Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: "Ευρεσιτεχνίες" και ιδιοκτησία τους

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή "Ευρεσιτεχνίες" και ιδιοκτησία τους

    Αν κάνατε μια ανακάλυψη ή εφεύρεση μπορείτε να την κατοχυρώσετε στον Οργανισμό Βιομηχανικής Ιδιοκτησίας (www.obi.gr) που είναι ο αποκλειστικά αρμόδιος φορέας στην Ελλάδα για την κατοχύρωση ευρεσιτεχνιών και βιομηχανικών σχεδίων.

    Εκεί βρήκα την 'Επετειακή έκδοση 1920-1925':
    "Τα πρώτα Διπλώματα Ευρεσιτεχνίας στην Ελλάδα"

    Αν θα προχωρήσετε στην κατοχύρωση προσέξτε μη τυχόν αυτό που βρήκατε/σκεφτήκατε το έχουν ήδη ανακαλύψει/εφεύρει άλλοι πριν από εσάς! Με την τεράστια ποσότητα και τον ταχύ ρυθμό ανταλλαγής πληροφοριών θα είναι δύσκολο να αποδείξετε την καινή ιδέα πριν πέσει στο κενό ο ισχυρισμός σας.

    Με απλή περιήγηση στη σελίδα του ΟΒΙ θα ενημερωθείτε για τις διαδικασίες. Για να πάρετε ιδέα από τον τρόπο περιγραφής μπορείτε να διαβάσετε προηγούμενες 'ευρεσιτεχνίες' στα αρχεία .pdf που θα βρείτε ψάχνοντας στο google για 'ευρεσιτεχνίες site:www.obi.gr'.

    Αν στα 'ευφυήματα' βρείτε ιδέες που 'ζυμώθηκαν' ανέξοδα μέσα από το hlektronika.gr/forum ενημερώστε μας!

    Φιλικά,
    Γιώργος

    Υ.Γ. Αλήθεια έχει πατεντάρει κανείς την ιδέα της πατέντας;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Κυριάκος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    1.586

    Προεπιλογή

    Μπράβο Γιώργο , ωραίο θέμα , με πολλές προεκτάσεις .
    Μακρυά από μας , ή κακομοιριά και η κλάψα , αλλά ....
    Όλοι θα κάνουν κλικ στο Τέλη ..

    Κάπου είχα διαβάσει , ότι υπάρχει και ανέξοδος τρόπος κατοχυρώσεων , που έβαζε κάποιους θεσμούς άμυνας απέναντι σε πιθανή ρήξη συμφερόντων.

    Αλλά δεν θυμάμαι, τι και πως.

    ( Σε κάθε περίπτωση , όποιος έχει μια πραγματική ιδέα που είναι έτοιμη για εμπορική χρήση , θέλω να πιστεύω ότι θα ωφεληθεί από το παραπάνω θεσμό)

    Από τις ελάχιστες καταγεγραμμένες στο τηλεοπτικό φακό συνεντεύξεις Ελλήνων εφευρετών ,
    έχει αποδειχθεί , ότι στην Ελλάδα τα παλαιότερα χρόνια , ο τομέας δήλωσης Ευρεσιτεχνιών υπολειτουργούσε ,
    και υπήρξαν και φαινόμενα διαφθοράς δημόσιων υπαλλήλων , τέτοια που καταστρατηγούσαν τον πολίτη που δήλωνε την πατέντα.

    Βέβαια σήμερα η Ευρωπαϊκή ένωση αποτελεί έναν επιπλέον εγγυητή στην διαφάνεια του θεσμού,
    αλλά δεν διασφαλίζει , μήπως το ξεπούλημα , γίνει από ανώτερα κλιμάκια.

    Η σύγχρονη νοοτροπία λέει ( 2010 ) να ξεκινάς ότι έχεις στο μυαλό σε μικρή παραγωγή , ελέγχοντας προσωπικά την διακίνηση,
    σε συνεργάτες που χρειάζονται το υλικό που έχεις σχεδιάσει.
    ( small projects )

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΚΥΡΙΑΚΟΣ 69 : 16-11-10 στις 20:17

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    σε ηλικια μολις 19 20 ετων οταν πηγα εκει δλδ καμμια εικοσαρια χρονια πριν καταλαβα οτι εκτος του οτι επρεπε να πληρωσω ενα φουτσο λεφτα στον οβι για να μου κατωχυρωσει την ευρασιτεχνεια μου την επομενη μερα η κατασκευη μου θα ηταν ηδη εξω στην αγορα ( θα την ειχαν ηδη πουλησει καπου αλλου απο εκει μεσα ) με καποιο στοιχειο αλλαγμενο για να μην υπαρχει θεμα με την πατεντα ...

    Αυτα εικοσι χρονια πριν ....σημερα αμφιβαλω να εχουν γινει καλυτεροι ...μαλλον πιο βρωμικοι θα ειναι οπως ολα τα "κρατικα θεματα¨" υπαρχει και το ελκεδε αλλα και εκει πολυ λιγα πραγματα μπορουν να κανουν στην πραγματικοτητα ...

    αυτα ...

    1 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ηλικια μολις 19 20 ετων οταν πηγα εκει δλδ καμμια εικοσαρια χρονια πριν καταλαβα οτι εκτος του οτι επρεπε να πληρωσω ενα φουτσο λεφτα στον οβι για να μου κατωχυρωσει την ευρασιτεχνεια μου την επομενη μερα η κατασκευη μου θα ηταν ηδη εξω στην αγορα ( θα την ειχαν ηδη πουλησει καπου αλλου απο εκει μεσα ) με καποιο στοιχειο αλλαγμενο για να μην υπαρχει θεμα με την πατεντα ...

    Αυτα εικοσι χρονια πριν ....σημερα αμφιβαλω να εχουν γινει καλυτεροι ...μαλλον πιο βρωμικοι θα ειναι οπως ολα τα "κρατικα θεματα¨" υπαρχει και το ελκεδε αλλα και εκει πολυ λιγα πραγματα μπορουν να κανουν στην πραγματικοτητα ...

    αυτα ...
    Αυτά φοβάμαι και εγώ. Και μάλλον το πρόβλημα δεν είναι μόνο στην Ελλάδα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A.P.Malvino, "Βασική Ηλεκτρονική", Εκδόσεις Τζιόλα, 4η Έκδοση, σελ.415:
    Black:Το 1928 προσπάθησε να κατοχυρώσει με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας έναν ενισχυτή με αρνητική ανάδραση. Δυστυχώς το Γραφείο Διπλωμάτων Ευρεσιτεχνίας κατέταξε την ιδέα του σαν "ακόμη μία ανοησία". Όπως αποδείχτηκε αργότερα, η αρνητική ανάδραση εξελίχθηκε σε μια από τις πιο πολύτιμες ιδέες που ανακαλύφθηκε ποτέ στην ηλεκτρονική.

    1 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 14:51
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-10-14, 17:35
  3. Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-09, 13:43
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-08, 15:16
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-08-07, 13:12

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας