Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Βοήθεια για μικροεπεξεργαστές

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή Βοήθεια για μικροεπεξεργαστές

    Καλησπέρα!

    Θα ήθελα όποιος ξέρει να μου προτείνει sites ή και βιβλία που θα κάνουν εισαγωγή σε μικροεπεξεργαστές και στις εντολές προγραμματισμού τους. Μέχρι τώρα ξέρω και χρησιμοποιώ τον PIC16C57C 20/SP μαζί με την μνήμη 24LC16B σε γλώσσα PBasic. Θέλω και κάτι πιο απλό: πχ δεν θα έβαζε κανείς τέτοιο μικροεπεξεργαστή για να αναβοσβήνει 3 LED! Ίσως ATiny..

    Ευχαριστώ!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Αν κατάλαβα καλά μιλάς για προγραμματισμό σε assembly; Μπορείς να ξεκινήσεις με το πολύ καλό και φιλικό J.Morton - AVR-An Introductory Course (είναι για AVR).
    Αν πάλι δεν κατάλαβα σωστά και θες να δουλέψεις με C πες μου (μόνο που εκείνα δεν τα έχω δοκιμάσει).

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Θα το κοιτάξω το πρωί αυτό το βιβλίο. Ευχαριστώ! Γενικά θα προτιμούσα C ή Basic γιατί ξέρω είδη κάτι ψιλά από προγραμματισμό PC σε αυτές τις γλώσσες... Αλλά και assembly μου κάνει, αρκεί να έχεις να μου προτείνεις ρεπερτόριο εντολών

    Θα ήθελα όμως και μια "λίστα" με μερικούς επεξεργαστές ανάλογα τις δυνατότητες τους. πχ έχουν 4 I/O ή 16 I/O, πόση εσωτερική μνήμη, τι γλώσσα δέχονται για προγραμματισμό κλπ

    + προγραμματιστή!

    Ζητάω μπόλικα αλλά θέλω να ξεκινήσω επιτέλους να χρησιμοποιώ και άλλους πέρα από τον PIC16C57C..
    Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    τι γλώσσα δέχονται για προγραμματισμό κλπ
    Δεν είναι τι γλώσσα δέχονται, διαλέγεις compiler και παίρνεις. το τελικό αποτέλεσμα θα είναι ένα .hex αρχείο που θα φορτωθεί στον μικροελεγκτή σου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γενικά θα προτιμούσα C ή Basic
    Εγώ θα σου πρότεινα MikroC pro, είναι πολύ εύκολη γλώσσα, θα βρεις πολλά έτοιμα παραδείγματα, και βιβλία, κι εμείς εδώ είμαστε για απορίες κλπ.

    ή Mikrobasic (ανάλογα τι προτιμάς, c ή basic).


    Αν θες να ξεκινήσεις με mikroc pro ένα καλό βιβλίο είναι αυτό(για pic):
    http://www.mikroe.com/eng/products/v...gramming-in-c/

    ή για mikrobasic (για pic) αντίστοιχα:
    http://www.mikroe.com/eng/products/v...ming-in-basic/

    Ξεκινάνε απο βασικές έννοιες κλπ και καταλήγουν σε παραδείγματα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αλλά και assembly μου κάνει, αρκεί να έχεις να μου προτείνεις ρεπερτόριο εντολών
    Για προγραμματισμό σε ασσέμπλυ το ρεπερτότιο των εντολών θα το δεις στο datasheet του μικροελεγκτή που θες να προγραμματίσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα όμως και μια "λίστα" με μερικούς επεξεργαστές ανάλογα τις δυνατότητες τους. πχ έχουν 4 I/O ή 16 I/O, πόση εσωτερική μνήμη
    λίστα? βασικάς αν θες μπορώ να σου πω 1-2 μικροελεγκτές που να ξεκινήσεις να πειραματίζεσαι.(να χουν δηλαδή adc, ccp κλπ), αλλά αν ξεκινήσεις με τα παραπάνω βιβλία μπορείς να ξεκινήσεις και με τον μικροελεγκτή που χρησιμοποιούν στα παραδείγματα για αρχή, και μετά θα δεις οτι θα κοιτάς τα χαρακτηριστικά του μικροελεγκτή και θα διαλέγεις ποιον θες βάση των αναγκών σου, αλλά αν θες βοήθεια, ή γνώμες, εδώ είμαστε.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    + προγραμματιστή!
    Για να σου προτείνουμε κάποιον programmer πρέπει να προσδιορίσεις κάποια πράγματα. θες να φτιάξεις, ή να αγοράσεις? θες usb ή με σειριακή?

    Αυτά για τώρα, γιατί είμαι και αγουροξυπνημένος

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Κατ' αρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και καλημέρα!!

    Όπως είδα τα παραδείγματα και από τα δυο βιβλία, αυτό της Basic μου φάνηκε πολύ πιο ωραίο και καλογραμμένο. Λέω να ξεκινήσω με αυτό!
    Όταν λέω λίστα, εννοώ 2-3 παραδείγματα που χρησιμοποιούνται κυρίως, ανάλογα την δουλειά. πχ ποιόν να χρησιμοποιήσω για να ελέγχω 2 επαφές "high" "low" και ποιόν για να ελέγχω σύστημα συναγερμού 20 ζωνών;;

    Programmer θα μου άρεσε να τον φτιάξω μόνος μου. Έχω βρει διάφορα κυκλώματα αλλά δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ότι υποστηρίζουν τον μC που θέλω.. Θα προτιμούσα usb αλλά δεν με πειράζει και η σειριακή! Έχεις να μου προτείνεις κάτι για τον PIC που έχει στο βιβλίο (αλλά όχι μόνο!);;

    Και το βιβλίο που μου πρότεινε ο Hary Dee παραπάνω (J.Morton - AVR-An Introductory Course) ενδιαφέρον είναι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη billtech
    Όνομα
    Βασιλης
    Εγγραφή
    Mar 2006
    Περιοχή
    Χανια και Κυπρο
    Μηνύματα
    2.221

    Προεπιλογή

    αν αρχισεις σε mikronasic αδερφε εδω ειμαστε....δικη σου επιλογη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η γυναίκα και τα ηλεκτρονικά θέλουν γείωση!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Το βιβλίο το πρότεινα γιατί διαβάζοντας ότι θέλεις να μάθεις τις "εντολές προγραμματισμού" το μετέφρασα σε assembly.

    Υπάρχει όμως μία μικρή ασάφεια παραπάνω. Μιλάμε για προγραμματιστή και για compilers τη στιγμή που δεν έχεις πει ξεκάθαρα για ποιον μικροελεγκτή ενδιαφέρεσαι. Γιατί αυτά τα πράγματα δεν υποστηρίζουν τα πάντα αλλά οικογένειες.

    Μία λίστα με όλους τους AVR (για να δεις τα χαρατηριστικά που έλεγες) είναι ΕΔΩ (το link σε πάει απευθείς στο ύψος των 8-bit Mega AVR).
    Ξεκίνα εσύ με έναν ATmegaXX που έχει πολλές πόρτες και δυνατότητες και όταν θα αποκτήσεις λίγη τριβή θα καταλάβεις μόνος σου τι μC χρειάζεσαι για κάθε εφαρμογή. Εν πάσι περιπτώσει είναι πολύ νωρίς για αυτό που ρωτάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2007
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    423

    Προεπιλογή

    Οι compiler που πρότεινα παραπάνω υπάρχουν για pic, για avr, για 8051, τα βιβλία που πρότεινα για αντίστοιχους compiler είναι για pic.
    Παρόλ αυτά ο Hary Dee έχει δίκιο, για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα πρέπει να διαλέξεις οικογένοια μικροελεγκτών πρώτα απ όλα. Δεν μπορώ εγώ να σου προτείνω μερικούς Pic για τα πρώτα σου παραδείγματα ενώ τελικά εσύ να ασχοληθείς με avr. Ούτε βέβαια να σου προτείνω programer χώρις να ξέρω τι επεξεργαστές θες να προγραμματίσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Tolaras
    Όνομα
    Απόστολος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billtech Εμφάνιση μηνυμάτων
    αν αρχισεις σε mikrobasic αδερφε εδω ειμαστε....δικη σου επιλογη.
    Μάλλον για αυτή με κόβω.. Ευχαριστώ!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το βιβλίο το πρότεινα γιατί διαβάζοντας ότι θέλεις να μάθεις τις "εντολές προγραμματισμού" το μετέφρασα σε assembly.

    Υπάρχει όμως μία μικρή ασάφεια παραπάνω. Μιλάμε για προγραμματιστή και για compilers τη στιγμή που δεν έχεις πει ξεκάθαρα για ποιον μικροελεγκτή ενδιαφέρεσαι. Γιατί αυτά τα πράγματα δεν υποστηρίζουν τα πάντα αλλά οικογένειες.

    Μία λίστα με όλους τους AVR (για να δεις τα χαρατηριστικά που έλεγες) είναι ΕΔΩ (το link σε πάει απευθείς στο ύψος των 8-bit Mega AVR).
    Ξεκίνα εσύ με έναν ATmegaXX που έχει πολλές πόρτες και δυνατότητες και όταν θα αποκτήσεις λίγη τριβή θα καταλάβεις μόνος σου τι μC χρειάζεσαι για κάθε εφαρμογή. Εν πάσι περιπτώσει είναι πολύ νωρίς για αυτό που ρωτάς.
    Όντως δεν το διευκρίνισα σωστά. Προτιμώ κάποια γλώσσα στιλ Basic ή C.
    Η λίστα με τους ΑΤ είναι φοβερή!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_x Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι compiler που πρότεινα παραπάνω υπάρχουν για pic, για avr, για 8051, τα βιβλία που πρότεινα για αντίστοιχους compiler είναι για pic.
    Παρόλ αυτά ο Hary Dee έχει δίκιο, για να μιλήσουμε πιο συγκεκριμένα πρέπει να διαλέξεις οικογένοια μικροελεγκτών πρώτα απ όλα. Δεν μπορώ εγώ να σου προτείνω μερικούς Pic για τα πρώτα σου παραδείγματα ενώ τελικά εσύ να ασχοληθείς με avr. Ούτε βέβαια να σου προτείνω programer χώρις να ξέρω τι επεξεργαστές θες να προγραμματίσεις.
    Σκέφτομαι να ασχοληθώ με PIC μιας και ξέρω κάτι λίγα με τον 16C57C. Υπάρχει κάποιο σημαντικό προτέρημα στους Atmel για να τους επιλέξω;

    Και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω: είναι υποχρεωτικό μαζί με τον μC να έχω και chip μνήμης ή έχουν εσωτερική. Και αν ναι, επαρκεί συνήθως ή μπα;;
    Έχω συνηθίσει με τον PIC16C57C που έχει μαζί και την μνήμη 24LC16B σε έτοιμη πλακέτα ανάπτυξης της Parallax και δεν ξέρω αν πάνε χώρια! Όπως είπα και παραπάνω, είμαι αρκετά άσχετος με το θέμα των μC!

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Δημοκρατία μας αυτοκαταστρέφεται διότι κατεχράσθη το δικαίωμα της ελευθερίας και της ισότητας, διότι έμαθε τους πολίτες να θεωρούν την αυθάδεια ως δικαίωμα, την παρανομία ως ελευθερία, την αναίδεια του λόγου ως ισότητα και την αναρχία ως ευδαιμονία.» Ισοκράτης

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και κάτι ακόμα που θέλω να ρωτήσω: είναι υποχρεωτικό μαζί με τον μC να έχω και chip μνήμης ή έχουν εσωτερική. Και αν ναι, επαρκεί συνήθως ή μπα;;
    Ο μικροελεγκτής, σε αντίθεση με τον μικροεπεξεργαστή διαθέτει ενσωματωμένη μνήμη. Συγκεκριμένα, οι AVR συνήθως διαθέτουν Flash για αποθήκευση του προγράμματος, RAM και EEPROM για διάφορες χρήσεις. Βέβαια, μόνο η flash αν δεν απατώμαι υπάρχει στάνταρ. Γενικά πάντως δεν υπάρχουν προβλήματα χωρητικότητας, η max χωρητικότητα σε DIP socket είναι (αν δεν έχει αλλάξει) 64ΚΒ, οπότε δεν χρειάζεσαι extra μνήμες για αρχή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tolaras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει κάποιο σημαντικό προτέρημα στους Atmel για να τους επιλέξω;
    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=36738


    Πάντως, αν ξεκινάς τώρα λοιπόν με τους μC, κάνε τον κόπο να κοιτάξεις αντίστοιχα θέματα στο subforum Μικροελεγκτές, γιατί τελευταία έχουμε γεμίσει και ίσως βαριέται ο κόσμος να γράφει ξανά τα ίδια!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βοήθεια για συνδεσμολογία για LED με dimmer, 2x drivers και >5meters
    By krasokamenos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-17, 13:25
  2. Βοήθεια για σχεδιασμός SMPS με τη χρήση 555 για PWM
    By midakos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-15, 18:31
  3. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-12, 10:48
  4. WiFi module για μικροεπεξεργαστές?
    By kplgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-12, 16:33
  5. Βοήθεια για ρυθμιστή φόρτισης για 2V στοιχείο μπαταρίας μολύβδου
    By Κυριακίδης in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-11, 11:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας