνας: τι προτείνετε;

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasisxask
    Όνομα
    θανασης
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    πατρα
    Μηνύματα
    110

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    για καθιστε λιγο βρε παιδια. βγαλαμε αντιοικονομικους τους ηλιακους θερμοσιφωνες και οικονομικα τα μποιλερ που ζεσταινουν με πετρελαιο η με αεριο!! αν ειναι ποτε δυνατον! θεωρω μεγαλη βλακεια τα μποιλερ. ειναι πραγματικο πεταγμα χρηματων! αν ειναι ποτε δυνατον μεσα στο κατακαλοκαιρο να αναβει κανεις τον καυστηρα εστω και 5 λεπτα για να ζεστανει νερο την στιγμη που αν βγαλει εναν κουβα με νερο στον ηλιο μεσα σε 2 ωρες θα ειναι απο μονο του ζεστο!! εχω ηλιακο εδω και 1 1/2 ετη και ζητημα ειναι αν εχω αναψει τον ηλεκτρικο τον χειμωνα 10 φορες απο τοτε. και μιλαμε οτι το μπανιο η το ντουζ ειναι καθημερινο!!
    ολοι οι ηλιακοι ειναι καλοι πλεον. οποια μαρκα και να επιλεξεις. αυτο που χρειαζεται προσοχη ειναι στην τοποθετηση του. εκει ειναι ολο το κλειδι για την μεγιστη αποδοτικοτητα του.
    και για οσους λενε οτι πετανε δυο κουβαδες νερο μεχρι να ερθει το ζεστο εχω να τους πω οτι η εχουν σωληνες μεγεθους αποχετευσης η οτι δεν εχουν δει ποτε τους ηλιακο. εμενα με τον ηλιακο τοποθετημενο πανω απο το δωμα της ταρατσας δηλαδη στον 7ο οροφο και με το διαμερισμα μου στον 2ο οροφο, δηλαδη διαφορα 5 οροφων με 16 χιλ σωληνα το νερο που φευγει μεχρι να ερθει το ζεστο ειναι 3-4 λίτρα. οσο δηλαδη ενα μπετονι απιονισμενου νερου. το κοστος του νερου ειναι ασημαντο ενω το κοστος του πετρελαιου, του αεριου και του ρευματος υπολογισιμο και μαλιστα με αυξανομενους ρυθμους. ασε που αν πιο πριν εχεις τραβηξει απο την βρυση του ζεστου νερο για αλλες χρησεις μειωνεται ακομη περισσοτερο το νερο που χαλαει καποιος μεχρι να ερθει το ζεστο.
    σε αυτα να συνυπολογισω οτι δεν χρειαζεται να περιμενεις για να ζεσταθει το νερο και οτι μπορεις οποιαδηποτε στιγμη να μπεις να κανεις το μπανιο σου χωρις να περιμενεις να ζεσταθει. και ολα αυτα δωρεαν αν εξαιρεσουμε την αρχικη αγορα του συστηματος. τι αλλο να ζητησει κανεις?
    +10000!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη tzitzikas
    Όνομα
    ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ
    Εγγραφή
    Oct 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    2.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xsterg Εμφάνιση μηνυμάτων
    ζητημα ειναι αν εχω αναψει τον ηλεκτρικο τον χειμωνα 10 φορες απο τοτε. και μιλαμε οτι το μπανιο η το ντουζ ειναι καθημερινο!!
    ολοι οι ηλιακοι ειναι καλοι πλεον.
    Επειδή είσαι Πάτρα. Στην πελλοπόνησο έχει συχνά ήλιο το χειμώνα. Εδω Θεσσαλονίκη που έχω βάλει καλό ηλιακό (NOBEL) 200λιτ με πανελ 4m2 και ενω το καλοκαιρι το νερο πιάνει θερμοκρασία κοντά 90οC σε σημείο που κατέστρεψε το τηλέφωνο του ντουζ και μια βρυση φθηνη, το χειμωνα με τοση συννεφια συνεχόμενες μέρες εδω αναγκάζομαι και ανάβω πολλές φορες το ηλεκτρικό στο 80 λιτ ηλεκτρομποιλερ που εχω στο παταρι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tzitzikas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είσαι Πάτρα. Στην πελλοπόνησο έχει συχνά ήλιο το χειμώνα. Εδω Θεσσαλονίκη που έχω βάλει καλό ηλιακό (NOBEL) 200λιτ με πανελ 4m2 και ενω το καλοκαιρι το νερο πιάνει θερμοκρασία κοντά 90οC σε σημείο που κατέστρεψε το τηλέφωνο του ντουζ και μια βρυση φθηνη, το χειμωνα με τοση συννεφια συνεχόμενες μέρες εδω αναγκάζομαι και ανάβω πολλές φορες το ηλεκτρικό στο 80 λιτ ηλεκτρομποιλερ που εχω στο παταρι.
    και αθηνα που ειμαι εγω με 4μ² /200λτ τον αναβω καθημερινα.Μια τετραμελη οικογενεια δεν μπορει να κανει μπανιο με αυτο το νερο.Ειδικα αν υπαρχει και καθυστερηση στον επομενο το νερο εχει παγωσει.Μιλαω με τα τωρινα κρυα που το νερο ειναι κρυσταλλο.

    σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ο ηλιακος δεν συμφερει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    και αθηνα που ειμαι εγω με 4μ² /200λτ τον αναβω καθημερινα.Μια τετραμελη οικογενεια δεν μπορει να κανει μπανιο με αυτο το νερο.Ειδικα αν υπαρχει και καθυστερηση στον επομενο το νερο εχει παγωσει.Μιλαω με τα τωρινα κρυα που το νερο ειναι κρυσταλλο.

    σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω οτι ο ηλιακος δεν συμφερει.
    Και εγώ τον ανάβω τώρα το χειμώνα. Πιστεύω πως αν τρυπήσει δεν θα δώσω πάλι 700€ για να ξαναγοράσω επειδή έχω άπλετο ζεστό νερό το καλοκαίρι. Ούτως ή άλλως τότε δεν κάνω μπάνιο με ζεστό .

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Θερμοσίφωνας wifi
    By peripolo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 167
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-02-23, 18:58
  2. Θερμοσίφωνας
    By haf in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-15, 22:54
  3. Παλιος θερμοσίφωνας.. βοηθεια
    By mixanikara in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-09-12, 00:48
  4. θερμοσίφωνας μικροκυμάτων
    By makx in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-01-10, 18:54
  5. Θερμοσίφωνας
    By Ashtaroth in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-05, 23:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας