Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 33

Θέμα: Προβλημα με μετρητη της ΔΕΗ

  1. #11
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    τυχενει να ειμε τεχνικος μου εχουν συνβει πολλες φωρες να το συνατησω... το καλυτερο που εχεις να κανεις εινε ετηση για ελενχο μετρητη...θα ερθουν και σου ελεξουν το μετρητη και θα στον αλαξουν τζαμπα ...μετα απο αυτο εχεις καθε δικεωμα να ζυτησεις μερος των χρηματων πισω απο τους φουσκομενους λογαργιασμους (αλλα αυτο συνυθος πρεπει να το τραβιξεις νομικα το δικιο σου θα το βρεις αλλα θελει χρονο και χρημα)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Thessalonikh - Xanthi
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    τώρα μας βάζεις σε σκέψεις !


    πρέπει να ελέγχουμε και αυτό τώρα πφφφ

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    φιλε δεν μπωρεις να φανταστεις ποσο κλεβουν !!!!! εγω κανω το αλλο

    εχω 5-6 μετριτες τους οποιους τους εχω βαλει ολους αυτη την στηγμη σε πελατεσ μου δανικους

    πανω και περνω μετριση κατω και πανω

    τους παραταω για κανενα μηνα εκει και μετα απο ενα μηνα ξαναπαω στον πελατη για να αφερεσω τον μετρητη μου και να τον παρω πισω !

    και βλεπω διαφωρες τρελλες !!!!!!!!! στους 30 μετριτες η 20 που εινε πανω απο 10ετια χανουν !!!!

    και εινε λογικο μηχανηματα εινε

    σε πελατη μου αναγκαστικα επιδι δεν αλαζαν μετρητη και εκανα επαυξηση απο 1 φασικο σε 3 φασικο με παροχες κανονικα πινακα εμενε πεμτο οροφο αστα να πανε δεν φανταζεσε τι περασα για να περασω παροχη και γειωση



    αλλα απο 1400 ευρω το διμινο επεσα στα 280 !!!! και αυτο το ανακαλυψα οταν πηγα να αλαξω αντισταση σε θερμισιφωνα και εκατσα υπια ενα καφε και μιλαγαμε για ενα συναγιαρμο

    μου ειπε τιμη και μου ηρθε να λιποθιμισω μου κανει δουλευω πολυ κληματιστηκα και εινε μεγαλα 24 αργια !!!

    βαζω και εγω αμπεροτσιμιδες πανο και δεν εβεγε η καταναλωση βαση τυπων !!!!

    κληνω τον γενικο του και το ρολοι γυρναγε σαν τρελο !!!!

    και τωρα εινε στα δικαστιρια και θα βρει το δικιο του

    και ακολουθισαν και οι υποληποι που μεναν στην πολυκατηκοια

    πηδαγε πολλα νουμερα

    η μλκ εινε πως πεταγε της αποδιξεις ποτε μην πετατε τετεια πραματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτριος
    Εγγραφή
    Sep 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    Ρε μάγκες, διαβάζοντας το παραπάνω post (#13), κυριολεκτικά ανατρίχιασα! Αν δεν ήμουν νυχτερινός θα κατέβαινα να ελέγξω το ρολόι! Δεν κάνω πλάκα…

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιγνάτιος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις στην ερώτηση μου βρήκα αυτό το post.Λοιπόν έχω ένα φοβερό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια με το ρολόι τις ΔΕΗ.έχω πάει και έχω κάνει φασαρία αλλά στείλανε τεχνικούς από τη ΔΕΗ να κάνουν μετρήσεις και λένε ότι δεν βρίσκουν τίποτα στο ρολόι.επίσης δεν έχουνε έρθει ποτέ να το κοιτάξουν ακόμα και αν είναι παλιό.είναι μονοφασικό με εξάρια καλώδια.Το θέμα είναι ότι μας ήρθε ένας λογαριασμός μαζί με το χαράτσι που είναι μόνο 88 ευρώ αλλά ο υπόλοιπος λογαριασμός είναι τις ΔΕΗ και λένε ότι σε 3 μήνες κάψαμε 4000 Kwh και μας ήρθε ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ και κοντεύουμε να τρελαθούμε.Μήπως έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά???

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Igna1993 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ψάχνοντας να βρω απαντήσεις στην ερώτηση μου βρήκα αυτό το post.Λοιπόν έχω ένα φοβερό πρόβλημα εδώ και πολλά χρόνια με το ρολόι τις ΔΕΗ.έχω πάει και έχω κάνει φασαρία αλλά στείλανε τεχνικούς από τη ΔΕΗ να κάνουν μετρήσεις και λένε ότι δεν βρίσκουν τίποτα στο ρολόι.επίσης δεν έχουνε έρθει ποτέ να το κοιτάξουν ακόμα και αν είναι παλιό.είναι μονοφασικό με εξάρια καλώδια.Το θέμα είναι ότι μας ήρθε ένας λογαριασμός μαζί με το χαράτσι που είναι μόνο 88 ευρώ αλλά ο υπόλοιπος λογαριασμός είναι τις ΔΕΗ και λένε ότι σε 3 μήνες κάψαμε 4000 Kwh και μας ήρθε ένα ποσό γύρω στα 1000 ευρώ και κοντεύουμε να τρελαθούμε.Μήπως έχετε καμιά ιδέα ρε παιδιά???
    Πήγαινε με το απόκομμα της ΔΕΗ να σου δώσουν εξηγήσεις για αυτό .... γιατί λογικά έστω και από πλευράς ΔΕΗ που "παραδέχονται " ότι έκαψες στο τρίμηνο 4000 KWh .

    Σύμφωνα και στο περίπου από πίνακες της ΔΕΗ .... για καταναλώσεις πάνω από 2001 Kwh , η τιμή μονάδας από όσο γράφει είναι 0,08
    και άρα 4000Kwh X 0,08 = 320 ευρώ + το χαράτσι που ανέφερες 88 = 408 ευρώ.

    Κάνε την ερώτηση και πες μας στην συνέχεια τι σου είπανε .... όταν εμείς το "βγάζουμε" 408 ευρώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη 347
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Τρίκαλα
    Μηνύματα
    109

    Προεπιλογή

    καλημέρα φίλοι μου. θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. εγώ έχω πρόβλημα με τον μετρητή του νερού. συνεχώς μου έρχεται ο λογαριασμός γύρο στα 150 e. είναι δυνατόν δυο άτομα να καταναλώνουμε τόσο νερό. ένταξη είναι μέσα και τα λεφτά της "αποχετεησης" στο λογαριασμό αλλα είναι δυνατόν τόσο νερό σε δυο μήνες?προχτές άνοιξα να έλεγχο τον μετρητή μήπως υπάρχει διαρροή.περνώ τηλ την γυναικα μου καί της λέω να κλείσει καλά τις βρύσης. όλα ok τις λέω να άνοιξei. άρχιζε και γύριζε ενας ρότορας που έχει μέσα το ρολοι. μέχρι εκεί όλα κάλα τις λέω κλείσε.παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ιγνάτιος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Λοιπόν σας λέω μια το λογαριασμό να καταλάβετε γιατί έκανα ένα λάθος.1. ΧΡΕΩΣΗ ΠΡΟΜΗΘΕΙΑΣ ΡΕΥΜΑΤΟΣ 365.52 ΕΥΡΩ . 2. ΡΥΘΜΙΖΟΜΕΝΕΣ ΧΡΕΩΣΕΙΣ, ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΕΙΝΑΙ 317,19.με το ΦΠΑ πάει κάπου στα 770,03.ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΤΕΛΗ (ΔΤ)-ΔΗΜΟΤΙΚΟΣ ΦΟΡΟΣ (ΔΦ) ΣΥΝΟΛΟ 36,06 ΕΥΡΩ. ΧΑΡΑΤΣΗ 88 ΕΥΡΩ.και για την ΕΡΤ 8,91.Ολα αυτά μαζί πάει 902,00 ευρώ.Εκτός ότι πληρώνουμε πάρα πολλή το ρεύμα και από τη ΔΕΗ λένε ότι το ρολόι δεν έχει πρόβλημα έχουμε και όλα αυτά που έβαλα να πληρώσουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 347 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.
    Νομίζω αυτά είναι δουλειά της ανάλογης υπηρεσίας και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα παρά να το αναφέρεις.
    Λογικά πιστεύω για να γυρίσει προς τα πίσω το ρολόι , υποθέτω ότι πριν από το ρολόι υπάρχει κάποια υποπίεση δικτύου .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 347 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα φίλοι μου. θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος. εγώ έχω πρόβλημα με τον μετρητή του νερού. συνεχώς μου έρχεται ο λογαριασμός γύρο στα 150 e. είναι δυνατόν δυο άτομα να καταναλώνουμε τόσο νερό. ένταξη είναι μέσα και τα λεφτά της "αποχετεησης" στο λογαριασμό αλλα είναι δυνατόν τόσο νερό σε δυο μήνες?προχτές άνοιξα να έλεγχο τον μετρητή μήπως υπάρχει διαρροή.περνώ τηλ την γυναικα μου καί της λέω να κλείσει καλά τις βρύσης. όλα ok τις λέω να άνοιξei. άρχιζε και γύριζε ενας ρότορας που έχει μέσα το ρολοι. μέχρι εκεί όλα κάλα τις λέω κλείσε.παρατηρώ ότι ο ρότορας γυρνούσε αργά μεν αλλα προς την αντίθετη "κατεθηνση. γιατί άραγε να συνβαίνει αυτό? κατά αυτόν τον τρόπο αφαιρεί η πρόσθετη κατανάλωση και αν αφαιρεί είναι δυνατόν να έρχετε τετοιος λογαριασμο? πως μπορώ να έλεωξω τον μετρητή? ευχάριστω.

    ¨Η ειναι παλιος μετρητης και δεν εχει ή εχει κολησει η ανεπιστροφη με αποτελεσμα να αδειαζει καθε φορα η γραμη σου και καθε φορα να γεμιζει.εχεις παραπανω καταναλωση αλλα δεν νομιζω να ειναι εκει το προβλημα το μεγαλο.ΜΕτα σταματησε να γυρναει?

    ΥΓ ειναι στην υποχρεωη ου να υπαρχει ανεπιστροφη.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Νεοι μετρητες της ΔΕΗ
    By info@kalarakis.com in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-17, 18:20
  2. Πως γίνεται η αλλαγή μετρητη της ΔΕΗ
    By info@kalarakis.com in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 22:55
  3. Ρολοι της ΔΕΗ εξαρτηματα
    By appr3 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-11-13, 13:52
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-13, 21:36
  5. μετρητες ΚW της ΔΕΗ
    By xautom in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-03-13, 21:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας