Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: προβλημα θερμοστατη!!!

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πασχαλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    αλεξενδρεια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    εχω δικο μου λεβιτα. Απο το σπιτι μου, οπος μου ειπε ο ηλεκτρολογος κατεβενουν στο λεβιτοστασιο 4 καλοδια. τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στον πινακα του σπιτιου οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου.ο λεβιτας περνει ρευμα απο αυτα τα 5 που επρεπε να κατεβενουν κατω(τα 3) και αλλα 2 για τον θερμοστατη! αλλα για τον θερμοστατη εχει 1!!! αυτο ειναι το προβλημα. ελπιζω να το εξιγισα καλα τωρα
    Α ΚΑΤΙ ΒΑΣΙΚΟ ΚΑΙ ΤΑ 4 ΚΑΛΟΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΜΟΥ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pasxalhsss : 21-11-10 στις 21:54

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pasxalhsss Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω δικο μου λεβιτα. απο το σπιτι μου, οποσ μου ειπε ο ηλεκτρολογος κατεβενουν στο λεβιτοστασιο 4 καλοδια. τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στοπινακα οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου.
    εν ολίγοις μένει μόνο ένα για εντολή , όντως δύσκολα τα πράγματα !
    το μόνο που μπορώ να σκεφτώ , είναι να στείλεις ρεύμα απο κάπου αλλού που σηκώνει και είναι πιο κοντά στο λεβητοστάσιο και τα τρία που αρχικά θα ήταν για την παροχή + το ενα που έχεις περίσσευμα τώρα, να τα χρησιμοποιήσεις με έναν ηλεκτρονικό θερμοστάτη !

    επίσης μιας και το boiler θέλει μια απλή εντολή δεν έίναι ανάγκη να "συστεγαστεί" με τον θερμοστάτη , ίσως κάτι να γίνονταν με κάποιον ασύρματο τρόπο που απλά θα όπλιζε το ρελέ στο λεβητοστάσιο και το αντίθετο , απά εκεί θα έχανες τον σωστό feedback για το πότε δουλεύει και πότε όχι !

    edit και βασικά απο πολλά σημεία μπορείς να τραβήξεις ρεύμα , μιάς και οι απαιτήσεις είναι ελάχιστες, δέν πρέπει συνολικά να υπερβένουν τα 4-5Α

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πασχαλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    αλεξενδρεια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    ψαχνω εδω μεσα αλλα δεν βρηκα, υπαρχει κανενα σχεδιο για λεβιτες? σας ευχαριστο για το ενδιαφερον παντος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Κάποια λύση ενδεχόμενα υπάρχει, τι θα πει το είπε ο ηλεκτρολόγος πολλοί απ΄αυτούς μην ξεχνάτε πουλούν και συσκευές εξοικονόμησης ενεργείας ! και πολύπριζο που προστατεύει τους Η/Υ από κεραυνούς και ακόμη και από διακοπές τάσης (δυο σε ένα ).
    διαγράφω μερικά γιατί ήδη απάντησες Πασχάλη (pasxalhs)

    .................................................. .................................................. ....
    και ερωτώ: μόνο θέρμανση θέλεις;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 22-11-10 στις 01:29
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    πασχαλης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    αλεξενδρεια
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    οπος ειπα και πριν ειναι δικος μου ο λεβιτας ατομικος, πρωτη φορα μενω στο σπιτι ο λεβιτας μπηκε αυτες τις μερες δε ειναι απο παλια. θελω απλα να μπορω να ανοιγω-κλεινω τον λεβιτα. δεν εχω ηλεκτροβανα, οταν θα ανοιγω τον θερμοστατη θα ζεστενω και νερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Σπάρτη
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Γεια σου βρε Πασχαλη! Πρωτα από ολα, οταν βαζεις μαστορα στο σπίτι σου , να προτιμάς να σου τελειωνει ο ιδιος την κάθε δουλεια και οχι να κανει τη μιση ο ενας και την αλλη μιση αλλος. (Φιλικη συμβουλή αυτο! .. γιατι αν είχες καλέσει να σου το συνδέσει ο πρώτος ηλεκτρολόγος , δεν θα σου έλεγε ότι έκανε μaλΑκι@ την προηγουμενη φορά και δεν θα παιδευόσουν τωρα). Στο προκείμενο τώρα:
    τα τρια ειναι φασι ουδετερος και γειοση και ενα παει στον πινακα του σπιτιου οπου απο κατω ακριβος ειναι ο θερμοστατης χορου
    σε παιρνει να περασεις ενα ακόμα καλωδιάκι από τον πίνακα μέχρι τον θερμοστάτη χώρου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pasxalhsss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ψαχνω εδω μεσα αλλα δεν βρηκα, υπαρχει κανενα σχεδιο για λεβιτες? σας ευχαριστο για το ενδιαφερον παντος
    Πήγε για ύπνο ο Πασχάλης << η αλεπού είχε εργατιά και αυτή ακριδολόγαγε….. >>

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panayiotis1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια .. γιατι αν είχες καλέσει να σου το συνδέσει ο πρώτος ηλεκτρολόγος , δεν θα σου έλεγε ότι έκανε μaλΑκι@ την προηγουμενη φορά και δεν θα παιδευόσουν τωρα).
    Για αυτό ίσως έγινε άφαντος.

    << και δεν θα παιδευόσουν τώρα >> δεν είναι και πολύ τραγικό

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη Πανοςbmw
    Όνομα
    Πανος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    40

    Προεπιλογή

    για σου φίλε μου
    δεν υπαρχη κανένα πρόβλημα με τα 4 καλώδια
    και υπάρχουν δυο λύσης
    1) τα τρία καλώδια που είναι παροχικά για τον καυστήρα και το 4 εντολή για έναρξης και περνης από την ίδια φάση που δίνης στον λέβητα και δίνης και στον θερμοστάτη
    2)(επιδη η περισσότερη ηλεκτρολόγοι δεν βλέπουν πιο πέρα από ότι μάθανε.....) πιθανών να θελη να δόση παροχή στον θερμοστάτη μετά τον διακόπτη του καυστήρα
    κοίτα τη θα κάνεις:
    θα του πεις να κάνει την επιλογή 1 όπως σου έγραψα πιο πάνω και κάτω στο λεβητοστάσιο να κάνει αυτό
    Συνημμένο Αρχείο 16859 προχηρο σχεδιο γιατί ειμαι στην δουλειά

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Πασχάλη (pasxalhs)

    Δώσε αυτό το συνημμένο στον <<ηλεκτρολόγο >> και αν δεν το καταλαβαίνει θα το φτιάξω στα μέτρα του, να του πεις να βάλει στο λεβητοστάσιο και ένα διπολικό διακόπτη να κόβει τους 2 καφέ αγωγούς (δεν τον σχεδίασα )
    Επίσης στη φάση του κυκλοφορητή και του καυστήρα να συνδέσει τους θερμοστάτες που πρέπει ήδη να υπάρχουν. (και αυτούς δεν τους σχεδίασα)
    Με μετατροπή του σχεδίου θα μπορούσε να γίνει και με 3 αγωγούς αλλά καλύτερα έτσι να καταπονείται λιγότερο ο θερμοστάτης χώρου .
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηλιας Α : 22-11-10 στις 02:01
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. επιλογη θερμοστατη
    By bil34 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-15, 14:55
  2. ρυθμιση θερμοστατη
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-14, 12:57
  3. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ KITURAMI ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ
    By tzortzakos in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-12, 15:06
  4. συνδεσμολογια θερμοστατη
    By gavakas in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 48
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-12, 07:42
  5. Προβλημα με θερμοστατη
    By akisbach in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-08-06, 18:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας