Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: street fighter

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη ntou
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Μηνύματα
    46

    Wink street fighter

    Ένας φίλος αγόρασε για πλάκα μια παλιά καμπίνα παιχνιδιού, θυμάστε τις ξύλινες που παίζαμε street fighter, tetris κτλ. Θέλει να τη συνδέσει λέει με την tv ή το playstation. Γνωρίζει κανείς αν γίνεται αυτή η σύνδεση ( που μάλλον γίνεται) ή που μπορώ να βρω σχέδια για αυτά τα μηχανήματα. Βέβαια του λέω η ανάλυση θα είναι χάλια λόγω περιορισμών της παλιάς οθόνης. Αν γνωρίζει κάποιος γι αυτά τα μηχανήματα. Νομίζω πως κάποια εποχή ( 80s - 90s) απασχολούσαν ένα σημαντικό αριθμό τεχνικών αυτά τα ηλεκτρονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη mariosm
    Όνομα
    Μαριος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.056

    Προεπιλογή

    Πρεπει να σου πει ο φιλος σου τι μονιτορ εχει πανω το κουτι. Αν εχει εισοδο VGA τοτε κατι γινεται. Αν οχι δεν γινεται τιποτα. Ειναι αχρηστο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη cloud_constructor
    Όνομα
    cloud constructor
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Αθηνα ΚΑΙ εγω
    Μηνύματα
    456

    Προεπιλογή

    μια χαρα θα ειναι η αναλυση.. αυτη που πρεπει.. Λοιπον.. Τωρα αυτη τη στιγμη ειμαι δουλεια κ σπαω κοτρωνες και δε μπορω να ψαξω αναλυτικα..Ακου τι μπορεις να κανεις ομως

    Πρωτα απολα αποτι καταλαβα θες να κανεις ενα mame machine Η θες να επισκευασεις αυτο που εχει ηδη?Εγω θα σου προτεινα αυτο που εχω κανει ηδη.Να βαλεις ενα Pc μεσα.. Δεν εχω ανεβασει ακομα φωτος κ διαδικασια αλλα τα εχω σε αρχειο αναλυτικα.

    Οποτε:
    Μπορεις να κοιταξεις για jamma connector τις συνδεσεις που εχει προς τον δεκτη , Μετα μπορεις να κανεις ενα τεστ κ να βαλεις ενα pc και απο το tv out να συνδεσεις με τα καταλληλα πινς του jamma connector.Η αναλυση θα πρεπει να ειναι χαμηλη 480 x κατι δε θυμαμαι και ποτε χαχα.

    Αν δε δουλευει ο δεκτης καλα η τελικα δεν εβγαλες ακρη (ουτε ψαχνωντας στο google για pc to jamma connection) ενας φιλος μου που απο αυτον εκλεψα την ιδεα εβαλε τηλεοραση μεσα στο ηλεκτρονικο.. νομιζω 24αρα θελει για να πεσει κουτι επανω στην τρυπα..

    Φυσικα εγω δεν ειχα ουτε τηλεοραση ουτε ορεξη να μπλεκω με tv outs Οποτε τι εκανα?Πηρα μια παλια CRT moniτορ του βγαλα ταντερα , τα μπηξα μεσα στην καμπινα (ομως ηταν 17αρα και ηθελε λιγο πατεντα για να μπει ομως δε με χαλαει καθολου το μεγεθος..) εβαλα το pc μεσα και τουμπανο

    Τα χειριστιρια..
    Ωραια τα χειριστιρια υπαρχουν 2 επιλογες
    1.να φτιαξεις δικο σου controler (ειχα βρει κατι σχεδια στιριγμενα σε PIC)
    2.να παρεις controlers να τους ξεκοικιασεις και να συνδεσεις τις κηνισεις επανω στις πλακετες του κοντρολερου ναουμ
    3.. αυτο που εκανα εγω να βγαλεις την πλακετα απο ενα πλητρκολογιο , να βρεις τις αντιστοιχιες (τις εχω) και να συνδεσεις τα κουμπια κ μοχλους επανω σε εκεινη την πλακετα.Φυσικα εμενα ειχε 3 κουμπια ανα παιχτη οποτε τα πραγματα ειναι απλα.Μη ξεχναμε οτι ποοσα κουμπια μπορει να πατισει καποιος σε ενα πληκτρολογιο?

    SOftware
    Ε κλασσικα MAMEXT νεα εκδοση , και για να το κανεις να ανοιγει με τη μια κατεβαζεις το MALA το οποιο κανει shell το mame.Μετα εκανα install ενα bootskin προγραμμα δε θυμαμαι ποια μαλακιτσα ειναι , τα εχω ομως μεσα το ηλεκτρονικο. και τσααααακ..

    Ομως θελει τρελη υπομονη , αμα τη παλευει ο φιλος σου κ εχει ορεξη για εργασια θα το φτιαξει (φυσικα πρεπει να τη παλευει και απο κολισεις)..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Καλημερα , αν μιλαμε για πλακετα arcade , μπορει να παιξει σε τηλεοραση που εχει εισοδο R G B στο scart, δεν ξερω
    αν οι καινουριες TFT τηλεορασεις εχουν εισοδο rgb, μερικες παλιες εχουν.
    Μπορει επισης να την συνδεσει στην εισοδο VGA της καινουριας τηλεορασης μεσω converter ...απο RGB+SYNC to VGA
    αν χρειαστεις τετοιο πραμα ..εχω

    υ.γ ΜΑΡΙΕΕΕΕΕ με ξεχασες ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    σωστός ο μάριος , συνήθως αυτα τα κασώματα είχαν επάνω σασί Hantarex 25/28 , μερικά πιο σύγχρονα γνησια(και οχι μόνο) κασώματα (tekken,vitrual striker,mortal combact ) είχαν και VGA ! αλλα η ανάλυση που συγχρόνιζαν ήταν μέχρι 800χ600 !
    τα υπόλοιπα έπαιρναν σήμα RGB θεωρητικά και εκεί κάτι γίνεται αλλά μεχρι Playstation1 έχω καταφέρει να συνδέσω !
    αν λύσεις το πρόβλημα της εικόνας τα υπόλοιπα είναι εύκολα (μοχλοί-κουμπιά) !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712


    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    Κωσταντινε , τι εννοεις οτι μεχρι playstasion1, εχεις συνδεσει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    επίσης πολύ πράγμα έχει και ο ANDY , είναι και ευγενέστατος και πρόθυμος να βοηθήσει σε ότι πρόβλημα και αν βρείς !
    http://www.ultimarc.com/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωσταντινε , τι εννοεις οτι μεχρι playstasion1, εχεις συνδεσει?
    με έτοιμη πλακέτα με χρονοχρεώση ! μιλάμε για το 2001 ! είχε προσαρμογέα βίντεο επάνω, και κούμπωνε κανονικά σε jamma !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    ΟΚ, προσεξε ομως τι ζηταει ο φιλος μας ο Ηλιας..ΕΧΕΙ πλακετα street fighter, και θελει να την συνδεσει σε τηλεοραση,
    οπως ειπες, το δυσκολο ειναι η εικονα. η πλακετα βγαζει τα τρια χρωματα και τον συχρονισμο.
    μαλλον θελει να την συνδεσει σε τηλεοραση που δεν εχει εισοδο rgb μεσα στα pin του scart..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Street Light Show - Μια απορία ολόκληρο
    By Spiroslouis in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 23:09
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 02:48

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας